Dollar Demonstrator Fountain Pen 717i / Dollar 717i Şeffaf Dolmakalem

Scroll down to read in EnglishBu hafta ilginç bir kalemle karşınızdayım. Dollar Demonstrator Pistonlu Dolmakalem. Dollar, 1954 yılında Muhammed Sıddık tarafından Pakistan'da kurulmuş bir kırtasiye ürünleri markası. Ürettikleri kırtasiye ürünleri ve jel kalemlerin yanı sıra, pistonlu dolmakalemler de üretiyorlar. (Darısı bizim ülkemizin başına diyelim)Dollar 717i Demonstrator olarak geçen bu kalemin gövdesi kapak üstündeki logo ve onunla aynı renkte tutma yeri, damağı ve piston vidası dışında şeffaf. Bu da kalemin içindeki mürekkebi görmemize izin verip, göz zevkimizi okşuyor. Gövdenin malzeme kalitesi muhteşem değil. Şimdiye kadar olmadıysa da, ileride çatlayabileceği hissi verdi bana.Piston mekanizması üstünde dummy cap ya da blind cap denilen ve sadece pistonu korumaya yarayan bir kapakla birlikte geliyor. Böylelikle pistonu yanlışlıkla çeviren arkadaşlardan veya pistonun çanta içerisinde kendi kendine dönmesi ihtimalinden kurtulmuş oluyoruz.


Kalemin üzerinde firmanın logosunu taşıyan ve iridium point ibareli bir uç var. Ucun ölçüsüne dair herhangi bir ibare yok ancak yazım şeklinden medium olduğunu sanıyorum. Dollar dolmakalemler bu standart ucun dışında bir de Arap alfabesinin yazımına uygun kaligrafik uçla sunuluyorlar.


Kapağın tepesinde fotoğrafta tam belli olmayan dolar işareti mevcut. Ve yine fotoğrafta gördüğünüz gibi kalemin damağı da tepesine, tutma yerine ve hatta piston miline uygun olarak bordo renkte yapılmış. Bu estetik düşünce ve uyum benim gerçekten hoşuma gidiyor.


Ben şeffaf kalemleri genelde renkli mürekkeplerle kullanmayı seviyorum. Bu yüzden Dollar'ı da Caran d'Ache'ın eski serisinden Sunset ile doldurdum. Kalemin ucu, orta ıslaklıkta ve oldukça güzel yazıyor. Bu açıdan da benden iyi not alıyor. 


Neticede elimizde malzeme kalitesi muhteşem olmasa da 5-10 dolar arasında satılan oldukça güzel ve iyi yazan bir kalem var. Bu kalemin Pakistan'da üretilmiş olması da hem çok hoşuma gidiyor, hem de beni ülkemizde dolmakalem üretilmiyor olması nedeniyle üzüyor. 

Siz nasıl buldunuz bu kalemi?

Sevgiler

Zeynep Bordokalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Today I would like to introduce you with an interesting pen: Dollar Demonstrator Pistonfiller Fountain Pen. Dollar is a stationery brand of Pakistan established on 1954. Besides the stationery items and gel pens they produce, they also make pistonfiller fountain pens. (Wish the same for Turkey)

This model, referred as 717i Demonstrator is transparent other than the top jewel, grip section, feed and piston screw. This allows us to see through the ink and it is an eye candy. The body material is not perfect. Even though it is not cracked yet, it gives the impression it might be in the future. 

There is a blind cap or a dummy cap over the piston knob. So it protects the mechanism from the dumb friends who mistakenly turning the knob or any accidents can happen in the bag. 

There is a dollar logo on the top jewel. (Sorry for the bad quality of the photo) And as you can see the feed has also matching color with the top jewel and grip section. I like this esthetic way of thinking and harmony. 

I like colorful inks within the demonstrator pens. So that I inked Dollar up with Caran d'Ache Sunset. The nib is medium wet and writes very well. 

To put in a nutshell we have a nice pen with a good writing nib even though the material quality is not the best of its kind. And imagine you can have this pen around 5-10 USD. Besides I like this pen manufactured in Pakistan and I feel a bit sorry for my country for not manufacturing any fountain pens of our owns. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Bordeaux 


14 yorum:

 1. Bayildim kaleme!!! ebay mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben zamanında Ali Bey'den almıştım ama ebay'den bulunabiliyor.

   Sil
  2. ben de sipariş verdim hem kaligrafi uçlusundan hem de diğerinden. galiba sizinkiyle aynı renk gelecek :)

   Sil
  3. Güzel günlerde kullanın.

   Sil
 2. Kalemin rengi benim de hoşuma gitti, içindeki mürekkeple ve pistonla şırınga izlenimi veriyor.

  Pakistanda kalem üretimi güzel bir şey, ancak ne yazık ki Pakistan gibi ülkeler, bu tür lüks fabrikalarına genellikle yalnızca ev sahipliği yapmakta. Diğer gelişmiş ülkeler, bu tür ülkelerde vergi düşüklüğü, ithalat ihracat farkı gibi sebeplerle buraya yatırım yapıyorlar. Ülkemizde vergiler düşük olsaydı, bizde de birçok kalem markası görebilirdik. Ancak tabi Dollar başka bir ülke markası diyemiyorum, çünkü bilmiyorum :)

  Hem bizde de Scrikss var diye biliyorum. Yarım asırdan fazla süredir Türkiye'de üretiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok yanlış anlaşılma olmasın, Dollar markası bildiğimiz öz be öz Pakistan markası. Yani başkasına üretim yapıyor değiller. Zaten aynı kalemi Arapça Kaligrafi ucuyla da sunuyorlar. Hatta daha çok iç piyasaya yönelik çalışıyorlar.

   Scrikss artık dolmakalemlerini Türkiye'de üretmiyor maalesef.

   Sil
 3. Yani firmanın adını Dollar koyarken ne düşünüyorlarmış bilemiyorum gerçekten, Pakistan gibi ülkeden nasıl güzel isimler beklerdim, Dollar neymiş :/ Hele o $ logosu... Ama demonstrator'leri seviyorum çok bir de bordosu huzurlu, güzel bir bordo bir de mürekkebini öyle güzel denk getirmişsin ki, maşallah uçmuş kalem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dollar hem talihsiz bir isim, hem de aramalarda kolay kolay çıkmadığı için zor bir isim. Logo da fena gerçekten. Bordo damak, bordo piston vidası gibi detayları gerçekten güzel.

   Sen de güzel baktığın için öyle görüyorsun elbette.

   Sil
 4. Schriks yıllardır Türkiye'de üretim yapıyor. Şayet çok uzun süredir elime bir Schriks kalem geçmedi. Üretimi başka bir ülkeye kaydırdılar da haberimiz mi olmadı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, Scrikss artık dolmakalemlerini Türkiye'de üretmiyor.

   Sil
 5. Ayıp olmazsa bir şey sormak istiyorum. Fotoğraflardaki kitabın adı nedir acaba? Bu arada kalemi çok beğendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Ahmet Bey. Şu anda evden kilometrelerce uzakta olduğumdan yanlış cevap veriyor olabilirim ama Islamic Architetture gibi bir şeydi ismi.

   Sil
 6. TWSB 580 incelemenizi dört gözle bekliyorum. Amazon üzerinden 55$ bedelle almaya çalıştım ama kargolayamıyoruz ibaresi belirdi. Muhtemelen üretici firma amazon üzerinden satış yapmaya çalışıyordu. Alibey' de ne yazık ki yok :) Birazdan Tayvan e-ticaret sitelerini araştıracağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TWSBI 580'i kendi sitesinden ya da İngiltere ya da Amerika'daki siteler üzerinden alabilirsiniz. Amazon'dan Türkiye'ye gönderim yapmıyorlar maalesef.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...