Sunday Post / Pazar Postası 34

Scroll down to read in English


Yaz akşamlarının en büyük keyfi balkonda, püfür püfür esen rüzgarın altında oturmak herhalde. Kitabım, çocukluğumdan beri vazgeçemediğim masa lambam, kalemim, mürekkebim ve çayım tamam olsun daha ne isterim. 


Yazın bu çalışma akşamlarına İhsan Özgen eşlik etti. Ben kendisini tesadüfen, spotify sayesinde tanıdım. We özellikle "Masterworks of Itrî & Meragi" albümüne bayıldım. Ve aşağıda da, başka bir albümden, muhteşem bir Çeçen Kızı yorumlaması: belki haftaya güzel başlamanıza yardımcı olur. 

                                             

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

CONTINUE to READ in ENGLISH


My biggest pleasure during summer nights is to read my book on the balcony with the joy of mildly blowing wind. What can I ask more, if I have a book, a desk lamp (which is a habit for me since childhood), fountain pen, ink and a cup of tea.

This summer, İhsan Özgen accompanied my summer nights. I get to know him via spotify, by chance and I liked especially "Masterworks of Itrî & Meragi" album. And here is a very nice performance by him. Hope it helps you to start a nice week. 

How was your week?

Cheers

13 yorum:

 1. Çeçen kızı çok güzeldi:) peki ya günün kitabı ve günün çayı?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Erencim :)

   Günün çayı http://www.asiachaiart.com/shop/tr/siyah-caylar/mango-aromali-syah-cay.html Mango aromalı ama öyle kimyasal kimyasal değil. Alttan gelen hoş bir koku sadece. Yumuşak içimli bir çay olduğundan çok seviyorum.

   Günün kitabına gelince, çok uzun zamandır elimde. İnşallah önümüzdeki hafta bitirebilirsem detaylıca yazacağım :)

   Sil
  2. Aromalı siyah çaylara bayılıyorum ama dediğin gibi gerçek aromalı siyah çay bulmak zor, daha önce bahsettiğin dükkanı ziyaret etmeliyim sanırım yazdığından beri aklımda zaten:) günün kitabını çok merak ediyorum, bu arada aklıma gelmişken buradan da sorayım, bana bir Rumi kitabı tavsiye edebilir misin? :)

   Sil
  3. Asia Chai Art gerçekten çok güzel bir yer. Gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Hatta Zeynep gönderdi bile diyebilirsiniz :) (Ama gelirken bana da mutlaka haber ver, belki birlikte alışveriş yaparız)

   Eğer Mevlana'ya yeni başlayacaksan mutlaka ve mutlaka Fih-i Ma Fih ile başlamanı tavsiye ederim. Zira Fih-i Ma Fih, Mevlana'nın ders notları gibidir :)

   Piyasada muhtelif çeviriler mevcut. Ben Abdulbaki Gölpınarlı ve bir de Ataç yayınlarından çıkan Meliha Ülker Anbarcıoğlu çevirisini okudum. İkisi de güzeldi ama Meliha hanımın çevirisini sanırım daha çok seviyorum.

   Sil
  4. Kazasker yolumun üstü sayılmaz ama bu dükkanı keşfetmeliyim cidden, süper olur, çay konusundaki zevkine ve tavsiyelerine de güveniyorum:)
   Tavsiyen için teşekkür ederim, en yakın zamanda okumak isterim, bu kitaptan sık sık alıntı yapıyorsun ve ben çok beğeniyorum:)

   Sil
  5. Geçenlerde konuştuğumuzda, ileride başka yerlerde de mağaza açacaklarını söylüyorlardı. Kimbilir, siz onlara gelmeden, onlar size gelirler belki.

   Fih-i Ma Fih çok güzel bir kitap, "içindekiler içindedir" demek. Umarım sen de okuduğunda beğenirsin.

   Sevgiler

   Sil
 2. Çok güzel bir siteymiş; çay içmeyi çok seviyorum ama Asya usulü demliklere ve porselen bardaklara da bayılan biri olarak çok sevdim, öneri için teşekkürler =) Ben bu sene böcek korkusundan balkona çıkamıyorum =( Yeşillikler içinde oturuyoruz, böceklerden de çok korkan biri olarak ne yazık ki korkumu yenemedim yaz başından beri =)) Ama şu fotoğrafı ve yazıyı okuduktan sonra eve gidince ilk iş balkonu silip toparlayacağım, bu yazı da böyle bitirmeyeyim =))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Güngör. O zaman Asia Chai Art'a mutlaka gidip, muhteşem demlikleri görmen lazım. (Sanki mağazanın ortağıymışım gibi oldu ama hayır değilim, müşteriyim sadece)

   Böcek konusunda işe yarar mı bilmiyorum ama limonotu yağı kullanmak işe yarayabilir. Bundan 5-6 sene önce Hindistan'a giderken, limonotu yağı (lemongrass oil) emdirilmiş bileklikler takmıştım. Sineklere karşı işe yaramıştı, belki böcekler için de işe yarar. Ayrıca, kahve yakmak da işe yarıyor diyorlar. Madem yeşillikler içinde oturuyorsunuz, mutlaka tadını çıkarın.

   Sevgiler

   Sil
  2. Çok teşekkürler tavsiyeler için, deneyeceğim mutlaka ;)

   Sil
 3. Ne güzel keyfini çıkarıyorsunuz çayın kitabın. Ben bu aralar pek çay içemiyorum da. Daha doğrusu aşırı sıcak yada soğuk bir şey içemiyorum. Bu keyifsizlik yüzünden yazı da yazamıyorum. Kitapta okuyamıyorum, keyifle.
  Aslında Sivas'ta keyfim daha yerinde gibiydi. Kaçabileceğim sorumluluklarım vardı ve bunları zorla yaptıracak da kimse yoktu. Ankara'ya gelince hiç bir işim olmasa da bazılarına göre boş işler yapmam onlara boş geliyor.
  Önceden yazı yazmak bir işten kaçmak içindi sanırım. Şimdi işin kendisi olunca ondanda kaçıp hiç birşeyden zevk alamaz oldum.
  Neyse, keyifli yazınızı daha fazla kederlendirmeyeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzüldüm açıkçası ama inşallah yakın zamanda keyifsiz günler geçer ve daha güzelleri gelir yerine. Dertlenmeyin, kendinize biraz vakit tanıyın. Bir süre her şeyden uzaklaşmak da iyi geliyor insana.

   Sil
 4. bu yazınız da çok güzel ama sanki bir eksiklik var :) Her yazınızın altına koyduğunuz enteresan ve ilgi çekici soyisimlerinizden yok. Şaka bir yana son zamanlarda yazılarınızdan önce mahlalarınıza bakar oldum. Acaba bunu farkeden sadece benmiyim? diye soruyorum kendime

  YanıtlaSil
 5. Kafama çok takılan bir şeyi sormak istiyorum. Malum devir dijital devir, bu aldığınız notlara, özellikle kitap okurken aldığınız notlara ne sıklıkla geri dönme şansınız oluyor? Ya da bunları dijitalleştirmeyle ilgili öneriler geliyor mu hiç?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...