Sunday Post 28 / Pazar Postası 28

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bir aydır Pazar Postası yapmıyorum. Hamlığımı üstümden atmanın zamanı geldi. Aslında bu hafta elimde yarılanan başka kitaplar da oldu ama ben Pazar günü oturup, Cumartesi akşamı aldığım bu kitabı bitirmeyi tercih ettim. Mitoloji benim için çok önemli bir konu, her ne kadar daha önce de benzer kitaplar okusam da, sık sık bilgilerimin tozunu almaya çalışıyorum. Bir Nefeste Dünya Mitolojisi de oldukça güzel, konuları kısa ve özet anlatan bir kitap. Mitolojiye merak duyanlar için iyi bir başlangıç kitabı olabilir. 


Osmanlıca konusunda kötü bir kursiyer olsam da çalışlmalarım devam ediyor. Ama konuya ayrıca eğilmem gerekiyor sanırım. Bu da ders notlarımdan bir kare. 

Çabuk geçen, yorucu bir haftayı böyle geride bıraktım ben. Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

I have not writing a Sunday Post since March. So let's start again. Actually, this week I started other books but this was the one which I finished. I bought this book on Saturday night and on Sunday it was finished. Mythology is quite important for me. Therefore, even though I read many books on the matter, I try to keep my mind up with refreshing my memory. "Word Mythology in Bite-Size Chunks" from Mark Daniels can be a good start for that. 

I am still working on Ottoman writing and I am a bad student I have to admit. I need to study more. And this is a shot from my notes. 

It was a swift pass, tiring week for me. How was yours?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

5 yorum:

 1. Merhaba Zeynep Hanım,
  Kur'an-ı Kerim'in 68. suresi "Kalem" suresi adını taşır. Bu surenin ilk ayeti: "Nun. Kaleme ve onun satır satır yazdıklarına and olsun." Buradaki kalemi farklı biçimlerde anlamlandıran müfessirler olmakla birlikte ayette kaleme ve yazıya bir kutsallık atfedildiği görülmektedir. Yani kalem ve yazı basit birer nesne değil kutlu ve değerli varlıklardır. Üzerinde ne kadar konuşulsa, ne kadar yazılsa azdır.
  Sağlıklı ve mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet, hatta bir arkadaşım bunu hattata yazdırıp hediye etmişti bana sağolsun. Evimdeki en sevdiğim hat'lardan bir tanesidir.

   Sevgiler

   Sil
 2. Resimdeki kalemin adi nedir ?

  YanıtlaSil
 3. Merhaba , bloğunuzu yeni keşfettim ve iyiki keşfettim diyorum yazılarınız çok güzel ve dolu dolu :)
  Bloğuma bende beklerim http://lsokagi.blogspot.com.tr/ :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...