Faber-Castell Ondoro Fountain Pen / Faber-Castell Ondoro Dolmakalem

Scroll down to read in English


Bu haftanın kalemi Faber Castell Ondoro. Kendisi Faber Castell dolmakalem ailesinin orta sınıf kalemlerinden bir tanesi. Kalın gövdesi, metal görünümlü kapağı ve çelik ucu ile kendisini bu hafta blogda ağırlamak istedim. Bu vesile ile kalemini bana "gönül rahatlığı" ile emanet eden biricik arkadaşım Şükret'e buradan sevgilerimi yollamak istiyorum. 


Faber Castell Ondoro, orta boy bir kalem. Yanında poz verdiği standart Lamy Safari kalemimizden birazcık kısa olmakla birlike tok ve kalın bir gövdeye sahip. Gövde plastik olmasına rağmen kalitesiz bir his uyandırmıyor elde. Çizilmeye karşı da oldukça dayanıklı. 


Kalemlerin kapakları çıktığında Lamy Safari ve Faber Castell Ondoro arasındaki fark birazcık daha azalıyor. Böylelikle Ondoro da, kapağı arkaya takmaya gerek olmaksızın kullanabileceğimiz kalemlerden biri oluyor. 


Ondoro'nun üzerinde Faber Castell'in standart çelik uçlarından biri var. Benim denediğim sadece bir tanesi hariç uçlar oldukça güzel yazıyordu. Bu uçların genel karakteristiğinin ıslak nitelikte olduğunu söylemek de mümkün. 


Ucun yazımı oldukça güzel. İçindeki Pilot Iroshizuku Momiji mürekkeple de çok güzel anlaştı. Herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Ondoro'nun dolum sistemi Avrupa tipi standart kartuş ve dönüştücü. Bu sebeple dönüştürücüsünü ya da kartuşlarını temin etmek zor değil. Kapağı ise geçmeli, hafif bir dönüş ile yerine oturarak sağlamca kapanıyor. Kapak metal görünümlü olmasına rağmen plastik üzerine krom kaplama. Zamanla kılcal çizikler olsa da, parlaklığını yitirmiyor. 


Fiyatına gelirsek. Bu kalem Türkiye'de 200-250 TL (95-115 USD) arasında fiyatlara satılıyor. Fiyat karşılaştırması yapmak için Amazon'a ve İngiltere'den alışveriş yaptığımız sitelere de göz attım. Amazonda 125 USD, The Writing Desk'te ise 79 GBP yani 130 USD civarında. Yani Türkiye'de yurtdışı fiyatlarından daha ucuza edinmek mümkün. Eğer Lamy Safari'den sıkıldıysanız ve kapağı vidalı olmayan, günlük kullanıma uygun, standart kartuşlarla çalışan bir kalem istiyorsanız Faber Castell Ondoro'ya mutlaka bakmalısınız. 

Siz Faber Castell'in hangi kalemlerini kullanıyorsunuz ve mutlu musunuz?

Sevgiler

Zeynep Beyazkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week's pen is Faber Castell Ondoro. Faber Castell Ondoro is one of the mid-range fountain pens of Faber Castell family. With its thick body, metal-like cap and steel nib I would like to host him in my blog. By the way, I would like to say hi to my dear friend Sukret who "kindly" let his pen to me...

Faber Castell Ondoro is a medium big pen. Even though it is a bit shorter than Lamy Safari, it has a thick body with a good shape. Even though it has a plastic body, it doesn't look cheap. Durable against wear and tear.

When we take the caps off, the difference between Faber Castell Ondoro and Lamy Safari reduces. You can use Ondoro comfortably without posting the cap. 

Ondoro bears the standard Faber-Castell steel nib. Except just one tried, they were all writing smoothly. And I have to say, general characteristic of those nibs is wet!

Steel nib writes smooth and it get along very well with Pilot Iroshizuku Momiji ink. No problems at all. Ondoro has a filling system of standard European cartridge and converter. Therefore it is easy to find converters or cartridges. Cap is a snap on. With a little bit of twisting move, it closes in a very solid way. Even though the cap looks metallic, it is actually chrome plated plastic. Although it tend to have some hairline scratches it doesn't loose its shiny look. 

What about the price? It is sold around 95-115 USD in Turkey. To make a comparison I wanted to check out Amazon US and other websites in UK where we make shopping. It is about 125 USD in Amazon and around 130 USD in The Writing Desk. Surprisingly it is possible to obtain this pen in a lower price than other countries. If you are bored with Lamy Safari and looking for a practical pen without screw type cap, workhorse using standard cartridges, you should look at Faber Castell Ondoro fountain pen. 

Which Faber-Castell pens are you using and are you happy with them?

Cheers,

Zeynep Whitepen42 yorum:

 1. Great pics Zeynep! I like this pen - though I like all Faber-Castell pens. I really like the eCroco pens - the nibs are so smooth on them. Really nice to write with, especially the broad.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah! Not as bright as yours. I love your photos full of colors!!!

   I have Faber-Castell croco ballpoint and pencil which was a gift. But I am not comfortable with their grip section somehow. But they look really cool indeed!

   And after years of pen collecting I realized that I like Broad nibs and all kind of italics.

   Sil
 2. Merhaba Zeynep Hanım;
  Bana göre Faber Castell kullanıcısına hiç kötü süpriz yapmayacak dolma kalemler üretiyor.Ben de arada bir e-motion resin Parquet brown M kullanıyorum. Vidalı kapak ve boyut olarak Lamy Safari ile hemen hemen aynı sayılır. Metal aksam fazla olduğu için biraz ağır. Ben de diğer yorum yazan kalem severler gibi düşünüyorum ve kullanımı oldukça hoş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten biraz ağır olmakla birlikte genelde çok güzel uçları oluyor Faber Castell kalemlerin. Ben de Graf von Faber'den bir arkadaşa karşı hisler besliyorum açıkçası.

   Sil
 3. merhabalar,
  Loom ile aynı nib'imi paylaşıyor bu kalem acaba?
  sizce aralarındaki ortalama 150lira fiyat farkına değecek bir fark var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Loom ile aynı uç evet. Aradaki temel fark gövde ve şekil elbette. Loom'da daha bi lise kalemi havası var. Bu daha bir ağır abi duruyor. Aradaki fiyat farkına değer mi derseniz bilemiyorum gerçekten. O çok sübjektif bir şey.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Yesinler "precious resin"lerini :) Montblanc'dan gördüler sanırım. Ne olunca precious oluyor onu da bilmiyorum, herkesin reçinesi kendine kıymetli.

   Sil
 4. Teşekkürler incelemeniz için çok şık görünen bir kalem doğrusu.
  Ancak fiyat skalası olarak FC Loom yada Basic belki de Safariye denk olabilir. Sonuçta bu kalem (her ne kadar ucu standart olsa da) Safarinin 4 katı fiyata satılıyor.

  Bu skalada bulunabilecek kalemleri düşününce estetik görünümün satınalma kararına etki edebileceğini düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yoruma cevapta da yazdığım gibi, alma kararımızı etkileyecek yegane şey estetik algısı. Yoksa aynı uç loom'da da mevcut. Ancak her iki kalemin de Safari'den daha ciddi durduğu bir gerçek.

   Sil
 5. I really like the look of this pen. And great photos as always, thank you for the excellent review!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your kind comment Lee. I am glad you liked it.

   Sil
 6. Babamın favori dolma kalem markası Faber- Castell, özel bir hediye alacağım zaman da seçimim hep bu markadan olmuştur, son çıkan ağaç gövdeli kalem mesela çok hoşuma gitmişti:) bu arada haftanın kitabı nedir? astroloji üzerine derin bir kitaba benziyor?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağaç gövdelileri özellikle çok güzel. Ben de seviyorum. Kullandıkça eskiyor, güzelleşiyor.

   Kitap Ayrıntı Yayınlarından çıkan İhvan-ı Safa Risaleleri. Çok severek okudum, herkese de tavsiye ederim. İçindeki bu bölüm astroloji ile ilgili. Kitabın içerisinde, matematik, coğrafya vs. de mevcut. İslam'ın beyaz kardeşliği olan İhvan-ı Safâ, "din hastaları iyileştirmek içindir; felsefe ise sağlıklı insanları sağlıklı tutmak için lazımdır" der.

   Sil
 7. Faber Castel e-motion severek kullandığım bir kalem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E-motion fanları bu postun altında toplanmış. Bir yazı yazmak farz oldu :)

   Sil
 8. Bu Şükret arkadaşınız yakışıklı, yağız, yarım santim çeliğe para sayan, batur bir kimse mi? O tarz titreşimler aldım çünkü. Renk de inanılmaz seçilmiş gerçekten, insan "bunu lolipop yapsalar da yalasak" diyor.

  Mahmut Ş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Mahmut Bey, Şükret arkadaşımız tam da bu anlattığınız gibidir. Niyetiniz ciddi ise kendisiyle tanıştırayım sizi. Tahminimce şu anda akıl hastanesinde kalemlerini lolipop gibi yalıyor kendisi.

   Sil
 9. E-motion modeli ile çok rahat yazıyorum. Problemsiz bir kalem. Temizliğini de rahat rahat yapıyorum. Kaligrafi mürekkeplerini bile kullanıp, rahatlıkla normal mürekkebe geçiş yapabiliyorum. O benim için görev adamı. Bazı dolma kalemler vardır, acil durumlarda çantaya atacak kalem ararken akla gelen ilk 5 kalemden ilk 3'te yer alır.

  Faber'in bu modelleri almak için uygun ama üst modellere doğru fiyat açısından sıkıntı olabiliyor. Sheaffer, Visconti, Sailor, Signum... kafa git-gel yapıyor ve Faber arada kaynayabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E-motion ile bir ben yazamıyorum sanırım. Gerçi benimki dolmakalem değil. Ondan da olabilir değil mi :)

   Faber'in bu modeli yalnızca birazcık pahalı. Dün biri bana Loom ile aynı ucu kullanıyorsa aradaki farka değer mi dediğinde tam olarak cevap veremedim. Bence fiyatta azıcık bir değişiklik yapsalar güzel olacak...

   Sil
 10. Beni, Tombow 707 gibi tasarım harikası bir kalemle tanıştırdığınız için teşekkür ediyorum. Kendisine sahip olmak için Büyükçekmece'den, Sirkeci'deki Yeni Zaman kırtasiyesine kadar gidiş-dönüş yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk yaptım. (Bu arada kampanya yapmış kırtasiye 707 versatil ve 727 zoom tükenmez kalem bir arada 100 TL) Oradan Tombow 707 ve Rotring rapid pro tükenmez kalemi 120 TL karşılığında satın aldım. Açıkçası 4 saatlik yolculuğa fazlasıyla değdi. Kırtasiyede deneme ve görme fırsatı bulduğum kalemler yanıma kar kaldı:) Bu yazıyı ilgili postun altına değilde buraya yazmamın sebebi güncel fiyat bilgisi vermek ve ayrıca İstanbul'daki benim gibi kalem sevdası yeni alevlenmiş kişileri gereksiz kırtasiye arayışından kurtarmak. Rahatlıkla Yeni Zaman kırtasiyeye gidip saatlerce kalem deneyebilirler ve içlerine sineni alabilirler ya da bir şey almadan da çıkabilirler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bir şeye sahip olmak için sarf ettiğimiz emek ve çaba onu bizim için daha değerli hale getiriyor. Kalemi beğenmenize çok sevindim. Ayrıca evet, başka kalemleri görmek, onları denemek yanımıza kar kalıyor. Maalesef her zaman, her yerde yapamayacağımız bir şey bu. Biliyorsunuz, çoğu yerde kalemler kilitli cam dolapların içinde...

   Sevgiler

   Sil
 11. Bir loom'perver olarak bana da ondoro'nun tipi lise kalemi gibi geldi ne yalan söyleyeyim. Aradaki fiyat farkını anlamlandıramadım. Hangisinin gövdesi daha dayanıklı aceba? His, hafiflik ve denge olarak ondoro'nun ciddi bir üstünlüğü var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şahsen Ondoro'nun smoked oak denilen yeni gövdesini çok seviyorum. Harika duruyor ancak hafiflik ve denge denilince işler karışıyor. Kalemi tutma şeklimiz, elimizin büyüklüğü gibi etkenler bu durumda çok belirleyici oluyor çünkü...

   Sil
  2. Şimdi aradım internetten de, smoked oak harikaymış gerçekten. Haklısınız aslında, misal benim ağırlığından dolayı hic rahat edemeyip bir arkadaşa devrettiğim FB Basic, yeni sahibiyle gayet iyi anlaşmıştı.

   Sil
 12. İlk defa bir dolma kalemin bizde yurtdışından daha ucuz olduğunu gördüm. İçimin yağları eridi. :P
  Lamy'lere göre ağır abi gibi duruyor bu kalem evet ama ben Lamy'nin mat siyahını ya da gri tonlarını tercih ederim ağır abi olsun diye. Hele ki mat siyahın kırmızı clipslisi. İnsan ilk göz ağrısına birazcık torpil yapıyor ne de olsa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mat siyahın kırmızı klipslisi mi? Herhalde limited editionlardan bir tanesi kendisi. Muhteşemmiş...

   Fiyatı da göz önüne alırsak, Lamy'e biraz torpil geçebiliriz gerçekten :)

   Sil
 13. Ah o vitrinde kilitli duran kalemler. İnsanın içi cız eder. Kalemsiz günlerde hayat derbeder. Gövden ayrı ucun aynı, ciddi misin Faber?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah Bey, şiir çok güzel olmuş ellerinize sağlık :)

   Sil
 14. Faber'e yakıştıramadığım hususların başında her kalemde aynı ucu kullanması yer alıyor. Evet dediğiniz gibi aradaki fark değer mi konusu tartışılır ama insan farklı sınıf kalemde farklı bir uç bekliyor haliyle. :)
  Benim de inkar edemediğm Faber, hatta özellikle Graf von Faber tutkum var.

  Sizin gözünüze kestirdiğiniz Graf von FC hangisi acaba? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef biraz can sıkıcı ama genelde çok iyi olan uçlarıyla bu açığı kapatıyorlar.

   Benim gözüme kestirdiğim GvFC sendeki kalemden İlkercim. Bakkam ağacından olan. Bayılıyorum o kaleme.

   Sil
  2. Kendimi suçlu gibi hissettim :p Ben de çok seviyorum bu kalemi, o kadar ki daha mürekkepleyip kullanmaya kıyamadım, ancak arada çıkarıp izliyorum. Umarım sizi de bir gün GvFC sahibi yaparız. Bu arada incelemek isterseniz size gönderebilirim kalemi tabii ki. :)

   Sil
  3. Yok canım, ne suçu :) Aslında teşekkür bile ederim. Ben senin kalemini kullandıktan sonra hoşlanmıştım GvFC kalemlerden. Bakalım uslu bir çocuk olursam belki bir gün ben de şirinleri görebilirim :)

   Sil
 15. What a beautiful pen - and beautiful photos! I'm putting the one with the smoked oak barrel on my wish list.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much! I like your blog photos either. And smoked oak is great, it has a very nice feeling at hand.

   Sil
 16. Faber-Castell, neyi yaparsa güzel yapar.

  YanıtlaSil
 17. Merhabalar,
  Bu kalemin "Fine" uclusunu Turkiye'de bulmanin imkansiz oldugunu dusunmeye basladim. Acaba bu kalemin ucunu "M" olarak satin alip sonra nasil "F"e cevirebilirim sizce?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler,
  Cem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 18. Selamlar,
  Ben yıllarca LAMY Safari'lere hasta olan bir dolmakalem düşkünüyüm. Halihazırda üç adetini büyük bir sevgiyle kullanıyorum. Kullanmaya da devam edeceğim. Tesadüfen Faber Castell Ondoro Ağaç (Meşe) olanını gördüm ve çok beğendim. Yaklaşık 300,00 TL ödeyerek, çalışmakta olduğum bir kırtasiyeci abimin de bana verdiği "biraz ağır ama mükemmel bir dolmakalemdir" şeklinde onayından sonra aldım. Şimdi en kısa zamanda versatil kurşunkalemini ve tükenmez kalemini de alarak takım haline getirmek amacındayım.
  Sizden öğrenmek istediğim yazının 5. fotoğrafında kullandığınız mürekkebin hangi kırmızı olduğunu bana bildirmeniz? Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,
  CM

  YanıtlaSil
 19. Selamlar,
  Uzun zamandan beridir LAMY Safari dolmakalemlerini kullanmakta olan bir dolmakalem sevdalısıyım. Halihazırda üç adetini kullanmaktayım ve kullanmaya da devam edeceğim. Çünkü gerçekten güzel dolmakalemler. Özellikle M uç benim için harika yazım zevkini sağlıyor.
  Tesadüfen internette gördüğüm Faber Castell Ondoro Ağaç (Meşe) versiyonunu gördüm ve beğendim. Bir kırtasiyeci ağabeyimin de "biraz ağırdır ama kullanımı mükemmeldir" şeklindeki onayından sonra yaklaşık 300,00 TL ödeyerek satın aldım. Medium uç ile tam istediğim gibi bir dolmakalem. En kısa zamanda Versatil Kurşunkalemini ve Tükenmez kalemini de alarak bir takım oluşturmak amacındayım.
  Sizden öğrenmek istediğim yazınızın beşinci fotoğrafında kullandığınız kırmızı mürekkebin tam bir adı veya kodu var mıdır?
  Saygılarımla,
  CM

  YanıtlaSil
 20. Faber Castell 'in versatil kalemlerinin neredeyse herbirinden 3-4 renk olarak elimde mevcut. Seviyorum güzel kalemler alnız dayanıklı değiller düşünce hemen kırılıyorlar.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...