TWSBI Diamond 580 Fountain Pen Review

Scroll down to read in English


TWSBI Diamond 580! Bu kalemi anlatmakta geç bile kaldım. Sanırım en çok kullandığım, kullanmaktan en çok keyif aldığım kalemlerden bir tanesi. Galiba insan gözünün önündeki şeyleri daha çabuk unutuyor. TWSBI, dolmakalem dünyasının hem yeni, hem de yenilikçi markalarından bir tanesi. Diamond serisini dolmakalemperverlere danışarak piyasaya sürdükten sonra, sürekli olarak iyileştirmeler ve yenilikler yaparak müşterilerini yani bizi kendilerine bağlamayı başardılar. Önce 530 olarak çıkan seri iyileştirmelerle 540'a ve sonrasında 580 modeline evrildi. Bunun yanısıra markanın farklı modeller üzerinde dolmakalem çalışmaları da sürüyor. 


Kalemimiz şeffaf plastikten yapılma. Kapakta ve tutma kısmında zamanla çatlamalar oluşma ihtimali olsa da, firma bu tarz taleplere karşı oldukça yardımsever bir tutum içerisinde. Şimdiye kadar TWSBI dolmakalemleriyle sorun yaşayan bir kaç arkadaşım, firmaya yazarak çatlayan parçalarını kolaylıkla değiştirdiler. Parçaları değiştirmek diyorum, çünkü bu kalem oldukça kolay şekilde parçalara ayrılabiliyor. Bu dolmakalem kullanıcısı için olduğu kadar, firma için de bir avantaj. 


TWSBI'nin doğru oynadığı noktalardan bir diğeri de uç çeşitliliği ve ulaşılabilirliği... Extra Fine'dan Broad'a kadar uçlar ve 1.1 ve 1.5 olmak üzere iki adet de italik uç seçeneği sunuyor. Üstelik kalemin perakende fiyatı 55 dolarken, 20 dolar vererek ekstra uç satın almak da mümkün. 


Ayrıca şeffaf gövdeli dolmakalemler pek çok dolmakalem/mürekkepsever'in de ilgisini çekiyor. TWSBI 580 hem pistonlu dolum sistemi, hem de yüksek mürekkep kapasitesiyle işlevsel olarak da öne geçiyor. Belki de bu yüzden aldığımdan neredeyse sürekli mürekkepli tuttuğum kalemlerimden bir tanesi olmayı başardı. 


Uç kalitesine gelirsek, TWSBI üzerinde kendi logosu bulunan JoWo marka uçlar kullanıyor. Ben şimdiye kadar kendi sahip olduğum bir 540, bir 580 ve bir Vac 700 ucu denedim. Bunun dışında arkadaşlarımın TWSBI kalemleriyle de yazdım. Belki de benim şansımdan, hiçbir kötü, cızırtılı TWSBI ucuna rastlamadım. TWSBI bu açıdan da sınıfı geçiyor ve alkışı hak ediyor bence. Tek sıkıntı, tüm dünyadaki fiyatı 55 dolar olan bu kalemlerin ülkemizde 100 dolar civarında bir fiyata satılması... 

Siz TWSBI hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Şeffafkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

TWSBI Diamond 580! I am too late to tell you about this pen. I guess this is one of my most frequently used pens and I really enjoy using it. I guess we tend to forget about the things we see everyday. TWSBI is one of the new and progressive companies of fountain pen world. After they launched Diamond series, I made bunch of improvements and connected with the customers. Model 530 evolved to 540 and now finally 580 with improvements. Besides, they are also working on some other models of fountain pens. 

It was made of clear plastic. Even though some crack issues have been occurred on cap the company itself is really helpful. I know a couple of my friends had problems and in each time the company with ease and send them the necessary parts. I say parts, because this pen can be disassembled easily which is a good advantage not just for the penthusiasts but also for the company itself. 

Another game that TWSBI plays well is the nib availability and options. They have series from Extra Fine to Broad and two calligraphy nibs 1.1 and 1.5. Besides while the retail price of pen is 55 USD, you can get an extra nib for 20 USD.  

Besides, transparent fountain pens are attractive for most of the penthusiasts. Moreover, TWSBI 580 steals a march on with its piston filling system and high ink capacity. Maybe that's why it is one of my frequently inked pens. 

About the nib; TWSBI uses a JoWo nib bearing its own TWSBI logo. So far, I have tried my own 540, 580 and Vac 700 along with bunch of other TWSBI pens that my friends own. Maybe because of my luck, I have never came across with a scratchy TWSBI nib. On this point it deserves a praise. I think the only problem about it is the price in Turkey. As it is a pen with 55 USD label all around the world, we have to pay 100 USD for the same pen. Sad...

What do you think about TWSBI?

Cheers,

Zeynep Clearpen

38 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Many thanks for your excellent review of the TWSBI 580.

  I also own one with a 1.1mm stub nib. As you said, it is a very smooth nib and it writes very well. I also have one with a extra fine nib which I use in the office filled with Akkermann China Town Red to edit documents.

  In summary just like you I am very pleased with my TWSBI's which have never given me trouble.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your great comment Rui, I am also in love with my TWSBI 1.1 and Medium nibs. Besides, I always think that it is really important to receive good customer services after purchase which TWSBI satisfies their customers.

   Best

   Sil
 2. Bu kalem incelenmemiş miydi ya? Gerçekten de geç kalmış incelemesi. :)
  Ben TWSBI'nin sökülebilirliğine bayılıyorum. Yoksa o koca gövde su çek boşalt su çek boşalt şeklinde temizlenmez. Bir de TWSBI'si iki kez kırılmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hem parça değişimi çok kolay, hem de müşteri hizmetleri süper ötesi.
  Şurada destekleyici görüş olarak dursun bu yorum da burada, TWSBI alacaklar kırılır mı diye korkmasın.

  Arkadaki kitap nedir? Okunabiliyor mu o yazılar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla öyle, yazmayı unutmuşuz iyi mi :) Ben de seviyorum, ayrıca o kadar da zor gelmiyor söküp takması.

   Arkadaki kitap Taschen'in The Most Beautiful Bibles kitabı. İçinde el yazması incillerden örnekler var. http://www.amazon.com/Most-Beautiful-Bibles-Christian-Gastgeber/dp/3836502992

   Sil
 3. Uzun süredir vac 700 kullanan biri olarak kesinlikle dolmakalem seven herkes bir tane TWSBI edinmeli diye düşünüyorum. Kalemin 3. yılında hala ne bir gövdede çatlama, ne de ucunda bir sorun yaşamadım. Üstelik hemen her zaman mürekkepli olan kalemlerimden. En kısa zamanda 580'i de katmak istiyorum kolleksiyonuma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vac 700'üm de var ama 580'i daha kullanışlı buluyorum ben. Piston dolum sistemi daha kolay geliyor bana vakuma göre. Bence fiyatına göre (elbetteki 55 doları baz alıyorum) oldukça güzel ve kullanışlı bir kalem.

   Sil
 4. Bende 540 var. Vereydik de koyaydın yanına. Bu da sana ilk yorumumdur. -Şüko

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Şüko, verseydin o zaman. Bu da sana son sözümdür. Zeyno

   Sil
 5. Bende 590'ın çıkmasını bekliyorum bir tane edinmek için. Şimdilik şeffaf Lamy ile idare ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy Vista'yı ben de seviyorum ama TWSBI ile ikame edilebilecek bir kalem değil kesinlikle :) 590 çıkacak mı, yoksa yeni kalemi başka bir isimle mi çıkartacaklar onu tam olarak bilmiyorum. Bu ara zaten yeni modeller konusunda coşmuş durumdalar...

   Sil
 6. Görüntüde çok hafif gözüktüğü için düşünüyordum TWSBI almayı ama elime alınca düşündüğümden daha ağır geldi. Boş halde bu kadar ağırsa doldurunca yazarken elim yorulur diye vazgeçtim almaktan. Yine de hala arada dönüp dönüp bakıyorum göz ucuyla ama Türkiye'den almaya da gönlüm razı gelmiyor. Sırf yazarken yorulur muyum merakı için iki kat fazla para vermek enayilik gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kalemvekahve, gerçekten haklısınız bu konuda. Bizim ülkemizde maalesef deneyerek kalem almak çok çok zor. Ama bana bir mail atarsanız, bu kalemi denemeniz için birşeyler ayarlayabiliriz belki ^_^ Olur mu?

   Sevgiler

   Sil
  2. Sevgili Zeynep,
   buluşkalardan birinde hem 540 hem de 580 denedim. Çalışırken sürekli dolmakalem kullandığım ve işte en az 3 saat yazı yazdığım gerçeğini göz önüne alınca yorulacağımı düşünüp almaktan vazgeçtim yine de çok şık bulduğum için arada alsam mı iş dışında kullanırım diye kendimi kandırmaya çalışıyorum. Bu sefer de yurtdışı fiyatıyla Türkiye fiyatı arasındaki fark düşündürüyor ^_^'

   Sil
  3. Ya pardon, kimin nicki neydi unutuyorum hep :) Maalesef Türkiye fiyatı gerçekten pahalı. Bu da üzücü elbette. Bence eğer bu kadar sinmediyse başka kalemler için sakla o parayı...

   Sil
 7. Gerçekten şanslı bir insanım. Yardım talebim sizin tarafınızdan kısa bir cevapla değil, koca bir inceleme yazısıyla cevaplandı. Teşekkürler. Kalemi nereden aldınız acaba? Cultpens??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de iyi denk geldi. Ben de geçen hafta fotoğraflayıp, bu hafta yayınlamayı planlıyordum. Güzel oldu. Ben kalemi ya cultpens'ten ya da thewritingdesk'ten almıştım. Türkiye'de malum biraz pahalı...

   Sil
 8. şeffaf kalem pek benim tarzım degil :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, herkesin tarzı farklı. Bu yüzden bu kadar çok çeşitli kalemler var piyasada... Aslında bu durumda siz de TWSBI Classic modeline bakabilirsiniz belki.

   Sil
  2. kırmızı çok hoşuma gitti çok canlı bir kırmızı görünce kanım kaynadı ne yalan söyleyim :)

   Sil
 9. Oldukça oturaklı, tok hissiyatlı bir kalem. Writingdesk vasıtasıyla aldım, Lamy ile EF uç çok sevdiğim için Twsbi ile de EF kullanmak istedim. Öğretmenim ve sınıf defterine konuları sığdırmak ancak EF uç ile mümkün oluyor. Ancak Lamy'deki kadar güzel yazmadı. Aynı Parker mürekkep Twsbi ile çok ıslak yazdı her harf-çizgi çam yaprakları gibi yanlara yayılma yaptı. Aynı yazım Lamy ile bir sıkıntı yoktu. Kalem/Mürekkep uyumudur dedim Diamine ile denedim hala aynı. Bende writingdesk'e yazdım durumu anlattım "bize gönderin halledemezsek yenisini yollarız" dediler. Gönderdim bende sonra birde Twsbi'ye yazayım dedim. "Aa olur mu öyle şey adresinizi verin fabrika yeni bir uç yollasın" dedi. Böyle satıcı görmemiştim o vakte kadar. Onlarda bir EF uç yolladı. Bu sırada okul tatile gitti bende yaz tatili boyunca yeni uçları düşündüm durdum okula geldim paketleri açtım kalemime taktım lakin hala aynı çam ağacı vari yazılışlar üzüntümü değiştirmedi. Üstelik Twsbi, 540 modelinde olduğu gibi metal klipssiz yollamıştı durumu yazınca yeni bir tane metal klips almak istediğimi söyledim üstüne bir de 1.1 istedim onları da bekliyorum şuan. Lakin bazı kağıtlarda çok az dallanma yapmasına rağmen en çok kullandığım kağıtlarda dallanma yapması beni üzdü. Biraz daha kuru yazması için youtube'da Twsbi'nin videosunu izleyerek yapayım dedim ama bu seferde bir cümleden sonra hiç yazmıyor bir ucu böyle heba ettim sanırım onun üzerinde optimum mürekkep akışını sağlayana kadar eğip bükeceğim sanırım. Neticede düzgün bir yazış elde edeceğimi umuyorum hiç olmadı 1.1 ile memnun olsam bana o da yeter. Kalemin parmaklar arasındaki hissiyatı gerçekten şahane. Ama 3 tane farklı EF uç ile de hüsran yaşamış olmam ve Parker ile Diamine mürekkebininde sorun çıkarması üzdü beni 1.1'den umutluyum bakalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genel olarak TWSBI kalemler çok ıslak karakterli. Ben bu açıdan onları seviyorum. Büyük ihtimalle sizin yaşadığınız sıkıntı da bundan kaynaklanıyor. Ben şahsen ıslak yazmayan ince uçlu kalemlerle yazmaktan hiç hoşlanmıyorum. Ancak firmanın en azından soruna ilgi ile yaklaşması iyi olmuş...

   Umarım 1.1 uçtan memnun kalırsınız.

   Sevgiler

   Sil
  2. Temenni icin tesekkur ederim. 1.1 sahaneymis ben mi yaziyorum boyle diye sasiriyorum. Islak da olsa sanki benim sansima boyle denk geldi diyorum ilerde bir de F uc alip sansimi deneyecegim. Cok guzel bir marka herkese tavsiye ederim.

   Sil
  3. Yabancı forumlarda ıslak yazan kalemlerden şikayetçi olanlara Pelikan 4001 kullanımının tavsiye edildiğini bildirip aradan çekilirim.

   murat

   Sil
 10. I have 4 TWSBi pens in my collection. They are great. I really love their new TWSBI Mini White Rose Gold. Which nib size is your favourite?

  Luckily in Singapore we have one authorised dealer here so the price is still manageable.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Great to have pens in reasonable prices ^_^

   I love 1.1 italic best but also Medium is quite good. Normally I would prefer a Broad maybe but TWSBI pens are so wet and juicy in character that I don't really need a broad nib with that.

   What is your favorite nib size and why?

   :)

   Sil
 11. 580 AL kalemim bugün elime ulaştı nihayet. Hafif kalemleri kullanmaktan mıdır nedir, ağır geldi gibi biraz. Zamanla yaza yaza alışırım diye düşünmekteyim :) Yine de kaleme bakma bile çok mutlu ediyor, ucu da mükemmel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel günlerde kullanın. Beğenmenize sevindim. Umarım hiç sorun yaşamadan uzun yıllar güzel şeyler yazarsınız...

   Sil
 12. Merhabalar,
  Sorun yaşayan arkadaşlarınız hangi parçalarda sorun yaşadılar acaba? AL modeli bu tip sıkıntıların çok yaşanmasından dolayımı piyasaya çıktı diye düşünüyor insan.
  Diamond mini yi bir gün alınacaklar listeme eklemiştim. 580AL mi tercih edilmeli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TWSBI'nin şirket politikası yeni ürünler çıkarmaktan ziyade, mevcut ürünlerini iyileştirmek üzerine kurulu. Bu sebeple AL'yi beklemek akıllıca olabilir. Ancak diğerlerini de alsanız, sorun çıktığında yeni parça gönderiyorlar.

   Sil
 13. Zeynep Hanım Merhaba,

  İncelemeniz ve anlatım diliniz şahane!..

  Ben de TSWBI 580 GOLDEN BLACK ROSE GOLD BLACK sipariş vereceğim (twsbi com) bakalım dediğiniz kadar var mıdır, varsa şayet "ZEYNEP/ TWSBI var mı bu güzellik soyunda" türküsünü sizin için çığıracağım... :)

  Satın almak için sizin tavsiye edeceğiniz site/ler var mıdır?

  Slmlr
  KPT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar KPT,

   TWSBI kalemler bir miktar "dayanıksız" olsa da, firmanın müşteri memnuniyeti anlayışı Türkiye'de alışkın olmaıdğımız cinsten olduğundan alan arkadaşlarım genel olarak memnun. Rose Gold da oldukça güzel.

   Ben şimdiye kadarki siparişlerimi İngiltere'den verdim. Ama bir iki arkadaşım doğrudan TWSBI'nin kendi sitesinden aldılar. Ancak bir kaç kişi de oradan denediğinde Türkiye'den alım yapamıyoruz demişlerdi. Dilerseniz ona bir bakın. eBay'deki feedback'i yüksek satıcılar da bir alternatif olabilir.

   Sevgiler

   Sil
  2. Kalem kutusu, önerdiğiniz ve diğer bilumum sitelere baktıktan sonra twsbi com adresinden siparişimi verdim.

   İlginiz için teşekkürler.

   Sormadan duramayacağım; bütün fotoğraflarınızda el yazısı sayfalar, defterler yahu ne yazıyorsunuz bu kadar?

   Slmlr
   KPT

   Sil
  3. Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.

   Not almadan kitap okuyamıyorum. Onların notları o gördükleriniz.

   Sevgiler

   Sil
 14. yahu 55 dolara nerede bu kalem :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pardon 50 dolarmış ben yanılmışım :)
   http://www.gouletpens.com/TW-580-Clear/p/TW-580-Clear
   http://www.twsbi.com/collections/fountain-pens/products/twsbi-diamond-580-clear-fountain-pen

   Sil
 15. Merhabalar,
  Şeffaf olması, güzel yapısı ve olumlu yorumları neticesinde ben de bir TWSBİ 580 F nib aldım. Ancak büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Dolma kalemin ucu oldukça cızırtılı yazıyor ve mürekkebi kırçıllı bir şekilde yazıyor. Bu sebeple kullanamadım bile. Ben de arkadaşlar gibi TWSBİ'ye durumu yazdım. Uçları başka bir firmanın yaptığını bu sebeple aldığım yerle iletişime geçmem gerektiğini söylediler. Bununla birlikte ürünü aldığım cultpen'e de yazdım. Onlar da ürünü geri yollamamı istediler. Ancak PTT'ye gittiğimde 66 tl kargo ücreti ile karşılaşınca bundan da vazgeçtim. Oldukça hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Daha önce çok daha ucuza aldığım Lamy Safari F nib kağıt üstünde dans ederken, daha fiyatlı aldığım bu üründen verim alamamam ve ortada kalmam biraz beni üzdü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzer bir sorunu, yakın bir arkadaşım TWSBI Eco'da yaşadı. Firmaya yazdık hemen yeni uç gönderdiler. Neden size böyle yapmışlar bilmiyorum? Bir de ben de yurtdışına paket gönderiyorum PTT ile, genelde 6-7 lira tutuyor gönderdiğim paketler. Sanırım şimdiye kadar en fazla 13 lira verdim. Şaşırtıcı.

   Sil
  2. Merhabalar,
   http://www.twsbi.com/pages/contact adresinden iletişime geçtim. Ürünü aldığım yeri söyledim. sonra sorunumu yazdım. yardım istedim. ikinci mailime cevap bile vermediler. kalemi cultpen'den almıştım. bayağı olumsuzluk yaşadım. her iki firmadan da bir daha alışveriş düşünmüyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...