Sunday Post 48 / Pazar Postası 48

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftanın kitabı Lütfi Filiz'den Noktanın Sonsuzluğu. Bu kitabı okumaya sanırım Mart ayında başladım ve nihayet geçtiğimiz ay tamamladım. Aslında buraya yazıp yazmamak konusunda çok düşündüm ama neticede burası bir kitap tavsiye blogu olmadığından yazmaya karar verdim. Bu kitap tasavvuf konusunda okuduğum en doyuru eserlerden biri. Ancak okuması bir o kadar da zor. Maalesef tasavvufa yeni başlayanlara önerebileceğim bir kitap değil. Eğer bu konuda daha önce okumalar yaptıysanız, temel terimlere aşina iseniz o zaman iyi bir seçenek olabilir. Aksi halde belki bu kitabı okumadan önce başka bir kaç kitap okumak gerekebilir. 


Uzunca bir aradan sonra ilk defa bu haftasonu evde olduğumdan birikmiş kalemlerimi yıkama işine el atabildim nihayet. Biraz acılı bir süreç oldu ama bitti çok şükür. 


Ufak bir Do-It-Yourself projesi yaptım. Yakın zamanda blogda yayınlarım. Bir türlü gelmeyen kesik uç yazısına karşı bir nevi gönül alma görevi görmüş olur diye umuyorum. 


Bu kadar kalem temizleyip de iki satır yazmamak olmaz değil mi? 

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Evkalemi

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week's book is about Islamic Mysticism but it was a though one. I started reading it at March and finally finished it last month. 

Since I stayed at home this weekend, I finally managed to give my fountain pens a proper flush. It was a hard and painful process but I it is done.

I made a DIY project and this will be a hint about it. I hope I will be helpful for all of us. 

And cleaning so much, cannot resist inking some pens and play with them, right?

How was your week?

Cheers,

Zeynep Homepen

11 yorum:

 1. Pazar postası yazılarınızı çok seviyorum.Yazım dilinizi de çok seviyorum,sohber eder gibisiniz.
  Harikasınız
  EDA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Eda, sağolun. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 2. Kalem olayında yeni olduğum için ben de en çok pazar postasını seviyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında postların geneline bakarsak, en çok ilgi çeken postlardan biri Pazar Postası. Yani yalnız değilsin Neslihan. Kalemciler de Pazar Postası seviyor :)

   Sil
 3. Zeynep tasavvufa yeni baslayacaklar icin hangi kitaplari onerirsiniz? Bu arada Pazar Postalarini ben de cok seviyorum, pazartesileri renklendiriyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Başak,

   Tasavvuf kitaptan öğrenilir mi tam olarak emin değilim ama Mahmud Erol Kılıç'ın Tasavvufa Giriş kitabını ve Abdulbaki Gölpınarlı'nın Mevlevi Adab ve Erkanı kitapları güzeldir. Bunlarla başlanılabilir. Sonrasında belki tasavvufun temel taşı olarak görülen Mesnevi gibi, Fih-i Mafih gibi, İhvan-ı Safa risaleleri gibi metinler okunabilir. Bunları el yordamı ile yaızyorum elbette. Ben tasavvufu kitaptan öğrenmiş sayılmam, o yüzden ne derece doğru yönlendirebilirim bilmiyorum.

   Sil
 4. Merhaba;
  Kapıyı çalan postacıyı sevinçle karşılar gibi bir hissiyata bürünüp açıyorum blog sayfanızı. Yine harika bir yazı, mürekkep eşliğinde huzur veren sözlerinizle dolu bir gün oldu ne güzel.
  Ben en çok kesik uç seviyorum ama öbürlerine de haksızlık etmek istemem.
  Burada nihayet iki tane mürekkep ve uyduruk bir kalem buldum kendime:) Kalem her an sanki dağılacakmış gibi neden bilmiyorum belki de ucu bozuktur. Doldurdum ve yazma pratikleri yapıyorum yavaş yavaş. Detayları size mailimde yazdım, hatta daha öncesinde de bir tane yollamıştım. Umarım ulaşıyorlardır.
  Kitabın ismini çok sevdim ama okumaya cesaret edemem sanırım tasavvuf hakkında çok okuma yapmış sayılmam. Mesnevi en severek okuduğum kitaptır, henüz tamamlamamış da olsam ve kitap hali yanımda olmasa da e-kitap formatına zaman zaman bakıyorum. Umarım döndüğümde kitaplar aleminde uzun yolculuklara çıkacağım...
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Tuğba,

   Mailini aldım ancak cevaplayamadım. O kadar güzel mailleri özensiz şekilde cevaplamak istemiyorum. Sonra geç kalıyorum. Hangisi daha kötü karar veremiyorum bazen. Özensiz cevaplamak mı, yoksa geç cevaplamak mı?

   Aslında fotoğrafta görünen kalem de uyduruklardan. Buradaki kırtasiyelerde 3-5 liraya filan satılıyor. O kadar uyduruk ki, kartuş kalemde durmadığından bir kulak pamuğunu kartuşla gövde arasındaki boşluk ölçüsünde kestim ve kartuşu ancak öyle sabitleyebildim. Ama ucunu çok seviyorum.

   Mesnevi çok güzel kitaptır. Hayatım boyunca o kitabı okumaktan sıkılır mıyım bilmiyorum.

   Bir an önce dönüp, kitaplarınıza kavuşabilmeniz dileğiyle...

   Sevgiler

   Sil
 5. Zeynep Hanım;
  Mürekkep Edelstein Amber midir? Bir de foto'da görünen hangi kalem acaba..
  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Mürekkep Pelikan 4001 siyah kartuş. Işıktan dolayı rengi biraz garip çıkmış. Fotoda görünen de kırtasiyelerde seti 5 liraya satılan Leez kaligrafi seti. Yukarıda Tuğba Hanım'ın yorumunda nasıl adam etmeye çalıştığımı da anlattım merak ederseniz :)

   Sevgiler

   Sil
 6. Zeynep Hanım Merhabalar,

  Yazım diliniz her zamanki gibi şahane, teşekkürler.

  Pazartesi sendorumuna çare; pazar postanızı biraz daha uzun mu tutsanız, kitapdan sözler mi eklenseniz, ne yapsanız...

  KPT

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...