Nakaya Decapod Twist Aka Tamenuri Fountain Pen

Scroll down to read in English


Bugün muhteşem bir güzellikle Nakaya ile karşınızdayım. Nakaya markası pek çok dolmakalemseverin kutsal kasesi niteliğinde. Benim de almak istediğim kalemlerden biri elbette ama şimdilik Turgay Bey'in alıp bana emanet etmiş olduğu bu güzel Aka Tamenuri rengindeki Decapod Twist'i inceleyeceğiz. 


Nakaya dolmakalemler, özel el yapımı kutularının içerisinde, "kalem kimonosu" denilen geleneksel Japon kumaşından yapılmış bir kılıfla geliyorlar. Kutunun sadeliğini göz alıcı buldum ben açıkçası. 


Kalem kimonosu tek kalemlik. Kalemi içine koyup, üst kısmı arkaya doğru katlayıp, ipini boynundan doladıktan sonra ucundaki tokası ile sabitliyorsunuz. Kılıfın hem kendisi, hem de kapanıp açılması çok şık bir ritüele sahip. 


Kalemin gövdesinde Japonların özel, Urushi tekniği kullanılmış. Bu teknik kullanılarak kırmızının siyahın içerisinden çıktığı bir görüntü elde edilmiş. Kalem ince bir işçiliğin tüm izlerini üzerinde taşıyor. 


Kalemin kapağı vidalı, içinde Platinum kalemlerle de uyumlu olan bir dönüştürücü ile birlikte geliyor. Dönüştürücü değil, kartuş kullanmak isterseniz, yine Platinum kartuşları kullanabilirsiniz. 


Burada, kalemin tarihinden de bahsetmekte fayda var. Platinum ve Nakaya markaları bir anlamda kardeş markalar olarak tanımlanabilir. Platinum 1919 yılında kuruluyor ve günümüze kadar faaliyetine devam ediyor. Nakaya ise 1999 yılında, Platinum markasının kurucusunun torunu Toshiya Nakata tarafından el yapımı kalemler üretmek üzere kuruluyor. Hatta şu anda Toshiya Nakata, hem Nakaya hem de Platinum kalemlerinin CEO'su olarak görev yapıyor. 


Bu nedenle, Nakaya kalemlerinin uçlarına baktığımız zaman Nakaya markası yerine, ailenin soyadı olan "Nakata" ismi ile karşılaşıyoruz. Bendeki kalemin ucu 14 ayar altından mamül, "Flexible Medium" olarak geçiyor. Buradaki flexible medium sizde flex/esnek uç beklentisi oluşturmasın. 


Her ne kadar, kalemde tatlı bir çizgi varyasyonu olsa da, esnek olarak adlandırmak ya da yazarken haddiden fazla baskı uygulamak doğru olmaz kanaatindeyim. Burada ancak baskı uygulandığında gerçekleşen bir esneme söz konusu. 


Ben şahsen, bu kalemle yazarken herhangi bir esneklik uygulamadım. Söyleyebileceğim, oldukça güzel, yumuşak yazan bir uca sahip olduğu. Bu konuda Nakaya beni tatmin etti diyebilirim. Ancak yine hatırlatalım ki, ucu Avrupa tarzı Medium uçlara göre biraz daha ince gelebilir. Benim şahsen kendi tercihim, Nakaya'nın Broad ya da Music ucundan yana. 


Fotoğrafta Nakaya'yı M800 ve M1000'in yanında görüyoruz. Boyut olarak çok büyük diyebileceğimiz M1000'den bile daha uzun bir kalem. Ancak bu uzunluk gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu uzun duruşun asıl sebebi Nakaya'nın kapağı. 


Kapağı çıktığında Nakaya 13 santimetre boyu ile kapaksız kullanımda ele çok güzel oturan bir kalem haline dönüşüyor. Zaten üzerinde kullanılan özel Urushi cila nedeniyle de kapağın gövdeye takılması tavsiye edilmiyor.  


Sonuç olarak Nakaya Decapod Twist 750-800 Amerikan doları civarında alınabilecek en güzel kalemlerden bir tanesi diyebilirim. Ben şahsen neden bu kalemin bu kadar sevildiğini, neden pek çok dolmakalemseverin Nakaya almak istediğini anlamış bulunuyorum. 

Siz Nakaya kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Japonolsakya

CONTINUE to READ in ENGLISH


Today I am here with a great nakaya. Nakaya fountain pens are holy grail pens for most penthusiasts. Of course it is also on my wish list but today we are going to review Mr. Turgay's beautiful Decapod Twist pen in Aka Tamenuri color. 

Nakaya fountain pens are coming in special handmade wooden boxes with a pen case made of traditional Japanese fabrics which is called pen kimono. Actually I find the simplicity of the box, gorgeous. 

Pen kimono has place for only one pen. You tuck your pen in, fold it to the behind, whip the cord and secure it with its small buckle. Here it is. I really find this rituel of opening and closing very elegant. 

Body of the fountain pen is made with a special technique of Japanese crafts called Urushi. With this technique, it seems like the red is coming under the black paint. This pen bearing all the fine craftsmenship within itself. 

Cap of the pen is a screw-type. It comes with a converter in line with Platinum pens. If you would like to use cartridges instead of converter, you could use Platinum cartridges. 

Right here, we could mention a bit of history. Platinum and Nakaya brands can be deemed as sister companies. Platinum was founded in 1919 and still working since then. On the other hand Nakaya was founded in 1999 by the grandson of Platinum's founder Mr. Toshiya Nakata in order to produce hand-made fountain pens. Actually, now Mr. Toshiya Nakata is the CEO of both companies, Platinum and Nakaya. 

Therefore, when you check the nibs of Nakaya pens, you could see the branding as Nakata, the surname of the family. The pen I used has a 14k gold "Flexible Medium" nib. However, do not expect a flex nib judging by the name. 

Even though it has a line variation, I think it is not true to call it flex or putting much pressure to the nib while writing. There is just a bit flex by pressing the nib a bit hard. 

For me, I did not put any pressure while writing. But I can say, it has a smooth nib with a great writing experience. I can say I am really satisfied by Nakaya nibs. However, let me remind, it might be slightly finer than regular European Medium nibs. As my personal taste, I would prefer Broad or Music nib of Nakaya for myself. 

In this photo, you can see Nakaya along with M800 and M1000. It is even longer than M1000 which can be deemed as a big pen. However, don't be intimidated with the long appereance. Because this lenght is caused by the cap itself. 

Without cap, Nakaya becomes a great pen for hand with its lenght of 13 cm. And actually it is not recommended to post the cap because of the special Urushi lacquer.

To wrap up, I can say that Nakaya Decapod Twist is one the greatest pens that you can buy for 750-800 USD. Personally, I just understand why people are going crazy for this pen and why it is a holy grail pen for most of the penthusiasts. 

What do you think about Nakaya pens?

Cheers,

Zeynep IwishiwasJapanese

15 yorum:

 1. Gorgeous pictures, Zeynep! I'm a bit envious...!! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah, although it is not my pen, I am glad I had it for a couple of weeks :)

   Sil
 2. Gerçekten harika bir kalem, sadeliğin getirdiği zerafete sahip, kullandığın mürekkep de çok yakışmış. Bu arada ben bugün şuna, rastladım; http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php/topic/198510-inks-with-a-sheen/page-7
  , bu etki de "onion skin paper" ile elde edilmiş anladığım kadarıyla, sen ne düşünüyorsun bu konuda?;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Erencim, sheen benim mürekkepte en sevdiğim özellik. Ancak sanki o fotoğraflardaki kağıt Rhodia gibi geldi. Zira Rhodia mürekkebi biraz göllendirip zor kuruttuğu için, sheen yani revnak çok daha belirgin oluyor. Tabi bunda mürekkebin de etkisi var. Özellikle J. Herbin 1670 Rouge Hematite bu özelliği ile tanınan bir mürekkep.

   Sil
 3. Hi Zeynep,

  WOW what a pen!!! It is so elegant that it can fit anyone's hands.

  Since I never post my pens it would not be a problem to avoid doing so. I am always worried of scratching the fountain pen's barrel with the cap.

  Thank you very much for giving me the details of the yellow ink in the previous post.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   I am glad you liked the pen. I am in love with it.

   I don't also post the cap for the same reason and more my hands are a bit small so it is hard to carry it when the cap posted.

   Best,

   Sil
 4. Merhabalar, "Ayrıntılarda mükemmeli aramak bütünü olağan üstü kılar." Nakaya için söylenmiş olmalı. Çok hoş bir kalem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Nurullah bey, Allah isteyen herkese nasip etsin. (bana da, bana da!)

   Çok detaylı ve özenli hazırlanmış bir kalem kendisi.

   Sil
 5. Güzel ve kapsamlı inceleme için teşekkürler.
  Nakaya kalemler bence de istenen bedel karşılığında alınabilecek en iyi kalemler.
  Birkaç yüz dolar daha vererek inanılmaz güzel özellikler eklenebiliyor kaleme.
  Tek sorun bu derece pahalı bir kalemin gümrüğe takılacak olması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup yorum bıraktığınız için ben teşekkür ederim.

   Her ne kadar 750 dolar çok büyük bir para olsa da, hiçbir özelliği olmayan başka kalemlerin ne fiyatlara satıldığını gördükçe Nakaya gözüme makul geliyor.

   Gümrükten getirtmek çok zor. Ancak oraya giden, ya da orada yaşayan birine sipariş verip, gelirken yanında getirmesini sağlayacaksınız.

   Sil
 6. Oldukça estetik bir görünümü var. Ayrıca kalemin kimonosu ayrı bir güzellik. :) Yine güzel bir inceleme olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Emre bey, beğenmenize sevindim.

   Sil
 7. Gerçekten çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, daha güzelleri sizin olsun.

   Sil
 8. Merhaba,
  blogunuza çok defa bakmama rağmen ilk defa yazıyorum. Blogunuz oldukça kapsayıcı. Hemen her alanda birçok markanın olması ise süper. Bu anlamda, emeğinize sağlık.
  Benim size sorum daha doğrusu iki arada bir derede kaldığım hadise; Meisterstück 149 ile Nakaya'dan hangisini alacağıma karar verememem. Sizce neye göre karar vermeliyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...