Don't let your bad handwriting to write your faith! / Kötü elyazısı alınyazınız olmasın!

Scroll down to read in English


El yazısı meselesi bu blogun en popüler sorularından bir tanesi. "El yazımı nasıl güzelleştirebilirim?", "Nasıl daha güzel yazabilirim?" ve bazen şu hayatta aldığım en büyük iltifatlatlardan biri olan "nasıl sizin gibi yazabilirim?" sorusu gerek yorumlarda, gerek e-maillerde sık sık karşıma çıkıyor. Ve genelde ben tek bir cevap veriyorum: "Yazarak! Daha çok yazarak!" Mesela benim el yazım italik kalemlerde iyiyken, maalesef ince uçlu kalemlerle aynı performansı vermiyor. Bu yüzden ince uçlu kalemlerle daha güzel yazabilmek için alıştırma yapıyorum. El yazımı benzetmek istediğim bir yazı fontu bulup, onunla çok sevdiğim şiirlerden birinin çıktısını gri renkte alıp, üstünden kalemle geçiyorum. Biraz ilkokul 1. sınıf alıştırmalarına benzese de hiç kolay değil ve inanın el yazısını güzelleştiren bir alıştırma. 

Siz el yazınızı güzelleştirmek için neler yapıyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Elyazısı

CONTINUE to READ in ENGLISH


Handwriting is one the most popular questions of this blog. "How can I improve my handwriting?", "How can I have a better handwriting?" and sometimes the greatest compliment of all times "How can I write like you?" is the most popular questions asked within the comments or e-mails posed to this blog. I generally repeat myself replying that "Write! Write more often!" For example, while my handwriting is better with italic nibs, I cannot write proper enough with fine nibs. Therefore, I am practicing with fine nibs. First I find a font that I want as my future handwriting, write one of my favorite texts, print it out in grey and I am tracing it with a fine nib fountain pen. Even though it looks like a 1st grade homework, it is not that easy and believe me it works!

What do you do to improve your handwriting?

Cheers,

Zeynep Handwriting

26 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  "How can I write like you?" is indeed the question that I always like to ask people who write so perfectly including (almost) full Italic script.

  Unfortunately I have tried again and again but it always lands in me giving up the effort as I struggle to do right angles in the script. On the other hand I also love and do like to write Copperplate type of script as my natural handwriting is of rounded type as well. Yet Copperplate is quite impractical to be used on a daily basis as it is a very slow script and cannot be rushed. So I am stuck with my round squiggles for general writing.

  Looking forward to your Sunday post. Have a great weekend.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Copperplate is something different which I never made an attempt since I know my limits... Maybe in another life! And I am not someone patient enough to write slow. Besides, interesting enough, my handwriting gets corrupted when I try to write slowly.

   Have a great weekend too...

   Best Regards,

   Zeynep

   Sil
  2. Copperplate is something different which I never made an attempt since I know my limits... Maybe in another life! And I am not someone patient enough to write slow. Besides, interesting enough, my handwriting gets corrupted when I try to write slowly.

   Have a great weekend too...

   Best Regards,

   Zeynep

   Sil
 2. zeynep güzelyazan-güzelbakan-güzelanlatan-vb. :)))
  güzel bir fikir bence :) el yazı çalışmalarıma hız vermişken artık bu şekilde devam edebilirim..yol gösterdiğiniz; özenle anlattığınız ve görseller için çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Z Hanım, inşallah işinize yarar. Sevgiler

   Sil
 3. Peki biz de sizin elyazınızın çıktısını alıp çalışsak olmaz mı? :)))

  YanıtlaSil
 4. Blogunuzu keşfedeli yaklaşık bir hafta oluyor ve eski yazılarınızı vakit buldukça okuyorum. Çok keyifli bir blog. Elyazısı konusundaki fikirlerinize kesinlikle katılıyorum, biraz taklit etmek ve yazmak gerekiyor. Ayrıca ben de ince uçlu kalemlerle yazmakta zorlanıyorum. Çokça çalışmak gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Hepimiz sürekli olarak kendimizi geliştirme çabası içerisindeyiz. Sanırım insan olmanın gereği bu...

   Sil
 5. çok güzel bir öneri olmuş ben yazımı güzelleştirmek için alfabedeki harfleri ve sık kullandığım kelimeleri sürekli boş kağıtlara karalıyorum dolma kalemle güzel yazabilmek için. gerçi dolma kelemi elime alınca ben bile değiştiğimin farkına varıyorum sınıftaki arkadaşlarım bakakalıyor yazıya ,kaleme ama , her zaman tutmuyor kendini kaptırarak yazmak :D
  sizin söylediğiniz yöntem çok ilgimi çekti en iyisi bir sürü şiiri düz yazıyı gri renkte el yazısıyla çıkartmak ve üstünden alıştırma yapmak bu gün başlıyorum :D teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elyazısı oturuşumuza, kullandığımız kaleme ve hatta halet-i ruhiyemize göre bile değişiyor genelde. O yüzden el yazısı her durum ve şartta aynı olan insanlara çok şaşırıyorum ben.

   Umarım işinize yarar bu alıştırma.

   Sevgiler

   Sil
 6. dolmakalem kolleksiyonu & dolmakalem sevgisi iyi yazamadıktan sonra çok bayağı kalıyor.
  ben türkçe pangramlar kullanarak akşamları en az 1 sayfa yazı yazmaya gayret ediyorum, 2 haftada belirli bir iyileşme sağladım. şimdi ufaktan el yazısı çalışmaya başlıyorum...

  Afşin Kum'un pangramları arasında eğlenceli cümleler var
  bkz: http://www.afilifilintalar.com/pangramlar

  selamlar,  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte gerçekten örnek bir dolmakalemci. Ben de oturup dizi seyrederken bile bir şeyler yazmaya gayret ediyorum. Böylelikle elimin tabiri caizse kıvraklığını korumuş oluyorum.

   Bu arada, bahsettiğiniz pangramlar süpermiş. İngilizceleri yerine bunları kullanalım artık.

   Sil
  2. aman efenim teşekkür ederim,

   oturmuş bir yazısı olmayan arkadaşlara bu pangramlardan birini seçip, satır satır tekrar ederek yazmalarını tavsiye ediyorum, bir kaç satır yazdıktan sonra beğenmediğiniz harfinizi farklı bir karakterde yazmaya başlayın ve tekrara devam edin. bir süre sonra değiştirdiğiniz karakterin oturduğunu ve artık bu harfi böyle yazdığınızı göreceksiniz.
   gün ve gün pangramda değişiklik yapmak iyi oluyor. tek düzelikten kurtarıyor. bir süre sonra yazdığınız yazıdaki harfleri seviyorsunuz yazınızı beğeniyorsunuz.

   sonra yazı sitilinize uygun kalemi ucu seçmeye başlıyorsunuz. bu konuda sürekli değindiğiniz farklı kalemler ile farklı yazıldığı konusundaki görüşünüzü destekleyeyim. ben gün ve gün farklı kalemler deneyerek ideal nibi buldum.

   artık yazınızdaki harflerin stiline karar verildikten sonra tüm paragrafta harflerinizi hep aynı stilde yazmak yazıyı güzel gösteren en önemli şey bence. insan yaptığı çalışmalara geri dönüp bakınca sık sık şöyle diyor. "şu satırda güzel yazmışım" işte sürekli tekrar ile hep o satırdaki gibi yazmak marifet.

   burada sizin baskı alma yönteminiz kullanılabilir, kullanacağım da. yazınızı okuduktan sonra şöyle birşey yapmaya karar verdim .
   tabletlerde dijital font yapmayı sağlayan uygulamalar var. her harfi tek tek yazarak, kendi elyazımın en ideal font-setini oluşturduktan sonra sevdiğim repliklerin çıktılarını alıp sizin yöntem ile çalışacağım...

   bu arada araştırılırsa, kabul görmüş yazım çalışmaları var, baya ilk okulda yaptığımız çizim çalışmaları bunlar aslında. şahsen beni motive etmediler. iş kaligrafiye kayarsa da baya güzel youtube videoları var. ;) her iş sırayla. önce gündelik kullandığım yazıyı düzeltmem lazım.

   bu arada çalışmanızı bir defter ile yapıp, yazmaya başlarken tarih, kalem ve mürekkebin notunu düşmeyi unutmayın arkadaşlar ;)

   selamlar,

   Sil
  3. Bu blogun içeriğinin %50'si benim yazdıklarımsa, %50'si de okuyuculardan gelen yorumlar. Yorumları okumayanlar çok şey kaybeder :)

   Güzel yorumunuz için teşekkürler

   Sil
 7. Great post as usual! My one suggestion is that instead of comparing one's writing to another's, compare it to what one has done before. It is natural for one to strive to be the best, but handwriting is one of the art that embodies the writer's personality and mental state at the time. Take the time and write more often!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shangching! I wish I could write more often. I am waaaay behind my letters :/

   Sil
 8. Zeynep Hanım,
  Bu yazıda kullandığınız örnek fontun ismi nedir?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey maalesef not etmemişim ama googlefonts'taki handwriting fonts bölümünden seçmiştim. Belki oaradan bulabilirsiniz.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.
   Bakacağım.

   Sil
 9. Gercekten cok guzel bir fikir, tesekkurler! Ilkokuldan beri yazisi kimse tarafindan begenilmeyen, lisede/universitede erkek arkadaslarim tarafindan bile -yazimi gordukten sonra- ders notlari odunc alinmayan birisi olarak, benim icin de umut oldugunu dusunmeme neden oldunuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes için umut var. El yazısı yazarak düzeltilebilen bir şey.

   Sil
 10. Elyazımız kaderimiz değildir!
  Çalışalım düzeltelim.

  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konudaki en iyi örneklerden biri sizsiniz bence fpail bey :) Bir gün tedaviden önce/tedaviden sonra postu yapalım :)

   Sil
 11. Merhaba,

  Blogunuzu sürekli takip eden birisi olarak söylemem gerekir ki, yazınız gerçekten keyif verici ve özendirici şekilde iyi. Kalem, kağıt, mürekkep yazının güzelliğinde rol oynayan özneler. Ben de ince uçlu kalemlerle daha iyi yazdığımı düşünürüm, bir de kalem kağıta sert yazmalı, yazarken kolay bir şekilde yazı akmamalı. O zaman yazının dengesini kaybediyorum sanırım.

  Bazen birinin yazısında bir harfi yazma şeklini çok beğenip o harf üzerine yoğunlaşabiliyorum. Bazen sizin yazılarınızdan da faydalanıyorum. Ama sürekli yazmak gerek ona da katılıyorum. :)

  Siz genelde hangi fontu kullanıyorsunuz alıştırma için?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.

   Bu bahsettiğiniz yöntemi ben de çok kullanıyordum zamanında. Hatta halen yaptığım zamanlar oluyor. Maalesef bu fontun adını hatırlamıyorum ama Google Fonts'dan el yazısı fontların altında buldum.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...