Rotring Fountain Pens Inventory Part IV / Rotring Dolmakalem Envanteri Bölüm IV

Scroll down to read in English


Geçen haftalarda Rotring dolmakalem envanterine devam etmem rica edilmişti. Ben de bu isteğe karşı koyamadığım için kalan kalemleri de yayınlama kararı aldım. Bunlar, eski üç envanter yayınlandıktan sonra edindiğim Rotring kalemler. Rotring Art Pen, kaligrafik uçlu ve sivri gövdeli italik uçlu kalemler. Aslında bu kalemler siyah gövdeli olarak halen üretimde. Bu renkli gövdelileri ise eski kırtasiyelerde bulunabiliyor. Rotring 400, o zaman epey aradığım sonradan ebay'dan bulduğum kalemlerden. Primus 'da Rotring Core'a çok benzeyen ve çocuklar için yapılmış bir kalem. 


Rotring 400'de Broad, Primus'ta ise "A" uç mevcut. Art Pen'lerim ise 1.1 ve 1.5 uçlu. Bu kalemlerin de tek tek incelemelerini yayınlayacağım inşallah. Bunun dışında bir sonraki postumuz da, Rotring'in modelini bilmediğim kalemleri üzerine olacak.

Envanterin bundan önceki kısımlarını görmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 


Sevgiler,

Zeynep Kırmızıhalka

CONTINUE to READ in ENGLISH


Recently I was asked to publish more of Rotring inventory. So I couldn't resist this request and decided to publish what I have. Those are the three models I got after I published the inventory. Rotring Art Pens are point tip and calligraphic pens. Actually they are still in production with black bodies however you can always come across with the colored bodies in old stationery shops. Rotring 400 was a pen I was looking for and I finally managed to find one on eBay. Primus is a fountain pen similar to Rotring Core which is for school children. 

My Rotring 400 is a broad, Primus has an "A" nib and Art Pens are with 1.1 and 1.5 italic nibs. Hope I will be publishing separate reviews of those pens. And next post will be about "Unknown Rotring Models"

You can click for the previous part of the inventory


Cheers,

Zeynep Redring

10 yorum:

 1. sizin sayenizde dolma kalem alıp iş yerinde ajandama yazacağım notlarda dolma kalem kullanıcam...
  Hani şöyle başlangıç seviyesinde çok maliyeti olmayan bir kalem tavsiyesi alabilir miyim? bir de dolma kalemi mürekkeple dolanını mı yoksa tüple çalışanını mı tavsiye edersiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman size de dolmakalem mikrobunu bulaştırmışız demektir. Aramıza hoşgeldiniz.

   Şu linkler umarım işinize yarar

   http://www.banasikcayaz.com/2013/07/fountain-pen-for-beginners-3-yeni.html
   http://www.banasikcayaz.com/2013/07/fountain-pen-for-beginners-2-yeni.html
   http://www.banasikcayaz.com/2013/07/fountain-pen-for-beginners-yeni.html

   Piston sistemli dolmakalemlerin de, kartuşluların da kendilerine göre avantajları var. Şu aşamada kartuşlu kalemlerle başlayabilirsiniz sanıyorum. Hem onları şırınga yardımıyla istediğiniz mürekkeple de doldurabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 2. İhsan Zeyveli28 Ekim 2014 21:30

  Merhaba
  bu rotringin dolma kalemleri çok hoş bence hatta tüm kalemleri çok güzel bende rotring 600ün uçku kalemi var o bile muhteşem bence ama keşke dolma kalemlerin üretimi devam etseydi.. Sizce herkes rotringe başvuruda falan bulunsa tekrar üretime geçerlermi? Veya o olmasa bile bu rotring 600ü bulabileceğim nereler var?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rotring 600 çok nadiren denk gelinen bir dolmakalem. Yine de Ankara'daki kırtasiyelere bir uğramakta fayda var. Bir de eBay'e bakabilirsiniz.

   Sil
 3. İhsan Zeyveli28 Ekim 2014 21:44

  Bu arada biraz önceki yazınızda rotring 600e çok benzeyen legender l techi görüp biraz araştırdım ve hoşuma gitti. Onu alabileceğim bi yer var mı bide fiyat aralığı ne olur acaba?
  Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Türkiye'de Levenger satan bir yer olmadığından ancak kendi sitesinden alabilirsiniz http://www.levenger.com/L-Tech-3.0-Fountain-Pen-13203.aspx Fiyatı da 89 dolar.

   Sil
 4. Teşekkürler Zeynep Hanım. Ricama böyle hızlı ve güzel cevap vermeniz çok mutlu etti beni.
  Eski üretim kaligrafi kalemlerinize bayıldım. Rotring bu kadar iyi yaptığı bir işi (dolmakalem imalatı) neden bıraktı anlamak mümkün değil. Rotring duy sesimizi, en azından 4-5 yeni modelle üretime geç, gönlümüzü al.
  Rotriglerimiz bitti mi sandın, unknown kırmızıhalkalar için gözümüz ekranda bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi Rotring bizi duysa diyeceğim ama maillere bile tenezzül edip dönmedikleri için hiç ümidim yok.

   Bu arada, bilinmeyen kırmızı halkaları bugün ekledim. Bakın bakalım aralarında tanıdık var mı? Ya da bende olmayan, sizde olan bir model?

   Sil
 5. Zeynep Hanım selamlar,

  Evde bir Rotring 400 duruyor kendi halinde, boş dursun istemiyorum. Yalnız ne hazne ne kartuşu var elimde.

  Hangi kartuşu kullanmak lazım?

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaaa, güzelim Rotring 400 yatıyor mu öylece? Ne ayıp :p

   Rotring'ler standart Avrupa tipi kartuşlarla çalışıyorlar. Yani pelikan kartuşları iş görür.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...