Monteverde Tool Pen

Scroll down to read in English


Mühendisler, mimarlar, teknik adamlar toplanın yamacıma! Bugün sizin için bir dolmakalemimiz var. Monteverde Tool Pen. On kenarında on marifet bir dolmakalemden bahsediyoruz. Monteverde Tool Pen'in üzerinde üç farklı birimde uzunluk ölçüsü var. Çalışırken koy projelerin üzerine ölçü al. Bitti mi? Bitmedi!!!! 


Çağımızın hastalığı dijital ekranlar diyen Monteverde kalemin diğer ucuna stylus koymuş. Çıkar tabletini işlemleri pıt pıt yap kaleminle.


Bitti mi? Hayır! Stylusu kaldırınca altında düz ve yıldız tornavida koymuş. Hani acil bir durum olursa, mesela şantiyedeki güzel mimar hanımın gözlüğünün sapı çıkarsa, hop müdahale edebil diye. 


Bununla da yetinmemiş bir de üzerine benim fotoğraflamayı bir türlü başaramadığım bir su terazisi koymuş. 


Böylelikle Monteverde bize sıkıcılıktan uzak, ilginç bir dolmakalem yapmış. Bu kalemin bir diğer ilginçliği de kartuş mekanizması. Kalemin kapağı kapalıyken kendimize doğru çektiğimizde uç komple elimize geliyor ve böylelikle kartuşu yerleştirip, ucu tekrar gövdeye itiyoruz. 


Kalemde neden bilmiyorum, Monteverde'nin kendi uçları yerine Iridium Point Germany yazan stok bir uç var. Yazımı güzel olmasına rağmen, açıkçası ben Monteverde'nin kendi ucunun olmasını tercih ederdim.  


Ucun yazımında bir sıkıntı yok. Oldukça yumuşak yazıyor ve orta karar bir ıslaklığa sahip. Ben içerisinde siyah Kaweco kartuş ile kullandım. Peki bu güzel kalemin hiç sıkıntısı yok mu? Bence bir adet büyük ve temel bir problemi var. O da 37 gram olan ağırlığı. Beni yukarıdaki paragrafı yazarken bile yordu diyebilirim. 


Efendim, yok ben zaten mühendis adamım/kadınım öyle uzun uzun paragraf paragraf yazmam, üstünde metrik ve imperyal ölçüler bulunan, su terazili, tornavidalı, styluslu bir kalem işime yarar diyenler kaçırmasın. Zira bu güzelliğin yurtdışındaki fiyatı 40 USD. Malzeme kalitesini düşününce bence iyi bir rakam. 

Siz bu kalemi nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Mühendiskızıyım

CONTINUE to READ in ENGLISHEngineers, architects and all technical people of the world, gather around. I have something to tell you. We have a fountain pen for you: Monteverde Tool Pen. It is a jack of all. It has three different types of scale. Put it on the table and measure the project. Cool isn't it? But is it all? No!!!! 

Monteverde puts a stylus on top, seeing that we are in the digital age. Take out your cool table and work on it with your great pen. 

Is it over? Nooo! When you take out stylus cap, there is a flat and cross point screwdriver. If there is an emergency, for example if the beautiful architect lady's glasses earpiece falls off you can just fix it with your mini screwdriver. Right! 

As it is not enough, Monteverde puts a water gauge in the pen which I couldn't able to take a proper photo. 

With all those, Monteverde offers us a very interesting pen, far from being boring. Another interesting detail about this pen is the cartridge mechanism. When the cap is screwed you can pull the cap and all the nib, feed and cartridge teams comes over. We install the cartridge and push it back. 

I don't know why Monteverde used a stock nib, Iridium Point Germany instead of its own nibs. Even though it is a smooth one, I would prefer Monteverde's own nibs.

Nibs is smooth without any problems. It is a medium wet. I used it with a black Kaweco cartridge. You can ask if there is any problem with this pen or not. Oh Houston! We have a huge problem. And this is, its weight around 37 grams. I got tired even I was writing this paragraph. 

If you say, I am an engineer and I don't need to write paragraphs and I would be happy with a pen bearing metric and imperial scales, screwdrivers, water gauge and stylus then Monteverde Tool Pen is definitely your pen. And the price is around USD40 which I think fair enough. 

Did you like this pen?

Cheers,

Zeynep Myfatherisanengineer

47 yorum:

 1. Çok gereksiz :D (Tamam vurmayın öldüm)
  Şöyle bir bakıyorum da kalemdeki kalem özelliği dışında hiç birine ihtiyacım yok. Kalem özelliği de pek ilgi çekici değil sanırım. Zaten çok ağır.
  Ayrıca şimdi hepimizin telefonlarında cetvel, su terazisi var zaten. Hatta kalem yerine telefondan da not alab... Sustum.

  Şu stylus olayı güzel mi ya? Herkes styus olsun stylus olsun diye konuşuyor. Benim parmaklarım hep yetti şimdiye kadar. Stylus yeni deneyimler vadediyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu kilit dağılıyoruz beyler!

   Ben dolmakalemin gereksizliğine de ikna oldum, blogu kapatıyorum.

   Sil
 2. Ooo Kaleme bak sen resmen Amerikan çakısı gibi bir şey olmuş bu. Ama grip kısmı yok mu bunun? Neresinden tutacağız? :) Köşeli gövdesinden tutacaksak hiç bulaşmayalım bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köşeli gövdesinden tutuyoruz el-mecbur. Ama belki kurşunkalemler için satılan grip'lerden alınabilir :)

   Sil
 3. Yok artık!! süper bir şey bu kesinlikle bayıldım, işlevselliğin maksimum olduğu tam mühendis kalemi, çok güzel bir hediye olur, fiyatı da çok iyiymiş:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de mühendisler için çok güzel bir hediye kendisi. Zaten onlar çok yazı yazmıyorlar :)

   Sil
 4. Kalem değil isviçre çakısı mübarek....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek bir İsviçre çakısı sahiden :)

   Sil
 5. Tam bir mühendis kalemiymiş, ben de bayıldım:) Çok yazı yazmak için değil belki ama şantiyede falan çok kullanışlı olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Sürekli yazanlar için değilse de mühendisler için kullanışlı olabilir bence de...

   Sil
 6. İşte bir tasarım harikası. Buna kalem demek yetmez. Ofisteki kalemlikte olması gereken bir alet kutusu.
  Sadece kalem almak isteyenler tabii ki beğenmeyebilir. Bir kere dolma kalem dizayn edenlerden daha çok düşünülerek yapılmış. Tasarımı ve orjinalliği için alınmalı derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kendim almasam da bu kalemi, tasarımını beğendim. En azından Monteverde'nin dolmakalem gibi muhafazakar bir dünyaya yenilik getirmesini takdir ediyorum.

   Sil
 7. Benim de ruhum mühendis herhalde, çok beğeniyorum bu kalemi :D

  YanıtlaSil
 8. 100 mühendise bir sormak lazım, bakalım kaçı kullanır dolma kalem özelliğini:P Neticede gayet heterojen bir topluluk mühendisler. Bizim evdeki tükenmez kalem bile kullanmıyor, illa tahta kurşun kalem olacakmış yoksa yazdığını anlayamıyormuş :D

  Çok keyifli bir yazı olmuş bu arada. Kendimi gemiye binmiş gibi hissettim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana Sıkça Yaz: okuyucularını gemiye bindirip, karşıya geçirmeden getiren blog!!!!

   Ehehe, kalemin özelliği çok olunca dayanamadım ben de... İnsanoğlu bi'acayip zaten. Hepimizin gönlünde ayrı bir şey yatıyor. Sizin evdeki mühendis kurşun kalemi kulağının arkasına da takıyor mu ölçü alırken :)

   Sil
 9. Gördüğümde benim de ilgimi çekmişti ama benim gönlüm kahverengi Catalina'da. (Türkiye'de çok pahalı...)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Catalina da güzel bir kalem. Hisnibs'te 99 dolara düşmüş. Belki gümrükten yırtar :)

   Sil
  2. ebayda kargo dahil 90 dolara buldum ama F uç...

   Sil
  3. Zaman içinde kendi yazma deneyimimden anladım ki, ben M ya da B uç seviyorum. Hatta mümkünse italik veya music. Ama kargo dahil 90 dolar iyi fiyatmış...

   Sil
 10. Merhabalar, kaleme düşkün motosiklet kullanıcısı bir mimar olarak kalemi ilk başta gereksiz detaylarla dolu diye düşünerek karşıladım. Fakat kullanışlı olabileceğini düşünüyorum.
  Benim dikkatimi asıl çeken konu Alman markası olan Troika ile hemen hemen aynı olması. Son günlerde ülkemizde de piyasaya çıktı. Yaklaşık fiyatı 65 TL sanırım. Hoş Troika tükenmez kalem olarak satışa sunuldu ama bana kalırsa tükenmez kalemli versiyonu daha kullanışlı.
  Saygılarımla
  http://www.troika.org/en/produkte.html?nr=PIP20%2FBK&fromkat=50
  https://www.youtube.com/watch?v=4OG70TYWw-Q

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Troika'nın şu (http://www.cultpens.com/i/q/TR40765/troika-relativ-rollerball-pen) kalemlerine aşinayım. Hatta bunlara bir de stylus ya da dolmakalem ucu da takılabiliyor. Ancak linkte verdiğiniz kalemini hiç görmemiştim. Gerçekten ortada gözardı edilemeyecek bir benzerlik var.

   Tekeriniz düz bassın. Sevgiler,

   Sil
 11. Ağır olması beni düşündürse de galiba dayanamayıp alacağım, yazıyı okurken gözlerim ışıldadı ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağır, gerçekten ağır ama mühendis kalbi onu orada bırakmaya elvermiyor değil mi?

   Sil
 12. abilerimm, ablalarıım... şu elimde görmüş olduğunuz icat...

  Son zamanlarda okuduğum en keyifli inceleme yazısıydı.
  Kalem hoşuma gitti ama alabileceğimi sanmıyorum. Kullanabileceğim özellikleri taşımıyor ama değişik detayları bir arada toplaması ve üzerine kafa yorulmuş olması bence kalemi değerli kılmaya yeter.

  bu değişik kalemi bize tanıttığın için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, ben teşekkür ederim okuyup yorum bıraktığınız için.

   Ben kendi adıma kalemi çok ağır bulduğum için kullanmam büyük ihtimalle (ki zaten kalem benim değil) ama en azından dolmakalem camiasında yenilik görmek iyi oluyor.

   Sil
 13. El yazınız büyüleyici Zeynep Hanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Ben de aksine bu kalem çok ağır olduğundan bir türlü rahat yazamamıştım :) Beğenmenize sevindim.

   Sil
  2. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir atölye. Esen kalın.
   http://www.bilgi-egitim.com/tr/programlar/235/kaligrafi/

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim. Oldukça kapsamlı bir içeriği var kursun.

   Sil
  4. Bir heves bilgi üniversitesin kursununkayıt şartları için mail attım. Cevap vermeleri üç hafta sürdü." Gelen kayıt formunda erken kayıt indirimi demişsiniz ama tarih yok, ne kadar yatırmam gerekiyor" soruma da iki hafta sonra "maalesef beyfendi iki gün önce erken kayıt süresi bitti" cevabını aldım.

   Yahu İstanbul trafiğinde kendi arabam ile 300-400km yol yapıp beş kez köprüyü geçmeyi, üniversitenize otopark ücreti ödemeyi göze almışım, 30tl indirimin peşinde değilim.Bari adam yerine alıp vakitlice cevap verseydiniz. Kayıdı böyle olan üniversitenin kursu nasıldır merak ettim ama öğrenemeyeceğim sanırım.

   Selamlar
   Ahmet

   Sil
  5. Vallahi ben de adam gibi bir kaligrafi kursu arıyorum. Bakalım eğer bulursam blogdan da duyurmaya çalışırım mutlaka.

   Ama üniversitelerin, bu enstitülerin, vakıfların lakaytlığı beni de öldürüyor. Ben de Tarih Vakfında Osmanlıca Kursu açılış tarihini yakalamak için bir sene uğraştım neredeyse. Adamlar her seferinde biz size haber veririz deyip, aradığımda kayıtlar kapandı diyorlardı.

   Kısmet,

   Zeynep

   Sil
 14. Bir inşaat mühendisi olarak bize hitap ettiğini kabul ediyorum ancak böyle kompleks ürünlere bir türlü ısınamıyorum. Isınmış olsam zaten notlarımı da cep telefonuna alırdım.

  Her şey yerinde güzel bence. Ölçüm için güzel bir cetvel, yazı için hoş kalemler kullanmalı insan. Ayrıca şantiye ortamında cm ölçecek kadar aksiyon içindeyken dolmakalem kullanmaya çalışmak.... Bilemiyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi "pardon abicim şu kolonu bi ölçesene, sende cetvelli kalem var asdfjaşsdfkj" gibi dalgalara maruz kalmak da var işin ucunda. Bi de şantiye mühendisine gitmeyebilir ama şöyle bir sürü mühendisin, mimarın olduğu bir toplantıda bu kalemi cepten çıkarmak güzel olabilir sanki :)

   "Monteverde Tool Pen ile tüm bakışları üstünüze çekin, cazibenize cazibe katın!!!"

   Sil
 15. Bu kalemin dolmakalem dışında 3 tipi daha var. Almışken set mi almak lazım acaba =)

  Hediye olarak mimar bir arkadaşıma almak istemiştim geçtiğimiz aylarda fakat "ben bunu kullanamam" dedi. İnşaatta tahtaya, yere, duvara, kiremite çizik atıyoruz. Belge imzalamak, not tutmak desen hep ayakta, bolca düşme tehlikesi var yani. Masada kullanım içinde cetvel güzel bir özellik diyelim, koydun kağıda çizeceksin, eee, neyle çizeceğiz, kalem kağıdın üstünde duruyor. Bu sefer dolmakalemi cetvel olarak kullan, git tükenmez kalemle çiz. Oldu mu hiç?
  Tornavida desen minicik. stylus desen ne alaka? Mühendisiz biz olm, yeri geliyor elimiz dolu diye burnumuzla numara çevirip arama yapıyor veya mesaj yazıyoruz telefona. Su terazisine gelince o boyutta ki terazi 1 metreden büyük bir uzunluğu doğru gösteremez. All in one yapmışsın ama hiçbiri bi işe yaramıyor.
  Ama yine de çok güzel bir tasarım. Bu kadar yermeme rağmen benimde bi tane olsun isterdim =)

  Neyse elinize sağlık inceleme için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu çizgi çekmeye cetvel olarak kullanmak olmaz, ancak masadaki projeyi filan ölçmek için kullanılır. Tabii hiçbir mühendisin/mimarın da bu kalemin su terazisine güvenerek iş yapacağını sanmıyorum. İnşallah yapmıyorlardır :)

   Setini alıp, üç taneyi ucuca ekleyip mi ölçüm yapsak acaba :p

   Sil
 16. Çok beğendim. Tek üzen yönü Lamy kullanan biri olarak ağır gelmesi olur sanırım. Ayrıca işlevselliğini gereksiz diye adlandırmak üzer seven gönülleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten, hele Lamy'den sonra Allah muhafaza insanın belini bile incitir bu kalem :)

   Sil
 17. Bir saniye lütfen! Bir mühendis olarak 'mühendisler çok yazı yazmıyorlar zaten' ithamını kabul etmiyorum bikere! Bol bol yazıyorum ayrıca dolmakalemden başka kalem de kullanmıyorum, yanlış şifre girdiniz ve sevgilim birazdan gelecek. :P
  Elimin birkaç kere satın al tuşuna gidip geldiği bu kalemin incelemesini uzun zamandır bekliyordum, ne hikmetse geleceğini biliyordum sanki. :) Aslında stok uç konusunda size katıldığım bir endişem var, bunun yanı sıra benim için bir de güvenilir bir termometre koysalar da olabilirmiş.

  Kullanım alanına gelince; şantiye/fabrikadan daha çok laboratuvarda veya akademik alanda çalışan mühendislere hitap edebilir diye düşündüm ben, böyle bir tornavida ya da su terazisi ancak küçük ölçekli çalışmalarda gerek olabilir sanırım. Ancak yine de konulan bütün ekstralar bana -tornavida hariç- dandik tekerlekli bavullara iliştirilen pusulaların eşdeğeriymiş gibi hissettiriyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkercan, her mühendis senin gibi olsa keşke. Senin yazdığını biliyorum. Bu kalemin de incelemesi çok önce gelmeliydi aslında ama bir türlü olmadı. Demek hissi kablel vuku olmuş resmen.

   Pusula benzetmesine bayıldım :)

   Ben genel olarak kimsenin bu kalemle ölçüm yapmayacağını biliyorum ancak şu var ki, seçtiğimiz kalemden, giydiğimiz ayakkabıya kadar her şey bizim kişiliğimizi, kendimizi, hayata karşı tavrımızı manifesto yöntemimiz. Bu kalem de öyle....

   Sil
 18. Hepimiz de kalemden dünyayı kurtarmasını beklemişiz :)

  İşin ilginç yanı kurtaramayacağını da biliyor olmamız :))

  YanıtlaSil
 19. Bu kalemi nedense çok beğendim ve almayı düşünüyorum :) fotoğraflarda kalemin üstünde yer aldığı kitabın ismi nedir ? (evet matematiğe meraklıyım biraz)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Kitabın ismi The Secret Code. Sanırım ben Kanyon'daki Remzi kitabevinden almıştım.

   Sevgiler

   Sil
 20. Merhaba Zeynep Hanim'cigim :) bu incelemenizi daha once gormustum ama simdi aklima dustu. Bir muhendis olarak da almadan gecemeyecegim bu kalemi. Ama kararsizim ayni zamanda. Sizce kursun kalemi mi daha kullanisli olur. Bir yandan, kursun kalem de olsa her gun yanimda gezdirmem diye de dusunuyorum, Boyle yazarken sanirim dolmakalem olanini alacagima karar verdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar ^_^

   Hep diyorum insan yazarken kafasındakileri boşaltmaya başlıyor ve kafası netleşiyor diye. Ama yine de ben uyarımı yapayım. Biraz ağır değil, epey ağır bir kalem :)

   Sevgiler

   Sil
 21. 50 tane kalemim olsa belki 51. olarak alabilirim ama daha Lamy bile almadım. :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...