Silicone (Clear) Stamps / Silikon Mühürler

Scroll down to read in English


İzin verirseniz hemen şuraya bir tespit koyacağım. İhtiyacı olanlar alsın lütfen. Dolmakalem kullanan insan, kişiselleştirmeyi sever. Öyle ya da böyle bir şeyler kendisinden izler taşısın ister. Kimi bunu dolmakaleminin üzerine adını yazdırarak yapar, kimileri bunu cinayet olarak görür de, kendine has mürekkep rengi bulmaya çalışır, kimi ise sağa sola yazdığı notlara mühürler basmayı sever. Evet, bugünün konusu silikon mühürler.


Silikon mühürleri kullanmak için, mühürün kendisi haricinde iki şeye daha ihtiyacımız var. Birincisi Türkçemize "stamp pad" kelimesinden geçip ıstampa ya da stampa olarak bilinen mürekkep süngeri, ikincisi ise silikon mührü üstüne yapıştırıp sökeceğimiz akrilik takoz. (Takozu ben uydurdum) 


Silikon mührümüzü çıkarıp akrilik takozumuzun üzerine yerleştiriyoruz. Aslında silikon mühürlerin diğer ahşap blok mühürlere oranla en büyük avantajı tek bir takoz üzerinde kullanıldıklarından dolayı yer kaplamamaları. 


Akrilik takoza yerleştirdiğimiz mühürleri, mürekkep süngerine bastırıyoruz. Böylelikle mühürlerimiz belirgin oluyor. Yine ahşap blok mühürlerden farklı ve avantajlı, desenin tam olarak nereye geleceğini de görebiliyoruz.  


Sonrasında, ne kadar bastırdığımıza ve ne kadar mürekkeplediğimize bağlı olarak ortaya böyle bir sonuç çıkıyor. Ben yukarıdaki mühürlerin bir kısmını bir kaç yıl önce gittiğimde Hollanda'dan almıştım. Bir kısmını ise geçtiğimiz haftalarda Beşiktaş'taki Güven Sanat Kırtasiye'den aldım. Fiyatı da 12-14 lira civarındaydı. 

Siz mühür kullanıyor musunuz?

Sevgiler

Zeynep Mühürdar

CONTINUE to READ in ENGLISH


If you'll excuse I will come to a conclusion; "a person who loves using fountain pens loves personalization". He/She wants to leave traces of his/her own. Some people get their pens engraved with their names on it, and some people see it as a murder. Some try to find the "one" ink color some likes his/her notes stamped. And yes, today's topic is silicone stamps. 

We need two things apart from the stamp itself when using silicone stamps. First one is a stamp pad and the second is an acrylic pad to place the stamp. 

Peel the silicon stamp and place it on the acrylic pad. Actually this is the greatest advantage of silicone stamps over the wood block stamps. Since you just use one pad for every one of it you don't need a great place to store them. 

Press the stamps to the inked stamp pad after you place them on the acrylic pad. And now, you can see the stamp and again another advantage from the wood block stamps, you can see where you are sealing the stamp while you are putting it on the paper. It allows a more precise application. 

And you will have different result due to how much you have ink on your stamp and the amount of pressure you put. I bought some of those stamps from the Netherlands 2-3 years ago and the others are from a local shop. 

Do you use stamps?

Cheers,

Zeynep the Seal Bearer

22 yorum:

 1. Mührümü basarım ki ilgi çekici bi konu olmuş. : )
  Daha önce bir de 'Mühür Yapımı' yazınızı okumuştum ama mühür etiketine tıklayınca başka yazılarınız olduğunu da görmüş oldum. Hiç mühür kullanmadım, çocukların renkli renkli mühürleri hep hoşuma gitmiştir. Bu mühürdeki akrilik yüzey sistemi çok hoşuma gitti, değişik mühür kombinasyonları yapılabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem kombinasyon yapmak mümkün hem de yer kaplamıyor. Silikon mühürleri seviyorum. Sadece biraz daha uğraştırıyor insanı.

   Sil
 2. çook şık şeyler bunlar bayıldım, güle güle kullan:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, daha güzelleri senin olsun Erencim.

   Sil
 3. I am a stamper and love the stamps you shared today. I just picked up two sets you might like as well. One is Graphic 45 and features an old Esterbrook ad, and pen etc. and one by my favorite line of stamps by Stampers Anonymous called Typography which features fun FP images and penmanship etc. Thought I would share that with you.... Happy stamping!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh Winnie, I liked your blog. Tea, stamps and writing habbits. I have so much to learn from you.

   Sil
 4. Ben asıl bu silikon mühürlerin nasıl yapıldığını merak ediyorum ama faydalı bir bilgiye ulaşamadım. Kendi ex librisimi grafiker bir arkadaşım yaptırmıştı, sağolsun. Ama grafikerler ve mühürcüler bu konuya çok yabancı. Kesinlikle istediğin figürü yaptırmak çok zor. Nasıl yapıldığını keşfedemezsem, hazır mühürlerle yetinmek zorunda kalacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla kaşe yapan yerlere pdf formatında görsel gönderince onlar silikona işliyorlar. Sirkeci taraflarını bir gezin bakalım. Ben zamanında sorduğumda siz görseli gönderin biz yaparız demişlerdi.

   Sil
 5. Aslında çok ilgimi çekiyor mühür. Kullanmakta istiyorum. Fakat nerede, ne için kullanırım onu bulamadığım için şimdiye kadar edinmedim. Fakat şimdi yazarken aklıma bir fikir geldi. Yaklaşık bir yıldır ajanda kullanmaya başladığım için daha önce aklıma gelmemişti. Hani çıkartmalar vardır ya önemli notların başlarına yapıştırılan, veya notun içeriğini belirtmeye yarayan, onların yerine küçük mühürler kullanılabilir. Örneğin ünlem işareti veya gülen yüz gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel olabilir gerçekten. Ben daha çok mektuplara ya da yazdığım notlara basıyorum. (Üşenmezsem, ve evet biraz üşengeç bir insanım)

   Sil
 6. Pampa bu hollanda sevdasi nereden geliyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En yakın arkadaşım orada yaşadığı için olabilir mi mesela :)

   Sil
 7. Hi Zeynep,

  Wow I have never thought of these repositionable stamps. I really like the idea.

  Is it possible which set is the sheet with dip pens, nibs, ink bottle please?

  Many thanks.

  Kind regards,

  RA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you RA,

   I bought that set from a local shop in Istanbul. I checked the ebay to give you a link of a similar item but all I found was this. http://www.ebay.com/itm/DIP-PEN-BY-STAMP-IN-THE-HAND-Rubber-Stamp-E-2004-/131207131620?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e8c8df1e4

   I will let you know if I can see it again.

   Best

   Sil
 8. yıllar önce ressam arkadaştan benim için ex-libris rica etmiştim ve sağolsun mührün (stamp?) kendisiyle birlikte hazırlamıştı. Oldukça beğenmiştim ama açıkcası kitaplarımı damgalamaya da kıyamamıştım. Şimdi iyice kararsız kaldım.
  Bunlar için önerebileceğiniz mürekkep var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mühürde kullanılan mürekkep biraz farklı. Stampa mürekkebi diyerek alabilirsiniz. Ya da yukarıdaki gibi stampa'nın kendisini alabilirsiniz doğrudan.

   Sil
 9. Hey, bu harika bir fikir. Silgiden kendim oyarım diyordum ama büyük iş. Gerçekten böyle kendimize uyan bir motif bulabilmiş olsam her yere basmak istedim. Aslında mühür hazırlayan yerlere bir şekilde tasarımımızı versek hazırlarlar herhalde öyle değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu blogun sahibi mühür yapıyordu. http://hayalleratolyesi.blogspot.fr/ İletişime geçin isterseniz.

   Sil
 10. Zeynep Hanım merhaba;

  Dolmakalemimi nasıl temizlesem diye araştırma yaparken blogunuza denk geldim. Sadece iki tane Lamy dolmakalemi olan birisiyim ve onları da çok efektif kullandığım söylenemez ama blogunuza bayıldım. Hatta şimdi de Dollar kalemlerden almaya karar verdim. Henüz tam olarak dolmakeleme alışamadığım için çok fazla para vermeye de cesaret edemiyorum açıkçası.

  Mühür konusu ise benim çok sevdiğim bir şey ama ben de nerede neden kullanılacağını pek bilmediğim için almadım. Sadece bir tane mühürüm var, ismimin baş harfi. Yıllar önce sevgilim askere giderken mektup yazarım onları da kendi mühürümle imzalarım diye almıştım. Ama benimki mürekkepli değil, hani baya mum eritip damlattıklarımızdan. Hala çok severim. Bence çok romantikler:)

  İyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle hoşgeldiniz diyeyim ve uzun süredir mürekkepli kalmış dolmakalemleriniz için şunu linki yavaşça buraya bırakayım http://www.banasikcayaz.com/2014/01/pen-cleaning-ii-how-to-clean-cartridge.html

   Bence dolmakalem yavaş yavaş sindire sindire ilerlenmesi gereken bir şey. İnsan önce ucuz kalemleri kullanmalı, sonra daha pahalılarına geçmeli. Hem zaten ucuzu kötü, pahalısı iyi olacak diye bir kaide de yok bu işte. Hangisi elinize daha güzel oturursa, hangisiyle daha rahat yazarsanız, hangisiyle daha mutlu olursanız o... Dollar güzeldir, umarım beğenirsiniz.

   Mühürleri ben defter kenarlarına, sevgiliye yazılan notlara, arkadaşlara yazılan mektuplara basıyorum genelde... Mum mühür de muhteşemdir. Aramızda kalsın, bence de mum mühürler çok romantik :)

   Sevgiler

   Sil
 11. Çok teşekkür ederim, zaten linkte yazdığınız gibi temizledim kalemleri. Gerçekten Türkçe böyle içerik üretmeniz çok takdire şayan. İngilizce bilmediğimden değil ama ilk önce kendi dilimde okumayı tercih ediyorum. Önce İngilizce okuyorum ama sonra sıkılıyorum açıkçası ve Türkçe kaynak arıyorum. Kalemlerin yeni kartuşlarını taktım. Şimdi yazmak için sabırsızlanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ana gibi yar, ana dil gibi de lisan olmuyor. Ne kadar bilirsek bilelim, bir süre sonra dikkat dağılıyor.

   Kalemlerinizi temizlemenize de çok sevindim. Umarım çok güzel şeyler yazarsınız.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...