Fabriano Traccia Notepad Review / Fabriano Traccia Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Daha önceki videolarda, hangi kağıda yazdığımı soranlar ve ince ama güzel bir kağıt arayanlar... Neredesiniz? Bu postu sizin için yaptım. Diğerleri de okuyabilir :) Fabriano Traccia aslında Şükret'in keşfi. Sayesinde hepimiz bu güzel deftere kavuşmuş olduk. 


Şükret demişken onun el yazısı ile tanıtmak lazım defteri değil mi? Hayır karınca duası değil, muhtelif mürekkep ve kalem denemeleri yukarıdaki. Kağıdın her tarafını lebaleb doldurduk. Bakalım arka tarafta neler oldu? 


Fena değil, öyle değil mi? Elbette kağıdın inceliğinden mütevellit arkada bir miktar gölgelenme mevcut ama bu kağıdın en sevdiğim özelliği neredeyse hiçbir zaman arkaya kanamaması. Bu açıdan çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca perdahı çok kararında. Dolmakalemle yazmak için oldukça güzel bir yüzeyi var ancak Rhodia kadar perdahlı olup da mürekkebin kurumasını da geciktirmiyor. 


120 yapraklık, A5 boyutunda bu defterin fiyatı 9,5 TL. Galatasaray Mektup Kırtasiye veya Kadıköy Güven Sanat Kırtasiyede mevcut. (Güven Sanat'ta kalmamış olabilir) Ben genelde mürekkep denemek, mektup yazmak veya ofiste iş listemi takip etmek için kullanıyorum. Kolayca yırtıldığı için pratik geliyor. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Perdahlıyan

CONTINUE to READ in ENGLISHThere were some people who were asking the paper on my recent videos and some asking for a nice, thin paper. Where are you? This post is made for you. (Others can read as well) A friend of mine (Shukret) found this notepad. Thanks to him, we all find a good notepad. 

Of course as we thank him, we should be publishing the notepad with his handwriting. We jammed the paper. But let's see what happened at the back of the page. 

Not bad, huh? Of course there is a bit shadowing due to the thinness of the paper but one of the best features I like about this pen is that it hardly bleeds through. I can say it is quite pleasing in this aspect. And the gloss is adequate. It has a great smooth surface to write with fountain pen but not as glossy as Rhodia which quite extends the drying time of the ink. 

This notepad with 120 pages on size of an A5 is 9,5 TL (app. 3,5 EUR) in Turkey. I generally use it for trying inks, writing letters and composing my follow-up list in the office. It is practical since I can tear it off smoothly. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Glossian 

16 yorum:

 1. "Güven Sanat'ta kalmamış olabilir." kısmına çok güldüm. :D Bütün stoğu ben erittim değil de... :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi şimdi öyle demeyelim, Fatih ve Şükret de çok aldı. Onların da suçu var tamam mı!!!!!

   :p

   Sil
  2. Hazır en üst yorum benimken yine buraya yazayım da görünsün. Güven Sanat'a gelmişler. Hatta A5'lerle birlikte A6 boyları da gelmiş. Renk renk çok güzel duruyorlar orada :)

   Sil
 2. buradan güzel görünüyor :)
  güven sanatta bulursam alırım..
  sevgiler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Nilgün hanım, siz yine de orada bulamazsanız "Güven Sanat'taki tüm Fabriano defterleri Zeynep bitirdi" gibi asılsız söylentilere kulak asmayın olur mu :)

   Sil
 3. Hi Zeynep,

  In the past I have used Fabriano watercolour paper but I have never seen the one you are showing us today.

  A quick search on the web it tells me it is a sketch paper and now I wonder if it is semi-transparent like layout paper. If that is the case it would be very useful when I practice copperplate calligraphy.

  Also the search tells me that apparently it is not available in UK.

  No worries. I'll carry on using layout paper.

  Kind regards,

  RA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi RA,

   Fabriano has so many types of paper for different purposes. This can be used as a semi-transparent layout paper as well and it can be a great calligraphy paper since it can handle ink very well.

   Best

   Sil
  2. Hi Zeynep,

   Thank you very much for the extra information.

   A proper search and I have found a supplier of this paper in UK. It is www.greatart.co.uk and they have this paper on 40% discount special at the moment. The A5 notepad size only costs £0.60 at the moment so I ordered some.

   Kind regards,

   RA

   Sil
 4. Noodler's Nib Creaper postunda kullandığınız kağıt bu mu? Çok iyi görünüyor. 60 gr olmasına rağmen bazı 100 gr'lardan bile iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, aynen. O postta sormuştunuz sanıyorum. Özellikle esnek uçlu kalemlerde bu defteri kullanmayı tercih ediyorum.

   Sil
 5. Sanırım eski bir yazında kağıtta önemli olanın sadece gramaj olmadığından bahsetmişsin "hatta size yakında 60 gr ağırlığında olup da hiç gölgeleme yapmayan bir deftereden bahsedeceğim" demişsin ama sonra bahsetmemişsin galiba, yoksa o defter bu mu?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, o defter bu. Önümüzdeki toplantılara getiririm, bakarsın Erencim, gerçekten çok başarılı bir performansı var.

   Sil
 6. Güzel defter ama ben buralarda Keskin Myra falan bulunca seviniyorum. En fazla İZmir ziyaretlerinde bahtıma ne çıkarsa....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahminim Can Kırtasiye'de vardır. Sormak lazım. En kötü ihtimalle getirtirler diye düşünüyorum. Ama Allah'tan Keskin Color Myra da fena değil.

   Sil
 7. Rhodia canım ciğerim de kurşun kalemi bile üst sayfaya ittirmese çok mutlu edecek beni :D Ayrıca birinci yorum akatılıyorum, "Ben bitirdim mihohahaa" değil de "Kılmımış ılıbilir." :D Yerim seni <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. diftir sivmik siç mi?

   kalp kalp kalp

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...