Pilot Iroshizuku Tsukushi Ink Review / Pilot Iroshizuku Tsukushi Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Ve bugün çikolata renkli mürekkeplerimizden Pilot Iroshizuku Tsukushi (horsetail) sizlerle birlikte olacak. Alkışlarınızla sahneye davet ediyorum kendisini. Tsukushi Iroshizuku'nun kahverengi mürekkeplerinden bir tanesi. Ben şahsen kahverengi mürekkep fanı değilim. Kahverengi mürekkeplerdeki favorim yakın zamanda incelediğim J. Herbin Lie de Thé ve henüz incelemesini yapmadığım J. Herbin Cacao du Brasil. Iroshizuku mürekkepleri çok seviyor olsam da, Tsukushi favori kahverengim olmadı. 


Mürekkebin yapısına gelirsek, tipik bir Iroshizuku mürekkebi olarak akıcılığı gayet güzel. Az miktarda da olsa gölgelenme yapan, oldukça kötü kağıtlarda bile kırçıllanma yapmayan güzel bir yapısı var. Su ile arası pek iyi olmasa da, en azından pamuklu çubukla üzerinden geçtiğimde dağılsa da tamamen silinmedi. 


Mürekkebi Fabriano kağıda damlattığımda fotoğrafta gördüğünüz gibi çok koyu bir kahverengi üzerinde yeşil bir revnak oluşturdu. Ancak bu sizi yanıltmasın, zira mürekkebin asıl rengi yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi ve normal yazımda herhangi bir revnak belirtisi yok. 
Siz nasıl buldunuz Iroshizuku Tsukushi'yi?

Sevgiler

Zeynep Atlısporklubü

CONTINUE to READ in ENGLISH

And we are inviting Pilot Iroshizuku Tsukushi (Horsetail) to the stage with a burst of applause. It is one of the chocolate brown inks of Iroshizuku. You know me, I am not a fan of brown inks. My favorite brown ink is J. Herbin Lie de Thé and J. Herbin Cacao du Brasil (I haven't reviewed it yet) Even though I love Iroshizuku inks, Tsukushi is not my favorite. 

What about the features of this ink. As a typical Iroshizuku ink, it has a flawless flow. There is a bit shading. It doesn't feather even on cheaper papers. It is not particularly good with water but it is not disappearing either. 

When I dripped the ink into the Fabriano paper, it has green sheen on very dark brown. But don't let this image fool you. It is not that dark and there is no visible sheen in regular writing. 

Did you like Tsukushi?

Cheers,

Zeynep Ridingcenter12 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Many thanks for the Iroshizuku ink revue.

  Just like you I am not a fan of brown inks as such but from time to time one of them sparkles my interest. Just like you, I do like J. Herbin Lie de Thé.

  As to this Iroshizuku ink you just reviewed you have raised my interest as well when you mentioned "it has green sheen on very dark brown" which I think I can make use of in Copperplate so next time I buy an ink it will probably be this one.

  Have a great day.

  Rui TsukushiConvinced

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Mr. Tsukushi Convinced,

   I am glad you are convinced about this ink. However I am not sure, if the sheen will shine with a copperplate nib. I hope it does because green sheen looks beautiful.

   Cheers!

   Sil
 2. The pen is really beautiful. Love it!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Zaida, it is a Pelikan M101N Tortoiseshell. I love it so much!

   Sil
 3. It's a gorgeous combo that Pelikan with Tsukushi, even if you are not convinced by the ink :)

  I think you would like Yama-guri more. It's closer to Herbin's Cacao du Brésil, but brownish hue instead of gray. Tell us if you try it!

  Thank you for sharing :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It was the same match triggered me to ink Tortoiseshell with Tsukushi.

   I haven't tried Yama-guri yet but I guess it looks like Cacao du Bresil indeed.

   Thanks for commenting

   Sil
 4. hayırlı günler zeynep hanım..her ne kadar mürekkeplere sizin kadar alakalı olmasam da bir sonraki mürekkep incelemesini heyecanla bekliyorum..ne yazık ki çok istesem de şu dönemde dolma kalemlere ayıracak çok vaktim yok..ama gizil öğrenme gerçekleşiyor..katıldığım meclislerde sizden öğrendiğim bilgileri aktaracağım fırsatlar oluyor ve ben bile şaşırıyorum kendime...benim hayatıma teknik anlamda çok şey katıyorsunuz..tekrar teşekkür ediyorum..yolunuz, kalbiniz, eliniz ve dimağınız açık olsun..vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Z. Hanım,

   Kullanmasanız bile heyecanla mürekkep incelemelerini beklemeniz ne kadar ince bir düşünce. Çok teşekkür ederim. Yazdığım şeylerin işe yaramasına çok sevindim.

   Muhabbetle...

   Sil
 5. Mürekkep bir yana, yazdığınız cümleyi pek sevdim. Sizin mi, yoksa alıntı mı?

  Teşekkürler & selamlar,

  Adaş meslektaşınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar sevgili adaş meslektaşım :)

   Yazdığım cümle alıntı. Sahibini belirtmeyi unutmuşum. Merhum Muzaffer Özak beyefendinin bir sözü...

   Sil
 6. Merhaba Zeynep hanım,

  Ben bir konuda bilginizi almak istiyorum. Başlangıç olarak hangi dolma kalemi önerirsiniz? Bir de Graf Von Faber Castell dolma kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Alınmaya değer midir?

  Yazıya nokta koymadan önce; Uzun uzun takdirlere, övgülere layık işler yaptığınızı belirtmek isterim. Sizin gibi insanların varlığını bilmek güzel.

  Sevgiyle kalın,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Yeni başlayanlar için dolmakalem isimli 3 posttan oluşan bir seri yayınlamıştım. Ona bakarsanız faydalı olacağı kanaatindeyim.

   Graf von Faber Castell'lere gelince. Her ne kadar bende henüz olmasalar da arkadaşlarımın kalemlerinden deneme şansım oldu ve gerçekten güzel kalemler olduklarını söylebilirim. Elbette alınmaya değerler. Ancak ilk defa dolmakalem kullanacaksanız altın uç yerine çelik uç tercih edebilirsiniz. Çok bastırırsanız fark etmeden ucu bozabilirsiniz çünkü...

   Güzel sözleriniz için de teşekkürler.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...