Sailor Kobe No:3 Sepia Ink Review / Sailor Kobe No:3 Sepia Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English


Sailor'ın özel mürekkep serisinden ikinci mürekkebimiz olan Sepia ile karşınızdayım bugün. Sepya rengi bana nedense hep Metin Altıok'un yazdığı, Sezen Aksu'nun söylediği Kavaklar şarkısını hatırlatır. Bu sebeple bu mürekkebi denerken, hemen incelemesini yapıp kaldırmak telaşı içinde buldum kendimi. 


Ama aslında Sailor Kobe Sepia ya da numarası ile atıfta bulunursak 3 No'lu mürekkep daha çok çikolata rengine yakın bir kahverengi. Sepya denince aklıma gelen renge göre epey koyu tonda. Ancak yıllar önce incelediğim Private Reserve Chocolat ile kıyaslarsak daha soğuk bir alt tona sahip bir kahverengi olduğunu söyleyebilirim. 


Sailor Kobe Sepia, özellikleri bakımından iyi bir mürekkep. Suya dayanıklılığı orta karar, akıcılığı ve lubrikasyonu yüksek. Maalesef sadece Japonya'ya özel olması hasebiyle ülkemizden ulaşmak zor olsa da, ola ki Japonya'ya giden arkadaşınıza ne sipariş vereceğinizi şaşırırsanız bu mürekkep güzel bir alternatif olabilir. 

Bu arada merak ediyorum kahverengi mürekkep kullanıyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Çikolatarenklisanatçı

CONTINUE to READ in ENGLISH

I am here today with our second ink from Sailor's Kobe ink series; Sailor Kobe Sepia. Sepia as a color always remind me of a song which was written by our beloved demised poet Metin Altiok and singed by Sezen Aksu; Kavaklar (Poplar Trees) Therefore, when I first got this ink, I found myself in urge to complete the review once and get rid of it immediately. 

However, Sailor Kobe Sepia or if we just refer with the number, Sailor No:3 is rather a brown ink unlike sepia. I think it is much more darker than the tone appears in my mind when I think of a sepia. If we compare it with Private Reserve Chocolat which I reviewed million years ago, Sailor Kobe Sepia has cold undertones compared to Chocolat. 

Sailor Kobe Sepia is a well-behaved ink. Medium water-resistant with high flow and lubricity. Even though it is hard to get this ink since it is a Japan only edition, it might be a good alternative if you cannot decide what to request from a friend visiting Japan.

By the way I am wondering, do you use brown inks often?

Cheers,

Zeynep Chocolatebrowngirl

18 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Many thanks for reviewing another Sailor ink, a ink brand that I personally find of an excellent ink quality but not widely available in Europe as you said.

  Sepia is one of my favourite colours and from your picture this ink seems to be indeed very close to the original pigment recipe. Not sure if you know but Sepia was originally made from cuttlefish ink and today there is at least one manufacturer that still produces that pigment: Kremer in Germany.

  It is an excellent colour for either watercolours or as a dip pen ink. I do not use it in fountain pens as it is made of a pigment rather than a dye and there is the probability of one blocking the pen.

  Kind regards,

  Rui CuttlefishSepia

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Mr. CuttlefishSepia,

   Thank you for another great comment. I like Sailor inks and I don't know why I act so slow to publish them in the blog. Ultramarine, Epinard and Grenade are among my favorite inks.

   However, I am not very keen on sepia inks. Sometimes, they look great on yellow, ivory paper but in normal life I have something preventing me to use them.

   And it is good to know, there are still people out there making production with ancient ways of manufacturing. It is quite nice.

   Best Regards,

   Zeynep

   Sil
  2. Hello Zeynep and Rui,

   The japanese brand Hakase is also producing a traditionnal sepia ink. I haven't tried it yet. They only craft 10 bottles a month, so it's very intriguing ! Have a look here :
   http://translate.google.fr/translate?hl=fr&sl=ja&tl=en&u=http%3A%2F%2Ffp-hakase.com%2Fproducts%2Fink-others%2F

   Thanks for introducing Kremer manufacturer, Rui. Their work about nature's colors is nice !
   http://kremer-pigmente.de/en/naturfarben

   Most of all, thank you Zeynep for review this ink. I'm also keen on Sailor's sheen ! :p

   Regards,

   JY

   Sil
  3. Hi Jean-Yves,

   10 bottles a month? This is what I call a boutique production. And I loved the way that Kremer photographs their pigments. It looks lovely!

   About the sheen, I think Grenade is a notch below our very famous J. Herbin regarding the generous sheen!

   Best,

   Sil
 2. Çikolataya benziyor, özellikle kışın sıcak çikolata gibi insanın içini ısıtabilir diye düşünüyorum :) Henüz kullandığım kahverengi mürekkep yok ama yeşillere ara verip biraz yönelmek iyi olabilir, neden olmasın :) Bunu sevdim bir hayli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sanırım yeşillere daha düşkünüm mürekkep konusunda ama benim zevkim de zaman zaman yön değiştiriyor. Bazen maviler, bazen morlar, bazen yeşiller. Beğenmenize sevindim...

   Sil
 3. merhabalar,
  2.el olarak turuncu M320yi ilk aldığımda içinde Montblanc Toffee Brown vardı, kalem ile çok iyi eşleşmişti. bu mürekkepten sonra elimdeki eski parker quink solvx brown ile mürekkepledim parker'ın rengi sailor'a benziyor. koyu bir kahverengi. mbden sonra pek beğenmedim. sanırım turuncu m320 de kullanmak üzere toffee brown alacağım... :)

  bir de sailor u başka kalem ile denediniz mi acaba? camlin gibi ince uçlu kuru yazan kalemlerle mürekkebin rengi tamamen farklı gözüküyor, kendi yeşil mürekkep tarifimi hazırlarken camlin ile denemeleri yapıp sonra mürekkebi farklı ıslak yazan kalemlerle denediğimde sonuç bambaşka çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Montblanc'ın mürekkepleri gerçekten güzel ve sorunsuz mürekkepler. Ben henüz edinip kullanmasam da, toffee brown'un da çok fazla seveni olduğunu biliyorum. Parker'ın sanırım sevdiğim tek mürekkebi blue-black. Siyahını hiç sevmiyorum mesela...

   Sailor mürekkeplerimi genelde Pelikan kalemlerime koyuyorum, şimdiye kadar çok sorun yaşamadım ama elbette ıslak ve kuru kalemler arasında bir ton farkı oluyor. Doğal...

   Sil
 4. Merhaba, Diamine Chocolate brown kullaniyorum. Ama Scrikss 17'de kullanmasaydim daha cok sevebilirdim sanirim. Islak yazan kalemleri daha cok seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bizim Scrikss'ler, özellikle de eskiler sağolsunlar biraz kuru yazıyorlar. Ben de ıslak kalem sevdiğim için anlayabiliyorum sizi :)

   Sil
 5. Bence en iyi sepia Diamine Sepia. Sonbahar rengi gibi olacak sepia dediğin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diamine Sepia benim kafamdaki sepia rengine daha yakın sanki...

   Sil
 6. Nice ink. Thank you for taking time to make this review.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your kind comment Indra. I am glad you've liked it.

   Sil
 7. This is a lovely looking ink, though somewhat different to what I traditionally know as "sepia". It's beautiful and now I think it'll make a nice addition to my collection. I like brown ink, it's a very elegant alternative to black ink. Thanks for the review :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I totally understand you. This is not the sepia I have in mind either. I love brown inks only on yellow/ivory paper.

   Sil
 8. Her şey bir yana Kavaklar güzel şarkıdır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kavaklar'ı ne zaman dinlese ölmüş kedisine ağlayan bir adam tanımıştım. (Ya da tanıyamamıştım)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...