Lamy 80 Fountain Pen Review / Lamy 80 Dolmakalem

Scroll down to read in English


Haftaya şöyle eskilerden bir kalemle Lamy Vintage 80 ile başlayalım. Lamy 80, 1974-1985 yılları arasında üretilmiş pistonlu bir Lamy dolmakalem. Aynı serinin Lamy 81, Lamy 86, Lamy 27 gibi benzerlerini de görmek mümkün. Hatta dikkatinizi çektiyse, Lamy 80 çok sevgili Lamy 2000'in biraz daha incelmiş bir hali gibi.


Lamy 80'de oldukça değişik bir profile sahip 14 ayar altından oluşan bir uç mevcut. Uç kalemin diğer aksamlarıyla uygun olarak gümüş renginde. 


Lamy 80'i diğer benzer modellerden ayırt etmek için yapmanız gereken çok basit. Kapaktaki Lamy 80 West Germany yazısı hem kalemin üretim tarihi ile ilgili fikir veriyor, hem de modeli belirlememizi kolaylaştırıyor.  


Kalem piston dolum sistemine sahip. Yine Lamy 2000'deki gibi ufak bir pencere içinden mürekkep miktarı görülebiliyor.  


Kendisinin bir de özelliği var ki, pistonlu olmasına rağmen sökülüp temizlenebiliyor! Böylelikle temizleme işi diğer pistonlu kalemlere göre (Pelikan'ı saymayalım, onun da ucu çıktığı için temizlenmesi kolay) çok daha rahat şekilde yapılıyor.  


Velhasıl, Lamy 80 oldukça güzel, basit, şık ve kullanımı kolay bir kalem. Bu kalemi nereden bulabiliriz? Ben şahsen bir arkadaşımdan satın almıştım. Ama bazen Almanya'da bir dönem yaşamış akrabaların, tanıdıkların evlerinden, yabancı sitelerden karşımıza çıkabilir. Bu arada, arkadaşlardan kalem almak derken, kullanmadığımız kalemleri, mürekkepleri takas edebileceğimiz, belki satabileceğimiz, arkadaşlarımızın kullanmadıkları kalemleri satın alabileceğimiz ufak bir dolmakalem günü organize etmek fikri uzun zamandır aklımızdaydı. Siz de, elimde kullanmadığım kalemler, mürekkepler var diyorsanız bana bir mail atın. O güne sizi de dahil edelim. 

Sevgiler

Zeynep Lamyçokgüzel

CONTINUE to READ in ENGLISH


Let's start the week with a good old pen: Lamy 80 Vintage. Lamy 80 is a fountain pen produced among 1974-1985. It is a pistonfiller and it looks like the other pens of the serie like Lamy 81, Lamy 86, Lamy 27. And maybe you have already noticed, it looks like a thinner version of Lamy 2000

Lamy 80 has a 14k gold nib with an interesting shape. It is white in harmony with the other trimmings of the pen. 

You can just look at the cap in order to distinguish it from similar models. "Lamy 80 West Germany" writing on the cap gives you the idea of the production period and you can determine the model. 

It is a piston filler. And again like Lamy 2000, you can see the ink level through a small transparent window.

And it has a great feature that, even though it is a piston filler, you can dissemble and clean it conveniently. Hence, it is much more easier to clean this pen when compared to other piston fillers. (Not Pelikan yes! Since the nib is screw fit in Pelikan, it is also easy to it either) 

To put in a nutshell, Lamy 80 is a nice, smart, simple pen with a convenient use. How can we find this pen? I bought it from a friend of mine. However, you can dig through the house of your relatives who lived in Germany for a while or check the thrift/antique stores and seek the websites. 

Cheers,

Zeynep Lamyissogreat


20 yorum:

 1. Good morning!
  I must agree: Lamy is great indeed!

  YanıtlaSil
 2. merhaba,
  kamp ateşi sonrası güzel bir inceleme. facebookta bildirimi görünce lamy 2000 sanmıştım. :)
  kalem takası fikrini hayata geçirelim ben varım bu zincirde, mail de atıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Artık İstanbul'a bekliyoruz :)

   Sil
 3. ıncelemelerınızı zevkle okuyuruz resımlerınız de ayrı guzel dogrusu
  benım sızın kosenızde eksıklıgını hıssettıgım bır noktaya degınmıssınız
  bır kosede kullanılmıs yada yenı kalem murekkep alım satım bolumu olabılır mı acaba
  bız ıstanbul da sanslıyız da bu tur kalemlere ulasamayan bır suru ızleyıcınız vardır bence
  saygılar
  t.turan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Aslında böyle bir köşe yerine sanırım Facebook grubu gibi bir şey kuracağız gibi görünüyor. Orada alım satım yapılabilir elbette...

   Sil
 4. E-posta adresinizi alabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. writetomeoften et gmail nokta kom :)

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. her incelemenizi tek tek okuyup arşivliyorum. takipçilerinizden size inceleme isteği geliyor mu fakat benim incelemenizi istediğim birkaç model ve marka var . ayrıca takipçilerinizin yazı örneklerinide paylaşmanız güzel olacaktır. ama facebook grubu gerçekten ihtiyaç sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Bazen inceleme istekleri geliyor. Eğer söz konusu kalemler elimde varsa inceliyorum elbette. Siz de yazarsanız hangi kalemleri görmek istediğinizi, elimden geldiğinde incelemeye gayret ederim.

   Sanırım facebook grubu açmak farz oldu.

   Sil
 7. Merhaba,
  bloğunuzu yeni keşfettim yazılarınızı okumak çok zevkli.Sizden bir öneri rica edebilirmiyim.Dolmakalem almak istiyorum ve farklı mürekkepler denemek istiyorum sizce uygun fiyatlı scrikss mi yoksa lamy mi almalıyım? Bu ilk kalemim olucak;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Her iki marka da kendi içinde artılara ve eksilere sahip. Bence en güzeli, bir kırtasiyeye gidip iki kalemi yanyana görmeniz. Şöyle bir elinize alıp, hangisini daha rahat tutuyorsunuz, hangisi elinize daha rahat oturuyor bakmanız... Çünkü hepimizin alılştığı bir kalem tutma şekli ve stili var. Bence kanlı canlı görmeden almayın.

   Sevgiler

   Sil
 8. ben de ilk resimdeki kalem kutuya değinmek istiyorum; çoook güzel:) nerden?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kendisi normal bir kutu, ben kalemkutusu gibi kullanıyorum. Hindistan'dan almıştım ama bu tarz boyama işi Çek Cumhuriyeti'ne özgü bildiğim kadarıyla...

   Sil
 9. Elimde hiç kullanılmamış Pelikanolar var kapanmakta olan bir kırtasiyeden aldığım. Ama kör talih hiç 419um yok. Olsa bi değiştokuş sistemi, ver Pelikano al 419. Değil mi ama? Bekliyoruz Facebook'u

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın zamanda Facebook'ta ikinci el dolmakalemlerin satılabileceği ve takas yapılabileceği bir sayfa açmayı planlıyoruz. Orası eminim işinizi görecektir ama 1 Kasım'da dolmakalem takas günü var. Ona da gelebilirsiniz.

   Sil
 10. Ah İstanbul. Taşı toprağı kalem. Ben Samsun'dan Whatsapp veya Viber üstünden katılsam olmaz mı? En azından kalemleri görürüm uzaktan. Lütfen takas gününden bol bol fotoğraf çeker misiniz? Burada veya yeni Facebook sayfamızda (ufaktan yerini yapayım) yayınlarsınız hem. İçim gitti İstanbul'da olmak için şimdi.

  Üç, Boğaziçi bir İstanbul ırmağıdır
  Nice akar huruc alessultanlarda bayraksız davulsuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merak etmeyin, sayfayı yakında buradan da duyuracağız. O zaman siz de rahat rahat kalem takası yaparsınız :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...