Photo of the day / Günün Fotoğrafı 39

Scroll down to read in English


Eskiler "et-tekrarü ahsen velev kane yüz seksen" derlermiş. Yani yüz seksen kere de olsa tekrar iyidir. Hayat da bazı tekrarlardan ibaret. Bir hareketi onbin kere yapmadan o harekette ustalaşamaz diyor uzakdoğu dövüş sanatı hocaları. Bazen de aynı şekilde bir hataya on bin kere düşmeden insan akıllanmıyor. Umudumuz o ki, onbinbirinci kerede akıllanalım. 

Yazmak da öyle, yazıyoruz tekrar tekrar. Tek bir harfi doğru / daha güzel yapabilmek için. Bin kişi ile dostluk ediyoruz, tek bir dostu bulabilmek için. 

Hayat dediğimiz şey hep tekrar...

Günün kalemi: Vintage Adel Dolmakalem 
Günün mürekkebi: Graf von Faber Castell Cobalt Blue

Sevgiler,

Zeynep Devriyecigil

CONTINUE to READ in ENGLISHWe have an old saying which means even a eighteen hundered repetition is good. Life is also the repetition. Some far-east martial art masters say one cannot be a master of a pose without repeating it for ten thousand times. Sometimes we cannot act wise without making the same mistake for ten thousand times. We just hope that we can finally be wise in the ten thousand +1 mistake of ours. 

Same for writing. We write, again and again. Just to write a letter in a better way. We establish friendships with thousand people, just to find that one real friend. 

Life is a repetition itself. 

Pen of the day: Vintage Adel Fountain Pen 
Ink of the Day: Graf von Faber Castell Cobalt Blue

Best,

Zeynep Repeatyourself

13 yorum:

 1. Kaligrafların tekrar defterleri olur ki daha sonra yaptıkları hatalarını görsünler, düzeltsinler. Hocalarının verdikleri ödevleri yaptıktan sonra birlikte mukayese ederler. Tabi hocasının verdiği örneği de o deftere iliştirirler. Tecrübelendikten veya ustalaştıktan sonra o defteri hâlâ muhafaza ediyorsa, bakıp eski günleri yâd eder ve o günkü hatıralarını hatırlayıp nostalji yaparlar. Serdar Kipdemir hocamın öğretim metodu böyleydi.

  Küçük bir hatırlatma: Çin üretimli kalemlerin kartuşlu hale dönüştürülmesi postu :)

  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel, ben de en kötü, içi en gereksiz şeylerle doldurulmuş defterlerimi bile atmamaya çalışıyorum ki, ileride ne saçmalıklarla uğraşmışım, görebileyim. Hem el yazım da evrim geçiriyor, tekamül ediyor. Onu görmek de hoşuma gidiyor.

  ... öğretim metodu böyleydi, kısmından sonrasını okuyamadım, sanırım bilgisayarda bir sorun var :p

  Şaka bir yana, çok gezmekten bir türlü oturup şu iki postu hazırlayamadım. Ne kadar kızsanız haklısınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin "...öğretim metodu böyleydi, kısmından sonrasını" kısmından sonrasını okuyamadım, sanırım "okudum, bir haftaya yetiştiririm" demek istediniz :)

   Estağfirullah, kızmak ne haddimize. Siz gezdikçe daha iyi postlar yazıyorsunuz. Dolayısıyla gezin ki daha çok yazmayı özleyin :)

   Bu arada birşey sormak istiyorum: Daha önce "Kalemin küsmesi" deyimine rastladınız mı? Biz arada kullanıyoruz da.

   Sil
 3. Günün fotoğrafı değil, günün incileri... Şu harflerin, şu yazının güzelliğine bir bakar mısınız Allah aşkına.

  Ben de şimdi aklımdan seni geçiriyordum. ''Yine kayboldu, bir sıkıntı mı var yoksa geziyor mu?'' diyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Kaybolmadım, buralardayım. Yaz rehaveti diyelim :)

   Sil
 4. seninki kadar güzel bir el yazısının sahibesi bile harf tekrarı yapıyorsa biz neler yapmalıyız Zeynepcim?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Eren'cim, ben de sürekli geliştirmeye çalışıyorum el yazımı. Böyle böyle daha güzel yazacağız umarım.

   Sil
 5. Öncelikle size teşekkürü bir borç bilirim. Geçen sene bu zamanlarda stajda sıkıldığım vakitlerde bloğunuzu keşfetmiş idim. Sonra dayanamadım önce bir pelikano sonrada iki tane lamy safari aldım. Şimdi yeni bir kalem daha alma niyetim varbyalnız nereden alayım hiç bir bilgim yok. Geçici süre için İstanbuldayım öneriniz ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu güzel blog içinde ne kadar teşekkür etsem azdır, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için. Bence Sirkeci'ye bir uğrayın. Orada Yeni Zaman ve Özler kırtasiyede ilginç kalemler bulabilirsiniz. Hem fiyatları da biraz daha uygun olabiliyor.

   Sil
 6. Bu fotoğrafı görünce benim de aklıma stab nib yapma postu geldi. Vallahi bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stub nib postunu yapmaya çalıştım ama olmadı. Ben normalde tek kişilik dev kadro olarak çalışıyorum. Bu post için iki kişi olmalı. Biri yapacak, diğeri fotoğrafları çekecek :)

   Sil
 7. bizim ihtiyacımız olan şuanda LIKE butonu :) bazen böyle baka kalıyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Arada Facebook'ta paylaşımlarımız oluyor, onları beğenebilirsiniz mesela ya da arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz. En büyük LIKE o olur bizim için :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...