Montblanc Meisterstück 146

Scroll down to read in English


Bu sefer, benim çizgimin dışından bir kalemle merhaba demek istedim size. Montblanc Meisterstück 146. Bu kalem bana ait değil, Turgay beyin kalemlerinden bir tanesi. Hatırı sayılır bir süre bende kaldı. O dönemde hem kullandım, hem de fotoğrafladım. 


Meisterstück serisi Montblanc'ın amiral gemisi diyebiliriz. İlk olarak 1924 yılında üretilen bu kalemler, günümüzde hala üretilmeye devam ediyor. İlk dönem üretilen Meisterstück'lerde farklı renk ve dizaynlar bulunsa da, daha sonra yeknesak ve sabit bir tasarıma gidiliyor. Kalemin gövdesi Montblanc tarafından kıymetli reçine olarak isimlendirilen bir malzemeden yapılıyor. Boyutları ise büyük kalem sevenleri tatmin edecek nitelikte. Kalemin kapalı hali 14,5 santim civarında, kapağı takılıyken ise 16 santimetreyi geçiyor. 


Montblanc 146'nın 70'li yıllardan önceki modellerinde tek ton denilen sarı uç mevcutken, sonraki yıllarda bu fotoğrafta gördüğünüz gibi iki renkli uçlar üretilmeye başlanıyor. Kalemin ucu 14 ayar altından, oldukça büyük ve gösterişli bir uç. Kapak mekanizması da vidalı. Yani bir toplantı esnasında ceket cebinden çıkartıp ağır ağır açmak için ideal. Dolum sistemi ise pistonlu olan bu kalem pek çok beyefendi için ideal bir aksesuar. 


Benim denediğim bu Montblanc F yani ince uca sahipti, bir de üstüne benim için bir miktar büyük olunca, yazıma içinden çıkması garip bir şekil verdi. Benim yazımın en büyük handikapı, kullandığım kaleme göre değişiklik göstermesi sanırım. Bunun dışında, yazım kalitesi ile, ıslaklığı ile geçer not alan bir kalem. Pek çok dolmakalemseverin gözdesi olan bu kalem hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Ustaoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH


This time I would like to represent a fountain pen which is out of my line. Montblanc Meisterstück 146. This pen doesn't belong to me, one of Mr. Turgay's. But I kept this pen for a long time and I used and photographed it. 

We can say that Meisterstück line is the flagship of Montblanc pens. First produced in 1924, these pens are still in production. Even though there are different styles and designs in former Meisterstück's, we have a classic monotone design afterwards. Body is made from a material which is called as "precious resin" by Montblanc. The size can satisfy who likes big pens. It is around 14,5 cm cap closed and a bit over 16 cm cap posted. 

Montblanc 146 has mono tone nibs before 70's but after that time, they start producing it with duo tone nibs as seen in the photo. It is a big, flashy nib made of 14k gold. It has a screw-type cap. So it is cool if you take it out from your pocket and unscrew it slowly before signing something. With the piston filler mechanism, it is a good accessory for many gentlemen. 

This Montblanc I tried had a fine nib and since it is a bit big for me, my writing turned into something I didn't like at all. The biggest handicap of my handwriting is, it changes with every pen I use. But other than that, this pen collects the stars with writing quality and wetness on the nib. What do you think about this fountain pen which is a holy grail for most of fountain penthusiasts?

Cheers,

Zeynep Meisterson

19 yorum:

 1. Montblanc benim ilk duyduğum prestijli kalem markasıydı. Yanılmıyorsam 15 sene önceydi. Ben markayı; kalemleri, deri ürünleri ve saatleri ile birlikte beğeniyorum. Hatta, Beyoğlu Robinson Kitabevi'nde markaya ait "Montblanc: Writing Time" adında da bir kitap vardı, çok ilgimi çekmişti. Meisterstuck 146 yada abisi 149, ileride edinmek istediğim kalemler arasında yer alıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten, prestijli kalem ya da prestij kalem denilince herkesin aklına ilk olarak Montblanc geliyor. Kitaba ben daha önce denk gelmedim. Aklıma yazdım.

   Sevgiler

   Sil
 2. Benim için Meisterstück ve King of Pen çok özel kalemlerdir. Bu babalara mutlaka bir gün sahip olacağım. Biraz pahalı kalemler tabii, özellikle de Sailor 21k eagle uç ile tercih edilirse ki bence almışken öyle alınmalı. Şimdi bu incelemenizi okuyunca yine hırslandım. Nasıl ederim, nasıl yaparım düşünceleri canlandı tekrar.
  Yazınızın bu kadar değişiklik göstermesi çok ilginç. Kalemin bu ölçüde etki edeceğini hiç düşünmezdim. Benim yazım ancak sadece benim farkedebileceğim ufak değişimler gösteriyor kaleme göre. Ama sizdeki değişiklik çok bariz. Güzelliğinden birşey kaybetmese de biraz zorlanmışsınız gibi yazarken. Sanki başkası yazmış gibi. Sanırım büyük kalemler size göre değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim yazım gerçekten çok değişiklik gösteriyor kaleme göre. O sebeple hep aynı kalemleri kullanmaya başladım desem yeridir.

   Bu arada, ben sanki Meisterstück yerine sanki King Eagle uçlu King of Pen'i tercih ederdim.

   Sil
 3. Kalem çok hoş siyah mürekkeple tam uyumlu.Tek düşündüren tutma kısmı sanki biraz kısa mı tutulmuş diye düşündüm.Ben gibi kalemi biraz sıkan biri için o kısmın kısa olması zor oluyor.Paylaşımınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Zeynep Hanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size kısa gelebilir, ben biraz daha minik parmaklı olduğumdan bende öyle bir etki uyandırmadı. Ben de yorumlarınız için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Ceketin cebinden çıkarıp yavaş yavaş açmak havalı mı oluyor? Hiç öyle yapmadığımdan bilemiyorum.
  Ben bu dediklerinizi bir kenara yazayım iş hayatında birer artı olur bunlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok, bunu bir kenara yazmayın. Siz eminim buna ihtiyaç duymayacaksınız :)

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. sevmedigini cok belli etmissin ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz fazla erkeksi bir kalem sanırım, pek bana göre değil.

   Sil
 7. selamlar, sizden ilham alıp ben de varolan pasif blogumuharekete geçirdim. http://iyirobot.blogspot.com.tr/ selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz. Blog harika olmuş, ben sağdaki listeye ekledim. Güncelleme oldukça hem ben, hem de okuyucular görebileceğiz hep birlikte. Sevgiler

   Sil
 8. Teşekkür ederim. sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 9. Original Montblanc pens are real beauty and reputation. To have a montblanc pen is like to have a real pride. I have total 10 of them and two from my Grandfather those are from 1985 th. See http://www.jewelrycouture.com/ for the original Montblanc Pens

  YanıtlaSil
 10. Great post about pens. Thanks a lot for the post. Montblanc Pens
  can be a good choice.

  YanıtlaSil

 11. Please keep posting such kind of informative stuff.
  This seems to me an unique one.Since 1906, Montblanc has designed quality
  pens that are both useful and extremely luxurious
  Quality and supreme design, colors and materials are really amazing.
  This time in the marketplace jewelry couture is
  one of the most leading brand because of their uniqueness.
  Surely It’s particular from any other brand.
  Please check it out Montblanc Pens

  YanıtlaSil
 12. İlk elime aldığımda aşık oldum diyebilirim.
  Pelikan M800 den daha keyfli geldi bana tutuşu.
  Ucunu test edemesemde, kalemi vitrine geri koyduklarında, vitrinden ayrılamadım diyebilirim. En yakın zamanda kolleksiyonuma eklemek istediğim bir kalem. Hatta neden şimdi almadığımıda bilmiyorum :D

  YanıtlaSil
 13. Harika bir kalem. Büyük abisine (149) sahip olduğum için kendimi mutlu sayıyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...