Rohrer&Klingner Verdigris Ink Review

Scroll down to read in English


Bu haftanın mürekkebi Rohrer&Klingner markasının Verdigris'i. Almanca bir kelime olan verdigris Fransızca vert (yeşil) ve gris (gri) kelimesinin birleşiminden oluşuyor. Zaten bizim mürekkebimizde de yeşilin tonlarını görmek mümkün. Ancak griyi seçebildiğimi söyleyemem. 


R&K Vergidris, Rohrer&Klingner'in eski ecza şişelerine benzeyen, metal kapaklı, geniş ağızlı, koyu renkli şişelerinde geliyor. Geniş ağzı özellikle Pelikan M800, M1000 gibi büyük kalemler için avantajlı. Koyu renkli şişeler ise mürekkebin güneşten etkilenmemesi için kullanılıyor. 


Revnak (sheen) sevenlere bir kötü haberimiz var. Bu mürekkepte hiç revnak yok. Eğer ben ıslak kalemlerle yazıp sonra güneşin mürekkebimi parlatmasından hoşlanıyorum diyorsanız Verdigris size göre değil. 


Satürasyonu yüksek. Kağıtta "ne güzel mavi-siyah" derken "aaa koyu yeşil" dedirtiyor insana. Öyle ahım şahım bir gölgelenmesi yok. Orta karar. Ancak ufak bir kusuru var ki, özellikle ucuz kağıtlarda kırçıllanma yapmaya bir miktar meyilli.  


Mürekkebimizin su ile arası da pek yok. Eğer bu rengi çok beğendiyseniz ancak suya dayanıklı bir şeyler arıyorum derseniz Verdigris ile aynı renk diyebileceğim ancak suya çok dayanıklı olan Noodler's Air Corp Blue Black'e bakabilirsiniz. Ancak sudan yana bir sıkıntınız yoksa, Verdigris gündelik hayatta da rahatça kullanılabilecek, nefti yeşilin oldukça güzel tonlarından bir tanesi. 

Siz nasıl buldunuz Verdigris'i?

Sevgiler

Zeynep Kalbiminyeşili

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week's ink is Verdigris from Rohrer&Klingner. A German word Verdigris derives from French words vert (green) and gris (grey) And it is easy to see the green in our ink despite the lack of grey. 

R&K Verdigris comes in broad neck, dark glass bottle with a metal cap which looks like old pharmaceutical bottles. Broad neck is an advantage for big pens such as Pelikan M800, M1000 etc. And dark colored glass protects the ingredients exposing from the sunlight. 

I have bad news for sheen-seekers. There is no sheen in this ink. If you say "I like writing with wet pens and watching the sun glaring on my ink afterwards" this ink is not for you. 

Saturation is high. While you are thinking "what a lovely blue-black" then you just realize it is actually dark dark dark green. Shading is medium, not good, not bad. However, there is a little problem that it tends to feather on cheap paper. 

And it is not built for water-resistance either. If you really liked this ink and you are suffering because you need something exactly like this but water-resistant, you should be checking out Noodler's Air Corp Blue Black. But if you are comfortable with this, then Verdigris is one of the best tones of dark green which can be used in everyday occasions. 

Did you like Verdigris?

Cheers,

Zeynep Greenofmyheart
20 yorum:

 1. bir mürekkep tanıtıp başka birine ilgimi çektirdin :) "Noodler's Air Corp Blue Black" sepete eklendi. ;) buna benzer yeşil-siyah tavsiyeniz var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de Diamine'nin bu tarz siyah-yeşilleri var. Umber mesela. O da hoş bir renk.

   Sil
 2. I love this kind of color (especially in clothes) but it gets tricky when it's in ink though, when it gets too green (not blue enough), it just reminds me of the lake where Voldemort kept his army of inferi...

  Anyway, I can never stop gawking at other people's white tortoise whenever they post about it...It's so classy!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I just remembered, I have a shirt in same color. I haven't been wearing it for a long time :) And yes, this color is quite noble in clothes! And yes, this lake where who-must-not-be-named keeps one of his horcruxes. It really resembles :)

   Sil
 3. Bu hafta herkes mi yeşil kullanıyor acaba? Ne yana dönsem yeşil :P
  Kalem M600 galiba. Mürekkeple çok güzel uymuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki gezegenler öyle dizilmiş bu hafta :) Kalem M400, M600'üm yok ama incelemesi var. Almaz mısınız bi dal?

   Sil
 4. Yes, it's the most beautiful ink of R&K!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Zaida, I am glad you liked it. But be aware, Scabiosa and Alt-Goldgrün fans might come any minute to get you :)

   Sil
 5. It does has some subtle sheen when it's very wet :) But in normal writing it's not visible... http://cl.ly/image/2f0q1K3S0g26

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am quite surprised to see this, because normally Fabriano paper I use reveals sheen especially in heavy use as above. But your capture really has sheen, I have to say :) Thank you for sharing with us.

   Sil
 6. Ben ilk resmin küçük halini her gördüğümde penguene benzettim nedense :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rorschach mürekkep testi gibi oldu bu :)

   Sil
 7. Islak kalem mürekkebi gibi duruyor. Ayrıca dolma kalem ve mürekkep endüstrisinde Almanya'yı tek geçmek üzereyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başıma bir iş gelmeyecekse, ben Montblanc mürekkepleri de çok seviyorum. Buraya not düşeyim.

   Sil
 8. Peter Buergin-Witt14 Eylül 2014 18:44

  Great review of one of my favorite inks :) ; you certainly found the strengths and weaknesses of this ink. Remarkably, pretty much the same can be said about its color twin Diamine 'Twilight', except that it's a little less saturated than 'Verdigris'.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am glad you liked it Peter. I didn't use Twilight myself but from what I read, they are quite similar. But for me, I guess, I would go with Noodler's Air Corp Blue-Black if I had access to Noodler's inks.

   Sil
 9. Thank you Zeynep ! :) This ink really varies from blue to green depending on the pen and paper used with it. I love this ink for the atmosphere it carries. Vert-de-gris doesn't really mean "green of grey". It's an alteration of "vert-de-Grèce", where this pigment was first used. You get this blue-green with rusty copper. It's also been used as poison and, as such, could still be of any interest for Scabiosa and Alt-Goldgrün fans. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Jean-Yves. I searched it after your comment and yes you are absolutely correct. It is kind of the color of rust occurred on copper. Thank you very much!

   Sil
 10. Bu mürekkebi sevmediğinizi bariz bir şekilde çıkardım yazıdan yanılmış olabilirim tabii ki. :) Haliyle okurken de pek ısınamadım mürekkebe, arşivimde hiç R&K yoktu, bir süre daha olmama istikrarını sürdüreceğe benziyor. :P

  Yakınlık olarak da bilmiyorum ne dersiniz, benim günlük en çok kullandığım Teal, Diamine'ı andırdı bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çipetpet ama lezzetli çipetpet değil :) Yani bu renge bayıldım ama belki bunun yerine Noodler's Air Corp Blue-Black daha güzel olabilirdi. Ama R&K güzeldir. Özellikle Alt-Goldgrün çok güzel bir renk. Verdigris Teal'e göre daha koyu.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...