Sunday Post 35 / Pazar Postası 35

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftanın pazar postası bol fotoğraflı çünkü araya biraz zaman, biraz tatil, biraz da tadilat girdi. Üstteki fotoğraf tatilden; yanımda ufak bir defter ve yazın ruhuna uygun Kaweco Ice Sport kalemimi götürdüm. 


Geçtiğimiz aylarda Yapı Kredi Yayınlarından çıkan "Mitoloji: Hayali Dünyalara Eksiksiz Rehber" kitabını okudum. Mitolojiye ilgi duyuyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu kitap tam size göre. Konulara ve kavramlara göre ayrılmış, bol görselli güzel bir kaynak. 


Bir takım yazı çalışmalarına yardım ve yataklık etmekten mutluluk duydum. Evet, bu konuda inkişaf etmek çalışmakla mümkün. 


Sahibine ulaşmamış bir takım mektuplar yazdım. Yazmanın benim için önemi üzerine düşündüm bol bol. Yazarak zihnimdeki akışı az da olsa kontrol edebildiğimi, karmaşık görünen ve sonuca varamadığım düşüncelerimi yazarak çözebildiğimi bir kere daha anladım. 

               

Evimde ufak bir misafir ağırladım. (Kendisi hala misafirim, o sebeple gelecek hafta da fotoğraflarına denk gelebilirsiniz)


Aslında bu kitabı almış ve yatakta uzanırken motosikletleri inceleyip hayaller kurmanın hayalini kurmuştum ama maalesef geçen hafta aldığımız üzücü haber, iki motosikletli gezginin Halfeti'de öldürülmesi meselesi tüm hevesimi kaçırdı. İnsanların huzur içinde yaşayabildiği ve güvenle gezebildikleri bir ülke istiyorum. Çok mu şey istiyorum acaba?

Sizin haftanız nasıldı?

Sevgiler,

Zeynep Tembelteneke

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hello everyone,

This week's sunday post is picture heavy since there has been some time, some vacation and some decoration at home. I took a small notebook and Kaweco Ice Sport pen to carry the holiday spirit.

I have read this book about Mythology which was recently published. It is a great book if you are interested in mythology and don't know where to start with. It is dissected by topics and concepts with a lot of visuals. 

I was proud of leading some hand writing practice. Yes! Handwriting can improve with lots of practice. 

I wrote some letters which will not be posted to the addressee. I had plenty of time thinking about writing itself and its essence for me. And I noticed once again that I can control the flow in my mind at least a bit by writing, and conclude about some complex thoughts by putting them down on a paper. 

I had a little guest in. (She still will be with me for a couple of days more, so maybe you can see her again next week as well)

And lastly, I got this book last week and I dreamed of laying down in my bed and dreaming about the motorcycles but last week two fellow riders have been murdered while they were on a trip. So all my dreams are shattered. I wish a country where we live in peace and travel safely. Is it too much to ask?

How was your week?

Cheers,

Zeynep Lazybones

25 yorum:

 1. Bu minik defterlerin pisilisi de benimle beraber seyahate çıkmıştı. Şimdi havaalanında arkadaşı Pilot metropolitan ile birlikte eve dönmek için bekliyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu defterleri çok kullanışlı buldum ben de. Yalnızca beyler biraz kapak desenlerinin feminen olmasından şikayetçiydi. Sanırım yakın zamanda onun da çaresini bulacaklar :) Pilot Metropolitan da çok güzel bir kalem tatil arkadaşı olmak için.

   Sil
  2. Gerçekten çaresini bulacaklar mıymış? Duygularımla oynamayın. :(

   Sil
  3. Bugün kendin söylersin belki Berk :) Ayrıca mesela şu fotoğraftaki o kadar da kötü değil. Bence bir beyefendi pembe mürekkepten ve sevimli defterlerden korkmamalı :)

   Sil
  4. Evet bunun deseni fena değilmiş ben nedense buralarda hep çiçekli görüyorum. (Pembe kalemim de mürekkebim de var. :D)

   Sil
 2. Hi Zeynep,

  Great to hear that you had a bit of time during your holidays to catch up with some reading and writing.

  Nowadays I very seldom have time to write to friends due to very long daily working hours so every time I go on holidays I write postcards from wherever we go to a list of fountain pen forum friends and in return they do the same to me.

  I must think about reading a Mythology book sometime as it is a discipline I never read about. At the moment I am reading Friedrich Nietzsche's Beyond Good and Evil.

  Looking forward to read your next pen review.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   Don't be fooled by just one letter I managed to write (and it is actually a dead letter that never will be posted) I am also way behind to reply my posts. I am just a lazy bone.

   I was interested in Nietzsche for a while and he is a great philosopher although he has many issues himself. But I am big fan of ancient beliefs, religions and occult. Mythology is a key to understand today. I strongly recommend you to read Joseph Campbell who successfully links mythology to today's culture and everyday life around us.

   Actually I was planning to post a pen review for yesterday but I am in Cyprus for work and internet connection in my hotel is not stable enough.

   Thanks for your great comments.

   Best

   Sil
 3. Bir karadenizli olarak hamsili minik defteri ben beğendim... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm yönleriyle ele alarak tartışınız: Hamsi bir balık mıdır? Süreniz 60 dk.

   Başarılar

   Sil
  2. Darwin Hamsi'yi inceleseydi evrim teorisini ortaya atmazdı... ;)
   Hamsi hamsidir nokta

   Sil
 4. O mektubu yazdığınız kalem nedir?

  YanıtlaSil
 5. Bu ülkenin insanlarının ruhlarını aldılar sonra akıılı telefonlarla aptal insan yaptılar.Artık huzur bulmak ne kadar kolay olabilir ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum, dua ediyorum. İnşallah bir yerde bir toplumsal kırılma yaşayıp barışın ve huzurun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ama bazen de buna dair umutlarım kırılıyor. Ortadoğuda hiç bitmeyen kavgaları görüp, bizim de o coğrafyanın lanetini taşıyor olduğumuzu düşünüyorum :(

   Sil
  2. Ortadoğuda kavganın bitmesinin ne yazık kı bir yolu yok Zeynep Hanım.o yüzden bie düşen hep dua etmek sabretmek beklemek empati kurmak oluyor.Keşke daha fazlasını yapabilsek.

   Sil
 6. kedilerin kendilerine has özgür duruşları çok hoşuma gidiyor. Resimdeki ise çok hoş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok da şeker, sevgi dolu, sevimli bir kedi kendisi. Aramızda kalsın, azıcık da avel :p Bu haftasonu anası babası gelip alana kadar onu sıkıp mıncıracağım :)

   Sil
 7. Ben bu hafta hızlı trene bindim. Ama bana malzeme çıkaracak bir tren değilmiş kendileri. Bir de istanbulda mülteci gibi oradan oraya hiç birşey yapmadan dolaştım ve nemli havasından dolayı söylenip durdum. Sonunda Ankara'ya gelip tekrardan rahata kavuştum.
  Bu kaweco ice sport'un en güzeli turuncu olan heralde bende o renkten aldım. :) bu defterin yeşil çiçekli olanından varmış bende, pembelerin arasında en az kızsı olan buydu.
  Birde şu keskin color myra nın cebi olmamasını çok dert ediyordum. Youtubeda sealemon adında kanalı olan tombik bir abla anlatıyor ona bakarak bende buna bir cep yapayım diye düşünüyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tren konusundaki eksperimiz sensin, neden malzeme çıkmayacağını düşünüyorsun? Ve evet, İstanbul inanılmaz sıcaktı geçen hafta. Ben de Kıbrıs'a gelene kadar İstanbul'a söylenip duruyordum. Kıbrıs'tan sonra şükrederim sanıyorum.

   Deffter markalı defterler konusuna gelince, çok daha güzel bir tanesi geliyor yakında :)

   Sil
  2. Tren hızlı gittiği için insanların ilginç şeyler yapmaya vakti olmuyor. Bir de Business Classtaydım ya o yüzden herkes iş adamı gibi 4 saat boyunca yerinden kıpırdamadı. Üçüncü olarak dışarıda bir şey görüp fotoğrafını çekeyim diyorum hemen kaçıyor gidiyor olmaz ki! :) Bu yüzden tuvaletleri dışında pek bir şey yazamadım YHT hakkında...

   Sil
  3. Trenseverler için hızlılar banliyö setleri falan çok anlamlı oluyor.Şöyle kırmızı olacak biraz gürültülü biraz sallanmalı :) öyle dar koltukta yolculuk etmek tatmin etmiyır geniş vagonlar olacak arada kafayı çıkaracaksın camdan dolanacaksın sıkıldıkça :)

   Sil
  4. Evet Emre bey benim demek istedigimde aynen bu. Yani vagonlara kesme panosu deseninde arkasi gozukmeyen kapilar yapmislar kalkip diger vagonlari gezmeye cekindim dogrusu :)

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 8. İki motosikletli hakkında söylediklerinize katılıyorum. Motosiklet ile gezen insanların ortak bir yönü doğayı özgürce keşfetmek, orada bulunmak ve görme isteğidir. Bu kötülüğü yapanların hala yazıyı keşfedemediklerine inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, dünya inişli ve çıkışlı bir yer. Bir zamanlar çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgeler bugün medeniyetten uzak yerler olabiliyor. Ve gezmek, seyahat etmek bir dervişlik geleneğidir. Dervişler gittikleri hiçbir yerde 3 günden fazla kalmazlar. Bu sadece İslam dininin dervişlerine özgü değildir hem de. Hint rahipleri de aynı şekilde seyahat ederler. Bu durum onların dünyevi şeylere bağlılıklarını azaltır. Tanıdığım, özellikle çok gezen tüm motorcular böyle üstelik. Hepsi dünyevi yüklerinden olabildiğine kurtulmaya çalışıyorlar. Motorlarına yükledikleri üç beş parça eşya ile günler süren seyahatlere gidiyorlar. Bu insanlara kötülük edilmesi çok acı gerçekten...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...