Pelikan Dion P42 Fountain Pen Review / Pelikan Dion P42 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu kalemi yaklaşık bir sene önce almış ancak sonrasında evin içinde kaybetmiştim. Tek başına yaşayan bir insan olarak kaybolan eşyalardan kimseyi sorumlu tutamadığımdan olsa gerek, kendi kendime kaderime küsmüştüm ki, çalışma odamı taşırken absürd bir yerden yeniden karşıma çıktı sevgili Pelikan Dion P42 dolmakalem. Kalemin isimlendirmesi biraz ilginç, hem Dion gibi belirgin bir isme, hem de bir koda sahip. Herhalde Pelikan'ın pazarlama departmanının bunu yaparken bir bildiği vardı... 


Pelikan Dion P42 dolmakalem karton bir kutu içerisinde geliyor. Kalemin tasarımına olduğu kadar kutusunun tasarımına da özenilmiş belli ki. 


Kalemin en çok dikkat çeken kısmı bir vida ile tutturulmuş gibi görünen klipsi. Bence bu vida kaleme çok teknik bir hava katıyor. 


Gövde şekli, kapaktan uca doğru incelir nitelikte. Kapakla gövdeyi neredeyse ortadan bölen metal kısım haricinde, kalem sert silikondan mamül. 


Boyutlarını göstermek adına, kadrolu mankenimiz Lamy Safari ile cüretkar bir pozunu yayınlıyorum. Aslında tasarım olarak daha uzun görünmesine rağmen Lamy Safari'den çok da uzun olmayan bir kalem Dion P42.


Kapak geçmeli sistemle açılıp kapanıyor ve bence gerek olmasa da, gövdenin arkasına takılabiliyor. Kapağın tepesinde ise Pelikan'ın logosu basılmış. Kalemin dolum sistemi standart uluslararası kartuş. Pelikanın dev kartuşlarıyla kullanarak uzun süre giden, günlük kalem olarak kullanmak mümkün. 


Kalemin ucu çelik. Bende Medium uç olmasına rağmen, nedense bana biraz ince geldi ancak bu durum kaleme özgü değil de, tamamen tesadüfi de olabilir. Bunu hatırlamakta fayda var. Aslında 2010 yılında çıkmasına rağmen, nedense çok rağbet görmemiş bir kalem Pelikan Dion P42. Bunun sebebi alışılmış Pelikan çizgisinin dışında olması ve Pelikano gibi genç kalemi olmakla, pistonlu klasik seri ağır abisi arasında kalmasından olabilir. Ben bu kalemi yaklaşık bir sene önce 70 lira gibi bir fiyata satın almıştım. Lamy Safari gibi, orta seviye kalemlerle kıyaslandığında, sıradışı ve hoş tasarımlı bir kalem için fiyatı makul kabul edilebilir. 

Siz nasıl buldunuz bu kalemi?

Sevgiler

Zeynep Pelikankuş

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

I bought this pen nearly a year ago and I lost it inside my home. Please don't ask how I did. As a person who lives alone, I cannot blame anyone for the missing or misplaced items so I silently accepted it. As I moved my study/hobby/craft room recently, I found it! Oh my dear Pelikan Dion P42 fountain pen! I think the name of this fountain pen is very interesting. It has both a particular name like Dion and also a code. I guess Pelikan's marketing department has a reason to do that. 

Pelikan Dion P42 comes in a nice cardbox. It is obvious that as they cared about the design of this pen, they also cared about the display. 

The most interesting part of the pen is the clips which seems like attached with a screw. I think this screw gives the pen a nice technical look. 

Body slims down from cap to bottom. Except from the metallic section dividing the pen nearly in two, pen is produced from hard silicone. 

 In order to demonstrate the size, I used our permanent model, Lamy Safari. Although Pelikan Dion P42 seems taller than Safari, it is a bit taller than it. 

Cap is a click on type and although I think it is not necessary it can be posted. There is a Pelikan logo printed on top of the cap. Filling system is a cartridge converter which takes standard European cartridges. If you use the giant Pelikan cartridges, you can have it as a long-term workhorse pen. 

This pen has a steel nib. Even though I have a Medium, it seems a bit finer. But I have to say that, it might not be about Pelikan Dion but something particular about my own pen. Although it was launched on 2010, Pelikan Dion P42 is not a hit. I guess that's because it is way out of regular Pelikan line. Also it is in somewhere between young Pelikano line and classical piston fillers of Pelikan. I bought it for 70 TL (approximately 25 EUR)  nearly a year ago. Compared to average fountain pens like Lamy Safari, the price can be adjusted for this nicely designed pen. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Pelikanbird


25 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  The answer to your question is: yes I did like it very much and thank you very much for bringing this model to my attention.

  "I guess that's because it is way out of regular Pelikan line." I also agree with your statement here. It seems that from time to time Pelikan issues some pens which fit between their Souveraen range and the Pelikano range like Epoch and Pura ranges.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your nice comment Rui. Indeed this pen lies between the funny, childish Pelikano line and classic Pelikan Souveran range. Therefore, it stands in purgatory.

   I liked it but the nib is a bit on the dry and finer side for my taste.

   Best regards,

   Sil
 2. Fotoğrafta yazı örneği dikkatimi çekti 'Acaba F uç mu?' dedim kendikendime. Merakla yazının devamına baktım ama M uç imiş. Örnekte gayet güzel görünüyor.

  Silikon olması da ilgi çekici. Peki ipeksi bir tutuş sağlıyor mu? Klipsteki vidayı sökecek bir de anahtar koysalarmış tam olurmuş.

  Lamy'nin kıdem tazminatı bayağı birikmiştir heralde : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, biraz ince ve kuru bir uç. Ben daha ıslak uçları seviyorum malum. Silikon kısımları da güzel. Hoş bir dokusu var.

   Lamy'i taşeron şirketten istihdam ediyrouz biz :)

   Sil
 3. Klips ayrıntısına bayıldım. Gündelik kullanım için şık bir seçim bence de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de en çok çeken, dalgası, köpürtmesi ve klipsindeki vida oldu ^_^

   Sil
 4. Great review! And My oh My do I LOVE your hand writing! So prestine! :) Thank you

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much Ashley! I am trying to improve my handwriting with finer nibs.

   Sil
 5. Rağbet görmemesine şaşmamalı. Gayet düz kalem diyebileceğimiz bir kalem. Bir Pelikan th.INK, iki bu.
  Benim Level 65'in B ucu da en iyi ihtimalle M gibi. Acaba bu alt seriler hep ince mi gidiyor?
  Mürekkep nedir? :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bence daha çocuksu görünen ve sorunlu bir kapağı olan Th.INK'in aksine bu kalem biraz daha kullanışlı ve Lamy Safari'ye rakip olabilecek nitelikte.

   Mürekkep Pelikan kartuş :)

   Sil
 6. montblanc detected!

  -photonokt

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A-ha! Photonokt detected!!!!

   Bir montblanc sahibi, o güzelim logoyu nerede görse tanıyor di mi?

   Sil
 7. Bu fiyata bence muhteşem bakalım bulabilecekmiyim? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sık rastladığım bir kalem değil ama en kötü ihtimalle Pelikan'ın Türkiye distribütörüne ulaşırsanız onlar yardımcı olurlar...

   Sil
 8. Oldukça çekici bir kalem. Özellikle klips montaj şekli ilginç. İlk fırsatta edinmek lazım. Belki de benim aradığım kalem budur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurullah bey, sizdeki kalemlerden sonra aradığınız ruh eşiniz olan kalem bu olur mu bilmiyorum :) Ama güzel bir gündelik kalem adayı bence. Aranızda bi konuşun, anlaşırsanız neden olmasın :)

   Sil
 9. Kalemin yazma kalınlığı bana tan Caran d'Ache'lık gibi geldi. Storm özellikle yakışır gibi. Lamy alacağıma bu kalem tercihim olur. Gözü pek bir kalemmiş. Kullanırken çekinmezsin. Diğer Pelikan kalemlerde biraz itinalık durumu vardır, aman çizilmesin gibi, bu baya her yere rahatça koyulacak tarzdan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalem siyah gri olduğundan bana hep kapalı havaları hatırlatan storm'u koyar mıyım bilmiyorum ama şöyle güzel canlı bir Caran d'Ache mürekkep yakışır bu kaleme. Kendisini zaten ofiste tutacağım içindeki dev Pelikan kartuş bitene kadar. Ondan sonra caran d'Achlayalım bakalım :)

   Sil
 10. This pen comes with the black parts in white and a matte silver tone clip instead of black. On the white pen the silver-tone clip is held on by a matte black screw which just throws the whole white/silver design aspect out the window! I like the look of the white pen better but find the pen overall to be rather uninspiring.

  The Dion comes as a fountain pen, ballpoint pen and rollerball. They are really hard to find today and may not even be manuafactured any more. I found a couple on ebaY for more than fifty USD each.

  There are rumors the Dion is made by Parker, but I have no evidence of this. The nib on the Dion fountain pen looks similar to the nib on the cheaper Lamy pens, such as the Safari. Some speculate the nibs are made by Lamy. I seriously doubt it. But not owning a Pelikan Dion, I cannot comment further. Thanks for the review. You don't see this pen come up often.

  Regards, David

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your great comment David,

   I have seen the white one either and it was an option while I was making the purchase. I liked the black one better. And to be frank, I was not sure if the white silicone parts can keep up with every use and become looking dirty...

   I think we are glad that Turkish distributor still has a few on hand. I never interested in rollerballs or ballpoints but glad to have a fountain pen.

   Hope you can find one in a great price one day.

   Best Regards,

   Sil
 11. Fondaki kitaplara bakarsak şekilbilimci olmanıza az kaldı galiba. Prof. Langdon benim en sevdiğim hayali kahramandır. Ama ben bu kadar vakit ayıramıyorum bu bilime tabi.

  Bu arada Eylül de geçiyor. Fatih Bey de teşrif ettiler ise...Vallahi isteriz, bekliyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semboloji benim en sevdiğim konuların başında geliyor. Uzun yıllardır bu konuda okuyorum. Elbette iyi bir semboloji bilgisi, sembollerin ardını dolduran felsefe, din ve fikirleri de bilmekten geçiyor. Bu yüzden çok uçsuz bucaksız bir konu.

   Fatih beyler henüz teşrif etmediler maalesef. Hatta yaklaşık iki aydır biz de Fatih beyin gül cemalini göremedik. Zaten duyduk ki, kendisi üç montblanc parası verip bir adet kulaklık almış. (şişştt Fatih kime diyorum, o kulaklık iade edilip yerine kalem alınacak! ) Şaka bir yana yakaladığımız anda kamera arkasına geçireceğiz kendisini. Hoş tabi bu saatten sonra hala eline kamera almak hevesi kaldıysa...

   Sil
 12. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama sanki Pelikan Tasarımcısı abiler bu tasarımı patron istedi diye, içlerinden gelmeden yapmışlar.
  Nerede güzelim, insanın içini yakan Pelikan tasarımları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da sanki "Çok klasik olduk, yeni tasarımlar yapın" diye emir gelmiş gibi geldi. Ama ben yine de beğendim. Bence günlük kullanım için güzel bir kalem.

   Sil
 13. Duruşu zaten günlük kalem olduğunu gösteriyor, ama günlükde olsa ben kalemi dayanıklı olmasını beklerim, rengi kolay değişmemeli, ucu hemen yıpranmamalı. NEyse önce bir Lamy alayım da sonra sıra Pelikana gelir, belki uygun fiyata bulursam alırım.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...