Pelikan 400 Vintage OBB

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Daha önce sizlere Pelikan'ın vintage kalemlerinden 400'ü tanıtmıştım. (Hatırlamak için sizleri İzmir marşı ile buraya alalım) Turgay Bey sağolsun, elime tekrar bir 400 geçince, bu sefer ucu da dayanılamayacak kadar güzel olunca sizlerle paylaşmadan edemedim. 


Malumunuz eski Pelikan uçlarına bayılıyorum. Bu da onlardan bir tanesi. 14 ayar altın. Uç üzerinde silinmeye yüz tutmuş şekilde OBB yazıyor. Yani Oblik Çift Kavrulmuş Kalın. Bildiğiniz gibi verev kesilmiş oblik uçlar, özellikle kalemi çevirerek yazanlar için ideal.  


Oblik uçlardan tam verim alabilmek için, ucun verev geldiği yeri kağıtla tam olarak öpüştürmek gerekiyor. Bu arada yazıdaki ufak hata için affınıza sığınıyorum. Ü'nün noktalarını nerede unuttuysam artık! Ayrıca çeviriye, hayır efendim "virtus" Latince'de erdem demektir diyerek itiraz edecekler olabilir ancak bu çeviri Bedri Noyan beyin kendi çevirisi olduğundan böyle yazmayı tercih ettim. 


 Siz oblik uç kullanıyor musunuz? Oblik uçlarınızı seviyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Verevciyan

CONTINUE to READ in ENGLISH


Previously I made a post about Pelikan 400 Vintage. (Click here to remember) Since I got another 400 on my hands, thanks to Mr. Turgay and since it has a great nib, I couldn't miss the chance to share it with you. 

As you know, I love vintage Pelikan nibs. This is one of them, 14k gold. There is OBB mark on the nib which is about to fade away. This means that it is an Oblique Double Broad. An ideal nib who turns the pen while writing.

If you want to have the maximum writing pleasure with oblique nibs, you should made the nib directly kissing the paper (Oh my God, is that remotely true?) And the ink is for those who wonder, Pilot Iroshizuku Tsukushi. 

Do you use oblique nibs? And the most important, do you like them?

Cheers,

Zeynep Obliqian


21 yorum:

 1. Bende bir tane, babamdan geçen, 14k altın uçlu, pistonlu, siyah bir oblik GEHA var ama davetiye yazıp başlık atmak dışında pek kullanışlı bulmadığımdan yıllardır mürekkepsiz duruyor. Sanırım ben en cok inceye kaçan orta kalınlıkta uçlarla anlaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o eski GEHA'ların hastasıyım ben. Çok seviyorum kendilerini. Kullanın arada, kendi defterlerinizi filan onunla yazın. Benim yerime de öpün :)

   Ben de şu yazı serüvenim içinde, ince uçlarla anlaşamadığımı fark ettim. Ama zaman zaman insanın zevkleri de değişebiliyor. O yüzden vedalaşmıyorum pek ince uçlu kalemlerimle.

   Sil
 2. Scrikss 419'a Pelikan m150 uçlarının uyduğunu öğrendiğimde OM uç sipariş etmiştim. Becerip te istediğim rahatlıkta yazamayınca iade edip Pilot MR almıştım. Büyük konuşmayayım ama her ne kadar kesik uçlarla yazmayı sevsem de bi daha oblik uç alacağımı sanmıyorum. Oblik uçlar zor uçlar...

  Bu kalem fotoğrafta göründüğü kadarıyla gerçekten ıslak bi kalem, namı değer çok yakan cinsten. Değil mi? Kağıt bile dalgalanmış sanki. :) Günlük kullanıma ne kadar uygundur bilemedim. Ama yazınız her zamanki gibi harika. Olmayan noktalar da bazı sanatçıların eserlerinde bilerek yaptıkları hatalar gibi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oblik uçlarla yazmak alışmayanlar için kolay değil. Aslında, eğer kalemi çevirerek kullanmıyorsanız gerekli değil de denilebilir.

   Evet, bu kalemler gerçekten ıslak, çok yakıyorlar ama iyi kaçıyorlar :)

   Sil
 3. Bir oblik Platinium denemiştim -fiyatı oldukça uygun bu arada 15 TL idi-, ama bir türlü kalemin kesiğini kağıtla buluşturamamıştım, sürekli tırtıklanıp durdu:) O yüzden ben düz kesik uçları tercih ediyorum, hatta en rahat ve severek kullandığım kalemim Scheaffer kaligrafi serisinden:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah Allah Platinum'un hangi kalemiydi acaba merak ettim şimdi. Ama gerçekten oblik uçlarda doğru noktayı yakalamak zor. Herkesin eline uygun değil. Aslında çıkış amacı da, kalemi döndürerek yazanlar.

   Sheaffer'ın kaligrafik uçlarını ben de çok seviyorum.

   Sil
 4. Hi Zeynep,

  Many thanks for this review of a vintage Pelikan with an OBB nib.

  As to the question, I only use OBB or OBBB nibs (95% of the time). At the moment I have inked a MB 90th Anniversary Grande with a OBB nib, a Pelikan M800 with a OBBB nib and a Lamy 2000 with a OBB nib. I use these pens on a daily rotation and they all have excellent and very smooth nibs.

  The reason why I prefer Oblique nibs is because of the way my hand sits on the paper. Quite a bit twisted compared to other people.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   I am glad there is someone else who likes Oblique nibs as much as me, although I don't have that many oblique nibs. But I am really wondering about a Lamy 2000 oblique broad. I guess, it would write like a unicorn dancing over the rainbow ^_^

   Cheers!

   Zeynep

   Sil
 5. Kesik uç seviyorum ama solak olduğumdan oblik uç deneme şansı bulamamıştım. Geçen hafta Altın uçlu (M) Parker 45'i Murat ustaya yolladım, sol oblik kesecek. Gelince göreceğiz bakalım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onun yaptığı obliklerden bir tane de bende var. Hatta şu yazı o kalemle yazıldı http://1.bp.blogspot.com/-iwG0o5iv-v4/VAQbupOd5qI/AAAAAAAAG6E/uwlXLKetMTY/s1600/IMG_9682.JPG

   Ancak Murat ustanın yaptıkları kesilmiş olduğu için oblik stub ya da oblik italik gibi oluyorlar. Fabrika oblikleri gibi olmuyor. Tabi onun güzelliği de ayrı.

   Sil
  2. Merhaba, Usta'nın adres bilgisi var mı?

   Sil
  3. Sirkeci'de büyük postanenin yanında. Kime sorsanız gösterir. Benden de selam söyleyin....

   Sil
 6. Ben ucu hafif çeviriyorum aslında. Ama ucun yazmamasına neden olacak kadar değil. Normal tutuşumla hem oblik hem normal uç kullanabiliyorum. :D
  Resimdeki defter Fabriano mu? Çok ıslak görünüyor, feathering yapmadı mı? Bendeki iki Fabriano da uç hafif esneyip de mürekkep bırakınca hemen feathering yapıyor. Yalnız şöyle bir şey farkettim; kağıdın elim değmeyen üst kısımlarında sorun olmazken, üstlere yazarken elimi dayadığım kısımlara gelince kağıt mürekkep itici oluyor resmen. Kesik uçlar tam kalınlığını veremiyor, biraz ıslak olunca feathering oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resimdeki defter değil, standart a4 fotokopi kağıdı. Kalemin ıslaklığını kaldıramadı pek fazla ama feathering de yapamadı ilginç şekilde.

   Yazı yazarken elimizin geldiği yerin yağlanması maalesef olası bir durum. Bunun için elimizin altına gelecek şekilde ekstra bir kağıt koymak iyi oluyor. Aksi halde, o kısımlar mürekkep tutmuyor gerçekten...

   Sil
 7. Sizinki sol oblik sanırım, solaklar içinde sağ oblik lazım oluyor. Satır sonundan diğer satır başına dirsek oynatmadan geçmek isteyen ama dolma kalemlerle bunu yapamayan benim icin bu uçtan şart. Ama her kalemin oblik ucu yok maalesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Solaklar için oblik olan kalemlere ben neredeyse hiç denk gelmedim. Sanırım çok az üretilmişler. Zaten modern kalemlerde çoğu zaman oblik uç seçeneği de olmuyor...

   Sil
 8. Ben bu kalemi çevirerek yazmaktan kasıt nedir pek anlamadım? Videolu, görselli bir açıklama var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl anlatsam? Şimdi elinize bir adet Lamy Safari alın ve grip section kısmına bakın. Orada baş parmağımızı ve işaret parmağımızı koymamız için iki adet çentik göreceksiniz. Eğer tam oran tutarsak kalemin ucu saat 12'yi gösterecek şekilde bakacak. Bazı insanlar o çentiklerden tutarak yazamaz. Kalem bazen saat 10-11 yönüne, bazen de 1-2 yönüne bakar. İşte onlar için oblik uçlar daha kullanışlı oluyor.

   Sil
 9. Blogunuzu severek, gıpta ile takip ediyorum. Hemen hemen tüm postları okudum ve tanıttığınız tüm kalemleri internette uzun süre aradım, araştırdım. Ama sizin gibi güzel yazı yazamadığım için sipariş edecek cesareti bir türlü bulamıyorum kendimde. Yazı yazmanın bu kadar özel ve güzel bir şey olduğunu öyle unuttuk ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Bence çok pahalı olmayan bir kalem alıp yazı çalışmalarına başlayın, gerisi kendiliğinden gelecek...

   Sevgiler

   Sil
 10. Nereden buldunuz bu kalemi? Merak ediyorum çünkü hiçbir yerde oblik uçlu kalem bulamıyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...