Currently Inked / Murekkepliler

Scroll down to read in English

           

Yeni bir haftadan herkese merhabalar, 

Dün o kadar çok kalem yıkadım ki, bir daha 5'ten fazla kalemi aynı anda mürekkeplemeyeceğime söz verdim neredeyse. Ama kıyıda köşede unuttuğum kalemlerle bu sayı hemen 5'in üzerine çıktı. Bu haftanın kalemleri:

* Pelikan M400, aldığımdan beri çok severek kullandığım bir kalem. Hafif, boyutları ideal. İçinde J. Herbin'in kakaolu süt rengindeki Cacao du Brasil mürekkebi var. 

* Platinum Pocket Pen, eski Japon kalemlerinden biri. Ucundaki uç iğne gibi ince ama güzel yazıyor. Uzun ve metal kapağı ile hoş bir tasarım. İçinde Platinum kartuş var. 

* Nemosine Singularity fark ettiyseniz uzun zamandır sürekli mürekkepli. Özellikle 0.8 ucuna bayılıyorum. İçinde de en sevdiğim mürekkeplerden biri olan L'artisan Pastellier Omi Osun var. 

* Jinhao 301 geçenlerde hediye geldi. Üzerinde adım yazıyor :) Klipsinde minik bir kristal taş var. Çok zarif. İçinde ofis mürekkebim olan Aurora Black var. Siyah mürekkep arayanlara tavsiye ederim. 

* Montblanc Meisterstück 144 bir arkadaşımın kalemi. Bir süreliğine bana bırakmıştı. Harika bir kalem, elimin altındayken onu da mürekkepledim kullanıyorum. İnceleme yazısı yakında gelecek. İçinde Montblanc Honore de Balzac Dandy Turquoise var. 

* TWSBI Diamond 580'i ise Diamine Kensington mavisi ile özleşdeştirdim sanırım. O yüzden hala mürekkepli. 


Kalemler pazartesi sabah toplantısına başladılar. (Nemosine'in ucu o kadar büyük ki, Yönetim Kurulu Başkanı gibi çıkmış fotoğrafta) Benim için de yoğun bir hafta başlıyor. Bu ara, zaman o kadar hızlı akıyıor ki, hiçbir yere yetişemiyorum gibi hissediyorum. Oysa yazı daha farklı hayal etmiştim. 

Sizin için zaman nasıl geliyor?

Sevgiler,

Zeynep Yazlıkkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hello everyone from a new week,

I cleaned up so many pens yesterday that I swared an oath to myself that I won't be inking more than 5 fountain pens at once. However, with the pens I forget to clean, I already have more than 5 :)

* Pelikan M400 is one of my favourite pens since I got. Nice, had a very ideal proportions. I inked it with J. Herbin Cacao du Brasil which reminds me of chocolate milk.

* Platinum Pocket fountain pen is a Japanese pen from 70's. It has a nib as fine as a needle but I still like it. It has Platinum cartridge in it. 

* Nemosine Singularity; as you may notice I keep this pen inked all the time because I am in love with its 0.8 italic nib. And it has one of my favorite inks L'artisan Pastellier Omi Osun.

* Jinhao 301 is a gift recently given to me. I liked it. It is nice, fine and elegant. It has a small crystal on the clips. It has my official office ink Aurora Black in it and I recommend this ink for those who are looking for a solid, well-behaving black ink. 

* Montblanc 144 actually belongs to a friend of mine. I had it for a while and I keep using it by the way. It has Montblanc Honore de Balzac Dandy Turquoise in. 

* And finally TWSBI Diamond 580 which is well matched with Diamine Kensington Blue.

Pens started their Monday meetings. (Nemosine has such a big nib, it looks like the President of Execution Board) For me time flies like a crazy river and a very busy week starting. Actually my prediction for the summer was quite different. 

How is time passing for you?

Cheers,

Zeynep Sunnypen

13 yorum:

 1. Aurora siyahı akışkanlık/yoğunluk olarak nasıl değerlendirirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akışkanlık ve yoğunluk olarak değerlendirmek çok zor. Ama şunu söyleyebilirim, ben kendi adıma hiçbir kalemimde Aurora siyahla sıkıntı yaşamadım.

   Sil
  2. Kewoce siyah kullanıyorum. Ton olarak beğeniyorum ancak sanki biraz yoğun. Özellikle Lamy safaride kuru bir his veriyor. Acaba aurora da benzer bir durum yaşatır mı diye merak ettim. Bir de acaba nasıl edinebilirim?

   Sil
  3. Maalesef Kaweco'nun siyahını kıyaslama yapabilecek kadar kullanmadım. Ama kuruluk hissi kalemden de kaynaklanabilir. Aurora'yı Ankara'daki Aurora mağazasından ya da http://thewritingdesk.co.uk/showproduct.php?brand=Aurora&range=bottled+ink&cat=ink adresinden alabilirsiniz.

   Sil
 2. Hi Zeynep,

  Just when I thought that having 4 pens inked was too much I saw your post and now I am feeling much better.

  But then the Nemosine Singularity has attracted my attention and most probably soon I'll try to get one of them and then there will be 5...

  Thank you for the post. It is the first new post from the blogs I visit that has been updated today.

  Kind regards,

  RA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you RA,

   I am always glad to receive your comments.

   I always have too many inked pens and sometimes they just went crazy and I find myself cleaning fountain pens for an hour :)

   Cheers,

   Sil
 3. I have 3 of the pocket pens from the 70's, they are some of my favorites with their beautiful delicate gold nibs. They can be found in the $40 dollar range on the bay. Highly recommended by this old fool. Thanks for the blog, Keep "em" coming, brthr Shirl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shirley. Which pocket pens do you have? Are they also Japanese pens?

   Sil
 4. Yes all japanese, love em! Maybe I'll take a pic and send it to you, would that be appropriate?

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler güzel sözleriniz için. Ben uzun zamandır Diamine mürekkeplerimi ya www.hemen.com.tr'den ya da cultpens, thewritingdesk gibi sitelerden alıyorum. Plumon ve panter'de fiyatlar nasıl bilmiyorum açıkçası.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...