Gıpta Taş Kağıt / Gıpta Stone Paper

Scroll down to read in English


Bu haftanın son postunda da bir defter misafir edelim, herkesin oldukça merak ettiği taş kağıt meselesine bakalım istedim. Gıpta'nın bu pembe sert kapaklı defterini görünce dayanamadığımı söylemem lazım.


Arkasında taş kağıtla ilgili genel bilgiler var. Bu defterin üretimi için ağaç kesilmemiş olması ve su geçirmemesi elbette takdire şayan. 


Öncelikle şunu söylemeliyim. Taş kağıt çok değişik. Bi kere, yumuşacık. Böyle nasıl desem elinizin altında kağıt değil, sanki kumaş varmış gibi. Özellikle kurşun kalemle bastırarak yazanlar kedi yazılarının izini arkada bulabilirler. İkincisi yırtmak çok zor. Normal kağıtlar gibi "caart kaba kaat" yırtılması yapmıyor. Siz çekiştirdikçe esniyor. Ayrıca ilk açtığınızda kağıdın yüzeyi sanki tozlu gibi. 


Elimde o sırada mevcut bulunan kalemlerle denedim Gıpta'yı. Lamy Safari ve Waterman'ın oldukça ıslak yazan kalemleri ile anlaşmasına rağmen Platinum'la iyi geçinemedi. Bunda mürekkebin de payı olduğunu düşünüyorum. Hep söylediğim gibi, yazım keyfi mürekkep, dolmakalem ve kağıdın üçlü kombinasyonundan oluşuyor. Hiçbir öğeyi gözden çıkaramıyoruz. 


Yama-Dori ile mürekkeplediğim 3776'da vaziyet gerçekten içler acısı. 


Montblanc Daniel deFoe ile daha insaflı davrandı. 


Ancak arka sayfadaki performans, tüm o kırçıllanmaya rağmen şaşırtıcı derecede ilginç. Ayrıca bu postu hazırladıktan sonra işyerinde de Gıpta'nın yine taş kağıttan yapılmış spiralli bir defterini kullanmaya başladım. Başka kalemlerle yazdığım için farklı sonuçlar aldım. Ama özellikle şunu söylemeliyim, taş kağıt kesinlikle mürekkep seçen bir kağıt türü. Diğer defterde Diamine Majestik Blue ile kullandığım oldukça ıslak V-Pen'imde sorun çıkarmazken, Noodler's Black Swan in Australian Roses bir hafta sonrasında bile tam olarak kurumamıştı. 

Eğer doğru mürekkebi bulursanız taş kağıt, ağaç keserek elde edilen kağıtlara bir alternatif olabilir. Peki siz doğru mürekkebi bulabildiniz mi?

Sevgiler,

Zeynep Taşkağıtmakas

CONTINUE to READ in ENGLISH


Lets hos a notebook within the last post of this week and focus on stone paper which everyone wonders about. I have to admit, I couldn't resist trying when I see this pink hard cover notebook of Gıpta. 

There are some general information regarding stone paper. * Paper used within this notebook totally produced from natural stones. * No tree was cut down nor nature harmed. * Besides being really durable, stone paper is also resistant to water. 

First I have to say one or two things. Stone paper is something really different. First of all, it is soft. How to describe, it is like a fabric when you touch it. Especially if you are a pusher with lead pencils, you can trace your handwriting on the back page. Secondly it is really hard to tear it down. It kind of stretches when you pull. And it is kind of dusty when you first open the pages. 

I tried it with my then currently inked fountain pens. Even though Lamy Safari and Waterman was quite wet pens, it didn't get along well with Platinum. I believe that it is about the ink itself. As I always remind, pleasure of writing is a combination of fountain pen, ink and paper all together. 

Quite depressing with Yama-Dori, better with Montblanc Daniel deFoe.

However, despite all those horrible feathering, performance on the back of the page is surprising. Besides, after I prepared this post, I had given a Gıpta Stone Paper spiralled notebook in my office. The result was different since I used different pens. However, I should say that, stone paper is quite picky about the ink. While it has no problem with my wet V-Pen hacked with Diamine Majestic Blue, Noodler's Black Swan in Australian Roses were smudging after a week. 

Stone paper can be an alternative if you can find the suitable ink. Did you manage to find?

Best

Zeynep Rockpaperscissors

30 yorum:

 1. Merhaba,

  Çok ilginç/güzel/faydalı görünüyor.. Bu defteri nerden aldınız acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Kadıköy Güven Sanat kırtasiye'nin üst katından almıştım. Sanırım 15 lira gibi bir şeydi fiyatı.

   Sil
 2. Gıpta bu yıl çok güzel şeyler yapıyor , ajandalarını renklendirmiş, bu defterler vs bence güzel hareketler bunlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu defterler bu yıla özel bir seri değil birkaç yıl önce de rastlamıştım. En az 5 yıllık olmalı. Pek tutmadıysa demek :)

   Beni acayip rahatsız etmişti. Kuşe kâğıt gibi böyle tuhaf. Yine de fena sayılmaz. Değişik bir tecrübe bu defterleri kullanmak.

   Sil
 3. Taş kağıt nedir aaa, daha geçen gün böyle bir pembe defter aldım Gıpta'dan, bir Allah'ın kulu da demedi ki, "Bacım, taştan defter yapmışlar, onu da al". Vay canına ya, müthiş şaşırdım, yumuşacık olması da süpermiş, dur bakayım yarın bir arayalım bu defter kardeşimizi :)

  ps: Taş-Kağıt-Makas (Of bir espriler bir şeyler :D )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla güzel ama ne kadar kullanışlı ondan emin olamadım ben.

   Sil
 4. Gıpta markasını sıkı takip ediyorum. Türkiye'yi seven bir firma. Eskiden ilk göz ağrımız Mopak idi, ajandada ise Ece. Şimdi Gıpta gönülleri fethediyor.
  Taş kâğıtta ince uçlu kalem + Caran d'Ache Blue Night iyi idi. Bu kâğıdı eski sabit kalem ile kullanmak çok güzel. Saman kâğıt üstüne eski sarı uçlu tükenmez kalem ile gezintiye çıkmak gibi güzel.
  Islak kalemler iyi değil. Dolma kalem ucu çizik atarsa kıvrımlı harflerde sıkıntı olur.
  Gıpta'dan tek beklentim 100 yıl bile olsa aynı tip defter ürünü çıkarması. Bir seri model öyle olsun. O defterleri bitirdikçe cilt cilt rafıma atayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bir iki tane spiralli defterini kullandım. Arkaya biraz daha az geçirse gerçekten muhteşem ofis defteri olacak niteliktelerdi.

   Ben de rafta yeknesak duran, sade ciltli defterleri çok seviyorum. İmkanım olsa, hep aynı defteri kullansam isterdim şahsen... Böylelikle bitmiş defterlerim kocaman bir kutunun içinde değil, rafta yanyana dizili olurdu...

   Sil
 5. Ben de bu defteri almayı düşünüyorum ama sheaffer skrip mürekkeple arası nasıl olur acaba? Yani eğer sonuç kötü olucaksa hiç düşünmesem daha iyi gibi :\

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef denemedim İhsancım ama her mürekkeple anlaşabilen bir defter değil.

   Sil
 6. Uzun süre önce taş kağıt not defterlerini almıştım ben de. Açıkçası pek seviyorum; kurşun kalemle yazmak biraz zorluyor beni ama çok sevdiğim Zebra Sarasa'larla iyi yazabiliyorum. Dolma kalemle de epey güzel geçinmiş ;) Bu arada bu sert kapaklı olanı görmemiştim; özellikle pembesine bayıldım ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sert kapaklı defterleri seviyorum. Formları kolay kolay bozulmuyor ve rafta güzel duruyor bitince... Dolmakalemde de inanılmaz derecede mürekkep seçiyor ama Zebra Sarasa güzel seçim. Onlarla kullanılabilir.

   Sil
 7. Selamlar,
  Uzun süredir yazılarınızı okuyupta daha önce bloğunuzda hiç yorum yapmamış birisi olarak ilk kez sizden, taş kağıt incelemesinden bahseder misiniz diye siteye girmiştim ki ne göreyim ! Kağıtların doğasında da telepati varmış :)) ufaktan versatil koleksiyonu yapıyorum nedense dolma kaleme hiç ilgi duymamıştım ve sanırım bu tabumu sizin sayenizde deldim.(Tabi uzun vadede cebimde de delinmeler olacak gibi...) Farkında olmadan alışkanlık yaptı burası ben de. En iyisi sık kullananlara eklemiş oldum şirin bloğunuzu. Bloğunuzdan ve düşüncelerinizden etkilenmemek elde değil gerçekten.Bana o kadar yol gösterici oldu ki karşılığını klişe bir teşekkürden fazlasıyla vermek isterdim ama burada elimden gelen klişe bir teşekkür !
  Taş kağıtların bir özelliği, lif yapısının çok sert ve gergin olması(geçirgen olmaması) dolayısıyla hamur kağıtların aksine, akışkan mürekkebi liflerin arasına yeteri kadar inmiyor. Bu durum hem mürekkebin kağıt üzerinde yayılmasına hem de çok geç kurumasına yol açıyor. Ayrıca yazmaya ilk sayfadan başladığınız için fark etmemiş olabilirsiniz mesela bir otuz sayfa sonra,dolma kalemle yazmaya çalışırsanız sayfaların oluşturduğu eğim yüzünden mürekkep 4-5 saniye sonra sayfa üzerinde eğim yönüne döğru yayılmaya başlıyor. Öyle ki "o"harfini bile yazarken "e" mi ya da "a" mı acaba diyebiliyorsunuz.O yüzden taş kağıtların dolma kalemler için uygun olduğunu düşünmüyorum şahsen. Keza jel bazlı mürekkepler de yazımdan çok uzun zaman sonra bile ıslak kalabiliyor. Öyleki defteri uzun bir aradan sonra tekrar açtığınızda, yeni bir alfabe türü keşfetmiş olabilirsiniz.
  İşin güzel kısmı hızlı kuruyan roller refill tarzı mürekkepler ve keçeli-su bazlı kalemlerde bu bahsetmiş olduğum talihsizlikler yok. Bir güzelliği de eğer sayfa-kalem temasını bu taş defterde öğrenmişseniz, taş kağıdın o yumuşak ve içine göçen yapısına rağmen seramik tava yüzeyindeki kayganlık gibi adeta akıp gidercesine yazabilirsiniz. Sayfanın arkasında da en ufak bi gölgelenme veya geçirgenlikte olmuyor. Sizin bahsetmiş olduğunuz bastırmaya dayalı kalem izi de zamanla kendiliğinden normale dönüyor.
  İsın en güzel tarafı ise çevreye olan katkısı tabi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. İnşallah bütçenizde büyük delikler açmadan yavaş yavaş çok güzel kalemlere sahip olabilirsiniz.

   Maalesef mürekkebin kurumamasını ben de tecrübe ettim taş kağıtta. Tükenmez kalem için iyi bir alternatif olabilir ama bana dolmakalem pek uygun gelmedi. Ancak yumuşak yapısı çok güzel. Arkaya geçmemesi de hakeza...

   Sil
 8. Gercekten merak ettim, deneyecegim bu defteri. Bu arada "caart kaba kaat"i ingilizce'ye cevirdiniz mi diye de bakmadan edemedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyi İngilizce'ye çevirmiyorum / çeviremiyorum maalesef :)

   Sil
 9. Bu defter şu an bende, çok enteresan bir yapısı var gerçekten.. minişlerin büyüyüp üzerinde deneyler yapmasını bekliyor, teşekkür ederim Zeynepcim:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güle güle parçalasın canavarlar :) Eli kalem tutan anne babanın eli kalem tutan güzel evlatları olacaklar inşallah.

   Sil
 10. Merhaba;
  Taş kağıt bence harika bir buluş. Ağaçlara öyle üzülüyorum ki, kağıtları delicesine seven biri olarak. Kağıtsız kalemsiz ne yapardım bilmiyorum. Seka kağıt fabrikasından hatıra kağıt tomarlarım evde süs gibi duruyor, o kokuları, dokuları sanki bin yıl da dursa geçmeyecekmiş gibi geliyor ve onlarca anı yüklü, kullanmaya kıyamıyorum. Burada her kağıt israfında canımdan can gidiyor sanki. Dokusunun yumuşak ipeksi olması çok ilgimi çekti. Bulabilirsem ben de denemek istiyorum. Mürekkebi dağıtmasına rağmen arka tarafa fazla geçirme yapmaması ilginç. Çok güzel bir alternatif bence, kullanarak da alışılıp, nasıl mürekkep sevdiği keşfedilir. Yine bir ilki sizden öğrenmiş oldum, şanslı bir günümdeyim bugün anlaşılan:) Umarım daha çok karşımıza çıkar bu defterler, ben de araştıracağım denemek üzere.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Tuğba,

   Maalesef harcadığımız kağıtlara ben de üzülüyorum. İnşallah en azından doğru amaçlarla harcıyoruzdur. Dokusu çok güzel. Eğer dolmakalemle değil, tükenmez kalemle kullanmayı düşünürsen bence muhteşem ama maalesef dolmakalemle iyi sonuç vermedi.

   Sevgiler

   Sil
 11. Bu taş kağıtların arşivlemede sorun yarattığını okumuş, kendi kullandığım spiralli küçük versiyonunda da en azıdan pelikan 4001 ile yazılmıs yazıların daha bir kaç hafta geçmeden silikleştiğini gözlemlemiştim.Sizlerden de bu şekilde bir durumla karşılaşan oldu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de Lamy Safari'nin kartuşu ile yazdıklarım soluk, bebek mavisine döndü. Belki tükenmez kalemle yazılabilir ama dolmakaleme maalesef pek uygun değil taş kağıtlar.

   Sil
 12. Bu taş kağıtların arşivlemede sorun yarattığını okumuş, kendi kullandığım spiralli küçük versiyonunda da en azıdan pelikan 4001 ile yazılmıs yazıların daha bir kaç hafta geçmeden silikleştiğini gözlemlemiştim.Sizlerden de bu şekilde bir durumla karşılaşan oldu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu kağıdı hem denedim hem de araştırdım ve tüketicinin biraz yanıltıldığını düşünüyorum.

   Evet kağıt ağaç ve tatlı su harcanmadan üretiliyor bu açıdan çevreci ancak iddia edildiği gibi sadece taş bir kağıt değil bu. Aslında arasına tebeşir tozu sıkıştırılmış PVC yani naylon bir kağıtla karşı karşıyayız. Bu nedenle tükenmez dışındaki kalemlerle fazla barışık değil. Ben bir satırını tükenmezle bir satırını dolma kalemle yazıp suya tuttum ve dolma kalemle yazılanlar hemen silindi ama tükenmezli yazıya bir şey olmadı. Mürekkeple yazılanlar zamanla buharlaşıp siliniyor. Bu kağıtların sakıncaları bununla da kalmıyor:

   Kağıt güneş ışığında PVC nin çürümesi ile toza dönüşüyor. Yani yazdıklarınızı bir kaç sene sonra göremeyebilirsiniz.

   Bu kağıdın fotokopi ya da yazıcı da kullanılması ısınıp erime yapacağından mümkün değil

   Bence çeşit olsun diye alınabilir ama asla ben bununla günlük tutmam

   Sil
 13. Yasin Sevingen14 Nisan 2016 12:31

  yazı için teşekkürler. taş kağıt üzerine çalışmalarım sürüyor, tamamlandığında sizleri bilgilendirmek isterim

  YanıtlaSil
 14. Istanbul qbrupa yakasinda gipta urunleri nerde bulabilirimm ??

  YanıtlaSil
 15. How good/bad are Gipta notebooks in general? I saw a local stationery carry some, but at 4.8 euros it feels like pricey gamble, if that particular one is any good for fountain pens. I don't think it was any sort of special paper like this though.

  YanıtlaSil
 16. Taş kağıt çevreci gibi görünüyor ama içinde %20 oranında plastik içeriyormuş.

  https://www.wired.com/2013/02/stone-paper-notebook/

  YanıtlaSil
 17. top halinde bulunuyor mu?
  yazıcı ile yaptığımız basım ne kadar sağlıklı olur ?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...