Matay Defter Old Istanbul Notebook

Scroll down to read in English


İstanbul'un tarihi yarımadasını, Eminönü'nü, belki orada doğduğumdan olsa gerek Süleymaniye'yi, Sirkeci'yi, Beyazıt'ı tüm keşmekeşine rağmen severim. Hele bir de Eminönü iskelesindeki İstanbul kitapçısını daha bir çok severim. Aradığım pek çok kitabı orada bulduğumdan, arasıra gelen çay ikramlarından, sadece orada rastlayabileceğiniz renkli insanlardan dolayı severim. İşte bahar başında beni ziyarete gelen sevgili Defne ile kalıbımızı İstanbul kitapçısına zor atınca bu defterlerle ödülledirdik kendimizi. 


Bu defteri önce çok sevdiğim Lamy Safari kalemimle denedim. Broad uçlu Lamy kalemimde Lamy'nin kendi mavi kartuşunu kullandım. Evet biraz soluk bir mavi ama el altında bulundurmak için iyi oluyor Lamy kartuşlar.


Lamy Safari Broad ve Lamy mavi kartuşla defterin arka sayfası oldukça ferah görünüyor değil mi?


Daha sonra aynı deftere Diamine Majestic Blue ile mürekkeplediğim Platinum 3776 Broad uçlu kalemimle denedim. (Gördüğünüz gibi aman aman kalın uçlu bir kalem değil)


Ama bu sefer sonuç gerçekten çok farklıydı. Arka sayfaya oldukça şenlikli, "Ooo kimleri görüyorum"lu bir hal aldı. Bu yüzden defterin kağıt kalitesine dair yorumda bulunmak yerine, kararı size bırakıyorum. 


Defterle ilgili daha fazla bilgi almak için websitesine girmek istedim. Ancak maalesef site açılmıyor. Internette gold notebooks diye aratınca da envai çeşit bilgisayar ilanı ile karşı karşıya kalınca firmaya ulaşmaya çalışmaktan vazgeçtim. Bu, üzeri gravürlü, eski İstanbul temalı defterin fiyatı 13 lira. İstanbul kitapçılarından ve İstanbul müzelerinden alınabiliyor. Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse bu yazıyı hatırlarsınız belki.

Sevgiler,

Zeynep Konstantiniyye

CONTINUE to READ in ENGLISH

I love historical peninsula of Istanbul despite the chaos it offers. I especially love the Istanbul Bookstore at Eminonu Pier. Maybe because I found some books I was looking for, maybe because of random tea treats or because of great people you can only came across there. When Defne visited me on spring, we had ourselves this Old Istanbul Notebooks from there. 

I first tried it with my beloved Lamy Safari fountain pen. I used Lamy blue cartridge with my broad Safari nib. I know it is a pale blue but convenient to have some around. 

Back of the page looks really fresh with Lamy Safari broad and Lamy cartridge, right?

Then I inked my Platinum 3776 Broad with Diamine Majestic Blue. (It is not that broad I think)

This time the result was quite different. There was a carnival on the back of the page, everybody was there! Therefore I will not be commenting on paper quality this time but let you decide. 

I also tried the website www.mataydefter.com but it is not responding and if you google "gold notebooks" then there are tons of notebook/computer related results. So I gave up, trying to reach the company to get more information. This notebook is 13 TL (around 4,5 Euro) If you ever visit Istanbul and come across with this notebook maybe you'll remember this post. 

Cheers,

Zeynep Constantinopolisian

18 yorum:

 1. Hello Zeynep,

  Many thanks for the post and using two different inks on the paper.

  Few minutes ago I also tried their website to no avail. This gives me one more reason for one day to visit Istanbul with its gorgeous architecture and long history.

  As to the first (and broader) nib not producing any ink marks on the back of the paper and the second nib doing so probably is because the second ink is a weter ink than the first. Both types of ink are excellent and have their uses.

  Last night I was practicing some calligraphy using Aurora Black, an excellent ink, and I was getting marks on the back of the paper (a Fabriano layout paper which you reviewed some time ago) but when I changed the ink to Pelikan Brilliant Black there was no longer a sight of any marks on the back of the paper.

  Since you also get tea treats there it reminds to tell you which tea I am drinking at the moment, a sample of which I have just received a couple of hours ago:

  http://www.white2tea.com/tea-shop/2006-little-gold-melon-shu/

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   I always experience that, the pleasure of writing is a combination of pen, ink and paper. Some inks are more intrusive than others, some pens are drier some papers are more tolerant. So there are different combinations with different elements.

   And Melon shu looks great. I love those packaging. I also love tin tea boxes.

   Bon apetite

   Zeynep

   Sil
 2. Zeynep Hanım,

  Ben defter firmasından Hayret. Yeteri kadar araştırma yapmadan yazmış olduğunuz bir yazınızı daha yayınlamış olmanıza adım gibi hayret ettim doğrusu. Biz buradayız, bize nasıl ulaşamadınız, siteyi niye açamadınız valla hayret....

  :)

  YanıtlaSil
 3. Defterin görüntüsü şahane ama performansı düşündürücü:) bir de paşabahçede divit setleriyle beraber satılan üstü gravürlü defterler var, onlar da matay mı acaba, merak ettim?:) yalnız fiyat ortalamanın biraz üzerinde gibi..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz denk gelmedim ama onlar da matay defter olabilir. Çok benziyor çünkü. Bildliğim kadarıyla cam divitler de Fracesco Rubinato. Neden bu ülkenin cam devi cam kalem yapmaktan kaçıp, İtalya'ya sipariş ediyor ki bunu? Anlamıyorum.

   Bu defter biraz, nasıl desem, turistik bir defter gibi...

   Sil
  2. çok haklısın Zeynep'cim, enteresan bir durum hatta üzücü biraz doğrusu...

   Sil
 4. Her gün bu blogda dolaşıyorum zaten de üstüne bir de yeni yazı görmek ayrıca mutlu ediyor beni:)
  Mutlu günler, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Yeraz. Yazdıklarım mutluluk veriyorsa ne mutlu bana. İnsan daha ne ister ki!

   Sil
 5. El yazın ne kadar harika...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Çalışarak düzelttim :)

   Sil
 6. Yaziniz cok guzel :) defter de öyle.. hemen yarin, istanbul kitapcisina gitmemize sebep.. tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Büşra, bir kaç farklı kapak seçeneği de vardı. Umarım memnun kalırsınız defterden.

   Sevgiler

   Sil
 7. İhsan Zeyveli29 Ekim 2014 18:49

  Merhaba bende bu günlerde bi defter almayı düşünüyorum Osmanlıca çalışmaları için. Genel olarak scrikss 33 kaligrafi setiyle yazarım deftere ama bubyazınızda oldupu gibi arkada yazı izini görmek kötü olur. Bana önerebileceğiniz İstanbul temalı kaliteli ve kolay bulabileceğim bi defter var mı acaba? Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, şu anda o şekilde bir defter öneremiyorum. Önümüzdeki günlerde bir defter deneyeceğim. O zaman olabilir.

   Sil
 8. Başka defter almayı deneyin. Yada defteri almadan deneseydiniz kağıdını. Belki mürekkebiniz çin malı olabilir.

  YanıtlaSil
 9. Aman aman kalın uçlu değil derken çok kalın olmadığından bahsediyorsunuz değil mi -bu soruyu neden sorduğumu dahi anlamış değilim ,belki tabi ki ondan bahsediyorum diyebilirsiniz ama cahil cahil işte-?
  Saygılar(Cahil derken kendimden bahsediyorum lütfen yanlış anlamayın:))

  YanıtlaSil
 10. Merhaba ;

  Açıkçası bloğunuza kısa süre önce rastladım ve yalnızca bir kısmını gezme vaktim oldu. Defter-kalem sever biri olarak bloğa bayıldığımı söyleyebilirim.Güzel el yazısına da hayranımdır her zaman ve sizin el yazınızı çok beğendiğimi de belirtmeliyim. Ellerinize sağlık. Eğitiminiz nedir neden bu konuyla böyle ilgilisiniz.. vs dediğim gibi bloğu pek inceleyemedim yanlış bir şey söylemiş olmak istemem. Sadece çok beğendiğimi belirtmek istedim. paylaşımlarınızın devamı dilerim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...