Sailor Kobe Inks Tamon Purple

Scroll down to read in English


Bugün radarımızda mor gri bir mürekkep var. Sailor markasının özel Kobe Serisinden Tamon Purple. Sailor yaklaşık 40 renkten oluşan Kobe mürekkep serisinde, şişelere şehir silüetlerinden oluşan grafikler kullanmış. Bu mürekkeplere Japonya dışından ulaşmak pek mümkün olmuyor. Ancak Sailor'un yakın zamanda mürekkep serilerinde yaptığı bazı değişikliklerle Kobe mürekkeplerin bazıları standart seriye dahil edildi. Bunlardan en popüler renk olan Yama-Dori de yakın zamanda blogda olacak. 


Sailor Kobe Tamon Purple, oldukça koyu bir mor. Neredeyse fırtına moru olarak tanımlanabilir. Oldukça koyu rengi ile bence mavi-siyahı tahtından indirebilecek seviyede. İçinde bulunan gri tonlar mürekkepe bir asalet katmış. 


Diğer Sailor mürekkepler gibi (her ne kadar blogda çok tanıtamasam da, Sailor en favori mürekkep markalarımdan biri) oldukça iyi huylu, denediğim tüm kalemlerle çok iyi anlaşan bir mürekkep oldu Tamon Purple. Mesela Scrikss 75'le beklediğimden çok daha iyi anlaştılar. 


Tamon Purple rengini benzerleri ile karşılaştırdığımızda en yakın rengin Akkerman Voorhout Violet olduğunu söylebilirim. Ancak yine de Tamon Purple'daki grilik ve yoğunluk Voorhout Violet'te mevcut değil. Ben Tamon Purple rengini beğendim. Gündelik olarak da kullanılabileceği kanaatindeyim. Bu arada, bu mürekkebi incelemem için bana emanet eden Fatih'e de teşekkür ederek bitirelim yazıyı. 

Sizin mor mürekkeplerle aranız nasıl?

Sevgiler,

Zeynep Morcan

CONTINUE to READ in ENGLISH

Today we have a purple-grey ink on our radar. It is Tamon Purple from a special line of Sailor Kobe Ink. Sailor used city shiluettes on its labels for this series of 40 ink. However, it is not that easy to get those inks outside from Japan. Although some of the popular colors of Kobe inks are included to the regular line of Sailor. The most popular Yama-Dori will be in blog soon. 

Sailor Kobe Tamon Purple is a dark purple. I would name it stormy purple or something like that. With it is darkness I think that kind of purple can unthrone blue-black inks. I think the grey undertones gives this ink a royal look. 

Like other Sailor inks, Tamon Purple is behaving well and getting along with all fountain pens I have used. (Even though I cannot post enough, Sailor is one of my favorite ink brands) And in the photo roughly translated, it writes: "According to my thought, love is reunion of souls which were divided among various creatures. This union realizes within their highest key elements. Ibn Hazm"

When I compared Tamon Purple to other purples I get, the closest match looks like Akkerman Voorhout Violet. However, Tamon Purple is much more greyer and dense than Voorhout Violet. I liked Tamon Purple and I believe it is also a great choise for daily use. By the way, thanks to Fatih, my friend, who let me use this ink for review. 

Are you getting along well with purple inks?

Cheers,

Zeynep Royalpurple

14 yorum:

 1. Güzel bir renkmiş gerçekten ama ulaşılması zor bir renk olduğu için onu daha çekici kılıyor olabilir :)
  Resimdeki, kapağı metal olan kalemden bahsediyorsanız Scrikss 75 olacaktı onun modeli çünkü 17de takim tehir edilerek metal kapaklı olanına 71 denilmiş. Yani metal kapaklı olanlara daha yüksek numara verilecek diye bir kaide yok. Bunu da sizin bir yazınızda okudum sanırım :) Umarım kabalık etmemişimdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, tamamen yanlışlık olmuş, düzelttim. Çok teşekkürler. (Ben bu blogun okuyucularını çok seviyorum ^_^)

   Renk olarak da çok güzel tabi...

   Sil
 2. Tam aradığım renk. Sailor'ı ben de kullanacağım. Elimdekiler bitsin. Doğru Sirkeci'ye. Artık hangi renk denk gelirse. Kuru - ıslak yazan herhangi kalemde güzel sonuç verir diye düşünüyorum. Resmi işte de kullanılabilir diye düşünüyorum. İnceleme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir renk ama maalesef Japonya dışında satılmıyor. Ancak yurt dışından getirtmek lazım. Ama diğer Sailor renkleri Yeni Zaman'da ya da www.hemen.com.tr'de mevcut http://www.hemen.com.tr/murekkepler-yedekler/k/2251?marka=72

   Ama iyi huylu bir mürekkep.

   Sil
 3. Sailor Jentle serisi mürekkeplerdeki ağır koku bunda da var mı? Ben de Sailor mürekkepleri seviyorum. Özellikle Ultramarine ve Epinard. Ama koku çok rahatsız edici.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben açıkçası o kokudan çok rahatsız olmadığım için bunda da dikkat etmedim kokuya ama mutlaka eve gidince bakar haber veririm...

   Sil
 4. Hazır mürekkep postu gelmişken hemen yeni soruyla geldim bende.Bir arkadaşım Uzak Doğu turuna çıktı.Bende eline bayağı uzun bir liste verdim haliyle.İşin içinde Japonya olunca Iroshizuku'ları da doldurdum listeye.Her ne kadar böyle şeyleri görerek almak daha güzel olsa da bir şişe yerine üç şişe almak var birde.Tabi o bunların ne olduğunu pek bilmediği için hepsini kalem sanmış.Ben mürekkep olduğunu söyleyince de mürekkeplerin uçakta akmasından korktu.Normal kalemdeyken akıyor onu çok acı şekilde tecrübe etmiş olsam da hiç şişede mürekkep vermedim bagajda.Siz bayağı seyahat ediyorsunuz.Mürekkep şişesini uçağa almazlar sanırım bagajda açılmamış şişe akar mı sizce?Veya siz nasıl taşıyorsunuz mürekkeplerinizi?Çok teşekkür ederim şimdiden

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Benim şimdiye kadar tek bir mürekkebim aktı valizde. Onda da, kilitli poşette olduğundan ve akan mürekkebin çoğunu kutu emmiş olduğundan sıkıntı olmadı. Ancak bence yine de en güvenlisi uçakta mürekkepleri yanınıza ve hatta mümkünse kol çantasına almak. Uçağa binince öndeki cebe yerleştirmek ve uçaktan inerken unutmamak :)

   Sevgiler

   Sil
 5. Benim favorim lartisan pastelier violet.hem mis gibi menekse kokuyor hemde seffaf bir dolmakalemde cok hos gozukuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef hiç denk gelmedim ama şeffaf kalemde renkli mürekkepler harika duruyor gerçekten. Ben de siyah ya da koyu maviler yerine renkli olanları tercih ediyorum.

   Sil
 6. Şeffaf kalemler demişken, hangisini tavsiye edersiniz? Açıkçası Lamy ve Kaweco'nun şeffaf kalemlerini görünce biraz hayal kırıklığına uğradım. Yarı saydam görüntüleri var. Pelikan Demonstrator'lar ise el yakıyor. TWSBİ yorumlarınızı okudum ve çok da heveslenmiştim almak için ama sonra başka bir sitede Ali Necip Bey'in TWSBİ uçlarıyla ilgili yorumunu okuyunca hevesim kursağımda kaldı. Bir yardım eli lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesadüf o ki, ben de TWSBI 580'in yazısını hazırlamıştım haftasonu. Açıkçası ben çok beğeniyorum. Bence iyi bir demonstrator kalem. Yazıda da bahsettiğim gibi, ben hiç sıkıntı yaşamadım TWSBI uçları ile ilgili olarak.

   Sil
 7. Yeni incelemenize bayıldım. Ben de şansımı denemeye karar verdim 580'le. Şeffaf kalemlerde mürekkebin hareketini izlemeye bayılıyorum. Teşekkürler, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...