Pentel Tradio Fountain Pen / Pentel Tradio Dolmakalem

Scroll down to read in EnglishMerhabalar,

Bu haftanın ilk kalemi Pentel Tradio olsun istedim. Bu basit, ucuz ve sade kalem hakkında iki kelam etmesem olmaz gerçekten. Her zaman söylüyorum. Dolmakalem mevzu bahisse en pahalı = en iyi gibi bir denklem kurmak mümkün değil. Bazen ucuz bir kalem de, en güzel yazan kalemlerimizden biri haline gelebiliyor. Tradio da benim için öyle oldu diyebilirim. 


Pentel Tradio Japon yapımı, plastik gövdeli, üzerinde Iridium Point Germany yazısı taşıyan bir uca sahip. Ucu kelimenin tam anlamıyla kaymak gibi. Gerçekten uzun zamandır hiçbir kalemde görmediğim güzellikte bir ucu vardı. Bu yüzden bu kalemi bana ulaştığı günden beri elimden düşürmedim desem yalan olmaz.


Bir kere uç epey ıslak yazıyor. Bildiğiniz gibi bu benim sevdiğim bir özellik. İkincisi de bir miktar da bu ıslak karakterden kaynaklı olmakla birlikte ucu alıştığımız medium'lardan biraz daha kalın. Yazıda da anlaşılacağı üzere etli bir yazı ortaya koyuyor. Ben kendi içinden çıkan uzun uluslararası kartuşla kullandım ve neredeyse bir haftada kartuşu bitirdim. (Tabi bu arada başka kalemler de kullandığımı hesaba katalım) Kalemin üzerinde Tradio TRF Pentel yazısı mevcut ve kapakta bir ufak penceresi var. Sanırım bu pencerenin bir esprisi de, bu kalemi aynı gövdeyi kullanan kardeşlerinden ayırt etmek. (Tık tık) Kapağı aklı başında bir "klik" sesiyle yerine oturuyor. Bu da onu hem günlük kullanımda pratik hale getiriyor hem de kapak kapandı mı kapanmadı mı endişesinden kurtarıyor. 


Gelelim kalemin fiyatına. Ben bu kalemi 47 liraya hemen.com.tr'den aldım. (Tık tık) Jetpens fiyatının 26 dolar olduğunu düşünürsek yurtdışındaki fiyatından bile daha ucuza geliyor. Bu açıdan oldukça avantajlı diyebiliriz. Bu kalemi kim sever? İş yerinde, okulda, ders çalışırken çantaya at çık yapabilecekleri pratik bir dolmakalem arayanlar, çocuğunu dolmakaleme alıştırmak ama bu arada çok para harcamak istemeyenler, Pilot Metropolitan'ı sevenler ama ucunu ince bulanlar ya da metal gövdeli oluşundan hoşlanmayanlar... Pentel Tradio sizin için güzel bir seçenek olabilir. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Japonoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,

Iwanted to write about Pentel Tradio as the first pen of this week. I really have to stand up for this simple, plain and cheap fountain pen. As I always repeat, when it comes to fountain pen the equality is never the most expensive = the best. Sometimes a cheap pen can be a treasure. And I can say Pentel Tradio is a treasure of mine. 

First of all it is a wet writer. This is my favorite feature. And second, also caused by this wet character it is a bit thicker than our usual medium nibs. As seen from the writing sample it has a fat line. I used it with the long international cartridge comes within and I have to say that I consumed it in a week. Please note I also used other fountain pens in the meantime. 

It writes "Tradio TRF Pentel" on the cap and there is a small window. I guess it is a smart decoration to distinguish the stylo using the same body and cap with the fountain pen version. Cap is a click on with a nice sound of click. This makes Pentel Tradio as a practical everyday carry and saves us from if the cap did not properly closed concern. 

What about the price? I bought it from Turkey for 21 USD. Considering that it is 26 USD on Jetpens, a very good deal. Who would like this pen? Someone looking for an everyday carry fountain pen to use at work or school, someone who wants to introduce his/her child to fountain pens and doesn't want to spend a fortune. People who likes Pilot Metropolitan but thinks it is a bit fine for his/her taste or who doesn't like a metal body fountain pen. Pentel Tradio can be a good option. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Japanesean

18 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  "Who would like this pen?" Me for example and at £12 in UK it is indeed an inexpensive pen for me to use in the office. Tank you for bringing this pen to our attention.

  Another reason for me to like this pen is because it is of orange colour although there are other colours available but this colour looks very good. As far as I am concerned it is also great to hear that it has a wet nib!

  Have a super day.

  Kind regards,

  Rui


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Rui,

   I am glad you liked it. Actually I am planning to get one and dedicate to Noodlers Bay State Blue. And from the writing sample you can see that it is a wet writer by nature and if you like you can still hack it a bit.

   Go Netherlands, go Oranges!!!

   Best

   Sil
 2. benim elime geçen en "smooth" kalem de ebayden 6$a aldığım Jinhao X750 idi. hediye edip rahatladım. :D kendisininden 100!kat daha fazla para verdiğim kalemden daha akıcı yazması moralimi bozuyordu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Jinhao x750'lerin uçları genelde çok güzel ama gövdeleri ve tipleri çok ağır olduğundan sevmiyorum ben onları pek. Bu tam bir ofis kalemi :)

   Aramızda kalsın, son zamanlarda aldıığım tüm pahalı kalemlerden daha iyi yazıyordu ucu.

   Sil
 3. Pentel gerçekten harika kalemler üretiyor. Bir kaç hafta önce de Ali Necip Beyin blogunda okumuştum aynı kalemi. Artık sipariş vericez ne yapalım. Sanırım iki ayrı ucu var bu kalemin. Bazı fotoğraflarda sarı olduğunu görüyorum. Farkı nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de açıkçası iki farklı ucu gördüm ama sebebini tam olarak bilemiyorum. Ülkelere göre değişiklik gösteriyor olabilir.

   Sil
 4. Daha ucuza güzel kalem arayışında ben de öncelikle Alî Necip Bey'in incelemesinden fark etmiş almıştım Tradio'yu. Tesadüf olmadığını görmek güzel. Ucu Waterman'mış aslında. Japon ama FRANSIZ.

  Yalnız kalem biraz fazla hafif kaldı bende. Bendeki o zaman bulduğum tek rengi, Nikel parlak modeli. Biraz ucuz bir dokunuşu var. Farklı gövdelerde farklı dokular var mı??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gövde evet maalesef biraz plastik görünümlü ama ben seviyorum. O parlak olanlarından daha iyi duruyor bu opak renktekiler.

   Ucunun Waterman olduğuna dair iddialar var ama benim de bildiğim ama emin olmadığım kadarıyla iki tonlu olanlar Japon, tek renk olanlar Fransız. Bu bilgiden tam olarak emin olmadığım için paylaşmadım.

   Sil
  2. Bendeki çift renkli uç ve sizin fotoğraflarınızdakiyle arasında renkler dışında bir fark göremedim. Kalemin kutusunu atmışım, orada France ibaresini gördüğümü hatırlıyorum, sanki country of origin: nib: France, Body: Japan gibi. Belki bu noktadan sonra alan bir arkadaşımız kutuda uç için ne yazdığını belirtebilir.

   Sil
  3. İşin ilginç tarafı benim kalemimin kutusu yoktu :)

   Sil
  4. Ah evet, kutu dediğime bakmayın. Blister denen cinsten bir kutuydu sanki. İçinden şeffaf kılıfı çıktı.

   Sil
  5. Ne? Şeffaf kılıf mı?

   :)

   Sil
  6. Nothing fancy :)

   Benim kalem, korkunç fotoğrafa rağmen, bu linkte: http://i784.photobucket.com/albums/yy123/seckinb/IMG_5836_zpsb26115a1.jpg

   Sil
  7. Evet "fancy" bişey değilmiş. Ama yine de iyi düşünülmüş. Sanırım bu metalik gövdeliler biraz daha çizilme eğilimli. Turuncu da ben benzer bir çizilme eğilimi görmedim.

   Sil
 5. Lamy Safari kullanıyorum ben derste başlık atmak için. Kaweco Sport kullanılabilir diyorlar ama vidalı kapakla çevir-aç çevir-kapat iki dakikada bir kuruyor falan. Lamy Safari yada Pelikano ile idare ediyorum ben. Bir ara Pilot V-Pen kullanıyordum ama 2-3 kartuşluk mürekkepli kaleme 15 tl vermeye gerek yok diye düşündüm. Bir de oda arkadaşım sürekli güzelim mürekkepleri çirkin yazına boşa harcıyorsun deyip duruyor. Ama mürekkep kan gibi azalmadıkça(bağışlanmadıkça) yenilenmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer böyle derste not almak gibi kalemin sürekli açılıp kapanacağı şeyler yapılıyorsa kesinlikle çevir aç kapak pratik olmuyor. Bu şekilde kolay açılıp kapanan click-on kalemler lazım.

   Hani bir DIY projesi yaptım demitşim ya, Pilot V-Pen'i nasıl tekrar doldurduğumuzla ilgili. Herhalde önümüzdeki hafta yayınlarım.

   Sevgiler

   Sil
 6. İhsan Zeyveli12 Kasım 2014 23:19

  Bende dolmakalemleri derste başlık vesayre için kullanıyorum en çok bu yüzden scrikssin modelleri pratik oluyo :) ama bu pentelin ucu güzel olsada görünüşüok hoşuma gitmedi.ben uçlu kalemlerde bile rotring 600 gibi ağır kalemler kullanıyorum bu yüzden dolmakalem ağır ve yine rotring 600 dolmakalemi gibi altıgen bi yapısı olmalı bence elime alınca ağırlığını hissettiğim ve metalin soğukluğunu duyduğum kalemler daha çok hoşuma gidiyo benim :)

  YanıtlaSil
 7. Bu kalem hangi konvertör ile kullanılabilir? Siz yanında gelen kartuşu mu kullandınız? Bu soruyu daha birçok kalem için soracağım :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...