Fabio Ricci Notebook Review / Fabio Ricci Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Bu haftaya güzel bir defterle başlamak istedim: Fabio Ricci. Bu siyah düz kapaklı, lastikli ve arkası cepli defteri, deftersiz çıkmış bulunduğum bir Sirkeci gününde aldım ve defteri alırken bir Türk markası olduğunu bilmiyordum. 


Defteri bir akşam denedim. Elimin altında Faber-Castell Ondoro (Iroshizuku Momiji), Pelikan M400 Medium (R&K Verdigris), Franklin Christoph No:19 Stub (J. Herbin 1670 Bleu Ocean), Stipula Vespri Siciliani Medium (Iroshizuku Yama-Budo) ve Platinum 3776 Century SF (Iroshizuku Kon Peki) vardı. (Masadaki kutulu mürekkebin Sailor Yama-Dori olduğunu söylememe gerek var mı? Ah dostlar, o mürekkep şişesi için ne çirkin pazarlıklar yapıldı bir bilseniz :p) 


Tek tek bütün kalemlerle Fabio Ricci defterimize yazdık. Yazımda herhangi bir sıkıntı yok. Kağıt mürekkebi çabuk emer nitelikte. 


Arka sayfadaki performansı muhteşem denemez. Özellikle Pelikan M400 gibi ıslak dolmakalemde arkaya epey bir mürekkep kanadı. Diğerlerinde ise arkada gölgelenme mevcut. Maalesef arka sayfaya yazmak pek mümkün değil. 


Defterimizin bir saten ayracı da mevcut. Özellikle eğer  bir defteri uzun süre kullanacaksam ayraç olmasını tercih ediyorum. 


Ve benim en sevdiğim, arka kapakta körüklü cep. Fabio Ricci defterin fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 19 lira. Eğer dolmakalem kullanmıyorsanız veya arka sayfaya yazmıyorsanız ve Moleskine'e alternatif olabilecek siyah, sade kapaklı bir defter arıyorsanız Fabio Ricci'yi tavsiye ederim. 

Sizin Moleskine alternatifi defteriniz hangisi?

Sevgiler,

Zeynep Siyahdefter

CONTINUE to READ in ENGLISH

I wanted to start the week with a nice notebook: Fabio Ricci. I didn't know this is a Turkish brand while I got this black and plain notebook in a stationery shopping day. (And yes the name sounds like Italian)

I tried it recently on a night with friends (and their pens of course) I had Faber-Castell Ondoro (Iroshizuku Momiji), Pelikan M400 Medium (R&K Verdigris), Franklin Christoph No:19 Stub (J. Herbin 1670 Bleu Ocean), Stipula Vespri Siciliani Medium (Iroshizuku Yama-Budo) ve Platinum 3776 Century SF (Iroshizuku Kon Peki) inked at that time. And I have Sailor Yama-Dori in this box. Alas my friends, there has been some dirty bargains for this bottle of ink :p

We wrote down with all pens one by one. It is a smooth and absorbent paper. 

However, the performance on the back page is not very bright. It bleeds through with the wet pens like Pelikan M400 and some show-through with the others. So, it is not possible to use the back of the page. 

We have a ribbon bookmark which I like if I will be using a notebook for a long time. 

And my favorite accordion back pocket! If I am not mistaken, Fabio Ricci has a price tag around 19 TL (6,5 Euro appx) If you don't use fountain pens or don't mind skipping the back page and looking for an alternative to Moleskine, you can check out Fabio Ricci. 

What is your Moleskine alternative?

Cheers,

Zeynep Blackbook


28 yorum:

 1. Alınır mı, yoksa diğer defterler varken olmasa da olur mu?
  Benim tercihim Oxford Notebooks. Ama çok alıp da bititrmeyin :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benden önce biri bitiriyor ki herhalde sevgili Berk, ben o Oxford Notebooks'lara hiç denk gelemiyorum. Ne hikmetse artık :)

   Sil
 2. Arkadaki cebi gorunce bendeki defter aklima geldi ve hemen baktim, kendisi bir Fabio Ricci'imis :) Bir fabrika gezisi sirasinda hediye edilmisti cizgili olani, kapakta fabrikanin ismi yaziyor. Genelde M uc kullaniyorum, sadece Diamine ile yazdigim sayfada biraz golgelenme olmus ama o da engel olmamis arka sayfaya yazi yazmama, iyi performans vermis bendeki.

  Fiyat olarak yuksek buldum. Fabrika paraya kiymis demek ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo, demek ki güzel bir fabrikaymış gerçekten. Belki farklı seriden bir defterdir ve farklı bir kağıt kullanılmıştır. Olabilir. Ama kalite olarak güzel bir defter kendisi.

   Sil
 3. Bilmiyorum daha önce incelediniz mi ama, Scrikks'in defterlerinin dolmakalem performansı fena değil. Notelook serisinden iki tane defterim var ki ikisini de dolmakalemle yazmak için almamıştım. Hatta bir tanesine sıklıkla kurşun kalemle yazıyorum. Geçenlerde acaba dolmakalemle performansları nasıldı diye merak edip denedim. Lamy mürekkep ve Lamy Safari ve Lamy Joy kalem kullandım. Arka sayfasına bile yazmak mümkün oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrikss Notelook'u şurada incelemiştim.http://www.banasikcayaz.com/2013/04/scrikss-notelook-notebook-review.html Bence fiyat performans olarak çok iyi defterler. Arka sayfasına ben yazamıyorum şahsen ama buna rağmen alınabillir. İnsanların Notelook'ta özellikle eleştirdiği şey genelde kapak dizaynları. Sade, düz kapaklardan hoşlananlar genelde tercih etmiyor. Ancak fiyatı gerçekten uygun (eğer hala o fiyatlarla devam ediyorsa)

   Sil
 4. Ben bu markanın pembe/mor kapaklı olanını kapağına vurulup almıştım. Yazımı da zevkliydi, bende mevcut kalemlerden sadece Pelikan ve TWSBI ile arkaya geçme yaptı. İnce uçlu kalemlerle daha iyi anlaştı, dediğiniz gibi alternatif olabilir Moleskine'e.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kapağı görmedim. Görsem ben de alırdım sanıyorum. Kağıdı bir tık daha güzel olsa tadından yenmecek aslında...

   Sil
  2. Aslında kağıdı önceden daha güzeldi. İncelemesini yaptığınız defter yeni seriden çıkma. Körüklü cebinde turuncu olmayanlarından bulursanız bir de onu deneyin derim, onda kağıt ivory değil, ve defter hacmen bu yeni defterden daha ağır. Neredeyse hiçbir şeyi arkaya geçirmiyordu. Yeni seri daha "havalı" bir görünüme bürünmüş ve kağıdı arka plana atmış gibi.

   Sil
  3. Dün markanın kataloğu da elime geçti. 100 gram kağıtlı defterleri de var. Hatta bazı defterlerinin ciltleri o kadar güzel ki, aşık oldum diyebilirim. Şimdi mesele, o defterleri nereden alabileceğimizi bulmak.

   Sil
  4. Sirkeci'deki Yeni Zaman'dan alıyordum bahsettiğim iyi kağıtlı olanları ama epeydir bu defteri kullanmıyorum. Hala satıyorlar mı diye bi kontrol etmek lazım. En kötü ellerinde yoksa istetilebilir.

   Sil
  5. Ben de bu defteri Yeni Zaman'dan aldım. O sebeple oradakilerin de yeni parti olduğunu varsayabiliriz sanırım.

   Sil
 5. Ben bugünlerde evdeyapım/eldeyapım defterler tercih ediyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzeli abi! Dışarıda satılanların içine ne koydukları belli değil :p Organik defter!

   Sil
 6. Adı Rabia Derici olsa o defteri alır mıydın acaba...?
  Ah şu ecnebi özentisi yok mu...!? :P :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsme takılsaydık, "Moleskine'den başka defter kullanamıyorum şekerim" derdik Rıfat.

   Sil
  2. Şaka şaka hemen kızma... :)

   Herkes Moleskine alsın; üstüne reklam da yapsın, reklamlarında da Levent Kırca oynasın isityoruuuuz...!? :) :P

   Sil
 7. Özellikle Pelikan gibi ıslak yazan kalemlerle pek anlaşamıyor bendeki de. İdeal defterim: dışı Moleskine, kağıdı Clairefontaine (90 g/m2), mürekkebin kuruması da Notelook. Moleskine'nin dizaynları güzel gerçekten, cildi, dikişi. Ama Clairefontaine'in perdahlı kağıtlarında dolmakalem ucunun kayışına bayılıyorum. Ama sayfa bitince de çevirip yeni sayfaya geçemiyorsunuz kurumasını beklemekten. Notelook'u ise 96 sayfa alıyorsunuz, 48 sayfa yazıyorsunuz.
  En iyisi el yapımı hakikaten. Mis gibi ilaçsız, çarşıdan alınanları hep kurtlu olanlardan yapıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de ideal defterim quotable journals defterinin ufak boy olanı :/

   fpail bey el yapımı deftere başladı. Hem de dün ilk örneğini gördük, harikaydı. Bakalım yakında ben de "ay şekerim hazır yapım defter yiyemiyorum, bana çok ağır geliyor" diye konuşabilirim :)

   Sil
 8. Uzun süredir ben de el yapımı defterler taktım, 2-3 çeşit kağıt aldım, uzun kollu bir zımba makinesi aldım, 32 ve 48 yapraklı 1-2 defter bile yaptım. İnternette noktalı, çizgili ve kareli şablonlar mevcut, A4'e basıp kesiyorum. (Giyotinim yok, olmalımı emin değilim)

  Şimdi derdim 32 yapraklı 3-4 defteri birleştirip hacimli bir defter yapmak. 2-3 Gündür bunu araştırıyorum, sanırım en sağlıklısı defterleri tek tek dikiş cilt ile yapıp sırtlarından birleştirmek. Zımbalı defterler sırtlarından sağlıklı bir şekilde birleşir mi emin değilim, bilen varsa yardım alırım.

  Bu şekilde 3-4 defteri birleştirebilirsem deri ile kaplayıp tamamlamayı düşünüyorum.

  Defter işi ile uğraşan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa iyi olur diye düşünüyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fpail dikişle birleştiriyor, ayrıca cildini de kendisi yapıyor. Epeyce zor ve uğraştırıcı bir iş. Giyotine gelince, bende Tchibo'nun bir giyotini var ama matbaada da kestirilebilir kağıtlar.

   Sil
  2. Dikişi eldemi yapıyor, gözümü korkutan o oldu açıkçası...

   Cilt işini bilsem uğraşırım, sorun değil, en azından tarifini almam lazım, en iyisi fpail'e ulaşmak galiba...

   Sil
 9. Mete Bey,
  Evet, dikişi de cildi de elde yaptım, hiç gözünüz korkmasın, magdeburg küresi testi yapmadığınız sürece sizi/bizi idare edecek sağlamlıkta bir defter çıkıyor ortaya. Konu hakkında size ig'den yazacağım...

  YanıtlaSil
 10. I purchased these notebooks at WWW dot pencils.com website. I used all of my fountain pen inks and different fountain pens and there was no bleeding on the pages of the notebook. The notebook has been extremely satisfying better then moleskin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I guess there is two different kind of production Halil Bey. The previous batch had a higher quality I assume. I will ask about it directly to the company and update everyone.

   Cheers!

   Sil
 11. Ben bunun Lepidus modelini incelemiştim, alırken Türk markası olduğunu bende bilmiyordum. Üstünde "60 yıldır bilmem ne" yazınca 60 yıl italyan markası taklidi yapamazlar heralde diye düşünmüştüm :)
  Cebi ve Kapağını (özellikle Lepidus'un kapağı bu normal versiyonundan daha güzel) çok beğendiğim bir defter. Ama kağıdı ve lastiği vasattı. Fiyatı ucuz olduğu için götürür bir yanı var denebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok fazla modeline denk gelmedim. Nerelerde satılıyorlar bilmiyorum. Ama kataloglarında çok güzel ürünler var.

   Sil
 12. I was introduced to this notebooks, Fabio Ricci, at the www.pencils.com website. It is very popular with some of my friends since other ones such as Moleskine is available all over the place. at www.pencils.com, the comment is: Tastefully designed to combine modern technology, premium materials and traditional artisanship perfected by generations of Turkish printers and book binders, Fabio Ricci products have the look and feel of elegance. check it out. I had no issues with wet writing pens either fine or medium nib points.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...