Currently Inked Italic Week / Mürekkepliler Italik Uç Haftası

Scroll down to read in English


Eğer bu blogu uzun zamandır okuyorsanız, italik uçlu kalemleri ne kadar çok sevdiğimi fark etmişsinizdir. Bazen öyle zamanlar oluyor ki, fark etmeden mürekkeplediğim tüm kalemler italik uçlu oluyor. Bu hafta da onlardan biriydi. 


TWSBI Diamond 580'i geçenlerde yazdım. Çok sevdiğim kalemlerden biri. Üzerindeki uç sevgili Aydan'ın. Ben kendime italik uç alacakken, alma bırak bendekini kullan dedi. "Ama arkadaşlar iyidir" İçinde uzun zamandır size tanıtmak istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım P. W. Akkerman Shocking Blue var. 

Sheaffer No-Nonsense de aslında bu blogda çoktan yer bulması gerekirken geride kalmış kalemlerden bir tanesi. Elimdeki diğer no-nonsense'leri renklerini sevmediğim için kullanmıyordum. Mor renklisi ilaç gibi geldi. İçinde yakın zamanda blogu şereflendirecek olan Iroshizuku Tsutsuji var. 

Yaz moduna geçtiğimden midir nedir, yine renkli bir başka kalemle birlikteyiz. Lamy Safari Neon Coral. Bu kalemi yurt dışından sipariş ederken 1.5 italik uçla sipariş vermiştim. İçinde Diamine markasının sevdiğim renklerinden biri olan Bilberry var. Sarı revnakları olan yüksek satürasyonlu bir mürekkep. 

Son olarak, bir dargın bir barışık yaşadığım Pilot Prera var. Aslında normalde üzerinde Medium uç vardı. Ancak ben o ucu Pluminix'in italik ucu ile değiştirmiştim. Üzerinde M yazan ancak oldukça ince italik bir uç. İçinde de Pelikan Edelstein Ruby mevcut. 

Sizin en sevdiğiniz uç çeşidi nedir?

Sevgiler

Zeynep Tatilciyan

CONTINUE to READ in ENGLISH


If you are reading this blog for a while you might noticed that how much I love italic pens. There are even sometimes that all my inked pens are italic nibs. This week was one of them. 

I recently made a post about TWSBI Diamond 580. It is one of my favorite pens. The italic nib on it belongs to a friend of mine; Aydan. While I was about to buy an italic nib, he lended his nib. Yes friends are awesome. I inked it with P.W. Akkerman Shocking Blue which I really want to make a post about. 

Sheaffer No-Nonsense is also a pen which should be posted on this blog for a long time ago. I was not using my other no-nonsense pens since that I didn't like the color so the purple one is a great shot. It is inked with Pilot Iroshizuku Tsutsuji which will be on the blog soon. 

Maybe because I am totally in summer mode, I have another colorful pen; Lamy Safari Neon Coral. When I first ordered online this pen, I got it with 1.5 italic nib. It has Diamine Bilberry in it. One of my favorite blue inks with great golden sheen on highly saturated dark blue. 

And lastly there is Pilot Prera which I have a love and hate relationship. Normally it came with a Medium nib and I swapped it with an italic Pluminix nib which has a "M" marking on it. It has Pelikan Edelstein Ruby in it.

Which nibs you like the best?

Cheers,

Zeynep Holidayan


27 yorum:

 1. Love the dedication to italic nibs, as I found them indispensable in my own rotation as well. The color selections are great as usual, though mine is gravitating toward autumn already, with bright orange and vermillion.
  Have a great holiday!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Autumn? It really started so fast in your town? I generally keep cheering myself with colors. And juicy italics made them appear more on paper.

   Thank you my lovely Shangching!

   Sil
  2. In my ink rotation, it is already autumn. As in reality, it is full-on summer now with humid days :)

   Sil
 2. Sheaffer No Nonsenseleri nereden temin ettiniz acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu Kıbrıs'tan almıştım. Diğerlerini de Ankara'nın muhtelif kırtasiyelerinden aldım. Bir de Kayseri'den almıştım yanlış hatırlamıyorsam...

   Sil
 3. Yazınız ne kadar güzel. Ortaokul Türkçe öğretmenim "Okuyabildiğim kadarına 7 verdim" diyerek kağıdımı sınıfa gösterirdi utandırmak için beni. Benim favorim B. Yazı çirkin olunca imza için kullanıyorum mecburen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yazınız kaderiniz değildir. Çalışarak düzeltilebileceği konusunda ısrarcıyım.

   Sil
 4. Elbette "italic forever". Hep söylüyorum, sizi sıkmak da istemiyorum ama italik uç yapma yazısı isteriz vesselam!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu yaz bir bitsin, videolardan sorumlu devlet bakanımız Fatih bey yurda teşrif etsinler (iş icabı çok geziyor bu aralar çünkü) bir sürü video çekeceğiz diye umuyorum. O zaman italik yapma videomuz da olacak :) Ama bu arada, eldeki italik uçlarla yetineceğiz :)

   Sil
 5. Her mürekkepliler postundan sonra bütün boş kalemlerimi mürekkepleyesim geliyor.:) Ne güzel renkler bunlar. Ohh içim açıldı, hele bilberrye bayıldım. Bir dahaki mürekkep siparişleri sırasına eklendi. ;)
  Bol mürekkepli keyifli tatiller :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman sakın tüm boş kalemleri mürekkepleme!!! Sonra yıkayıp temizleyene kadar insanın ömründen gidiyor :) Bilberry çok güzel. Ben bir dahaki buluşkada şişesini getiririm.

   Sevgiler

   Sil
 6. Aaa Pluminix'in ucuyla hibrit kalem yapmak aklıma gelmemişti doğrusu. Gerçi boyutları dolayısıyla kullanamadığım bir kalem üzerinde M yazmasına rağmen 1.1 e yakın bir değerde yazıyor. Bir de renk değiştirmek için yıkayınca şu kılcallı kısım hep sulu kalıyor renkler karışıyor sonra. Bir de bu kadar küçük kaleme neden vidalı kapak yapmışlar ki. Bu kaleme ne kadar kin güdüyormuşum meğer sayenizde söyledim kurtuldum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, iki uç birbirine tam olarak uyduğu için birleştirmek mümkün. Bir de o grip section'dan görünen feed'deki ıslaklığın kalmaması için ucu çıkartıp yıkayın. Hem daha temiz olacak hem de ıslak kalmayacak. (Bir de o küçücük kapak kalemin gövdesine takılmıyor da... İlla kaybedeceğiz yani)

   Sil
  2. Hani grip section'dan görünen artık mürekkep demişken, aynı sorun benim Platinum Balance (Cool)'ımda da var. Ucu da çıkmıyor. Ve ne kadar su sıkarsam sıkayım oraya gitmiyor. (Opak Balance kullanıcıları bunu okuyunca paranoyaklaşacak şimdi :D)
   Bir çözüm var mıdır?

   Sil
  3. Cool ya da Balance değil ama oldukça benzer kalemler. Şu video yardımcı olabilir diye tahmine diyorum. https://www.youtube.com/watch?v=DjCyYUV-nxs&index=87&list=PLe417Xddjbsbf8BRVWM89oSh28sRGOARX

   Sil
 7. Bilberry iyidir ama temizlemesi zordur. Nedense zor temizlenen mürekkepleri sevemedim bir türlü. Ayrıca bazı defterler dışında defterin arka kısmını kullanmam bana ne, kalem temizlemek mi? benim işim bu yarım saat uğraşırım derseniz Bilbery candır ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben genelde ultrasonik temizleyici kullandığım ya da pompayla su geçtiğim için biraz daha kolay çıkıyor. Ama kesinlikle diğer mürekkeplere göre daha zor temizleniyor. Doğru. Bu yüzden pistonlu ve ucu sökülmeyen kalemlere çekmemeye gayret ediyorum...

   Sil
 8. Hi Zeynep,

  Another fantastic post. Thank you very much.

  On my side I also like Italic nibs for their line variance but I am completely useless in writing Italic script at the moment although I keep on trying. When I practice Copperplate I use (very) fine flexible nibs usually from a vintage Swan pen but my daily work is usually done using either an OBB or OBBB nib depending which comes up on my rotation of 5 pens.

  Looking forward to your next informative post.

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much Rui.

   I think there are a lot of ways to hold italic nibs and it gives a lot variation to our handwriting. About copperplate, unfortunately it is very hard to access vintage flex copperplate nibs in Turkey. Therefore, unless we use a dip pen, it is very hard to practice copperplate. But I am also in love with vintage OB OBB nibs of Pelikan. They are perfect :)

   Cheers

   Sil
 9. Eline sağlık Zeynep, yine çok güzel bir post olmuş.

  YanıtlaSil
 10. Her zaman söylediğimiz gibi italik uç el yazısını güzelleştiriyor...
  Ayrıca Akkerman Shocking Blue'yu da çok sevdim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle evet! Akkerman Shocking Blue güzel ama uçta biraz çabuk kuruma yapıyor. Yani kalemin kapağını azıcık açık tutsak hemen kurumuş oluyor mürekkep :/

   Sil
 11. Lise çağına kadar defterler, kalemler ve yazmak benim için büyük bir mutluluk kaynağıydı.
  Sonra bilgisayarla tanıştım, üniversitede bilgisayar teknikerliği okudum, iş olarak bilgisayar teknisyenliğini seçtim ve elime kalem almaz oldum; Ta ki siz ve yazılarınızla tanışana kadar. Sayenizde bir kalem edinip tekrar yazmaya başladım. Geçen zaman içerisinde yazı karakterim oldukça zayıflamış ancak yazmak yine de büyük bir mutluluk kaynağı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalem, kağıt, yazmak... Bunlar hepimize mutluluk veriyor, sıkıntılarımızı hafifletiyor bir nevi. Ve maalesef genelde bilgisayar yazıya olan aşkımızı öldürüyor ama bence pratik yaparak bunu aşmak mümkün. Zamanla yazınızın düzeldiğini ve güzelleştiğini göreceksiniz.

   Sevgiler

   Sil
 12. Düzelecektir hatta düzelmeye başladı bile. Ancak şimdi yazım yıllar sonra gördüğüm lise arkadaşım gibi. Okul sıralarında beraber gülüp eğlendiğim arkadaşımı arıyor gözlerim ama o çok değişmiş. Yine de yazmak iyi geliyor. :) )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lise arkadaşı benzetmesi gerçekten güzelmiş. Lisede iyiler ama liseden sonra bambaşka insanlara dönüyoruz. (Kamil bu sözüm sana!!!) Yok yok gerçekten iyi gelecek.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...