Currently Inked / Mürekkepliler

Scroll down to read in English


Uzun zamandır Mürekkepliler yazısı yazmamışım. Aslında  bu yazıyı yazmak benim için de ufuk açıcı oluyor. Mesela kendimi eğlenceli renklerden ne kadar uzak tuttuğumu fark ettim. Gelecek hafta daha renkli olmalıyım. Bu hafta aramızda yeni kalemlerimiz var. 


Pilot Custom 74 aslında aklımda olan bir kalem değildi ancak MS denilen müzik uçla olunca dayanamayıp aldım. Maalesef uç korkunç derecede cızırtılı. Bir haftasonu sabırla üzerinde çalışmam gerekiyor sanırım :/ İçinde Pilot'un kendi siyah kartuşu var. 

Pelikan M200'ü biliyorsunuz zaten. Italik uçla almıştım. Tıpkı bir spor araba gibi, çok yakıyor ama mürekkebin hakkını da veriyor kağıtta. İçinde çok sevdiğim mavilerden Iroshizuku Asa-Gao var. Yakında yazısı gelecek. 

Üçüncü kalemimiz TWSBI'nin artık üretimini durdurduğu Micarta. Bendeki klipssiz olanı. Ucu Broad ama beklediğim kadar etli çıkmadı sanki. İçinde Iroshizuku'nun pek göz önünde olmayan ama bence underrated kalmış yeşillerinden syo-ro. Kuruyunca çok hoş bir yeşile dönüşüyor. 

Dördüncü kalemimiz Faber Castell Ondoro. Daha önce başka bir gövdesinin incelemesini yapmış, beğendiğimi de söylemiştim. Smoked Oak versiyonu çıkınca dayanamadım. Ahşap gövdeli kalemleri seviyorum. Bunun ucu da ince geldi nedense. İçinde ofis mürekkebim olan Caran d'Ache Idyllic Blue var. 

Ve son olarak eski kalemlerden Reform 1745. Oldukça basit yapıda, pistonlu bu kalemin ufacık ve yarı-esnek diyebileceğimiz bir ucu var. İçinde Sailor'ın son serisinin en çok beğenilen mürekkebi Yama Dori var. Onun da incelemesi yakındır. 

Siz neler mürekkeplediniz bu hafta?

Sevgiler,

Zeynep Tirşebirtelaş

CONTINUE to READ in ENGLISH


It has been a long time that I couldn't post any "Currently Inked" pens. Actually writing these posts are always surprising for me since I can realize how I got far far away from joyful colors. I need to be more and more colorful next week. And this week we have new fountain pens.

Pilot Custom 74 was not the pen I had in my mind but I couldn't resist the Music nib. However it is awfully scratchy :/  I think I will spend a weekend to smooth it off. I inked it with a black Pilot cartridge. 

You already know Pelikan M200 Cognac. I got it with an italic nib. It is like a sport car. Spends a lot of oil/ink but ink looks great on the paper. I inked it with Iroshizuku Asa-Gao. It will soon be reviewed. 

Our third pen is TWSBI Micarta. Maybe you know, TWSBI stopped manufacturing this pen recently. Mine doesn't have a clips and it is with a broad nib. I was expecting a broader and juicier nib but yet I am fine with it. I inked it with Iroshizuku syo-ro one of the most underrated inks of Iroshizuku. It is a great tone of green. 

The fourth pen is Faber Castell Ondoro smoked oak. Maybe you'll remember I reviewed Ondoro in a different body. (Here you are) I couldn't resist the smoked oak version. Even though it is a Medium, it is a bit fine for my taste either. I inked it with my office ink, Caran d'Ache Idyllic Blue

And lastly a vintage fountain pen; Reform 1745. It is a simple fountain pen with piston filler. It has a tiny nib which we can call semi-flex. I inked it with the most popular ink of new Sailor Jentle series; Yama-Dori. It is also coming soon. 

What did you inked this week?

Cheers,

Zeynep Bluegreenpanic


23 yorum:

 1. Bu hafta tesadüfen bulduğum bir kartuş mürekkebi denedim. Sürekli uğradığım bir kırtasiyede tesadüfen karşılaştık, ellerinde 3 tane kartuş kalmış. Parker Ruby.
  Mürekkebi yine bir Parker kalemde denedim bu hafta başında. Ve aşık oldum. Gül kurusu desen değiş, şarap rengi desen değil. Gölgeler oynaşıyor içinde.
  Ve lakin üretimi yok, devamı yok, satılan yer yok. Elimde iki kartuşla kalakaldım. Geç buldum tez yitirdim efendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelikan'ın eski çıkardığı Penmanship serisinden bir mürekkep Ruby. Maalesef hem şişeleri çok güzeldi, hem renkleri ama artık üretilmiyor...

   Sil
 2. Bende bu hafta geçen haftadan geçen haftadan kalan kalemler var.
  M Stub Pilot Metropolitan - Pelikan 4001 Purple
  M Platinum Cool - Kaweco Turquoise
  OB Lamy Safari Neon Coral - Diamine Kensington Blue
  F TWSBI Diamond 540 ROC - Iroshizuku Yama-Budo

  Ya şu Yama-dori'yi nereden bulacağız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de P.R. Ebony Blue istiyorum, benziyorlar mı ne...!

   Sil
  2. Ne kadar renkli set yapmışsın Berk. Özendim. Ben de yapmak istiyorum valla.

   Yama-Dori gelecek diyorlar Yeni Zaman Kırtasiye'ye.

   Sil
  3. Ebony Blue biraz daha farklı...

   Sil
  4. Çok canım sıkılıyor. Bana 150 lira civarına çok kalın, çok ıslak kalem önerisi lazım. Yaklaşık 2 aydır hiç bir şey almadım sıkıntıdan kendimi yiyeceğim.
   Aslında bir Güven Sanat yapsam,bir Fabriano filan alsam rahatlarım gibi.

   Sil
  5. Faber Castell'ler epey ıslak oluyor ama Broad bulmak zor. Acaba TWSBI'ne uç mu alsan? 150 öyle bir rakam ki, o fiyatta kalem az. Altında bir sürü seçenek var, üstünde de var. Kaweco için B ya da BB uç da olabilir. Ayrıca belki bulabilirsen Monteverde Broad uç da işe yarayabilir.

   Sil
  6. Altı da olur tabii ki :) hatta 200 liraya kadar çıkabilirim gerçekten beğenirsem. TWSBI 'nin broad'u bana ince kaçabilir, ben BB gibi bir şeyler arıyorum. Kaweco'ya bir bakmalı.

   Sil
 3. Zeynap Hanım,Ondoro smoked oak harika görünüyor.Bende M uçlu metalik gümüş Loom var.Fine uçsever olmama rağmen M uçlu Loom un pürüzsüz ucu çok hoşuma gidiyor.Ondoro Smoked oak düşünüyorum.Nereden aldınız acaba? Bildiğim kadarıyla Faber TR deki tüm kalemleri M getiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim şimdiye kadar denediğim Faber-Castell uçlar hep çok pürüzsüzdü. Ben de sevdim. Keşke broad uç da olsaydı. Ben bu kalemi Yeni Zaman Kırtasiye'den aldım. Sanırım son kalemdi ama başka kırtasiyelerde bulunabilir sanıyorum.

   Sil
  2. Ne kadara aldığınızı sormayı unutmuşum:)

   Sil
  3. Ben başka şeyler de aldığım için hesap karıştı biraz ama sanırım 250 gibi bir fiyatı vardı. Tam emin değilim.

   Sil
 4. Hi Zeynep,

  Great to hear that I am not the only one who only has few pens inked up at anyone time.

  The ones I have inked up at the moment are:

  MB 149 Le Grande + MB Permanent Grey ink
  Lamy 2000 + MB Turquoise
  Swan Green Lizzard skin + Aurora Black

  Have a great weekend.

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   I love Aurora Black. It is one of my favorite black inks. Permanent Grey is also great and alas MB doesn't continue the turquoise ink. I also have a bottle that I am not very keen on using it :)

   Have a great weekend too!

   Sil
 5. TWSBI Micarta almayı düşündüğüm, bu nedenle merak ettiğim bir kalem. Yakın zamanda bu kalem hakkında yorum yazmayı düşünüyor musunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazı yazmadan önce bir süre daha kullanmak isterim açıkçası. Sizi yanıltmak istemem. Ama mutlaka gelecek yazısı.

   Sil
 6. Merhaba Zeynep hanım, büyük beğeni ile takip ediyorum blogunuzu. Her yayınladığınız yazı tarifsiz güzellikte oluyor. Şöyle bir soru sorsam size; ıssız bir adaya düşseydiniz, hangi dolmakalemi, hangi mürekkebi ve hangi defteri alırdınız. Kural bu ya, sadece birer tane olacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Epey zor bir soru bu. Normalde Platinum 3776 Music kalemimle aşk yaşamama rağmen, ıssız ada sorusu olunca Sailor Zoom uçlu bir kalem alırmışım yanıma gibi geldi. Çünkü Fine ile BB arasında yazı şekli var. Böylelikle sanki bir sürü değişik uçlu kalemim olmuş gibi olur. Mürekkep olarak normalde Parker Quink Blue-Black alabilirdim ama yazdıklarım kaybolmasın diye Noodler's'ın bulletproof mürekkeplerinden birini seçerdim. Defter olarak da Quotable Journal alırdım sanırım :)

   Sil
 7. Biraz konu dışı olacak ama bir şey sormak istiyorum. Semboloji ile ilgili başlangıç için en uygun kitap sizce hangisi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm bu da zor bir soru. Ben sembolojiyi kitaplardan öğrenmedim. Bu yüzden doğrudan falanca kitabı alın, bu iş tamam diyemiyorum. Öyle bir kitap da olabileceğini sanmıyorum. Zira, sembolleri anlamak için, sembollerin arkasındaki fikirleri anlamak gerekiyor öncelikle. Çünkü sembol dediğimiz şey, büyük fikirlerin görsel karşılıkları. Bu yüzden içinde hem semboloji, hem de sembollerin dayandığı fikirler bulunan bir kitapla başlamanızı tavsiye ederim. Bu konuda da size Manly P. Hall'in Tüm Çağların Gizli Öğretileri kitabını tavsiye edebilirim. Yazarının henüz 26 yaşındayken, 1928 yılında tamamlamış olduğu bu kitap beni her zaman haretlere gark etmiştir. Bu kitabı okuyarak hem konuya aşina olabilir, hem de çok geniş olan semboloji alanında nereden başlayacağınızı kestirebilirsiniz sanıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Bir de açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Benim bu bahsettiğim ezoterik semboloji. Yer yer örtüşmekle birlikte sanat tarihi sembolojisi farklı bir alan oluşturuyor örneğin. Ya da Jung anlamında semboloji daha da farklı bir alandır. O konularda çok bilgi sahibi değilim ben.

   Sil
 8. ihsan zeyveli25 Ekim 2014 19:36

  merhaba bende bloğunuzla yeni tanıştım ve çok hoşuma gitti. bende bi dolmakalem meraklısıyım ama tabi sizin kadar çok kalemim yok ve o kadar da bilgili değilim bende scrikss 78m, sheaffer 400 ve mikronun basit bi kaligrafi seti var yalnızca :( ama bi kaç seneye artırmayı düşünüyorum. bide size bi sorum olucaktı scrikss kalemin kapağı çatladı ve kutusu kırıldı maalesef (tükenmez kalemle set halindeydi tükenmezinde kapağında sorun var) bu seti garantiye göndermem halinde olumlu bir sonuç alabilir miyim acaba? bide nasıl gönderebilirim garantiye? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Yaşınız henüz genç eminim ileride çok daha güzel kalemleriniz olur. Bu kadar genç yaşta dolmakalem kullanmaya başlamış olmanız bence harika.

   Scrikss'le ilgili olarak müşteri hizmetleri ile görüşürseniz onlar size kalemi göndermeniz için adres verirler. Bildiğim kadarıyla bu tarz konularda çok yardımcı oluyorlar.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...