Pelikan Edelstein Garnet (Ink of the Year 2014)

Scroll down to read in English


Pelikan Edelstein'ın her sene "Yılın Mürekkebi" olarak yeni bir renk çıkardığını biliyorsunuzdur. 2012 için yılın rengi Turmaline, 2013 içinse Amber'di. 2014 yılı da lal taşının yılı oldu ve yeni renk Garnet'e kavuştuk. Ben de bu mürekkebi geçtiğimiz aylarda yaptığım Amsterdam seyahati sırasında aldım.


Garnet, yani lal Türkçe'de de kullandığımız gibi kırmızıya dönük bir renk. Mürekkebin akıcılığı oldukça iyi. Ancak fotokopi kağıdında bir miktar kırçıllanma yaptı. Bu yüzden bir de Rhodia üzerinde denemek istedim.


Rhodia'da kırçıllanma yapmadı gördüğünüz gibi ve oldukça menevişlenen gölgeli bir yapıya kavuştu. Ancak yine de Edelstein serisinin en gölgeli mürekkebi Amber kadar değil.


Edelstein ailesi içinde bulunan Ruby ve Turmaline ile yanyana geldiklerinde ortaya bu görüntü çıkıyor. Ruby Garnet'e göre daha açık renkli kalırken, Turmaline ise pembeye dönük haliyle Garnet'ten ayrılıyor.


Elimde çok fazla kırmızı olmadığından, mevcut kırmızılar da Garnet'in sıcak alt tonlarına yaklaşamadığından ancak J. Herbin Rouge Hematite ve Waterman Red ile fotoğrafladım. Tek kusuru suya dayanıksız olması olan Garnet, günlük yazışmalarda olmasa bile not alırken, başlık atarken, işaretleme yaparken kullanılacak harika ve canlı bir renk.

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Kırmızı Mürekkep

CONTINUE to READ in ENGLISH

You probably know that Pelikan launches "Ink of the Year" every year. It was Turmaline for 2012 and Amber for 2013 and we finally get the Garnet for 2014. I got it on my previous trip to Amsterdam.

Garnet, a precious red stone, is also a reddish ink. It has a great flow but feathering a bit on copy paper. Therefore I also wanted to try it on Rhodia.

As it didn't feathered on Rhodia, it also had a great shading. Still not shading as much as Amber, the most shading ink of all Edelstein series.

When compared to other red/pink colors of Edelstein family, Turmaline and Ruby, Garnet gives this photo. Ruby is lighter and Turmaline is so pinkish when compared to Garnet.

I shoot it with J. Herbin Rouge Hematite and Waterman Red since I don't have so many red inks and the others couldn't be compared with the warm undertones of Garnet. With only negative side of not being resistant to water, Garnet is a great vibrant color choice for note taking and marking.

What do you think?

Cheers,

Zeynep Redink

18 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Thank you very much for the excellent review of this ink. It confirms my opinion.

  At the moment I am using it in one eyedropper pen to correct any mistakes in documents.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am glad you liked the review. I am always stepping back from eyedroppers somehow.

   Sil
 2. Çok sıcak ve canlı bir kırmızı. Beğendim fakat Amber'den sonra bence klasik kaldı. Daha iddialı, daha şaşırtıcı bir ara renk bekliyordum ben.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hepimiz güzel bir mor bekliyorduk ama sanırım, amethyst isimli koyu renk morları gelecek sene çıkacak.

   Sil
 3. Piyasadaki kırmızıların aksine rengi kana daha yakın. En ıslak kalemlerde dahi tonda açılma oluyor. Bu ise rengini muhafaza ediyor. Umarım şişeli(hokkalı) hali Amsterdam'dan eBay'lere, kalemkutusu.com'lara kadar gelir :)

  Bununla birlikte kaleminiz Geha sanırım. Tabi yanlış olabilir, tam göremiyorum :) Bir defa kullanmıştım. Islak bir kalem diye biliyorum. Fotokopi kağıdında kırçıllanma yapmasının sebebi bu olabilir.

  Ayrıca Faber-Castell'in de bir Garnet'i vardı. Ona da benziyor. Bizim ülkede genelde yüzük taşlarında kullanılır bu renk. Hatta bulabilirseniz lâl taşlıları tavsiye ederim :)

  Ancak nedense Pelikan'ın mürekkeplerine ısınamıyorum. Bunun sebebi dolma kaleme ilk başladığım sıralarda küçük siyah renk kartuşlarını kullanmam olabilir. Siyah değil gri renk gibi geliyordu bana :) Tabi Edelstein, bundan müstesna.

  Sevgi ve saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Dev bir cevap yazmıştım ama uçtu gitti, inşallah aynı şekilde yazabilirim yeniden)

   Şimdi öncelikle, ben de Pelikan'ın 4001 serisini pek sevmiyorum laf aramızda. Beni de rahatsız eden siyahından ziyade, öldüm ben, bittim diye ağlayan, soluk benizli mavi mürekkebi. Edelstein'lar farklı bir kategoride. Onların satürasyonları filan çok güzel.

   Faber-Castell'in yeni serisindeki Garnet Red olarak geçen mürekkebi gördüm ama kullanma şansım olmadı. Lal taşını çok severim. Hatta böyle bir yüzüğüm bir gün kendi kendine un ufak oldu. Nazardandır derler, doğru mu bilmiyorum :)

   Geha idi o kalem, doğru. Oldukça ıslak yazıyor. Kırçıllanma kalemin ıslaklığına bağlı olduğu kadar, kağıda da bağlı. Rhodia üzerinde deneme sebebim de oydu zaten.

   Bildiğim kadarıyla Garnet şu anda Pelikan'ın Türkiye distribütörü Çelik Kaleme gelmiş. Yakın zamanda dükkanlarda yerini alır. Ancaaaak, kan kırmızısı mürekkep deyince orada duralım. İşte o mürekkeplerin en kanlısı J. Herbin 1670 Rouge Hematite. İsmiyle müsemma gerçek bir kan kırmızı. http://www.banasikcayaz.com/2013/11/j-herbin-1670-rouge-hematite-ink-review.html

   Sevgiler

   Sil
  2. (Sayfada yanlışlıkla refresh yapınca sabah benim de yazdıklarım uçmuştu, ben de yeniden yazdım)

   4001 serisini şu aralar boş kartuşum kalmadığı zamanlar alıyorum. Biraz hakaret gibi biliyorum, ama napalım.

   Yüzüğünüz için üzüldüm. Cana geleceğine mala gelsin derler. Nazarı üzerinizden atmışsınızdır :)

   J.Herbin'i hiç denemedim. Tavsiyeniz için teşekkürler. Rouge deyince L'artisan Pastellier'in de Rouge'u vardı. Ancak J.Herbin kadar kanlı olduğunu zannetmiyorum. Çilek parfümlü kırmızısı bile daha koyuydu. Ancak J.Herbin kesinlikle ilgimi çekti. Birazcık ilgilenelim :)

   Sevgiler

   Sil
  3. Bir de o bu değil de, yazılarınızın sonuna yazdığınız soyisimleri nereden buluyorsunuz Allah aşkına :) Her seferinde daha da çok gülüyorum. Bu da sizin için bir sanat olmaya başladı bence :)

   Sil
  4. L'artisan'dan az sayıda mürekkep kullandım o yüzden bir şey söyleyemiyorum ama Rouge Hematite bulursanız tavsiye ederim. Sadece kalemin biraz daha sık yıkanması gerekiyor.

   Soyadı meselesi pek çok kişinin hoşuna gidiyor. Eskiden anonim kalmak adına yapıyordum, sonradan yapmadığımda tepkiler gelmeye başladı :) Bir keresinde de bir okuyucu, Zeynep Embin diye imzaladığım yazıdaki Zeynep Mthousand yazısına binaen Allah akıl fikir versin, soyadınızı bile İngilizceye çevirecek kadar gerizekalısınız kabilinden bir yorum bırakmıştı :)

   Sil
 4. çok güzel bir renk gerçekten, benim sorum ise şu; yurtdışında bu mürekkebin fiyatı daha mı uygun?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok, hemen hemen aynı Türkiye fiyatı ile. Tabi bazı kırtasiyeler çok acayip fiyatlar yazıyor. Bunu saymazsak hemen hemen aynı.

   Sil
 5. I always hesitated when Pelikan released the Ink of the Year and somehow wind up getting one at the end. As I was reading your post, I inked a Lamy with Edelstein Turmaline :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turmaline is nice but I guess I am waiting a better color for a "limited edition" ink when it comes to a fancy bottle of ink :)

   Sil
  2. Sadly that I rarely consider "writability" of an ink nowadays ;) How practical of me!

   Sil
 6. Yazılarınızı büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Sizin kadar profesyonel olmasam da yazmayı seven biri olarak bu paylaşımınız da çok keyifliydi teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu nazik yorumunuz için çok teşekkürler Nurullah bey.

   Sil
 7. Edelstein serisiini ilk keşfettiğimde adıı üstünde değerli taşların renginde olur diye dusunmustum.Ancak görünen o ki tonları pek tutturamamışlar. Paylaşımlarını çok severek okuyorum, teşekkürler.
  lussostyle.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bu güzel yorumun için Feyza.

   Aslında isimlendirme çok güzel, markalandırma da. Ama renkleri tutturmak kolay değil. Gerçi ben böyle diyorum ama içimizdeki değerli taş uzmanı sensin. Sen renkler tutmamış diyorsan gerçekten tutmamıştır...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...