Pilot V-Pen Hack

Scroll down to read in English

Malum dolmakalemlerle ilgili en sevdiğim şeylerden bir tanesi, bugün bize dayatılan tüketim alışkanlıklarının karşısındaki tavrı. Her şeyi kullanıp attığımız, bozulunca tamir ettirmek yerine çöpü boylayan her türlü eşyanın arasından sıyrılıyor bana göre dolmakalem. Bu yüzden dolmakalemin de kullan-at olanı bana göre değil. Onu da kullan ama atma, yeniden kullana çevirmek için bir yöntem denedim. Bunun için ihtiyacımız olan bir parça bez, bir adet pense ya da kargaburun ve biraz güç.


Bezi dolmakalemimizin ucuna sarıp pense yardımıyla ucu yere paralel olarak çekiyoruz. Önce uç çıkıyor genellikle. Sonrasında ise bezi bu sefer damak etrafına sarıp yeniden kendimize doğru çekiyoruz. Bu noktada damağı döndürmeden düz bir şekilde çekmek gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Biraz güç istese de ben ikinci denememde çıkarmayı başardım.


Sonrasında kalemimizin içini, damak ve besleme kısmını yıkayıp kuruttuktan sonra içine istediğimiz mürekkebi koyuyoruz. Sonrasında dikkatli bir şekilde, önce damak ve besleme kısmını (ki bunlar tek parça) yine döndürmeden, düz bir şekilde iterek yerine oturtup, sonra da ucu damaktaki kızağa oturtarak yerleştiriyoruz. Ben şahsen çok sevdiğim ama temizlemek gözümü korkuttuğu için az kullandığım Diamine Majestic Blue'yu tercih ettim. Gelecek sefer Noodler's Bay State Blue kullanmayı düşünüyorum. 

Siz nasıl buldunuz bu kullan ama atma projesini!

Sevgiler,

Zeynep Pilot Baykal

CONTINUE to READ in ENGLISH


As you may already know, one of things I like the most about fountain pens is their place against the consumption society. It is different from other items that we use and instead of repairing thrown away to the trash bin. Therefore, I don't even like the disposable fountain pens. Therefore, I tried something to use it again and again as it should be. To hack that pen you only need a plier and a thick cloth.

Wrap the cloth around the nib and pull it thoroughly with the plier with a paralel move.  Generally nib slips off easily. After that, wrap the cloth around the feed and pull again. But the trick here is not to twist it, but evenly. Although it requires power a bit, I managed to pull it off in my second try.

After that, clean the nib, feed and the body. When it dries feel free to fill it with your favorite ink. After filling it, place carefully the feed and section (as you can see from the photo it is just one piece together) and slide the nib over the feed. I inked my hacked Pilot V-Pen with Diamine Majestic Blue which I like but also kind of tired cleaning it off. Next time, I will try Noodler's Baystate Blue in my Pilot V-Pen. 

Did you like this use but not consume project?

Cheers,

Zeynep Pilotjiyan

36 yorum:

 1. Zeynep Hanım güzel bir uygulama elinize sağlık. Peki daha sonrasında bu bağlantı noktalarından sızma gibi bir problem yaşanmaz mı. Yani yüzeyler arasındaki deformasyona bağlı olarak sızıntı şeklinde mürekkep akabilir mi sorusu belirdi kafamda.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben o yüzden ilk denemede Bay State Blue kullanmak istemedim. Bu arada, evde de bundan 2-3 sene önce hacklediğim başka bir kullan at dolmakalem buldum, BIC marka. Onda herhangi bir sıkıntı olmamış. Hatta kapağı açar açmaz yazdı.

   Sil
 2. Süper bir fikir gerçekten, galiba haznesi de normal bir dolma kalemden daha büyük?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm gövde mürekkeple dolmuyor ama içindeki hazne yaklaşık 2-2,5 ml yani epeyce büyük.

   Sil
 3. Ben de bir tek bunlarla uğraşan kendim sanıyordum. Çok sevindim bu postu görünce. Zira evdekiler bana deli gözüyle bakıyordu. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnız değilsiniz Erhan Bey! Merak etmeyin :)

   Sil
 4. Güzel fikir :) Acaba ilk okul döneminde alışmamız için aldığımız kullan at dolma kalemlerde de aynı yöntem kullanılır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkokul dönemindeki kullan at dolmkalemlerinizin bir fotoğrafını koyarsanız yardımcı olmaya çalışırım mutlaka.

   Sil
 5. İhsan Zeyveli19 Kasım 2014 18:10

  Bu yol güzel ama her sefer sıkıcı olabilir acaba arkalarına bi delik falan açıp ordan mürekkep doldurulması gibi bi ihtimal olabilir mi? Küçük tıpa benzeri bişeyle geri kapatılır mesela bu delik sonra hem böylece uç ve damak da deforme olmamış olur en iyisi ben bu kalemlerden bi tane alıp deniyeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk seferden sonra ucu ve damağı çıkarıp takmak daha kolay oluyor. Elle bile yapabilirsiniz. Ben bir parça halı altına kullanılan kaydırmaz materyalden kestim onunla çok iyi kavrayıp çekilebiliyor. Gövdede delik pek estetik durmayabilir. Ayrıca sızdırma ihtimali daha yüksek.

   Sil
  2. İhsan Zeyveli19 Kasım 2014 20:18

   Ben gövdede delik derken en arkadaki kapağı çıkarıp ordaki boşluktan mürekkep haznesine delik açmayı kastettim. Hem böylece aksa bile arkada kalır dışarı akmaz yani

   Sil
 6. bence cok riskli .cebinizde tasimayacak surekli yazmadiginizda dik pozisyonda kalemlikte tutacaksaniz denenebilir.

  YanıtlaSil
 7. Ben de dolduracak olsam Majestic Blue ile doldururum diyordum. Temizlemesi neden zor ki majestic blue'nun? Diğerleri gibi suya tutup kurulasak gitmiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef her mürekkep eşit derecede kolay temizlenmiyor. Mesela Sailor Sky High, mesela P.W. Akkerman Shocking Blue. Yıkadıkça akıyor. İnsan hayret ediyor :)

   Sil
 8. Bu bloğu takip etmekle iyi mi ediyorum kötü mü ediyorum bilmiyorum ama şuana kadar okuduğum hiç bir şeye kalkışmadım. Hâlâ çekincelerim var :)

  YanıtlaSil
 9. Zeynep öncelikle geçmiş olsun geçirdiğin küçük kaza için. Umarım yaralanmamışsındır.
  V-Pen yazılarına bayıldım. Ofisteki masamın vazgeçilmezidir mavisi. Özellikle projeleri imzalarken kendi dolmakalemlerime kıyamadığım için bunları kullanıyorum. Şimdiye kadar bu kadar pürüzsüz ve ıslak (bayılırım ıslak dolmakaleme) kalemleri bittikten sonra çöpe atmaya kıyamıyordum.
  Sisteme bayıldım. İvedilikle bir V-Pen bitirile ve söküle efenim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Geçti inşallah :)

   V-Pen'ler aslında bir sürü insanın favori kalemi. Ve aslında en güzel kalem en pahalı kalemdir tezini de en iyi çürüten kalemlerden biri. Doldurun bakalım sevecek misiniz?

   Sil
 10. Bu arada V-Pen lerin arka kapağında birinci fotoğrafta görüldüğü gibi büyük bir delik var. Dolayısıyla arka kısmından doldurmak pek mümkün değil.Ancak arka kapak ve mürekkep haznesi arasına, o bölgeye tam uyan bir sızdırmaz elemanla mümkün olur ki daha sıkıntılı bir işe kalkışmak bu.

  YanıtlaSil
 11. Got it Madam Pilot!
  But there is one little think I got to add: In our effort not to consume and throw away disposable things, we pen enthousiasts tend to spend buckets of money on expensive pens that last forever. An oxymoron?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Still we can think they will be with us forever :) (I hope)

   Sil
 12. Tüketim konusunda +1 ve rep demek istiyorum. Telefonum, bilgisayarım bozulunca yenisiyle degistirmek o kadar koyarken, dolmakalemde bir renkten sıkıldığım zaman hemen yıkayıp renk degistirmek o kadar içimi rahatlalıyor ki! Karalamalardaki mürekkepleri de geri dönüştürecek yöntem bulduk mu tamam. :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben nedense harcadığım mürekkebe üzülmüyorum. Bol keseden harcıyorum çoğu zaman. Mürekkep kağıtla buluştukça bir hafifleme, bir rahatlama geliyor bana. Sanki içimdeki tüm acıyı, kerederi, heyecanı, hayali iyi kötü ne varsa kağıda dökmüşüm gibi oluyor.

   Sil
  2. Tabii ki murekkebe acıma değil ama bazen biten bir mürekkebi ozledigimde sürekli bir şeyler karalayip attıklarım aklıma geliyor :)

   Sil
 13. I've got my "disposable" pilot refilled with Baystate Blue - as you mentioned you want to try next - and I think they are a perfect pair! Have fun! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It has been more than a week and V-Pen goes very well with Majestic Blue. No leak, no blobs etc. So I will give BSB a chance :)

   Sil
 14. Zeynep hanım emeğinize sağlık. Youtube da birisi hiç içini açmadan enjektörle dolduruyor bir göz atın derim. Saygılarımla - Umut

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O videoyu da gördüm ama bana ucu sökmekten daha zor geldi :) Belki bir dahaki sefere...

   Sil
 15. I actually have one of these loaded with Baystate Blue right now, and it works great. I get to use the pretty ink, and I don't have to worry about it staining a more expensive pen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mine with Majestic Blue works well either. Next time it will definitely will be Bay State Blue. Thank you very much!

   Sil
 16. İsmail BUÇGÜN30 Ağustos 2015 18:21

  Elinize sağlık Zeynep hanım, elime geçer geçmez ben de hackleyip Diamine mürekkeple dolduracağım.

  Kalemin gövdesindeki boyayı da temizlemiş bazı hacker kardeşlerimiz. Aseton ile boyayı çıkarabilirsiniz. Evdeki bir roller kalemin gövdesini aseton ile temizledim ben de. Temizlemesi biraz zor, tam da temizleyemedim aslında mat gibi olmuştu azar azar kalan boyalardan dolayı. Sonra dremel ile parlatmak aklıma geldi, dremel ile parlatınca tertemiz şeffaf bir gövde ortaya çıktı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bundan önce deneme için yaptığım heklemede(!) asetonla boyayı çıkarmıştım. Sonraki görüntü kötü diye ikincisinde yapmamıştım. Dremel'le parlatmak aklıma gelmedi açıkçası. İyi fikirmiş. Teşekkür ederim.

   Sil
  2. İsmail BUÇGÜN2 Eylül 2015 19:35

   Kalemim geldi, hackledim. Bezle sarıp kargaburunla çekince çok kolay çıkıyor gerçekten. Söktükten sonra asetonla bi güzel temizledim. Boyayı tamamen temizlememe rağmen, tam şeffaf olmadı, mat bir plastik kullanılmış. Daha önce denedim başka bir kalemde parladı diye bunu da parlatmaya kalktım dremelle. Keçe parlatma ucuyla bile sıyrıldı plastiği, macun sıvandı kaldı. Bi de zımparaladım macunu temizlemek için tam bir ucube oldu kalemin arka kısmı :) İçine doldurduğum mürekkebe acıdığımdan o bitene kadar kullanacağım.

   Özetle boya asetonla tamamen temizlenebiliyor eski bir bez parçasıyla iyice sürterseniz. Boya tamamen geçse de altından çıkan plastik mat ve aşırı dandik. Dremel ile yaklaşmayın :P

   10 liraya şeffaf kalemleri sevemeyeceğimi ve medium ucun benim yazıma çok kalın geldiğini öğrenmiş oldum, kim bilir kaç lira gereksiz harcamadan kurtardı beni :)

   Sil
 17. Tam yeğenlere, minik kuzenlere filan hediye etmelik bir kalem olmuş. Hatta üzerine bi kat boya geçip iki tane de sticker yapıştırdınız mı, geleceğin dolmakalemcileri hazır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zımparaladığım kısım kalemin arkasındaki mürekkep dolduralamayan boş kısımdı, orayı parlatmaya çalışmıştım. Bir DIYer hemen vazgeçer mi? Tabi ki vazgeçmez. Yorumu yazdıktan sonra aklıma geldi. O boş kısmı kestim, düzelttim. Ucuna nib takılmış kalın bir kartuş gibi oldu :) Arkasına kapak takılmadan kullanılamıyor tabi fakat kapağı takınca Lamy Safari'nin kapaksız boyu kadar oluyor. Bence şimdi tam minik kuzene hediyelik güzel bir kalem oldu :) Pilot v-pen mini :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...