J. Herbin Rose Cyclamen Ink Review

Scroll down to read in English


İstanbul soğuyor. Hava gittikçe daha erken kararmaya başlıyor. Kendimi eve zor atıp, ilk iş olarak çay suyu koyacağım günler yakın. Bu yüzden henüz az biraz aydınlık varken içimizi açacak bir mürekkep inceleyeyim dedim. Elime ilk gelen mürekkep de J. Herbin'in Rose Cyclamen'i oldu. Türkçe'de siklamen ya da tavşankulağı olarak geçen bu çiçek yaz balkonlarının vazgeçilmezlerinden biri. 


Mürekkep J. Herbin'in çok güzel görünen ama az biraz kullanışsız şişelerinde geliyor her zamanki gibi. Şişe ağzı 1670 mürekkeplerine göre daha geniş olsa da, oldukça sığ olduğundan Pelikan M4XX ve üstü kalemleri doldurmak çok zor. Hele de yarıya indiyse... 


Rose Cyclamen, J. Herbin en ıslak mürekkeplerinden bir tanesi. Akıcılığı harika. Satürasyonu oldukça yüksek. Özellikle beyaz kağıdın üstünde ben buradayım diye bağırıyor. 


Mürekkepte gölgelenme sevenlere kötü haber! Maalesef çok gölgeli bir mürekkep değil. Ancak kağıttaki duruşu güzel. 


Elbette bir de revnak meselesi var. J. Herbin Rose Cyclamen normal yazımda belli etmese de, çok yoğun damlalarda altın ışıltılar gösteriyor içinde. Ancak normal yazıda bunu beklemek çok gerçekçi değil. Evet, belki Rose Cyclamen ofiste, işte günlük kullanıma çok uygun bir mürekkep değil ama kesinlikle çok eğlenceli. Bence en azından okuduğumuz dokümanların altını çizmek için kullanılabilir. 

Siz nasıl buldunuz bu pembe mürekkebi?

Sevgiler,

Zeynep Pembe Gönlümsende

CONTINUE to READ in ENGLISH

Istanbul is getting colder and colder everyday. Sun is setting earlier and the days are soon that I will be heading directly to home after work and turn the teapot on as soon as I arrive. Therefore I wanted to make a review of a bright ink, while we still have some light. And the first ink I grab is J. Herbin Rose Cyclamen. 

It comes with the regular J. Herbin ink bottles. They look really nice but not very comfortable to use. Even though the bottle neck is a bit wider than 1670 inks, it is still hard to fill Pelikan M4XX's and bigger ones. Especially when you consumed the half of the bottle. 

Rose Cyclamen is one of the wettest inks of J. Herbin. It has a great flow. Highly saturated. It shows off especially on white paper. (In the text: "As things stand, praying is the leverage of the soul to the non-materialistic center of the world... In different words, praying is the fly of soul towards God or the manifesting and loving worship to the origin which is the source of the life miracle." Ali Shariati

Bad news for those who likes shadowing with the ink! It is not a shadowing ink. However it looks adorable on the paper. 

And of course there is this sheen thing. Even though there is no sheen in regular writing you can catch some golden sheen with big drops. It is not a daily use fountain pen ink but I guess you can at least use it to underline serious documents. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Prettyin Pink

24 yorum:

 1. Ne kadar güzel bir renk böyle, bayıldım;) Kullandığınız kağıtlar veya defterler hakkında da bilgilerinizi paylaşırmısınız.Size renkli günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu incelemede ve çoğu mürekkep incelemesinde kullandığım kağıdı şu linkten görebilirsiniz http://www.banasikcayaz.com/2014/07/fabriano-traccia-notepad-review.html

   Sil
 2. Hi Zeynep,

  Another great review of a very pretty colour ink.

  This colour reminds of a colour called 'Opera' in watercolours which was fantastic not on its own but great for one to mix other colours to create beautifully bright purples and violets.

  Please do keep up with these reviews. They brighten up my dull winterish days.

  Regards,

  Rui

  p.s. I do keep a Piao I teapot in the office for me to make my teas during the day as I am also someone who really likes drinking teas.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Rui,

   I love those joyful pinks, although I seldom use them. But I know as winter is coming, I need to brace myself with those bright colors!

   By the way, great finding someone enjoying tea. All my friends are coffee fanatics. (I really mean they are fanatic)

   Sil
  2. And I am a tea fanatic. My office desk drawer has over a dozen types of tea, mostly Chinese or Japanese teas including many types of Pu'erh, Sencha, Popcorn tea, Assam, etc.

   You should see my colleagues faces when I prepare Pu'erh tea gong-fu method. If you watch this video you will see what I mean:

   http://teadb.org/noble-mark/

   Sil
  3. I also like Pu'erh, Sencha and from western style teas I like Lady Grey for the morning. I also like Longjing and jasmine pearl.

   And this is quite a lovely video. Is it yours?

   Sil
  4. Thank you very much Zeynep.

   No, it is not my video. It is one of the forums I visit from time to time searching for tea information, specially Pu'erh.

   Longjing (or Dragon Well as it is also known) is a lovely tea and one of my wife's favourites. Another one is Silver Needle (Yin Zhen) white tea.

   As to the aromatic teas, Jasmine tea is indeed one of my favourites when I eat Chinese type of food. To help the digestion this is usually followed by a Ripe (Shu) Pu'erh tea.

   Amongst the Western teas I prefer a Darjeeling tea which is a lighter black tea. A Chinese type of black tea, similar to the English Breakfast, is Keemun which I also like.

   I better stop. This Blog is about pens and other writing equipment. Sorry if I carried on so much about tea.

   Sil
  5. You are always welcomed. I am in love with tea and it is great to talk about it. I like Silver Needle and they call it "dancing tea" if I am not mistaken.

   We also have Turkish tea but it is generally brewed wrong so I really don't enjoy drinking it.

   Tea is a good companion to fountain pen :)

   Sil
 3. Merhaba;
  Burada henüz kışa dair izlenimler edinemediğimiz günler yaşıyoruz. Bazı günler geri sarıp yaza varacağımızı bile düşünüyorum. Ama yağmurun gelmesi yakındır. En güzeli de eve varıp en sevdiğim bardağa çayımı koyup yazmaya oturmak oluyor soğuk kış zamanlarında.
  Hayatımda renklerin olmasını önemseyen biri olarak renkli mürekkeplere ayrıca ilgim var. Bu yüzden içindeki altın ışıltılarıyla bu sıklamen renkli mürekkebi çok sevdim. Kullanımının biraz zor olduğundan bahsetmişsiniz ama sanırım yakınlarda olması yine de insana mutluluk verecek türden bir mürekkep. Hem dediğiniz gibi günlük okumalarda yahut günlük yazılarda kullanılabilir gibi geldi bana. Ayrıca kağıttaki duruşunu da sevdim.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında günlük kullanım değil derken, genelde iş hayatından ya da öğrencilikten bahsediyoruz. Yoksa insan evdeki tüm notlarını bu mürekkeple alabilir. Gayet güzel ve keyifli bir renk.

   Renk güzel şey!

   Sil
 4. Merhaba,
  Aslında yorumum bu yazı nezdinde olmayacak lâkin yine de güncenizi beğeniyle takip ettiğimi belirtmek isterim.
  Ziyaretimin sebebi ise grafiğinde kimi dolmakalemlere de atıflar yapılan şu gönderiyi paylaşmak:
  http://www.ninjaessays.com/blog/top-writing-tools-of-famous-authors/

  Bu türden bir 'Yazarlar ve Kalemleri' yazı dizisi de yakışır hani bu günceye ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

   Aslında bu bahsettiğiniz türde yazılar bazı dergilerde ya da gazetelerin kitap eklerinde vs zaman zaman yayınlanıyor. Oradan bu yazıları alıp doğrudan bloga aktarmak bana blogun özgün içeriğini baltalamak gibi geliyor. O sebeple pek yer vermiyorum ama belki link olarak paylaşılabilir.

   Sevgiler

   Sil
  2. Güzel düşünüyorsunuz; lâkin ben o çalışmaların burada paylaşılmasını değil, bizzat bu günceye özgün bir yazı dizisine başlamanızı kastetmiştim :) Mecmualardaki benzer yazılardan aşağı kalacağını zannetmiyorum.

   Esen kalın.

   Sil
  3. Oooo, iş büyük yani :) Altından kalkabileceğim bir şey olur mu bu bilmiyorum ama beklentiler böyleyse o zaman önümüzdeki maçlara bakacağız ^_^

   Sil
 5. Sivas daha da soğuyor fakat burada hava o kadar temiz ki soğuk bir huzur kaplıyor insanın içini. İyi güzel mürekkep ama okuduğumuz dökümanlar 70gramlıksa örneğin ortalığı batırmaktan başka bir işe yaramaz değil mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında doğrudan 70 gramlık kağıtta olmaz demek doğru değil. Bu kağıdın perdahına da bağlı biraz. İnce ve hafif olduğu halde çok perdahlı kağıtlar mürekkebe daha dayanıklı olabiliyor.

   Sil
  2. Kurşun kalem kullanın, dokümanlarınızı okurken, kitaplara not alırken. Batırmayın ortalığı mürekkeple, dolmakalemlerinizi kullanacak çok fazla yer var nasıl olsa.

   Sil
  3. Ben kurşun kalemin sesini sevmiyorum Reha bey. Gerçi onları kollu kalemtraşta açmak çok zevkli ama özellikle teksiri kağıdındaki sesi beni öldürüyor. Bu arada ben <3 palomino

   Sil
 6. Post ile alakası yok ama St dupont dolma kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz ?
  Sizce şu model nasıl, http://m.ebay.com/itm/191386416657?nav=SEARCH ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde şöyle düşünürdüm: "Ya allasen, işte tipik lüks tüketim firmalarının başka bir ürünü daha" Ama okuğum yorumlar ve diğer dolmakalem kullanıcılarından dinlediklerimle, bende St Dupont'a karşı olan önyargı yıkıldı. Şimdi tek eksiğim kendisini denemek ama maalesef fırsat olmadı.

   Sil
 7. Zeynep Hanım merhaba;

  Ben temel bir soru soracağım, mürekkepleri nerden alıyorsunuz? Taksim'de Panter Kırtasiye'den aldığınızı bir kısmını okumuştum sanki. Anadolu yakasında renkli mürekkep bulmakta çok zorlanıyorum. Ancak standart mürekkepler var. Kırtasiyelerdeki mürekkeplerde genelde divit için uygunlarmış. Dolmakaleme uygun olanları bulamıyorum (ya da aralarında bir fark var mı emin olamıyorum açıkçası)

  iyi günler dilerim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Mürekkepleri Türkiye'de ya www.hemen.com.tr'den alıyorum (Mesela J. Herbin'ler http://www.hemen.com.tr/murekkepler/k/3247?marka=740) ya da Kadıköy'de Güven Sanat Kırtasiye'den.

   Divit kalem için olanlar kesinlikle dolmakaleme çekilmemeli. Damağı tıkar ve kullanılamaz hale getirirler.

   Sevgiler

   Sil
 8. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Güven Sanat'a ben de gidiyorum ama bana bu mürekkepler hep divit için dediler o yüzden güvenip alamamıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. J. Herbin'in iki çeşit mürekkebi var. Bu şişeler dolmakalem için. Bir de divit için olanları var. Onlardan almayın sakın. Onlar genelde sedefli renklerde. Aman dikkat!!!!

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...