Montblanc Meisterstück 144 Fountain Pen Review / Montblanc Meisterstück 144 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Haftanın son gününü güzel bir kalemle kapatalım istedim: Montblanc Meisterstück 144. Bu kalem bir arkadaşımın neredeyse 20 yıllık kalemi. Bana getirip, bu kalem yazmıyor ne yapsak dediğinde bir süre el koydum malumunuz :) Şimdi ise tamir edildi, mürekkeplendi, sahibine iade edildi. Bakalım nasılmış? 


Öncelikle ben ecnebilerin two-tone dedikleri iki renkli uçları pek sevmiyorum. Bence en güzeli tek renk uç. Bu kalemin de ucu eski Montblanclar'da olduğu gibi tek renk. Uç 14 ayar altın. Oldukça güzel bir yazımı var. Aşağıdaki  fotoğraftan anlaşılacağı üzere hafif bir esnekliği de mevcut. 


Montblanc 144'ün beni en çok şaşırtan özelliklerinden bir tanesi ise kapağı ve dolum sistemi. Alıştığımız Meisterstück serisinin aksine kapağı vidalı değil, tatlı ve güven verici bir tık sesi ile kapanıyor. Dolum sistemi de büyük abileri gibi piston değil, kartuş ve dönüştürücü ile çalışıyor. 


En sevdiğim yanlarından biri ise, kalemin boyutları oldu. Nispeten küçük ellere sahip bir insan olarak, Montblanc'ın 146 ve 149 serileri bana çok büyük geliyor. Oysa Montblanc 144 gördüğünüz gibi neredeyse Pilot 78G boyutlarında, hatta daha da ufak. Açıkçası bu kalemi çok sevdim. Kullanımı çok pratik ve ucu da çok güzel. Umarım bir gün ben de bir tane edinirim. 

Sizin Montblanc kaleminiz var mı? Yoksa da "bir gün mutlaka sahip olmalıyım" dediğiniz bir Montblanc var mı?

Sevgiler,

Zeynep Karlıdağlar

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi all,

I wanted to close the week with a beautiful pen: Montblanc Meisterstück 144. This pen belongs to a friend of mine for over 20 years. He brougth the pen to me and said "This pen doesn't work" and asked what to do. So I have to keep it for a while you know ;) Now, it has been repaired, inked and returned to its owner. Let's see how it was. 

First of all, I have to say that, I am not a fan of two tone nibs. I prefer mono-tones. And this fountain pen has a mono-tone nib as in old Montblanc's. It is a 14c gold nib. Very smooth and as you can see from the photos it is slightly flex. 

One of the most surprising feature of Montblanc 144 is the cap and filling system. Unlike the regular screw cap Montblanc Meisterstücks, 144 has a snap on cap with a nice confidant click sound. And the filling system is not a piston filler, it is a cartridge/converter pen. 

And one my favorite thing about this pen is the size. As a woman with rather small hands, Montblanc 146 and 149 is quite big for my taste. On the other hand, Montblanc 144 is not bigger than a Pilot 78G, even smaller. Frankly, I liked this pen. It is practical and I liked the nib. I hope I can find one in a mint condition. 

Do you have a Montblanc pen? Or any Montblanc's that made you say "I am gonna get you someday"?

Cheers,

Zeynep Snowyhill

15 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  My three MontBlanc fountain pens are very dear to my heart.

  Just like you I also have smaller than usual hands therefore a full size Meisterstueck would be too big for them therefore both Meisterstueck pens are both of the LeGrand size which is shorter than the full size model.

  The first one is a one tone yellow gold medium nib 146 LeGrande which I bought in the 1980's (I had save money for over a year for this pen). Until today it still writes as it did when I first bought it even though it has never gone for any type of service except me rinsing it whenever I wanted to use a different ink.

  The second MontBlanc was a present from my wife in 2006, it is the original StarWalker with its 100 year anniversary medium nib. Beautiful pen and smaller than the two Meisterstueck pens.

  The third one is the 90th Anniversary Meisterstueck LeGrand with a juicy gorgeous OBB nib. Just like the other two it always wrote beautifully from when I opened the box.

  My next, and probably last, MontBlanc I'll ltry to buy will be in 9/10 years time when MontBlanc will be issuing their 100th anniversary Meisterstueck fountain pen for which I am already saving money.

  Hopefully you like my story.

  Kind regards,

  RA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you RA,

   Your 146 should be really really precious for you since you have waited and saved for it. I also like Starwalker, even though there is a lot of protests against it :) And yesterday I had chance to try a 90 year anniversary MB and it was nice. I also like its shape.

   I wish you a great life with your beautiful pens.

   Sil
 2. 146'yı tanıttığınız postta da yazdığım gibi King of Pen ve Meisterstück eninde sonunda sahip olacağım, şimdilik uzaktan izlediğim kalemler. Biraz büyük kalemler hoşuma gittiği için 146'yı daha çok beğeniyorum ben.

  Kapağın vidalı olmaması ve pistonlu olmaması beni biraz rahatsız etti. Bay Brown bir videosunda sahte Mont Blanc'ları anlatmıştı. Sanki bana o videoyu hatırlattı. Linkini vereyim belki izlememişsinizdir.

  http://www.youtube.com/watch?v=o0Bp5d4psAs

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söz konusu videoyu biliyorum. Evet bu husus doğru, çoğu zaman taklit Montblanc kalemler kartuşlu olur ancak kapakları genelde vidalıdır. Ancak bu sahte değil. Böyle bir model gerçekten var. Zaten eski bir kalem kendisi. Üzerinde yılların izini taşıyor :)

   Sil
 3. Mont Blanc Bohemé fountain pen benim favorim. Estetik bir tasarımı var. Gerçekten de "İşte bu kaleme bir gün mutlaka sahip olmalıyım" diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Boheme'i çok sevemedim nedense. Sanırım temizlemesi zor olduğundan :( Ama çok şık görünüyor. O bir gerçek.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Zeynep hanım zaman bulursanız tüm kalem ve mürekkep 'lerinizin bir kaç fotoğrafını çekebilirmisiniz? yan yana üst üste olabilir siz nasıl isterseniz artık :D

   Sil
 5. Hayal kuracaksak ben de Kafka diyeyim, yoksa 146 olur...

  Ama işin aslına gelirsek bir Montblanc alacak param olsa önceliğim Nakaya olurdu, sonra Pelikan M800 olurdu. Hiç kullanmadım ama çok hastası değilim Montblanc'ın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım aynı şey benim için de geçerli. Yani önceliği Nakaya'ya verebilirim. Ama sorun o ki, Montblanc'ı bugün istesem yarın gidip Sirkeci'den alabilirim, Nakaya için çok uğraşmak gerekiyor. Gümrüğe takılacağından başka adrese gönderme derdi, ya da yurtdışına giden arkadaş bulma dertleri. Off offfff, afakanlar basıyor düşündükçe...

   Sil
 6. Merhaba Zeynep Hanım,

  her zamanki gibi çok güzel fotoğraflar ve güzel bir inceleme. Ben çektiğiniz fotoğraflardaki kitapları merak ediyorum hep. Bilgi verebilir misiniz?

  Şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Hakan Bey. Bu kitap maalesef tam emin olmamakla birlikte Hacı Bektaş Veli'nin Besmele şerhi olması lazım. Bu kitaplar Diyanet Yayınlarından Alevi-Bektaşi klasikleri olarak çıkıyor. Sayfanın sol tarafında orijinal metin, sol üstte orijinal metinin latin harflerine transkripsiyonu, sol altta ise Türkçeleşmiş metin yer alıyor.

   Sevgiler

   Sil
 7. zeynep abla rica etsem bana murekkebin adini soyliyebilirmisin ? (şimdiden teşekkür ederim)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Eğer yanlış hatırlamıyorsam, MB Dandy Turquoise vardı kalemde... Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...