Pelikan M200 Cognac Special Edition (Italic) Review / Pelikan M200 Cognac İtalik İncelemesi

Scroll down to read in English


Gelelim bu haftanın en ağır topuna. Kendisi, uzun süredir beklediğimiz Pelikan M200 Cognac. Konyak bildiğiniz gibi Fransa'nın Charente bölgesinin bir kasabası olan Cognac'ta yapılan özel bir brendi türü. İçkinin kendine has renginden ismini alan bu kalem Pelikanseverler tarafından uzun süredir bekleniyordu. 


Aslında bildiğimiz M200 gövdesine sahip olmasına rağmen şeffaf gövdesi, özel italik ucu ve özel seri olması ile birlikte gönlümüzü çaldı. Burada limitli seri ve özel seri arasındaki farkı da şöyle açıklıyorlar. Limitli seride üretilen ürünler üzerinde numara oluyor, özel seride ise herhangi bir numaralandırma yok. 


Boyutlarla ilgili bilgiyi pas geçiyorum. Merak edenler için diğer Pelikanlar'la birlikte şu posttan ağırlık ve boyutları toplu olarak görebilirsiniz. Ancak elleri ufak olanlar için kapaksız, daha uzun kalemleri sevenler ya da daha büyük ele sahip olanlar için kapaklı halde rahat bir kullanımı olduğunu söyleyebilirim. 


Kaleme dair en büyük özelliklerden biri de benim çok sevdiğim ve yazı yazarken çok rahat ettiğim bir uç olan italik uçla geliyor olması. Pelikan'da her ne kadar çok fazla uç seçeneği olsa da, bazı seriler özel uçlarla gelebiliyor. Örneğin Pelikan M800 Tortoiseshell'in IB (Italic Broad) uçla gelmesi gibi... Elbette, başka uçlarla almak da mümkün. 


Italik uçlu Pelikan M200 gerçekten ıslak yazan bir kalem. Ya da bir arkadaşımın tabiriyle "çok yakıyor" :) Bir iki sayfalık bir kullanımda, haznedeki mürekkebin yarıya indiğini görmek mümkün. Ama benim gibi ıslak dolmakalem sevenler için bulunmaz nimet. Iroshizuku Ina-Ho ile de çok yakıştırdım şahsen. 


Tüm dünya ile aynı anda ülkemizde piyasaya çıkan Pelikan M200 Cognac Special Edition'ın fiyatı 390 TL civarında. Eğer klasik bir dolmakalem olarak M200 almayı düşünüyorsanız, tercihinizi bu özel seriden yana kullanabilirsiniz. 

Sevgiler,

Zeynep Mestanedesinler

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week's special review is our long awaited fountain pen; Pelikan M200 Cognac. As you know, cognac is a special type of brandy which is made in Cognag town in Charente reigion of France. This pen, taking its color from cognac's special color was awaited by the Pelikan fans. 

Actually this is a regular Pelikan but with its transparent body, special italic nib and being a special edition this pen won our hearts. When it comes to there, they explain the difference between limited edition and special edition like this. In limited edition products has numbers on them and in special edition it doesn't. 

I skip the information regarding the size and weight. If you wonder, you can find a comparison off regular Pelikan line from this link. However, you could comfortably use this pen without a cap if you have small hands and if you have big hands or if you like tall pens you can use it with cap posted. 

My favorite thing related to this pen is, it comes with an italic nib which I like to use so much. Normally Pelikan has a lot of nib choice but some edition comes with special nibs. Like Pelikan M800 Tortoiseshell coming with and Italic Broad nib. Of course you can have it with other nibs either. 

This M200 with an italic nib is quite juicy wet. Or as a friend of mine tells "it drinks the oil". With a one or two pages use you can see the ink level goes down nearly half through the piston. But it is great for those who likes wet fountain pens. And I think they are pretty good match wtih Iroshizuku Ina-Ho. 

The price of the Pelikan M200 Cognac is about 190 USD in Turkey. If you would like to buy a M200 as a classic pen, you can prefer this special edition. 

Cheers,

Zeynep Alwaysdizzy

23 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Thank you very much for another great review.

  Few weeks ago I also got one of these pens but now I am curious about that Italic nib as I ordered my pen with a broad nib to save a bit of money (in UK the Italic nib costs an extra £10 and I already have a M800 with an Italic nib).

  My broad nib is also a wet and juicy nib and following your article of yesterday I have ordered a bottle of Iroshizuku Ina-Ho ink which seems to go very well with it from your pictures. Thank you for showing it as I was not aware of this ink's colour.

  Looking forward to your next article.

  Kind regards,

  R A

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your kind comment R,

   I came across with this pricing in some foreign fellow bloggers that italic nib cost more but I think it is not the case for Turkey. I am glad you liked Ina-ho and I hope you will like it when you receive yours. I think Ina-ho is an under-appreciated ink of Iroshizuku. It is a unique color with great shading. Especially on Rhodia or Clairefontaine papers.

   Cheers,

   Sil
 2. Benim şeffaf kalemler için getirdiğim 'kaplaması çıkmış ya da boyası soyulmuş' yorumuna istisna oluşturacak bir renk aslında.
  Diğer yandan da "çok yakıyor" ibaresini ilk kez mürekkep/dolmakalem camiasında duyuyorum, çok hoşuma gitti. Tuttum bunu. Güzel günlerde kullanman dilğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bu kalem belki de renkli olduğundan öyle görünmüyor. Ve gerçekten çok yakıyor :)

   Sil
 3. Listemin en başında olan kalemlerden biri gerçekten. Çıktığı günden beri kavuşma hayalim var. Hatta birazdan birkaç kırtasiye dolaşacağım. Kim bilir belki gün bugündür. :) Ina-Ho da inanılmaz yakışmış. Zaten çok beğendiğim bir yakıt kendisi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz kırtasiyelere intikal etmiş midir bilmiyorum ama Pelikan'ın Türkiye distribütörüne gelmiş kalemler. Önümüzdeki haftalarda gelir sanıyorum.

   Ina-ho çok güzel ve az değer verilen bir renk. Ben kendisine bayılıyorum. Özellikle Rhodia ve Clairefontaine gibi perdahlı kağıtlarda çok güzel duruyor.

   Sil
 4. Bayıldım blogunuza :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Yonca Hanım :) Ben de sizin tariflerinize bayıldım.

   Sevgiler

   Sil
 5. Gerçekten de bakınca konyak gibi insanın içini ısıtıyor.Mürrekkepte çok yakışmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Daha güzelleri sizin olsun.

   Sil
 6. Peki M200 mü M400 mü tavsiye edersiniz?
  Ağır ve büyük bir kalem tercih etmek isteyen, Pelikan'ın tasarımlarını çok seven birisine?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ne kadar büyük ve ne kadar ağır istediğinize bağlı :) Benim aklıma M800 ve M1000 geliyor büyük ve ağır denilince. M600 daha orta karar, M400 orta ufak, M200 ve M150 ufak sayılacak kalemler. En güzeli deneyip görmek tabi. Şöyle elinize alıp bi tartmanız lazım.

   Sil
 7. Nice pictures, that pen looks great.

  YanıtlaSil
 8. Hi Zeynep! I have information about fountain pens thanks to you..

  YanıtlaSil
 9. This pen has been on my wanted list since its release, because of its beautiful color and that it is a demonstrator. Perhaps one day :)

  YanıtlaSil
 10. İstanbul'da bulunan ve bu kalemi almak isteyenlere, Sirkeci'deki Murat Usta'ya uğramalarını tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 11. Hi, I see in picture IMG_9831.JPG above, there is ink in the section just under the nib - have you found a way to fill the pen so that ink doesn't fill up in that section ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. No actually it bothers me a bit too. But maybe next time I will try avoiding to dip the section but only the nib. It might help. Maybe?

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...