J. Herbin Lie de Thé Ink Review / J. Herbin Lie de Thé Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Uzun zamandır mürekkep incelemesi yapmıyordum. Bu açığı, normalde kahverengi tonlarını sevmeyen beni bile etkileyen J. Herbin Lie de Thé ile kapatalım. Lie de Thé, Fransızca'da çay telvesi anlamına geliyor. Özelilkle günde 20 bardağa yakın çay içen bir insan olarak bu renge kayıtsız kalamadım. 


Lie de Thé'nin rengi kahverengi ile sephia arasında oldukça gölgeli, hoş bir renk. Ben rengi daha iyi yansıtabilmek için beyaz kağıt üzerinde yazdım ancak sarı, fildişi kağıtlarda muhteşem duruyor. Akıcılığı orta düzeyde ve sorunsuz. Ancak bazı kağıtlarda bir miktar kırçıllanma yaptığı bir gerçek.


Fotoğraftan da anlayabileceğiniz gibi, renk olarak turuncu alt tonlu bir kahverengi. Bu da onu kırmızı alt tonlu diğer kahverengi mürekkeplerden ayırıyor. 


Bu mürekkebin, özellikle de yaptığı menevişlenmeye aşık olan pek çok hayranı var. Lie de The, her kağıtta ayrı bir renge bürünmesiyle ünlü. Bunun dışında bir özelliği de suya oldukça dayanıklı olması. 


Ben elimdeki mürekkeplerle karşılaştırdığımda Lie de The rengine çok yakın bir renk bulamadım açıkçası. Bu kendine özgü renk, benim mürekkep koleksiyonumun da vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. 

Sizin favori kahverengi mürekkebiniz hangisi?

Sevgiler,

Zeynep Çayiçelim

CONTINUE to READ in ENGLISH

I couldn't make any ink reviews for a while. So I would like to breake the leg with one of the fascinating browns: J. Herbin Lie de Thé. Even though I am not a huge fan of brown inks, this ink stole my heart. I couldn't resist this ink as a tea addict with its name meaning tea dregs. 

Lie de Thé has a color between brown and sephia. It is very nice and shady. I used on white copy paper in order to catch the color, but it looks great on yellow, ivory paper. Flow and lubrication is medium. And it is true that, it is a bit feathering on cheap copy paper. 

As you can see from the photo, it has an orange undertone which diverts it from the red undertone browns.


There are a lot of fans of this ink, especially for the great shading quailty of it. And Lie de Thé is famous for shifting its color from one paper to another. And one other good quality is being quite resistent to water. 

When I compared with the inks on my hand, I couldn't find a very close color to Lie de Thé. And this color became one of the essentials of my ink collection. 

What is your favorite brown ink?

Cheers,

Zeynep Letsmaketea

31 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Thank you very much for the review of this ink.

  Until now I was not aware of it specially because, unlike this one, I never really liked browns. It is a lovely reddish brown that reminds me of burnt sienna, one of my favourite watercolours. I have now added this to my shopping list for next time I want to buy a fountain pen ink.

  You say you like tea. My favourite type of tea is a vintage Pu Ehr tea. What is yours?

  Kind regards,

  RA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear RA,

   I am glad you liked my ink review. I don't actually like brown inks either. But this ink is quite different with great shading and its color shifting from brown to green.

   I also like Pu-erh tea but my favorite tea is lady grey and my favorite green tea is tie guan yin.

   Cheers

   Sil
 2. benim favori kahverengim damağı siyah mürekkeple dolu sheaffer kaleme kırmızı pelikan 4001 doldurmamla elde ettiğim kahverengi, her güzel tesadüf gibi bu rengi bir daha tutturamadım :)

  onun dışında Kaweco'nunkahve rengi kartuşunu da beğeniyorum.

  Çay tercihim ise Lapsang Souchong, füme tatlara bayılıyorum latakia tütünleri ve füme balıklar da favorim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen böyle renkler oluyor, tesadüfî, sonra arayıp duruyoruz o renkleri.

   Ah evet Kaweco'nun kahverengi kartuşu güzel ama mürekkepleri çok pahalı, o yüzden şişe mürekkebini almayacağım sanırım.

   Lapsan Souchong hiç denemedim. Ben sanırım fümeyi et dışında bir şeyde sevmediğimden. Çayda daha yumuşak tadları seviyorum.

   Sil
 3. I'm not sure it would be considered a brown, but Diamine's Ancient Copper. Either that or Noodler's Burma Road Brown. That is probably closer to a "brown" with some green.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ancient Copper is a very interesting color. Reddish-brown which is a great tone of copper. Burma Road Brown is a great color but it is a bit grey/green brownish when compared to Lie de Thé.

   Sil
 4. Çay telvesi tonlarında Kahverengi...! :)

  Bir de Orange ve Kavuniçi çatışması var, ona hiç girmeyelim... :D  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çatışma yok, çatışma yok :) Bakın turuncu ve kahverengi nasıl iç içe geçmiş bu mürekkepte...

   Sil
 5. Gölgelenmesi harika gerçekten, hiç kahverengi mürekkebim yok benim. İlk olmaya aday bir mürekkep teşekkür ederim inceleme için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzel bir kahverengi bu. Umarım severek kullanırsınız.

   Sil
 6. Çay lekesi de olsa, "kahve" rengi... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O bizim dilimizde öyle Berk'cim :) Kahve çaydan önce yerleşmiş kültüre ne yapalım.

   Sil
 7. Gerçekten çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
 8. Good job. Nice, cute sharing. I'll check your blog n comment more often I guess. Well, good luck.

  YanıtlaSil
 9. Brown is usually not my go-to color, but golden brown/amber is mesmerizing, such as the shade of Edelstein Amber or Iroshizuku Ina-ho.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ina-ho is one of my favorite inks. I cannot compare it to any brown ink :)

   Sil
 10. Omas Sepia. Gerçek bir kahverengi. Katışıksız. Kahverengicilere tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Omas Sepia'yı hiç denemedim, mutlaka bakacağım. Çok teşekkürler

   Sil
 11. Beğendim, harika. Elimde bitmesi gereken mürekkeplerim var. 1. sırada seni yazdım J. Herbin. Aferin, otur! 5 verdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Çok menevişli, çok güzel bir renk. Umarım aldığınızda memnun kalırsınız.

   Sil
 12. J.Herbin mürekkeplerini seviyorum. Özellikle mor renklerdeki mürekkepleri sevdiğim için olsa gerek favorim Rouge Bourgogne(Her ne kadar mor desemde pembeyle karışık bir renktir). Kahverengi mürekkep olarak Pelikan'nın mürekkebini kullanmıştım ama o bir hayli koyuydu. Sizin tanıttığınız bu renk uzak durduğum bir renkti çünkü daha koyu yazıyormuş gibi düşünmüştüm. Bilmiyorum belki bana öyle gelmiştir ama sizin tanıtımınızda hafif biraz altın rengi tonu da sezdim(Özellikle yakın plan çektiğiniz yazının olduğu fotoğrafta). Mürekkep incelemesi ve tanıtımı için çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelikan ve Waterman kahverengi en çok bilinen renklerden. Ama Lie de The kadar menevişli, gölgeli renkler değiller. Lie de The'nin özelliği ise her kağıtta farklı bir karaktere bürünmesi. O sebeple deneyip, görüp almakta fayda var. Güven Sanat kırtasiyede 19 lira olması lazım. Kadıköy ya da Beşiktaş Ihlamur şubelerine bakabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 13. Diamine Sepia is similar. A well behaved yet affordable ink with very capable shading. Thanks for the review of Lie de Thé.

  David

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I guess Lie de The is a bit darker than Diamine Sepia. I like Diamine and J. Herbin inks both. They are affordable, wel behaving inks with many color choices.

   Sil
 14. Kahverengi benim mürekkepte beğendiğim bir renk, geçenlerde waterman kahverengi aldım ama aradığımı bulamadım, demek ki doğru kahverengiyi bulmak çok da kolay değilmiş:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Waterman kahverengiyi hiç sevemedim. Oysa pek çok mürekkepseverin bayıldığı renklerin başında geliyor. Ama kahverengi ilginç bir renk, kırmızıdan, yeşile muhtelif alt tonlarda olabiliyor. Bu yüzden doğru kahverengi mürekkebi bulmak zor.

   Sil
 15. Enjoy this ink as a cartridge for my Kaweco Classic Sport. It is not my favorite sepia/brown (that goes to Rohrer & Klingner Sepia) but it looks incredible in my ivory-paged Luechtterm 1917 journal. Thx for sharing your review.
  John Meldorf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your great comment John. I didn't tried R&K Sepia in pen, I just had a small sample for a swatch but it looks nice either.

   Sil
 16. If you are looking for a good contextual advertising company, I recommend that you take a peek at Chitika.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...