Deffter Old Writer Tools Notebook Review / Deffter Old Writer Tools Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Uzun zamandır defter incelemesi yapamıyorum. Bunun sebebi sanırım, bu sıralar normal rutinimden daha az kitap okuyor olmam. Daha az okumak genelde daha az yazmak anlamına geliyor benim için. Ben böyle durumlarda panik olmuyorum, tembellik ettiğimi de düşünmüyorum genelde. Daha çok okuduklarım üzerine düşünmek, onları sindirmek için geçen süre, ufak bir ara oluyor. Ancak bu defter, insana hadi yazalım dedirten bir kapağa sahip. 


Defterin içinde, üreten firmaya ve deftere dair bilgileri bulmak mümkün. Ben bu detaylı "sert kapak, lastikli, 110 gr, 1. hamur, 76 yaprak, çizgili, arka kapağı zarf cepli, ipek şeritten sabit ayraçlı ve köşeleri oval" açıklamasını oldukça yerinde buldum. Defterle ilgili bilmek istediğim her şey burada toplanmış... 


Deffter Old Writer Tools defteri Pelikan M400 Medium + Röhrer Klingner Verdigris, Pelikan M150 Verev İtalik + Pilot Iroshizuku Yama Budo ve Pelikan M200 Cognac Italic + Caran d'Ache Idyllic Blue kombosu ile test ettim. Verdigris kırçıllanma yapmaya müsait bir mürekkep olmasına ve Italik uçlu Pelikan M200 çok çok ıslak bir kalem olmasına rağmen kırçıllanma yapmadılar. Kağıt mürekkebi çok güzel şekilde, dağıtmadan absorbe ediyor. 


Ancak, arka sayfada hatırı sayılır bir miktar bleeding sıkıntısı mevcut. Eğer arka sayfayı kullanmayacaksanız, Deffter Old Writer Tools size hitap edebilir. Defterin fiyatı www.deffter.com.tr'de 15 TL. Mürekkebin çabuk kuruduğu, kalın kağıtlı, lastikli ve yazmayı sevenlere hitap eden harika kapaklı bir defer istiyor ve arka sayfaya yazmayı dert etmiyorsanız o zaman bu defteri denemelisiniz. 

Sevgiler,

Zeynep Yazmaknegüzel

CONTINUE to READ in ENGLISH

I am not making notebook reviews for a long time. Maybe it is because I am reading less than my routine. And for me, reading less generally means writing less. However, I don't panic in this situation and I don't think I am being lazy. It is generally a small break to digest and contemplate about what I read before. However, this notebook, especially the cover gives a cause to read and write again. 

There is a heck of information on the back page of the notebook regarding the manufacturer company and notebook itself. I liked the detailed explanation of "hard cover, rubber band, 110 gr, high grade, 76 pages, lined, back cover pocket, fixed bookmark and round corners". There is everything that I would like to know about my notebook. 

I reviewed Deffter Old Writer Tools notebook with Pelikan M400 Medium + Röhrer Klingner Verdigris, Pelikan M150 Verev İtalik + Pilot Iroshizuku Yama Budo and Pelikan M200 Cognac Italic + Caran d'Ache Idyllic Blue combinations. Even though Verdigris has a tendency to feather and M200 Italic is a hell of a wet writer, it didn't feathered. The paper absorbs the ink quite good. 

There is a remarkable bleding at the back page on the other hand. You can like Deffter Old Writer Tools if you don't use back page. The price is around 7 USD. You should try this notebook if you like the notebooks where the ink dries fast, with thick paper and have a great cover and if you don't mind about using the back page. 

Cheers,

Zeynep Joyofwriting


8 yorum:

 1. 110 gram olunca kuru mürekkep kalem ikilileri de hiç yazmıyor ama. bir de 76 yaprak olmasına rağmen 98 yaprak gibi kalın duruyor.
  En azından cebi var ve fazla da pahalı değil neredeyse keskincolor pronot fiyatına daha kalın kağıtlısını alabileceğiz demek
  Demek bu deffter firması turizm işiyle uğraşırmış. Hmmm bunu bildiğimiz iyi oldu. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında mesele defter firmasının turizm işleriyle uğraşması değil, eski düzenlemeler nedeniyle firmalar ticari ünvanlarını geniş tutuyorlardı. Yeni düzenlemelerde bu durum ortadan kalktı :)

   Evet, bazı defterler kuru kalemlerle hiç anlaşamıyor. Bu yüzden aslında yazı konforu, hem kalem, hem mürekkep hem de kağıdın birleşimine bağlıdır diyoruz.

   Sil
 2. Gerçekten çok hoş bir kapak, Yama-Budo da fazla sıkıntı yok demek ki açık renk mürekkeplerle idare edebiliriz bu defterde?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki biraz daha kuru kalemlerle yazarak idare edebiliriz. Onun dışında mürekkepler çabuk kuruyor. O açıdan güzel.

   Sil
 3. 110 gramlık kağıdına rağmen yazıları arkaya geçiriyorsa, kağıt gramajı tam olarak neyin göstergesi oluyor? ya da bir defteri başka neye bakarak seçmeliyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt gramajı her zaman arkaya geçip geçmemesinin göstergesi değildir. Bunu daha çok kağıt üzerindeki perdah belirler. Bu yüzden Tomoe River ya da Fabriano gibi ince kağıtlar mürekkebi arkaya geçirmezken, kalın kağıtlar geçirebilir. Ancak perdah da genelde mürekkebin geç kurumasına sebep olur.

   Maalesef bir defteri seçmek için en iyi yöntem denemek. Ama Türkiye'de çoğu zaman böyle bir imkanımız yok. Bu yüzden mümkün olduğu kadar yazmaya çalışıyoruz.

   Sil
 4. defter ve kalem ikilisi iştah kabartıcı her zaman. hele böyle estetik ile buluşabilmiş defterler..
  sizin okuma serencamınız da beni ilgilendiriyor..okuduklarınız hakkında yazmanızı sabırla bekliyorum..:))
  bol okumalı, yazmalı ve de güzel izler bırakılan günler dileğiyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Havalardan mı, yeni motordan mı bilmiyorum. Eve giresim yok bu aralar. Sürekli dışarıda olmak istiyorum. Gezentiliğim tuttu sanırım. Ama mümkün mertebe okuduğum kitapları da yazmaya çalışacağım buraya.

   Çok teşekkürler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...