It is officially holiday / Ay resmen tatil!

Scroll down to read in English


Ve tatil bu gün itibariyle başlasın... Peki yanımda ne olacak? Bu sefer kalem sayısını iki ile sınırladım. Dolmakalem uçakta akar mı? Ben birkaç defa denemek için özellikle mürekkepli kalemlerimi yanıma almıştım. Uçlarını yukarı bakacak şekilde tutmuş ve herhangi bir sıkıntı yaşamamıştım. Ama yine de riske atmak istemezseniz, yanınıza kartuş alıp, uçaktan indikten sonra kartuşu takabilirsiniz. 

Defter olarak daha önce incelediğim Metal Yapı'nın promosyon defterini aldım. Boyut olarak çok ideal geliyor bana. Kitap olarak ise alışılmadık bir şey yapıp yanıma bir sözlük aldım. Genelde insanlar sahilde roman okumayı tercih ederler. Ben şimdiye kadar bu sorunu yanıma Kindle alarak çözüyordum. Böylelikle Kindle'ımda bulunan envai çeşit kitabı keyfime göre seçip okuma şansım oluyordu. Ancak bu sefer farklı bir şey denemek, hem de biraz çocukluğuma dönmek istedim. Çocukken babamla ansiklopedi okur, bol miktarda da sözlük karıştırırdık. Hatta bu sözlük karıştırma alışkanlığımız, babama sözlük koleksiyonu olarak geri döndü... Bakalım, belki akşamları balkonda otururken yine birlikte karıştırırız bu sözlüğü. 

Bilgisayarımı yanıma alıyorum ama internet bağlantısı nasıl olacak şimdilik pek fikrim yok. Yine de taslaktaki postları yayınlamaya ve yorumları cevaplamaya gayret edeceğim.

Siz tatile giderken yanınıza ne alıyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Sukuşu

CONTINUE to READ in ENGLISH


And let the vacation start... But what I am going to take with me? This time I limited fountain pens I take with two. Is it safe to carry a fountain pen on the plane? For a couple of times, I got my inked fountain pens with me on the plane and placed them nibs looking up and did not experienced any porblems. However, if you don't want to risk it, you can take cartridges with you and install the cartridge after you land.

I got Metal Yapi promotion notebook with me. (In order to remember just click) It has the ideal size. As a book, I did something unusual. Generally people tend to read some novels on the beach. I was dealing with this problem by carrying my Kindle around so that I can choose whatever I want. However, this time I am trying something new and something taking me back to my childhood. (Larousse Dictionary of Symbols) When I was a kid, we used to read encyclopeia with my father and stumble through the dictionaries. Our habbit of stumbling dictionaries caused my father to be a dictionary collector... Well maybe we will stumble this dictonary with my father while sitting at the balcony. 

Even though I took my computer along with me, I am not sure about the internet connection. I will try to do my best to response the comments and publish new posts. 

What do you take with you, when you are going on a holiday?

Best,

Zeynep Waterbird

19 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Best wishes of a fantastic and restful holiday period with lots of fun.

  When I go on holiday I take two fountain pens, usually one of them being a Swan vintage pen with a fine flexible for me to write postacards to some of the forum members from wherever I visit. I also take a small notebook and my iPad to read.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
 2. Hi Rui,

  I cannot risk my vintage pens to take with me to a holiday. And a Swan vintage? "No, Swan you cannot come with me, you have to stay at home" :)

  And unfortunately, I cannot read out of iPad. There are three reasons for that. First problem is distraction. If I have iPad with me, it means that I can surf around web, chat with my friends online, do some online shopping etc etc. Second, the charge issue. I hate when the battery dies in the middle of a book. And finally, it disturbs my eyes...

  Thank you for your best wishes.

  Cheers,

  YanıtlaSil
 3. itiraf ediyorum, sizin blogdan kalemden, defterden çok, kitap seçiyorum. Bu sözlük de güzelmiş, yazayım kenara :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik tavsiye niteliğinde bir şey söyleyemiyorum. Ben de üstünkörü baktım içine, bakalım tatilden sonra detaylı olarak yazarım :) Ayrı kitap blogu açın ısrarları var aslında ama buraya ancak yetiştiğimden böyle devam edeceğim. İnşallah kalemseverleri bunaltmıyorumdur :)

   Sil
  2. Nacizane fikrim başka blog gerekmediği yönünde. Dolmakalem meraklısı olup da okumayı sevmeyen birileri olduğunu düşünmekte zorlanıyorum. Bu şekilde yazdığınızda hem daha keyifli okunuyor, hem de kitaplar daha bir gizemli geliyor. Aynen devam :)

   Sil
 4. Zeynep Hanım merhaba,
  Tatilde sözlük okumak farklı bir tercihmiş, sürekliliği nasıl sağlayacaksınız merak ettim, tecrübelerinizi dönünce paylaşırsınız umarım. Kütüphanemde oldukça büyük bir sözlük koleksiyonum var, handiyse yüze yakın sözlük, çoğu Türkçe. Tatile hangi sözlüğünüzü götürdünüz ?
  İyi tatiller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğraftaki "Larousse Semboller Sözlüğü"nü götürüyorum yanımda. Aslında konu benim ilgi alanım olunca, daha çok bilmediğim şeyler üzerinden gideceğim gibi görünüyor. Nasıl okuma yaptığımı, ne denli başarılı olduğumu dönüşte anlatırım artık :)

   Sizin en kıymetli sözlüğünüz hangisi?

   Sil
  2. Fotoğraf görünmüyor benim bilgisayarımda :(
   En son aldığım sözlük Larusse Semboller Sözlüğü. Kitapçıdan (neresiyse orası ?) değil internetten almıştım elime ulaşınca hayal kırıklığına uğradım, daha çok resim bekliyordum ve daha kaliteli bir kağıt.
   En kıymetlisi herhalde en eskisi. Pars Tuğlacı'nın Okyanus Ansiklopedik Sözlük’ü.

   Sil
  3. Benim aldığım kitapçıda da bu sözlüğü jelatinli olarak satıyorlardı :) Bu semboloji sözlüklerinin çok iyi fotoğraflı vs olanına denk gelmedim. Alfa'dan çıkan bir tane var, onda da yeknesaklık yok. Sanki özenilmemiş gibi. Yine bir tane İngilizce vardı bende, bir de Taschen olabilir ama yine resimsiz bir versiyon vardı. İşte oradan buradan, ufak bilgi kırıntılarını toplamaya çalışıyoruz.

   Benim de en kıymetli sözlüğüm Okyanus. Bence bir ansiklopedik sözlüğe verilebilecek en güzel isimlerden biri. Hatta şu postta fotoğrafını da koymuştum ama bilen çıkmamıştı... http://www.banasikcayaz.com/2012/08/lamy-pink-limited-edition.html

   Sil
  4. isim güzel, sözlük daha güzel.
   o zamanlar haberim olsaymış bu blog'dan şıp diye bilirmişim.

   Sil
  5. Bu arada, ben çok denedim zamanında Pars Tuğlacıya ulaşmayı ama olmadı. Gidip elini öpmek, teşekkür etmek istemiştim :)

   Sil
 5. Resimdeki mor kalemi tanıyamadım. Nedir acaba? Size iyi tatiller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sheaffer no-nonsense kendisi. Yakında blogda olacak bir aksilik olmazsa...

   Sil
 6. Acaba Zeynep Fırtına biz okulu açılacaklar için okul defteri inceler mi? :) Normalde Rhodia kullanıyorum ama alternatifler güzel olabilir. :D
  (Öhöm, FPGeeks incelemiş...)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hıh, o zaman gidin FP Geeks'le buluşun Berk bey (**trip trip trip**)

   Şaka bir yana aslında böyle bir porjemiz bile var. Ben gezmekten fırsat bulabilirsem :)

   Sil
 7. Benim ilk dolma kalemim de no-nonsense kendisini çok severim.
  İyi tatiller dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. No-nonsense, Sheaffer'in kendi kartuşlarını kullanmasını saymazsak, harika bir kalem. Basit, ucuz, düzgün...

   Tatilden sonra görüşmek üzere...

   Sil
 8. Ne güzel deftermiş o öyle:) Ben Ziraat Bankasında stajyerlik yaparken bana gönülleri olmadan verdikleri ajandadan daha iyi. En azından kravatta hediye etmişlerdi haklarını yemeyelim :) Bir de kurumlar o ajandaları iki farklı kalitede hazırlatıyorlar. Bankada 100.000 liradan az parası olanlara ve personallere kötü ajanda. Daha fazla parası olan yaşlı teyzelere VIP ajanda veriyorlardı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metal yapı'nın defterleri, yaptıran kişi arkadaşım diye demiyorum, oldukça güzel. İncelikle düşünülüp dizayn edilmiş defterler. Demek bankalar her zaman olduğu gibi yüklü mevduat sahiplerine daha farklı davranıyorlar. Niye şaşırıyorsam :) Bari personellerine kötü ajanda vermeseler...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...