Currently Inked (Demonstrator) / Mürekkepliler (Şeffaf Dolmakalemler)

Scroll down to read in English


Bu haftanın kalemlerini genelde demonstrator yani şeffaf kalemlerden seçmişim. İçim açılsın diye herhalde :) Öncelikle kullanmaktan keyif aldığım TWSBI Diamond 580'den bahsedelim. 540'ımı bir arkadaşım kaybedince, ben de 580 almaya karar verdim. İçinde Diamine Kensington Blue var. Yazısı yakında gelecek. İkinci kalemimiz Nemosine Singularity. 0.8 italik uca sahip bu kalemi çok seviyorum. El yazımı güzelleştiriyor resmen. Üçüncü kalemimiz ise Pakistan'da üretilen Dollar Demonstrator. Bu kalemin yazısı da yakında gelecek. İçinde Caran d'Ache Sunset var. Ve son olarak Pelikan'ın yeni sınırlı üretimi Pelikan M200 Cognac var. Amber rengi transparan bir kalem. Ucu ise italik. İçinde kalemin rengine uygun Iroshizuku Ina-ho mevcut. Bu kalemin de yazısı çok yakında sizinle olacak. 

Siz şeffaf kalem seviyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep İçidışıbir

CONTINUE to READ in ENGLISH


I randomly picked this week's pens from the demonstrators. Maybe I wanted to see through things. First fountain pen of ours is TWSBI Diamond 580. When a friend of mine lost my 540, I decided to go with 580 again. It has Diamine Kensington Blue. A great color, coming soon. Second fountain pen is Nemosine Singularity. It has a 0.8 italic nib and I like it. My hand writing gets better with this pen. Third pen is a Dollar Demonstrator from Pakistan. I will post a review soon either. I inked it with Caran d'Ache Sunset.  And lastly we have Pelikan M200 limited production Cognac with and Italic nib. It is inked with Iroshizuku Ina-ho which I think goes well together. And M200 is coming soon on the blog. 

Do you like demonstrators?

Best,

Zeynep Straightout

20 yorum:

 1. Arkadaşınız nasıl kaybetmiş o kalemi? Şaşırdım doğrusu, kızmadınız mı peki? :)

  YanıtlaSil
 2. Geldi, "Ya sanırım ben o kalemi kaybettim" dedi. Ben de bir süre herhalde yenisini alır diye bekledim. Almadı. Ne yapayım, ayı terbiyecisi değilim ki bu yaştan sonra ben terbiye edeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayı terbiyecisi biraz ağır olmuş galiba... :D
   Kaplumbağa terbiyecisi daha yerinde olurdu kanımca...! Hem arkadaşınızın kalemin yenisini almada ne kadar yavaş hareket ettiğine vurgu yapmış, hem de olaya daha sanatsal yaklaşmış olurdunuz... :D

   Sil
  2. Neden ağır olmadığını şöyle izah edeyim. Arkadaş kalemi kaybetti. "Aaa kaybettim sanırım" dedi. Ben de yaklaşık bir sene boyunca kalemi alır herhalde diye bekledim. Bu arada 2-3 kere de Amerika'ya filan gitti. İnsanların oradan kalem siparişlerini taşıdı ama yine de kalemi almak aklına gelmedi. Ben yaklaşık bir sene sonra 580 sipariş ettim İngiltere'den. Kalem geldiği gün yanımdaydı ve "Aaa ben senin kalemi kaybetmiştim di mi, istersen(!) bunun parasını vereyim" dedi. Bu ayılık değilse nedir?

   Kaplumbağa terbiyeye ihtiyaç duyan bir hayvan değil hem :)

   Sil
 3. Şeffaf kalemler bana kaplaması çıkmış ya da boyası soyulmuş hissi veriyor, pek hoşlanmıyorum açıkçası.

  YanıtlaSil
 4. Arkadaşınız gerçekten ayıp etmiş. Sizin kalemlerinize bu kadar düşkün olduğunuzu bildiğini tahmin ediyorum. Bir de hakaret eder gibi "Parasını vereyim" de ne demek?(Umarım aranızı açmıyorumdur :))

  Şeffaf kalemleri ancak içerisindeki mürekkep renkleriyle sevebilirim. Mesela geçen bahsettiğiniz Edelstein Garnet varsa tamam. Ama siyah veya royal blue varsa, kalemin içinde kalıp görünmemesi tercihim. Kağıt üzerinde güzel görünecek nasıl olsa :)

  Ayrıca yukarıdaki kalemlerden favorim M200. Ancak bunların yarı şeffaflarını görmüştüm. Kartuşun 2 cm.sini görmenize izin veriyordu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten kendisiyle başka sebeplerden görüşmüyorum, sıkıntı yok. Ama eylemin düz tabirle ayılık olarak nitelendirileceği aşikar.

   Ben de şeffaf kalemde siyah mürekkebi gereksiz buluyorum. Maviler bile olabilir ama siyah. Ne gerek var değil mi?

   M200 güzel, özellikle italik ucuna bayıldım. O bahsettiğiniz kalem ise Pelikan'ın yeni kalemi P200 olabilir diyeceğim ama onlarda mürekkep penceresi yok sanırım. O yüzden bilemedim hangi kalemden bahsettiğinizi.

   Sil
  2. Gördüğüm M200'ü nasıl anlatsam bilemedim :)

   Ayrıca aklıma geçen sormaya niyetlendiğim ancak unuttuğum birşey geldi. Siz de kalemlerinize isim veriyor musunuz? Bende 7 adet kalem var. 2'si erkek 5'i kız. Hepsine satın aldıkça isim vermiştim. İnsanlar aklımdan şüphe etseler de güzel oluyor :)

   Sil
  3. Acaba mürekkep penceresi mi vardı? Çünkü normalde mürekkep pencereleri var ama kartuşlu değiller.

   Kalemlerim isim veremeyeceğim kadar çoklar ama ben de motoruma isim verdim. Sağ elciğine ezan bile okudum :)

   Sil
  4. Hmm, olabilir. Tam net hatırlayamadım şimdi.

   Benim de motorlarım isim veremeyeceğim kadar çok demek isterdim ama ne yazık ki yok :) İsim vermek mevzuyu özelleştiriyor. Motorunuza çocuğunuz gibi baktığınızdan eminim.

   Sil
  5. İsim vermek özelleştiriyor evet ama motora bakmak konusunda sınıfta kalıyorum. Üşendiğim ve koyacak yerim olmadığı için branda örtmüyorum hayvancağızın üstüne. Öyle yağmurda çamurda açıkta kalıyor. Arkadaşlarım seninki arazi motoru diye dalga geçiyorlar :)

   Sil
 5. Şeffaf kalemlerden Platinum Balance Cool, Dollar ve Romus markalı birkaç Hindistan üretimi kalemim bulunuyor. Dollar fazlasıyla kırılgan (bkz, gevrek :)) bir yapıya sahipken Romus kalemim o ağır kokulu ve yumuşak malzemeden yapılmış gibi. Ne yazık ki Hindistan malı kalemlerimin feed kısımları opak olduğu için çok da iyi durmuyor. Ama Platinum'un yapısı da, şeffaf damağı da içine hoş renkli bir Iroshizuku konduğunda beni al diyor doğrusu.

  Ah bu arada, sırf eye dropper denemesi için Platinum Preppy de aldım. Gerçekten devasa bir hazneye kavuşuyor ve oradan oraya çağlayan mürekkep mest ediyor. Ucuz ama sevkli işte :)

  Arkadaşlarımın önem verdiğim nesnelere hoyratça davranması beni çıldırtır doğrusu. Kaza her zaman olur da sonrasında çatlakları nasıl kapattığınız önemli olan. Geçmiş olsun, ne deyim. Ama 580 de birkaç açıdan iyileştirilmiş sürümünü neyse ki.

  Nemosine Singularity ve metal Fission modellerini kullanıyorum. 0.6'lık italik ucu vazgeçilmez oluyor benim için. Bazı yorumlarda 0.8'in fazlasıyla Lamy 1.1 kıvamında olduğu söyleniyor diye alamadım ama 0.6 tam bir gündelik kullanım ucu, özellikle benim gibi Fine-Medium arası uçları sevenler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeffaf damak güzel ama bir süre sonra o da renk alıyor ve yavaş yavaş koyulaşıyor. Ama yine de güzel elbette.

   Eyedropper kalemlere biraz uzak duruyorum. Gerçi nasıl yapıldığını anlatan bir post hazırlamam da lazım gelen istekler doğrultusunda.

   Nemosine'e gelince, malzeme kalitesi biraz kötü ama ucundan çok memnunum. 0.6 italiğini denemedim maalesef. Bakmak lazım mutlaka.

   Sil
 6. M200 Cognac her yerde! :) Cidden çok güzel kalem, eğer M200'üm olmasaydı mutlaka alırdım ama denenecek yeni uçlar, yani kalemler var.

  Diamine Kensington Blue çok değişik bir renk aslında. Bir şişe de ben alabilirim. (Üşenmezsem :) )

  Demonstrator'lara güzel mürekkepler, lekeleyen mürekkepler ve lekelerden kurtulma yollarını da ileride blogda işleyebilir miyiz? :)

  YanıtlaSil
 7. Ben de ucu için istedim bile diyebilirim. Bir de sınırlı üretim olması aklımı çeldi itiraf etmek gerekirse.

  Kensington Blue hoş ve yumuşak bir mavi ama 4001 kadar soluk değil rengi. Bu yüzden seviyorum.

  Demonstrator'lardan mürekkep lekesi çıkarma fikri beni de korkutuyor. Ve her kalemin malzemesine göre ayrı bir şey kullanmak gerektiği için bu işe bulaşmamaya çalışıyorum. Ama genelde 1'e 10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu öneriyorlar.

  YanıtlaSil
 8. Şeffaf kalemleri ben de çok seviyorum. Bunun nedeni biraz da dolmakalem denilen az-çok gizemli makinenin işleyişini, içini göstermesi ve kullanılan mürekkebi bizden gizlememesi. Farklı mürekkeplerle sadece yazımı değil görünümü de değişiyor neticede bu tür kalemlerin.

  Gördüğüm, kullandığım kadarıyla şeffaf kalem kategorisinde TWSBI diğerlerinden hayli önde duruyor. Gerek reçine kalitesi gerekse parçaların sökülebilirliği büyük avantaj. TWSBI Diamond 540 ROC 100'ü farklı mürekkeplerle kullandım. Mürekkep değişiminde lekeli kalan kısma rastlamadım. Ama Pelikan M200 Clear'in damakla mürekkep haznesi arasında kalan kısmında mürekkebin kuruyup leke yaptığını defalarca gördüm. Temizlenmesi de oldukça sıkıntılı bir bölge üstelik bahsettiğim yer. Pelikan'ın şeffaf modellerinin bir diğer sıkıntısı da malzemenin hafif ve cılız durması. M1005 haricinde böyle maalesef.

  Pelikan M200 Cognac'ın rengi de oldukça çekici duruyor. Fakat yukarıda bahsettiğim sıkıntılar dolayısıyla mesafeli duracağım bu kaleme.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de mürekkebi görmeyi seviyorum gerçekten. Özellikle renkli mürekkepler tam şeffaf kalemlerin içinde harika görünüyor.

   TWSBI'nin kendine has bir takım çatlama vs gibi sorunları var. Ancak firma çok ilgili ve hemen bozulan parçayı gönderdiği için sıkıntı yok. Leke de kalmıyor genelde. Bu sanınrım kullanılan malzemenin de kaliteli olmasından kaynaklanıyor. Ancak Pelikan'da da herhangi bir sıkıntı yaşamadım ben. Gerçi tek demonstrator Pelikan'ım yeni aldığım bu M200 oldu.

   Sevgiler

   Sil
 9. Ever since I got a Pelikan M205, I am hooked on demonstrators. Something about seeing ink swishing in the ink chamber that is satisfying and calming. They are a pain to clean, especially with certain colors of ink, but regardless, probably one of my favorite pen bodies.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. When it comes to demonstrators I generally prefer the clear ones. But this one has a color that feeds my appetite. But I always find easy to clean Pelikan's. Screw the nib off, flush it and two or three rinses to the body. It is done.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...