Sailor Professional Gear Fountain Pen with Naginata Togi Nib

Scroll down to read in English


Haftanın bu ikinci gününde sizi Sailor Professional Gear dolmakalemle ve onun özel bir ucu ile tanıştırmak istiyorum. Professional Gear, uzakdoğulu Sailor markasının orta sınıf kalemlerinden bir tanesi. Daha önce üst sınıf kalemlerden Professional Gear King of Pen ve Sailor King of Pen Emperor Crown'ı tanıtmıştım hatırlarsanız. Professional Gear dolmakalemin boyutları oldukça ideal. Ağırlığı 24 gram kadar, kapaksız boyu 13 santimetreye yakın. 


Bildiğiniz gibi Sailor özellikle uçlarındaki yenilik ve özelliklerle ayrılan bir marka. (Zoom ucu hatırlıyor musunuz?) Özellikle, Nagahara denilen özel seri uçları gerçekten pek çok dolmakalemseverin rüyalarını süsleyen tarzda. Naginata Togi de, Nagahara uç serisini yapan büyük uç ustası Nobuyoshi Nagahara tarafından dizayn edilen özel uçlardan. 


Ucun özelliği, uç topuna verilen açıdan dolayı kalemin açısı değiştirildiğinde, esnemeksizin farklı çizgi kalınlıkları vermesi. Benim bu uç ile ilgili olarak fark ettiğim özelliklerden biri ise her kullananın el yazısının farklı bir karaktere bürünmesi. Gelelim kalemin fiyatına... Sailor Professional Gear dolmakalemin fiyatı oldukça farklılık gösteriyor. Kimi yerlerde Naginata Togi uçlu fiyatı 250 dolarken, kimi yerlerde normal uçlu fiyatı 320 dolara kadar çıkıyor. Yani alırken iyi bir araştırma yapmaya ihtiyaç var. 

Bu şekilde özel uçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Uçuç Uğurböceği

CONTINUE to READ in ENGLISH

In this second day of the week, I would like to introduce you with Sailor Professional Gear fountain pen and its great nib. Professional Gear is one of the medium range fountain pens of Sailor brand. As you might remember we had a review of Professional Gear King of Pen and King of Pen Emperor Crown before. Professional Gear has a medium size. Weights 24 grams and it is about 13 cm without cap posted on. 

As you know, Sailor is one of the fountain pen brands which is quite different especially the design and novelity of its nibs. (Do you remember Zoom nib?) Particularly the Nagahara line is holy grail for most of fountain pen enthusiasts. And Naginata Togi is one of the nibs that is designed by nib master Mr. Nobuyoshi Nagahara. 

Feature of the nib is the different line widhts without being flex, created due to the angle on the nib. What I notice about this pen is that, everybody has different handwriting with this pen. And what about the price? Actually price of Sailor Professional Gear differs a lot. You can find a Naginato Togi nib PG with a 250 USD whereas sometimes it is 350 USD with a regular nib. It means you should conduct a good search before purchase. 

What do you think about these special nibs?

Cheers,

Zeynep Nibbythenib

9 yorum:

 1. Hiç özel uçlu kalem kullanmadım, tabi ki denemek hatta sahip olmak isterim.

  Geçenlerde bir arkadaş Sailor Sapporo midi sattı, denemem için kalemi de yolladı üstelik. Kalemi 200 TL'ye bırakacaktı ama kalem F uçluydu. Çalmadık kapı bırakmadım, Türkiye aracı firması, İngiltere Sailor... Birinden ışık alabilsem kalemi alacaktım ama maalesef olmadı. Kalem boyutları ve ağırlığı ile çok hoşuma gitmişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bir önceki Sailor incelemesinde kullandığım zoom uçlu Sapporo mini'yi arkadaşım Sirkeci'deki Yeni Zaman kırtasiyeden almıştı. Onlara bir sorun isterseniz. (Gerçi 200 TL çok iyi bir rakammış)

   Sil
 2. yani illa bir sailor aldırıp ocağınıza incir ağacı diktireceğim diyorsunuz anlaşıldı :)

  çok güzelmiş, karakterli uçlar gerçekten çok güzel o anki moodunuza göre bile yazı değişebiliyor bu uçlarda bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bol keseden yazıyorum ama benim de hepi topu bir adet medium uçlu Sailor'ım var :) Yanlış anlaşılma olmasın :)

   Benim yazım zaten her kaleme göre farklılık gösterdiği için bir şey diyemiyorum...

   Sil
 3. Özel uçlar çok ilgimi çekiyor. Ben de bir tane edinmek istiyorum elbette. Benim gönlümde "The King with Eagle nib" yatıyor. Siz böyle hatırlattıkça sanırım dayanamayıp alacağım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. King Eagle çok güzel bir uç. Günlük kullanıma ne kadar uygun tartışılır ama gerçekten çok güzel.

   Sil
 4. Does this nib vary the line width by tilting the pen one way or the other is it a vertical variation of the hold? Can you enlighten me please? Is it difficult to master? Thank you for your time, brthr Shirl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zoom was putting thin lines out when you hold vertically. This one is a bit different if you tilt it either sides the line gets thicker brother Shirl.

   Sil
 5. Thank you for taking time to enlighten me, brthr Shirl

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...