Motobikes and Fountain Pens: Same Pleasant Journey / Motosikletler ve Dolmakalemler: Aynı Keyifli Yolculuk

Scroll down to read in EnglishMotosiklet kullanmak ve dolmakalemle yazı yazmak arasında inanılmaz benzerlikler olduğunu söylesem ne dersiniz? Bence önyargılı olmadan önce aşağıdaki yazıya bir göz atın. Belki bu iki eylemi de sevmek benzerlikleri fark etmek için yeterlidir. # Başlangıç Motoru vs. Başlangıç Dolmakalemi

Bildiğiniz gibi burada başlangıç dolmakaleminin ne olduğu, ne olması gerektiği konusunda uzun uzadıya tartışıyoruz. Kimimiz "Lamy ideal bir başlangıç kalemidir" derken kimilerimiz yerden yere vuruyor. Bir diğeri "3 liralık Çin malı dolmakalemlerin iyi bir seçim" olduğunu söylerken, diğeri bunun insanı dolmakalemden soğutacağını iddia ediyor. Merak etmeyin, aynı sorun motosiklet camiasında da var. "1000cc çok, 600cc iyi" diyenlerle "Hayır efendim, 125cc'den yukarısı katiyyen olmaz"lar kapışıyor. Kimileri aradan "Önce vitessiz motor" diye bağırıyor. 

Fotoğraf: Barış Bakır

# Oturuş Pozisyonu Önemlidir

Motosiklette en önemli şeylerden biri doğru oturuş ve doğru bakış. Peki ya yazı yazarken önemsiz mi? Asla! Yazı yazarken doğru şekilde oturmak yorgunluğu ve olası bel problemlerini engeller. Doğru ve yukarıdan bir bakış ise kağıdın bütününü görmemizi ve bununla beraber daha düzgün yazmamızı sağlar. Özellikle çizgisiz kağıda yazarken yazınız aşağı ya da yukarı meylediyorsa kağıda çok eğilmediğinizden emin olmanızı tavsiye ederim.


Fotoğraf: Fatih Binbaki

# White Knuckles (Beyaz Eklem) Yapmaktan Kaçının

Motosiklet kullanırken yapılan önemli yanlışlardan birine "white knuckles" (beyaz eklem) adı veriliyor. Bu da genelde acemi sürücünün gidonu çok sıkması neticesinde eklem yerlerinin beyazlaşması olarak adlandırılabilir. Gidonu çok sıkmak olası bir tehlikeden kaçmayı zorlaştırır ve sürücüyü aşırı derece yorar. Aynı şekilde yazı yazarken de sık yapılan hatalardan biri kalemi çok sıkmaktır. Bu hem kısa sürede yorulmamıza hem de kalemi yeteri rahatlıkta hareket ettirememize sebep olur, el yazısının güzelleşmesine engel teşkil eder.


           
Fotoğraf: Sefa Bilge

# Zemin Şartları Konforu Etkiler

Motosiklet kullanırken asfaltın kalitesi sürüş konforunu etkiler. Dolmakalemin asfaltı ise kağıttır. İyi asfaltın, iyi ve konforlu bir sürüş sağladığı gibi iyi kağıt da dolmakalemle yazmanın zevkini arttırır.


Fotoğraf: Reşat Arbaş

# Motosiklet Bakımı vs. Kalem Bakımı

Motosiklet kullanmanın hayati önem arz eden taraflarından bir tanesi motosikletin bakımını ihmal etmemektir. Lastik havası, zincir yağı, fren hidroliği gibi kontroller mutad olarak yapılmalıdır. Dolmakalem kullanırken yapılması gereken mutad bakımlar mevcut. Mümkünse her mürekkep değişikliğinden sonra kalemi yıkamak, mürekkepli halde bırakmamak, pistonlu kalemlerin pistonunu silikon yağı ile yağlamak gibi... Bunların yanısıra iki aleti de (motosiklet ve dolmakalem) sık sık kullanmak işleyen demir ışıldar ilkesinin bir tezahürü gibidir. 

Fotoğraf: M. Murat Yanık

# Kendini Geliştirmek İçin Çabala ve Keyif Al

Ve gelelim son ama en önemli maddeye. İster motosiklet kullan, ister dolmakalem, ister her ikisini de, ama mutlaka kendini geliştir. Motosiklette sık sık eğitim almak sürüşten alacağınız keyfi arttırdığı gibi kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Dolmakalemde de yazınızı güzelleştirmeye çalışarak ya da ufak tefek tamiratlara girişerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Yazınızı güzelleştirmek zamanla yazıdan daha çok keyif almanızı sağlar, kalemleri tamir edebilir hale gelmek onlarla aranızdaki bağı pekiştirir. 

Tekeriniz ve ucunuz hep düz bassın!

Sevgiler

Zeynep KalemkarCONTINUE to READ in ENGLISH


What do you say, if I told you there are resemblances between riding a motorcyle and writing with a fountain pen? I recommend you to gaze the post below. Maybe it is enough to love both activities for realizing the resemblance. 

 # Motorcycles for Beginners vs. Fountain Pens for Beginners

As you know, we sometimes argue about the fountain pens for beginners. Some says "Lamy is an ideal fountain pen for newbies" while the others kind of hate Lamy at all. While some telling that "Cheap Chinese fountain pens are good choice", the others claim that it will put off people from using fountain pens. Don't worry motorcycle riders have the same issue. There is a clash between people who say "1000cc is too much but 600cc is OK" and "Above 125cc is not acceptable". Some others are cheering "scooter experience before all". 

# Sitting Position is Important

One of the most important thing in motorcycle is the right position to sit and know where to look. What about that when you are writing? A good sitting position will prevent fatigue and possible back problems. And a look from above enables you to see all the paper and allows you to write better. If your handwriting is going upside or downside especially when you are writing on a plain paper, be sure that you are not leaning on the paper too much. 

# Avoid White Knuckles

One of the mistakes made while riding a motorcycle is called white knuckles. It means that the rider is clenching his/her fists around the handlebar so much that the knuckles of his/her hand becomes white. Clenching the handlebar too much make it difficult to avoid from dangers and exhausts the rider a lot. Likewise clenching the pen too much is one of the mistakes made while writing. By doing this you get tired in a very short period of time and you cannot move the pen easy enough on the paper which means it hinders you from a better handwriting. 

# Ground Quality Affects

While riding a motorcycle, the quality of the motorway asphalt affects the riding comfort. The asphalt for fountain pen is the paper itself. As the good asphalt gives a better riding comfort, a good paper gives you a better writing pleasure with fountain pen. 

# Maintenance of Motorcycles vs Maintenance of Fountain Pens

One of the vital key points of riding a motorcycle is not to ignore maintenance. Controls of tyre air, chain lubricant and break hydraulics should be done regularly. And also we have some maintenance to be done while using fountain pens. Such as; flushing the fountain pen after every ink change, avoid leaving it with ink, applying some silicone grease to piston filler pens... Besides, using those machines (motorcycles and fountain pens) is like a rolling stone never gathers moss on it.

# Try to Improve Yourself and Enjoy!

And last but not the least; either ride a motorcycle or write with a fountain pen or do it both but always improve yourself. Having training regularly increases your pleasure on the road and helps you to get better. With fountain pens improving your handwriting or trying to repair your pens will do. Improving your handwriting increases your pleasure on writing and mending the fountain pens will foster the connection between you and your pens. 

Always enjoy riding and writing!

Cheers,

Zeynep Penthusiast25 yorum:

 1. Sigh! Nice to read the way you related both.:). And yes you are absolutely right in saying that improvisation is the key. Learning to improvise whether while riding or writing gives a lot of satisfaction to the soul.
  I personally enjoy both motor bike riding and writing using fountain pens. I too can say they are so similar at times but at certain extreme times they are very different.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Aasyaan, I am glad you've liked it. And do whatever you want, the key is enjoying what you do and try to do it better :)

   Sil
 2. Bir solukta okunabilecek güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.

  Kaskınız takılı, yolunuz açık olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Engin. Kaskımız her daim takılı, botlar, dizlik/pantolon, eldivenler ve mont hep giyilmiş şekilde çıkıyoruz.

   Sil
 3. mükemmel bir yazı olmuş Zeynep Hanım..hoş ve farklı bir bakış açısıyla yazmışsınız..ufkum değişti..maşallah..ilgi alanları insanın kişiliğini belirliyor bence..net bir insan ve berrak bir dimağ olarak tanımlıyorum sizi..ve satırlarınızın kalitesini örnek alıyorum..dolma kalem kullanmayı sizden öğrenmek hayallerimden biri..motosiklet konusunda :)) sanırım hayallerimin arasında o yok :))... hayırlı günler...(ingilizce yazmaya gayret ediyorum ama ne yazık ki bunları yazamazdım herhalde:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Z. Hanım. Keşke o kadar berrak bir dimağ sahibi olsam ama maalesef çelişkiler ve sorular yumağı içerisinde kendimi bile boğuyorum çoğu zaman.

   Motosiklet biraz farklı bir alan, sanırım herkesin sevmesi mümkün değil. Ama dolmakalem sevgisi bizi ortak bir müşterekte buluşturuyor.

   Siz ister İngilizce, ister Türkçe, isterseniz benim bilmediğim bir dilde yazın. İnsanda anlaşmak gayesi bulunduğunda dile gerek yok gibi geliyor bana :)

   Sil
 4. motorsiklet kullanıp ölmeyin lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ölümümüzün vesilesi nedir bilemiyorum ama inşallah öyle ya da böyle güzel şekilde ölürüm...

   Sil
  2. Kalp kırmayıp, gönüllere sevgi ile dokunduktan sonra ölüm, verilen görevi güzelce tamamlamanın emaresi olmaktan ve en özlenen ile görüşmekten daha başka bir şekil alamaz.

   İnanıyorum ki Zeynep'in hayatı birçokları için örnek olabilecek derecede sevgi ile dolu.

   Allah sana ve sevdiklerine hayırlı ömürler versin.

   Sil
  3. Günhan teşekkürler ederim nazik sözlerin için ama keşke o sözlere layık olabilecek bir insan olabilsem.

   Allah herkese hayırlı ömürler nasib etsin.

   Sil
 5. "İkisinin" de hastası olarak çok beğendim yazıyı. Doma kalemlerimin yıkanma zamanı, Vespa'min da 3000'lik bakımı geldi bu arada. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ben dün bakıma götürdüm "hayvanı". Ama evde yıkanmayı bekleyen 10 küsür dolmakalem var. Ağlamak istiyorum :)

   Sil
 6. Lovely post! I have not thought of the parallels between the two until your post. Now I want to ride again :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shangching. There are certain joys within the things we like I guess. Let's ride :)

   Sil
 7. bu yazı hakkında ne dediler...

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  "Charming..."
  - New York Times
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  "Totally fresh air !"
  - Washington Post
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  "Phantastisch, fabelhaft."
  - Der Spiegel
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  "If this post was your dinner, it would be absolutely one of the most delicious thing eatable."
  - Vedat Milor
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım bu yorumu kimin yaptığını biliyorum, öyle değil mi sevgili G?

   ^_^

   Sil
  2. Risk budur ama doğru tahmin ettin :)

   "G", yeni mahlasımla dj ve rapçi olabilecek enerjiyi, keyfi hissettim bir an içimde. Sonra vazgeçtim.

   Bu bakılası resimler, çalışkan bir zihinde canlandırılmış okunası bir yazı kurgusu, günlerimize aydınlık sebebi olduğun için teşekkürler Zeynep.

   Sil
  3. Sağolasın Günhan :)

   Senden güzel rapçi olur :p

   Sil
 8. Çok lezzetli bir yazı olmuş. Benzerlikler çok hoş elbette. Fakat ben önemli bir farklarını söylemek isterim. Kullanırken hata yaparsanız dolmakalemde en fazla bir sayfaya mal olur; ya diğeri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa olur mu?

   Alın size iki benzerlik daha.
   # İkisini de düşürünce çok üzülürüz.
   # İkisiyle yaptığımız hatalar da hayatımıza mal olabilir. Ne demiş Yunusumuz Emremiz, "Söz ola kestire başı, söz ola kese savaşı"

   Sil
  2. Haklısınız kalem kılıçtan keskindir.

   Sil
 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle dolma kalemle yeni tanışanlar için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Hakan bey, belki dolmakalemcilerden de motosikletle tanışanlar olur :)

   Sil
 10. Dolma kalem ve motosiklet arasındaki benzerlikleri düşünerek, hayal gücüm gereğinden fazla geniş diye hayıflanıyordum...

  Paylaşmadan geçemiyeceğim, müsadenizle...

  Motosiklet kullanmayı öğrenmeden önce; Yahu ne kadar güzel olabilir, bisikletin motorlusu işte!..
  Sürdükten sonra; bunca yaşıma kadar çok şeyler kaçırmışım, çok...

  Dolma kalem kullanmadan önce; Sosyetik insanların kullandığı pahalı kalem işte ne olacak!..
  Dolma kaleme alıştıktan sonra; Pilot kalem, tükenmez kalem vermeyin yazamıyorum.


  İlk arazi sürüşümde; uçurumdan 5-6 metre kadar aşağıya doğru uçtum ve bodoslama ağaca çarpıp ancak durabildim(O ana kadar ağaca çarpıp sevineceğim hiç aklıma gelmezdi). Hayatımda ikinci kez dizimin titrediğini hissettim adrenalinden ya da korkudan. O gün "Bırakayım mı?" diye sordum kendime. Sonra "Manyak mısın, hayatta başka kim verdi sana varolma duygusunu, sevincini!" diye cevapladım kendi kendime. O günden sonra pazar ve tatil günleri arazideyim, sürdükce süresim geliyor...

  İlk kullandığım Çin işi dolma kalem kaza ile düşünce ucunu bir türlü düzeltemedim ve yeter bu kadar orta kaliteli/ kaliteli bir tükenmez alayım dedim ve Freeshop'tan Sheaffer'ın 70$ lık tükenmez kalemini aldım. Hoşuma gitmedi yeni KPT'a hediye olarak gemide bıraktım. Eve dönüş yolunda aldığım dolma kalem ile yazmaya başlayınca duramadım, yazdıkça yazasım geldi Hong-Kong'dan Atatürk'e kadar...

  Teşekkürler güzel yazınız ve hayıflanmamı boşa çıkardığınız için...

  Çamurunuz bol olsun...

  Slmlr
  KPT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de eskiden motosikletin "gereksiz" bir araç olduğunu düşünürdüm. Ta ki, binip de yaşadığımı hissedene kadar...

   Şimdi, Allah izin verirse hayatımın değişmez bir parçası olarak kalmasını istiyorum uzun yıllar boyunca. Yaşlandığımda bile motosiklete binebilmek istiyorum. Pek çok yeni insan tanıdım motosiklet sayesinde. Hiç gitmediğim yerlere gittim, yapamayacağımı düşündüğüm şeyler yaptım.

   Aslında dolmakalem de bizi benzer bir yolculuğa çıkarıyor. Hayatımıza yeni insanlar katıyor, kırtasiye ararken hiç gitmediğimiz yerlere gidiyoruz.

   Yolculuğunuz daim olsun.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...