Lamy 2000 Fountain Pen Review / Lamy 2000 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Nihayet bugün size, çok uzun zamandır yazmak istediğim bir dolmakalemi anlatmak istiyorum. Dolmakalem tarihinin efsanevî dizaynı; Lamy 2000. Lamy 1930 yılında C. Josef Lamy tarafından Orthos Dolmakalem Fabrikası adı altında kurululduktan sonra, 1948 yılında sahibinin adını alarak C. Josef Lamy GmbH olarak isim değiştirir. 60'lı yıllarda ise şirketin başına ekonomi doktoralı ikinci kuşak Manfred Lamy geçer ve dizayna özel önem vererek Bauhaus tasarım ekolünün ünlü temsicilerinden Gerd A. Müller'i Lamy için dolmakalem dizayn etmek üzere şirkete transfer eder. 1966 yılından beri aynı dizayn ile aramızda olan Lamy 2000 dolmakalem de böylelikle doğmuş olur. 


Bir kere Lamy 2000'nin hem sıradan hem de sıradan olmayan fantastik bir tasarımı var. Evet siyah, evet iricene. Yani Lamy 2000'i tarif ederken alıştığımız tipik klasik dolmakalem tanımlarını veriyor olabiliriz. Ama genel hatlarına, hiç de klasik olmayan o küt ve kült klipsine ve en önemlisi malzemesine baktığımız zaman alışılmış dolmakalemlerden farklı olduğunu saniyeler içinde anlayabiliyoruz. 


Lamy 2000 makrolon denilen özel bir malzemeden yapılıyor. Polikarbon asıllı olan bu materyal Bayer firması tarafından patentlenmiş. Mat ve üzeri çizgili gibi duran gövde zamanla, hafif bir parlama yapıyor ve çizgiler daha az hissedilir hale geliyor. Ancak gövdenin dayanıklılığı genelde Lamy 2000 kullanıcılarını oldukça memnun eder düzeyde. 


Gövdedeki bu çizgi çizgi yapıya uyması açısından Lamy 2000'in tutma yeri de çizgili paslanmaz çelikten yapılmış. Kimilerine göre kalemin tek olumsuz yanı işte bu bahsettiğimiz tutma yeri. Zira bazılarına göre bu parça kalemi tutmayı oldukça zorlaştırıyor. Ben şahsen yazarken bir sıkıntı hissetmesem de, kalemi bir kere düşürdüğüm için bu parçanın bir miktar sıkıntı yarattığını kabul ediyorum. 


Kalemin ucu yarı kapalı denilen uçlardan. Extra-Fine ile Broad arası kalınlıklarda ve OM, OB gibi oblik kalınlıklarda sunuluyor. Ucun malzemesi 14 ayar altın. Genel olarak ıslak yazması ile meşhur bir uç. Bu sebeple ince uçları sevenlerin bunu dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. 


Normalde uç üzerinde görmeye alıştığımız hava deliği Lamy 2000'de, tutma yeri ile yeknesak olarak dizayn edilmiş damağın üzerinde. Piston dolumlu olan kalemin ufacık bir mürekkep seviyesi penceresi var. Ancak bu pencere oldukça dar olduğundan içinde kalan mürekkebin seviyesini tam olarak tesbit etmekten ziyade, bitip bitmediğini görmeye yarıyor dersek daha doğru olabilir. 


Genelde bu tarz klasik görünümlü kalemlerde görmeye alışkın olduğumuzun aksine Lamy 2000'in geçmeli bir kapağı mevcut. Bu da onu oldukça pratik bir kalem haline getiriyor. 


Lamy 2000 imkanlar dahilinde her dolmakalemseverin edinmesi ya da en azından denemesi gereken bir kalem bana göre. 13,8 santimlik boyutu ve 26 gramlık (17+9) ağırlığı ile birlikte kadın ya da erkek fark etmeksizin rahatlıkla kullanılabilecek ideal bir boyutta. Piston dolum sistemine, geçmeli kapağa sahip ve en önemlisi ölümsüz bir dizayna sahip. Bu kalemin yurt dışı fiyatı 160 Amerikan doları civarında. Türkiyede ise 350-450 TL fiyat aralığında bulmak mümkün. 

Siz Lamy 2000'i nasıl buldunuz? 

Sevgiler,

Zeynep Dizaynoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Finally, I will be able to write about a fountain pen which I am planning to post for a long time. A legendary design of fountain pen world: Lamy 2000. Lamy, established by C. Josef Lamy on 1930 under the name of Orthos, changes its name into C. Josf Lamy CmbH on 1948. On 60's second generation Manfred Lamy who has a PhD in economics takes over the company and with his special interest to design he transfers the famous pupil of Bauhaus design ecolé Gerd A. Müller to design fountain pens for the company. Here the Lamy 2000 borns in 1966 with its still ongoing cult design. 

First of all, Lamy 2000 has a very ordinary and extra-ordinary design at the same time. Yes it is black, yes it is big which is the definition of a classic/boring fountain pen design but when you look at the overall shape, unclassic blunt and cult clips and especially the material itself, it will not take more than seconds that we can understand that Lamy 2000 different from other fountain pens. 

Lamy 2000 has been made out of a special material called makrolon. Makrolon, a special type of poly-carbonate is patented by Bayer. Body, which seems brushed and matte becomes a bit polished in time. However, duration of the body generally pleases the Lamy 2000 owners.  

In order to complete the brushed effect on the body, grip section is also made of brushed stainless-steel. For some people, grip section is the only negative thing about the pen since it is a bit slippery or uncomfortable to hold the pen. Even though I have no problems with gripping the pen while I write, I can say that grip section is slippery since I dropped the pen accidentally once.  

The pen has a semi-hooded nib. It is offered between Extra-Fine to Broad and in OM and OB. The nib is made of 14k gold and it is generally famous with wet writing. If you like finer nibs, consider the wetness. 

The breather hole where it is normally placed on the nib itself is designed on the feed which is a sole part of the grip section. This piston filler fountain pen has a very tiny ink level indicator. However, since it is very tiny, you cannot actually see the ink level but you can see if there is still ink in it. 

Unlike such classical fountain pens, Lamy 2000 has a click-on cap which makes it even more practical. 

Lamy 2000 is a must pen for those who can afford. You should at least give it a try. With 13.8 cm length and 26 gr (17+9) weight, it is both suitable for men and women. It has a piston filling system, click on cap and most importantly a timeless design. 

Did you like Lamy 2000?

Cheers,

Zeynep Contemporary 

34 yorum:

 1. Lamy 2000 has been on my list for 2 years now. The minimalist presentation plus a buttery nib, what is not to love about it?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maybe the grip section :) But if you want to get, I think you should go for a EF or F, other than that it will be too broad for your taste...

   Sil
  2. For sure, since my writing is microscopic at times ;) Tried one out couple years back, it was love at first sight.

   Sil
 2. aşık olunabilecek bir tasarım, aşık olunabilecek bir dolmakalem... kelimeler kifayetsiz kalır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok şık, harika bir tasarım. İnsan olarak estetik şeyleri seviyoruz. Ne yapalım?

   Sil
 3. Lamy 2000 <3
  Beni bu kalemde en çok çeken gövdenin yaptığı balinamsı makralon şekli. :D Ucunun yaptığı mürekkep köpürtmesine girmiyorum bile :D
  (Fotoğraflar çok güzel olmuş)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ucu güzel köpürtüyor, ucuna düşüp yamulsa bile düzeltilebiliyor. Fantastik değil mi :)

   (Hayır ağlamıyorum, gözüme bişey kaçtı)

   Sil
 4. Lamy 2000'i aldıktan sonra Lamy defterini kapatmayı düşünüyorum. Safari, Accent Brillant ve 2000'den sonra gerek yok diye düşünüyorum.

  3 ay önce niyetlenmiştim ama F uçlusunu bulamamıştı firma.

  M uç oldukça ıslak görünüyor, gözüm korktu doğrusu, EF'ye yönelsem bilemedim şimdi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ben şahsen Lamy 2000 seviyorum ama tutma yerini denemeden almamak lazım. Kemerburgazla konuştunuz mu? Getirtemiyor mu EF ya da F uç? Medium gerçekten ıslak.

   Sil
 5. Islaklığına bayıldım. Nedense ıslak yazan dolmakalemleri daha çok seviyorum. Şöyle yoğurt gibi dökülecek mürekkep kağıda. Fiyat farkının çok fazla olmaması nedeniyle yurtiçinden alınabilir rahatlıkla. İncelemeniz için teşekkürler. Wishlist'ime bir kalem daha ekledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ıslak yazan dolmakalemleri seviyorum. Mürekkebin rengini kağıda daha güzel aktarıyorlar ve daha yumuşak yazıyorlar. Evet fiyat farkı çok fazla değil. Lamy'nin genel politikasından kaynaklanıyor sanıyorum. Sevgiler

   Sil
 6. How can one not like the Lamy 2000?

  It is a particular pen, I admit, but it certainly is worth the money in my opinion, not only as a classic, or a (late) Bauhaus school design item.
  Very few modifications and improvements (chiefly cosmetic) have been performed on this pen since it's first release in 1966, simply because very few were needed.

  Needless to say, Zeynep, it tops my wish list...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Michael d'Angelo, it is not possible "not to like it". I knew some people, even though they don't find it comfortable, they like it :)

   Actually, I like the other slimmer designs of vintage Lamy pens which might be considered as the predecessor of Lamy 2000 pens.

   Sil
 7. Lamy 2000'i ilk kez Neil Gaiman'ın Anansi Boys'u yazdığı dolmakalem diye duymuştum. O zamandan beri güzel bir inceleme bekliyordum sizden. Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah beklentilerinizi karşılayabilmişimdir. Bu kadar güzel ve eski bir kalemi layıkı ile anlatmak çok zor çünkü. Neil Gaiman'ı ben de çok seviyorum. Buradan kendisine de saygılarımızı iletmiş olalım :)

   Sil
 8. Grisi görüntü bütünlüğü açısından daha çok hoşuma gitti ama bu ara biraz fazla açıldığım için biraz beklemem gerekecek. Ah bu kalem aç gözlülüğüm :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gri olanı, tamamen çelikten hem biraz ağır, hem de biraz pahalıca. Bence bu siyah olanın malzemesine bir de yakından bak :)

   Sil
 9. Bu kalem benim ilk göz ağrım ve yavuklumdur. Çok severim kendilerini...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam bir TheSaint kalemi kendisi, büyük, ele oturan ve ıslak yazan :) Yooo dostum yo, sen broad'cu değilsin, ama o kadar ıslak mediumlarıı seviyorsun ki, broadlara nal toplatıyorlar ^_^

   Sil
 10. Hi Zeynep,

  Many thanks for another excellent pen review.

  Only got my Lamy 2000 a couple of weeks ago. I was probably the only onw in our fountain pens group that did not possess one and I was under peer pressure to remedy that situation.

  Because I use Oblique very broad nibs so I ordered one pen with an OBB nib. WOW that is indeed a very wet nib writing wider lines than some OBBB nibs that I have!

  It will probably become one of my daily writers happy as I am.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   I am glad you liked it. Actually after dropping my pen right into the nib I was also thinking about making a change. I like broad or italic nibs either. Therefore I will be contacting with Lamy Turkey so that maybe I can purchase a nib.

   And I think it is a great pen for daily use. After a while the brushed effect vanishes and body get some kind of polish from your hand. I love those kind of wear and tear marks.

   Cheers,

   Zeynep

   Sil
 11. Merhaba

  Bense tam tersi dusunuyorum, kalemin esprisi o metal tutma yerinde hatta kapagi bi koseye koyup uc ve govdesine soyle bir uzaktan bakin, beni cok etkiliyor sahsen

  Ayrica makralon dedikleri govde parlamasa keske ama mukemmel bir hissiyati var. Bana gercekten agac govde gibi hissettirdi.

  Bir de unutmadan benim kutumdan "nib exchange voucher" diye birsey cikti, istediginiz ucu secip bize(almanyaya) yollayin, ucretsiz degistirelim diyorlar. Bende M ucumu F yada Ef ile degistirmeyi dusunuyorum. Ama kararsizligim su ki bunun M ucu safariden daha islak. Acaba bunun Ef ucu safarinin F ucuna mi denk gelir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyüp bey, valla sizin kutunuzdan güzel bir şey çıkmış (nib exchange voucher). Maalesef benimkinden çıkmadı :) Ama çok güzel bir fikir. Eğer öyle bir imkanım olsa ben de B ile değiştirmeyi düşünebilirim.

   Ben gövdenin zamanla parlamasından da şikayetçi değilim. Ne kadar kullandığımı sanki oradan ölçüyorum.

   Uç konusunda bir şey söyleyemiyorum maalesef. Çünkü Lamy 2000'nin Medium'dan başka ucuna hiç denk gelmedim. O yüzden bir şey söyleyemiyorum.

   Sevgiler

   Sil
 12. what ink is that?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is Caran d'Ache Idyllic Blue http://www.banasikcayaz.com/2014/07/caran-dache-chromatics-idyllic-blue.html

   Sil
 13. I have two Lamy 2000 fountain pens, one extra-fine and the other medium nib. My daily writer, during the rotation, is the extra-fine nib which is a very smooth wet writer gliding very smoothly on paper. The medium is also a wet writer and I use it when I am writing into my journal since it is little thicker. I found their broad and oblique nibs very smooth also. By the way, the pen is very easy to take apart and reassemble complimenting to the simplistic Bauhaus design concept. Good review and keep up the good work.

  YanıtlaSil
 14. yazmakkeyiftir blogunun sahibi Ali Bey, lamy 2000'in sert ve tırtıklı bir yazım stiline sahip olduğunu belirtmiş, buradaki yorumlar ise aksini söylüyor. sizin bu konudaki düşünceniz nedir Zeynep Hanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy "mass production" yapan bir firma. Lamy 2000 de oldukça fazla sayıda üretilen bir kalem. Bu kalemlerin içinde bir tanesinin ucunun kötü çıkması, onu sert ve tırtıklı yazıma sahip hale getirmez diye düşünüyorum ben. Benim Medium uçlu Lamy 2000'im yumuşacık yazıyordu. Sonra onu başka bir arkadaşımın Broad ucuyla değiştirdim. O da harika yazıyordu. Burada yorumlarda herkes kendi Lamy 2000'in ne kadar iyi yazdığını söylüyor. Elbette üretim bandından bir iki tane kötü uç çıkmış olabilir ama bence genelleme yapılabilecek bir durum yok ortada. Sevgiler

   Sil
 15. Muhakkak bilirsiniz, Sirkeci'de Büyük Postane'nin yanındaki dar sokakta Murat diye bir arkadaş var. Asıl işi kalem tamiri ama çoğunlukla 2. el olmak üzere kalem de satıyor. Sıfır kalemler de düşüyor tabii. Çoğu 2. el ve vintage kalemlerimi ondan alırdım. Bir tane Lamy 2000 de düşmüştü, ama ucu güzel yazmadığı için geri vermiştim.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Zeynep Hanım Lamy 2000 kalemi sizin yazınızdan sonra incedim ve çok hoşuma gitti. İğne uçlu kalemlere bayılıyorum. Fakat kalın uçlu kalemlere bir türlü alışamadım. İnce uçlu premium (iğne uçlu olursa mükemmel olur.) uzun yıllar bana yazı arkadaşlığı yapacak bir kalem istiyorum. Tavsiyeniz nasıl olur acaba.

  YanıtlaSil
 17. Yasadigim sehirde Lamy 2000 oldukca pahaliydi ve bende makul bir fiyata Amazondan bir EF uclu siparis verdim. Malesef benim sansimda yaver gitmedi, uc bayagi kuru ve sagdan sola yazarken oldukca tutarsiz. Simdi sorunu cozmeleri icin buradaki lokal Lamy dagiticisina geri veriyorum.Ama herseye ragmen bu harika tasarimdan vazgecmeye niyetim yok.
  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guncelleme: Lamy servisi uc sorununu cozdu, kalem simdi tam hayal ettigim bir islaktikta yaziyor. Sanirim artik favori kalemim Lamy 2000.

   Sil
 18. Emre Bey, çok sevindim sorunun çözülmesine. Kaleminizle güzel günler görün inşallah. Eğer "eehh kötüymüş" denilerek bir kenara atılsaydı çok üzülürdüm gerçekten.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 19. Zeynep Hanım, sizce lamy 2000'in ağırlık dengesi nasıl. ben kullanırken tutma yerindeki metal yüzünden sanki elim çok yoruluyor hissine kapılıyorum özellikle uzun süreli yazmalarda. siz böyle bir problem yaşıyor musunuz? benim kuruntum mu acaba diye düşünmeden edemiyorum

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...