Monteverde Laguna Fountain Pen Review / Monteverde Laguna Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Monteverde Laguna... Bundan üç dört sene önce İstiklal Caddesindeki Panter Kırtasiye'den alıp eve getirdiği kalemlerden bir tanesi. Mavi rengi mi çekmişti, yoksa bambu şeklindeki gövdesi mi, garip tasarımı mı yoksa artık üretilmiyor oluşu mu, bilmiyorum. Ama işte Monteverde Laguna uzun süredir benimle. 


Monteverde Laguna dolmakalemin en ayırt edici özelliklerinden bir tanesi kısacık kapağının altında yatan yarı kapalı uç tasarımı. Tutuşu rahat mı derseniz, tam olarak cevap veremem. Ben genelde üstten tutuyorum ve rahatça yazıyorum. Ama elbette bu kişiden kişiye değişebilecek bir durum. 


Kalemin gövdesi reçinden, elde yapılmış. Kapak gövdenin tepesine vidalanıyor. Ben kapak takmadan kullananlardan olduğum için sıkıntı yaratmıyor ama tıpkı Kaweco Liliput'ta olduğu gibi her seferinde vidalamak bana uymaz diyorsanız o zaman bu kalem sizin için değil. Ve sıradaki yorum da klips severler için gelsin: Klipsi oldukça sağlam, ucundaki top döndüğü için cebinizden çekerken takılmadan kaymasını sağlıyor. 


Kalemin yarı kapalı ucunda herhangi bir ibare yok. Ancak medium olduğunu sanıyorum. Oldukça ıslak, güzel yazan bir ucu var. Bu kalem uzun zaman önce üretimden kalkmış. Ancak bazen yabancı sitelerde, siyah, pembe, kırmızı ve yeşil olanlarına rastlamak mümkün. Fiyatı ise 40-45 dolar civarında seyrediyor. Elbette Türkiye fiyatı daha yüksekti ben aldığımda. Ama yine de sevdiğim kalemlerden bir tanesi. 

Siz nasıl buldunuz bu bambu şekilli kalemi?

Sevgiler,

Zeynep Küçükodun

CONTINUE to READ in ENGLISH


Monteverde Laguna... It was about three or four years ago that I bought this pen from Panter Stationery Store and brought it home with me. I don't know if it was the blue color, or bamboo shaped body, weird design or that it is out of production even at that time. But here it is with me since then.

One of the most distinguishing features of Monteverde Laguna fountain pen is, semi-hooded nib hidden under a very shot cap. If you ask me how comfortable is the grip, I cannot exactly tell. I usually grip above from the section so I write comfortably. But it changes from one to another. 

Body material of the pen is resin and it is a hand-made body. The cap is screwed on top of the body. As I use most of my pens without posting the cap it doesn't bother me. However, if you say that you don't like screwing the cap on top as in Kaweco Liliput, then this pen is not for your taste. And the next comment is coming for the clips-fans; Clips is quite firm and the ball attached to it acts like a slider when you try to pull it out from your pocket. 

There is not indication on the semi-hooded nib of the fountain pen. However, I assume that it is a medium. Quite juicy a well behaved nib. This pen is not in manufaction for a long time. But it is possible to come across with black, red, pink or green ones online. And the price is around 40-45 USD generally. Of course it was a bit higher when I got it in Turkey. Nevertheless, it is a pen that I like. 

Did you like this bamboo shaped pen?

Cheers,

Zeynep Smallwood

5 yorum:

 1. Whoa. Very interesting fountain pen.. I've never seen this model before, or even heard of it!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I think this is a pen made specificly for you! http://www.ebay.com/itm/Monteverde-Laguna-Pink-Chrome-Fountain-Pen-NOS-Medium-Nib-/231023770687?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ca16fc3f

   Sil
 2. İçinde pistonu var mı? Ben pembesini bulup aşdım bir siteden. Ama pistonsuz geldi. Şimdi buna uyan bir Monteverde piston peşindeyim. Görünümüne rağmen çok rahat bir kalem. Ancak herkese öyle gelmeyebilir. Kalem tutuş alışkanlığına bağlı sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim kalemim içinde dönüştürücüsü ile gelmişti. Ama Monteverde pistonları hemen.com.tr'den alabilirsiniz. http://www.hemen.com.tr/pompalar/k/3249?marka=53

   Ve evet maalesef tutuş rahatlığı tamamıyla kişiden kişiye değişiyor.

   Sil
 3. This is a really cool looking pen. Thanks for the review.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...