Rotring Surf Fountain Pen Review / Rotring Surf Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Bu haftaya içimizi açan renkli kalemlerle başlamak istedim. Bunun için de seçimim Rotring'in giriş kalemi olan Surf oldu. Surf, Rotring'in bildiğim kadarıyla en ucuz kalemi. Basit plastik bir gövdesi, kartuş ve dönüştücü kabul eden bir gövdesi ve çelik bir ucu var. 


Kapak üzerinde ucuz bir baskı ile Rotring yazılmış. Bendekiler henüz silinmedi ama zamanla silinebilir diye tahmin ediyorum. Elimdeki bu kalemlerden ikisini Hindistan'dan 4'er dolara almıştım, üçüncüyü ise İstanbul'da eski bir kırtasiyeden bulmuştum, yanlış hatırlamıyorsam 20 lira idi fiyatı. Bu renkler dışında, bir de bende olmayan sarı renklisi mevcut. E-bay'de de 6-9 USD arası fiyatlara bulunabiliyor. 


Rotring Surf, basit, ucuz ve hafif bir dolmakalem. Buna rağmen üzerinde R harfi bulunan yumuşak ve çok güzel bir uca sahip. Uç üzerinde herhangi bir işaretleme yok ama kalınlık olarak Medium ile Fine arasında bir yerde kalıyor. Eğer denk gelirseniz, başlangıç için ya da küçük çocukları dolmakalemle tanıştırmak için oldukça güzel bir kalem. 

Sizin en favori ucuz kaleminiz hangisi?

Sevgiler,

Zeynep Yazoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH


I wanted to start the week with colorful pens which will cheer us up. And my choice is Rotring's Surf fountain pen for starters. As far as I know, this is the cheapest pen of Rotring. It has a simple plastic body with a c/c filling system and a steel nib. 

There is a simple printing on the cap says Rotring. Mine has not faded yet, but it can be erased within time. I bought two of them from India for 8 USD for two and the third one, I found it in a small stationery shop in Istanbul which was about 10 USD. Besides those colors, there is also a yellow one which I don't have yet. And you can find it on e-bay about 6-9 USD price range. 

Rotring Surf is a simple, cheap and light-weighted fountain pen. It has a smooth steel nib with and "R" engraving on it. There is no size marking on the nib but it is somewhere between Medium and Fine. It is a good fountain pen for beginners or to introduce children to fountain pens if you come across with it. 

What is you favorite cheap fountain pen?

Cheers,

Zeynep Summertime

13 yorum:

 1. Favori ucuz kalem deyince ben, elime geçen hiçbir Çin / Hint kaleminde mutsuzluk yaşamadım. Belki benim şansım bilemiyorum. Deneyimleme şansı bulduğum kalemleri fiyata göre sıralamak gerekirse,

  1. Wenda 62 (1,5TL - Çin) > Yurdum kırtasiyelerinde bulunabilen bir kalem. Çevirmeli kapağa, aerometric mekanizmaya sahip. Uçları pek iyi değil ama basit törpü ile bile müdahale edilebilecek bir kalem. (Elden geçince uçları inanılmaz keyif veriyor)
  2. Styb (3,5TL - İspanya) > Yine yurtiçinde bulunabilen bir kalem. Benim aldıklarımın hepsinin uç performansı ortalamanın üzerinde idi. Mini kalem olduğundan ancak ufak boy kartuşlara izin veriyor ve bence en olumsuz yanı kolayca açılabilen kapağı
  3. Camlin No.47 (4USD - Hindistan) > Montblanc Monte Rosa'nın replikası gibi. Güzel bir incelemesini siz de yapmıştınız zaten,
  4. Baoer 388 (5.5USD - Çin) > Bu da Parker Sonnet'in replikası. Ucununun iyi denk gelmesi ve ufak bir oynama ile orijinal Sonnet'ten daha çok keyif verdiğini söyleyebilirim
  5. Hero 329 (6USD - Çin) > Evet 616 değil 329.. Çok konuşulan 616lara göre beni daha mutlu eden kalem modeli. Hem daha ince/ele daha iyi oturuyor, hem de kapağını daha şık buluyorum.
  6. Romus Majestic (6.5USD - Hindistan) > Şeffaf ve pompalı bir Hint kalemi. Görünümü ve yazım keyfi ile yüksek fiyat-perf. oranına sahip bir kalem.
  7. Inoxcrom Mini (29TL - İspanya) > Muhtemelen 2 numarada belirttiğim Styb'ın esinlendiği kalem. Keyifli ve güzel bir ucu, sağlam kapanan bir kapağı var. Ayrıca gövdesi Styb'ın aksine metal olup; mühendislerin saha görevleri için korkusuzca kullanabileceği cengaver bir kalem.

  Bu güzel başlık için tebrik eder, diğer arkadaşların önerileri için gözlerimi dört açarım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler bu ayrıntılı yorum için.

   Aslında benim de şimdiye kadar kullandığım Çin kalemlerinden ucu kötü olan çıkmadı. Genelde ince uçlu ve kuru yazım karakterinde oldukları için beni yordular hep. Ben kalın uçlu ve ıslak kalemleri daha çok seviyorum.

   Ancak Çin kalemlerini başlangıç kalemi olmaktan bir miktar uzaklaştıran şey genelde zor temizlenen dolum sistemleri. Yine de çok ucuz olmalarıyla, oldukça kullanışlı olduklarını düşünüyorum.

   Sevgiler

   Sil
  2. Detaylı değerlendirme için teşekkürler.

   Romus Majestic'i nereden temin edebilirim, bu konuda bana yardımcı olmanız mümkün mü?

   Sil
 2. This rotring reminds me of my PaperMate made by Reynolds (widely available in India). Wonderful starter pen. http://instagram.com/p/d_vpDSD6wc/
  ciao

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Couldn't detect the nib details but they can be sharing the same body :) Thank you for letting us know.

   Sil
 3. Yeşil rengine oğlumla birlikte bayıldık. En sevdiği renk yeşildir de prens hazretlerinin. Benim en ucuz favori kalemim geçenlerde D&R'da tesadüfen karşılaştığum Scrikss Peak. 11 liraya aldım. Ucuda fiyatına göre gayet iyi yazıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım ben de en çok yeşil olanını seviyorum. Scrikss Peak güzel bir kalem. Platinum Preppy'nin aynısı. Şurada bir karşılaştırma yapmıştım, belki daha önce denk gelmemişsinizdir. http://www.banasikcayaz.com/2013/12/scrikss-peak-vs-platinum-preppy.html

   Güzel günlerde kullanın.

   Sil
  2. Gelmez olur muyum, tüm bloğu geriye doğru okuyarak bitirmiştim keşfettiğimde.

   Sil
 4. Rotring dolma kalemden bahsetmeyin... bir tane 400 dolma kalemim vardı lise ve üniversitede omu kullandım sürekli ve geçen sene çalıştığım lanetli ofiste kaybettim. bir senedir her gün aklıma geliyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten geçmiş olsun, arada e-bay'de ortaya çıksa da, 400 epey zor bulunan bir kalem. Umarım yeniden denk gelirsiniz.

   Sil
 5. Bir haftadır elimde mavi surf olması üzerine bu yazının gelmesi güzel bir tesadüf olmuş, bendekinin kutusunda Medium uç olduğu yazıyordu.
  Yazı için teşekkürler.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel denk gelmiş. Siz Surf'ü kutu içinde mi aldınız? Ben hiç denk gelmedim kutuya. İyi günlerde kullanın kaleminizi.

   Sevgiler

   Sil
  2. Evet Zeynep Hanım kutulu almıştım o zamanlar

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...