Sailor Jentle Yama Dori

Scroll down to read in English


Hastalıkla geçen uzun bir aradan sonra merhaba! Madem dönüyoruz, o zaman geçen senenin en çok beğenilen mürekkeplerinden biriyle dönelim. İstanbul'da ufak bir dolmakalem muhibleri cemiyeti oluşturmuş olmanın avantajlarından biri de yeni mürekkeplere ulaşabilmek sanırım. Fatih'in aldığı Sailor Jentle Yama-Dori mürekkebi eve bir süreliğine konuk ettim. Eh olmuşken arada sizinle paylaşmamak olmazdı... 


Rengi daha iyi gösterebilmek adına hem ince, hem de kalın uçlu bir kalemle denedim. Yukarıdaki yazı Platinum Century 3776 Music uçla yazıldı. Aşağıdaki ise hafif esneyen bir uca sahip Reform dolmakalemle yazıldı. 


Bu mürekkebini iki tane önemli özelliği var. Biri gerçekten çok hareli bir mürekkep. Kağıt üzerinde dalga dalga görünüyor. Harelenme sevenler için kaçırılmayacak nimet. 


Bu mürekkebin bir diğer özelliği de inanılmaz revnakı. Yukarıdaki fotoğrafta revnakı gösterebilmek için renkle biraz oynamak zorunda kaldım ama özellikle ıslak uçlu kalemlerde inanılmaz bir revnakı var bu mürekkebin. 


Bu mürekkebi ne zaman kullandıysam, dolmakalemle yazıyla çiziyle ilgisi olmayan insanlar bile mürekkkebin rengine iltifat ettiler. Öyle de kendisine çeken bir renk Sailor Jentle Yama-Dori.


Bence bu mürekkebin iki tane olumsuz yanı var. Birincisi zor ulaşılması. İkincisi ise, biraz zor temizlenmesi. Bunun dışında, rengi ile, revnakı ile harelenmesi ile harika bir mürekkep. Eğer bulabiliyorsanız bence hiç kaçırmayın. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Yamadori

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi all after a long struggle with illness! While I am coming back, I want to post about the most desired inks of 2014. I guess one of the perks having a small group of fountain pen enthusiast in Istanbul is to reach new inks. So I hosted Fatih's ink Sailor Jentle Yama-Dori for a while and of course I had to share with you. 

In order to show the color, I tried it with a broad and fine nib. The writing sample above was written with Platinum Century 3776 Music nib and the one below is written with Reform fountain pen which has a slight flex. 

There are two main features in this ink. First, it is hell of a shadowing ink. You can see the wave of the color on the paper. A great catch for shading-lovers. 

And the other feature is it sheens a lot. I had to temper with the colors of the photo a bit, but I can assure you, with broad or wet nibs it has great sheen.

Whenever I used this ink, even people with no interest in fountain pens or writing asked what is it and complimented on the color. Yama-Dori is such an attracting color. 

I think there are two cons about this ink. First, it is not widely available. (Especially in Turkey) And second, it is a bit hard to clean this ink. But apart from these, it is a great ink with unique color, sheen and shadow. I think, you should get one, if you can find. 

What do you think?

Cheers,

Zeynep Yamadori

48 yorum:

 1. Harika bir renk gerçekten, petrol mü desem, mavi mi desem? hele revnaklar... kalbimi çaldı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bir sonraki buluşmada Fatih'ten rica edelim. Birer fırt çekelim :)

   Sil
 2. Geçmiş olsun.Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.Yeni yılda yeni kalemler görebilecekmiyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Mustafa Bey. Bilmiyorum ne kadarı sizin için yeni olacak. Paylaşmak istediğim bir kaç kalem var. İnşallah beğenirsiniz.

   Sil
 3. Efsane geri döndü.

  Muhteşem renk, muhteşem sözler ve muhteşem yazınız ile hoş geldiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estagfurullah :)

   Hoşbulduk. Siz olmasanız bu blogun var olmasına gerek yok. Sağolun.

   Sil
 4. Four seasons grubu içinde benim de en sevdiğim Yama-Dori. İkincisi de Souten. Gerçekten göz alıcı bir mavi o da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Souten eski Sky-High'ın aynısı. Eğer Sky-High bulabilirseniz onu da alabilirsiniz yani.

   Sil
 5. geçmiş olsun. sessiz okuyucularından sayılırım, hepi topu bu ikinci yorumum. özlendiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Böyle bir sürü sessiz okuyucu var blogda ama demek ki hastalık da iyi şeylere vesile oluyormuş...

   Sil
 6. Merhaba Zeynep,

  Öncelikle geçmiş olsun.
  Harelenme; kalemin uzun çekildiği yerde açık, bitişte veya kalemin kısa çekildiği yerlerde ise koyu mürekkep tonlarının olduğu mürekkep olayı mı? Eğer oysa RoyalBlue benzeri renklerde daha çok seviyorum bunu.

  Yeri gelmişken bi soru daha, mürekkep zamanla renk değiştirir mi? Eski yazılarıma bakıyorum bir ton açılmış gibi renkleri, bunun da literatürde bir kelime karşılığı var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Engincim aynen öyle. Mavi tonlarında Kensington blue ve Majestic blue çok yapıyor o harelenmeyi.

   Mürekkep zamanla iki şekilde renk değiştiriyor benim tecrübelerime göre. Birincisi renk oturuyor. Hafif koyulaşabiliyor iron gall mürekkeplerde, bazı mürekkeplerde de mesela Pelikan 4001 Royal Blue hafif bir açılma oluyor. İkincisi renk değişikliği de genelde güneş gören bazı mürekkeplerin solması şeklinde gerçekleşiyor. Bazı mürekkepler güneşe dayanıklı değil.

   Sil
 7. Sevgili Zeynep Hanım,
  Sayenizde dolma kalemleri ve güzel yazı yazmayı keşfettim, teşekkür ediyorum...Sailor Jentle Yama-Dori mürekkebi gerçekten harika görünüyor... Yazınız da öyle :) Yazınızı görünce güzel nasıl yazabilirim yada yazımı düzeltebilirim diye araştırırken şöyle bir yayın gördüm ve güzel bir çalışma olmuş, ingilizcesi olan arkadaşlar için faydalı olabilir... https://books.google.com.tr/books?id=3PdarFC6TUgC&lpg=PA2&ots=3_I_0asRBh&dq=Gunnlaugur%20SE%20BriemHandwritingThe%20italic%20approach%20repair&hl=tr&pg=PA148#v=onepage&q=Gunnlaugur%20SE%20BriemHandwritingThe%20italic%20approach%20repair&f=false
  İyi Çalışmalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veysel Bey,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Paylaştığınız link çok faydalı.

   Hep söylüyorum bu blogun içeriğinin %50'sini ben yaratıyorum ama geri kalan %50'si yorumlarda yaratılıyor.

   sevgiler

   Sil
  2. Ben, teşekkür ederim... Bu arada dayanamayıp bir lamy safari siparişi verdim, inşallah yarın elimde olacak :) El yazısı düzeltme ile ilgili verdiğim link yerine direk sayfayı vermek istiyorum çünkü telif sıkıntısı da yok... Repair.zip dosyası direk indirilebilir. Tabi bu sitede elyazısı ile ilgili güzel kitaplar da var...
   http://66.147.242.192/~operinan/8/2/205.html

   Sil
 8. Zeynep Hanım geçmiş olsun, Böyle güzel yazınız varken mürekkebin ne olduğu hiç önemli değil. Böyle yazabilsem daha ne isterim. Değişik mürekkepler deneyerek yazımızı güzelleştirmeye çalışıyoruz :))

  Yama Dori çok iyiymiş gerçekten. Diamine mavi siyah ı hatırllattı bana pelikanımda çekili olan ..

  Daha çok yazın, daha çok post...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Emrah.

   Elimden geldiğince, sağlığım izin verdiği sürece yazmaya çalışıyorum.

   Sevgiler

   Sil
 9. "olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi."
  sessiz bir takipçi olarak ben de bi geçmiş olsun diyeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki hasta olmuşum diyeceğim neredeyse, baksanıza tüm sessizler burada :)

   Sağolun

   Sil
 10. Geçmiş olsun öncelikle
  Bişey sorucam bi de: sheaffer turkuazı kullandığım kalemlerde başta çok güzel bi renk vardı. Ayrıca kağıtta çok olmasa da peçete üzerinde içi yeşil dışı mavi şeklinde hareleniyodu. Ama sanırım damakla oynadığım için şu an mavi yazmaya başladı bunu nasıl eski haline getirebilirim? Veya kalemden değil de mürekkepten dolayı olmuş olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Damakla oynamanın bu kadar büyük bir renk değişikliğine yol açacağını sanmam. Büyük ihtiamalle ilk seferde kalemde önceki mürekkepten kalmıştır ve başka bir renkle karışmıştır.

   Sil
 11. Zeynep hanımefendi geçmiş olsun. Derdimize şifayab olan yazılarnızla herdaim aramızda ve afiyette kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İnşallah sağlığım yettikçe buradayım.

   Sevgiler

   Sil
 12. Vallahi endişelenmeye başlamıştım. Ayın 16sından beri her sabah bloga bakıyordum yeni post var mı diye. Geçmiş olsun. Umarım şimdi iyisinizdir. Güzel bir dönüş yaptınız beyaz sayfalara. Bunun gibi bol hareli-revnaklı mürekkeplere bayılıyorum. Elinize sağlık.
  Kendinize dikkat ediniz efendim. Merakta bırakmayınız bizleri.
  Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın, sizleri de habersiz bıraktım ve endişelendirdim. Şimdi biraz daha iyiyim.

   Çok teşekkürler

   Sevgiler

   Sil
 13. Mürekkebin farklı tonlama yapması fevkalade, tam da istediğim türden mürekkep her imzayı, her yazımı kişileştiriyor, eşsiz kılıyor. Lakin rengi yeşile çalıyor, mürekkepte de yeşil/ siyah'ı sevmiyorum, ruhsuz geliyor bana. Bu kadar insan bu rengi beğendiyse vardır bildikleri, belki zamanla severim ben de ruhsuz bulduğum bu rengi.

  İngilizce yazılarınızı anladım da Türkçe okuduğumda ise TDK'ya başvurdum. Sailor Jentle Yama Dori gibi şahanesiniz, her seferinde ayrı tonlamalar, kelimeler...

  Sanırım, henüz kafa dengi bir ajanda bulamadınız. Mahkum kalacağım gene eşantiyona.

  Slmlr
  KPT

  YanıtlaSil
 14. mürekkeplerden, dolma kalemlerden hiç anlamasam da sizin blogunuzu keyifle takip ediyorum. Geçmiş olsun :)

  YanıtlaSil
 15. Really like this ink. Thanks for the great pictures. I agree that it was hard to clean from the pen in which I tried it (Pilot custom 743 with soft flex nib) but the color and sheen were great. I really like your blog! More entries, please :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much ashokdad. Yes it is a bit hard to clean but I guess it worth the effort :)

   Merry Christmas

   Sil
 16. Ben de diyordum Zeynep Hanım yapmaz, bizi yalnız bırakmaz, ama hastalıkmış bizi ayrı tutan. Geçmiş olsun. Korktum Facebook grupları çıkınca herkes oraya mı hücum etti yoksa diye.

  Sailor mürekkeplerinin gölgelenmeleri gerçekten özel. Bendeki Apricot ve Grenade özellikle kaligrafi ve flex uçlarda tercih ettiğim mürekkeplerim. Yalnız, özellikle Grenade, sık kullanılmayan kalemlerin mürekkebi değil. Sizlerin de belirttiği gibi Sailor mürekkepler, Japon mürekkeplerinden beklemediğim bir şekilde, kuruyup katılaşıyor ve iletimi zor hal alıyor. Kokusu da biraz keskin. Acaba bundan mıdır bilmiyorum ama Platinum kartuşa Sailor mürekkep koyduktan bir süre sonra kartuşun ağzının çatlayıp akıtmaya başladığını gördüm. Tesadüf veya belki de değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estagfurulla, nasıl bırakıp da gideyim. Onca yılın emeği. İnşallah öyle bir şey gerçekleşmez.

   Sailor mürekkepleri ben çok seviyorum. Özellikle Grenade'in hastasıyım. Kokusu nedense beni hiç rahatsız etmiyor ama pek çok insandan rahatsızlık olarak duyduğum bir husus. Sanırım biraz daha çabuk kuruyorlar diğer mürekkeplere göre ama mesela bi Diamine Majestic Blue değiller bu konuda :) Çabuk kurumada onun eline su dökebilen bi Diamine Syrah var :)

   Ama kartuşun ağzının çatlaması ilginçmiş gerçekten. Şaşırdım.

   Sevgiler

   Sil
 17. Canım benim geçmiş olsun...
  Renk enfes... "Doğadan ağaç toplamak" demekmiş yamadori, müthiş güzel bonsai'ler çıkıyor görsellerde, bu renge bu isim cuk oturmuş :) Ne güzel isim veriyorlar mürekkeplerine, şiir gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim kuşum.

   Türk kozmetik markaları senelerce renk renk ojelere 300'lü 500'lü numaralar verdiler. Şimdi şimdi akılları başlarına geldi, yeni serilerde numara yerine isim vermeye başladılar. Hoş böyle şiirsel şeyler yok henüz ama olsun :)

   Öpüyorum

   Sil
 18. Çok çok çok geçmiş olsun Zeynep Hanım, endişelendik gerçekten.. Kalemler, defterler ve mürekkepler için girdik uzunca zamanlar bu bloga. Sonra size ısındı içimiz ;sizin güzel yazınız, okuduğunuz güzel kitaplar, güzel düşünceleriniz bir parça sohbetiniz için girer olduk, kalem mürekkep olmasa da yazın siz bu bloga biz sizinle uzaktan arkadaş olduk :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bloga yorum bırakan sizler sayesinde kurduğumuza inanıyorum ben o bağı. Neticede beni pazar postlarını yazmam için yüreklendiren hep okuyanlar oldu.

   Çok teşekkürler

   Sil
 19. great style..!!
  Gifts For Men http://www.williampenn.net/luxury-accessories/men-s-accessories

  YanıtlaSil
 20. Merhaba,
  Sitenizi yeni yeni takip etmeye başladım.
  Normalde mor tonları kullanıyorum. Ancak bu tonu da kullanabilirim diye düşünüyorum. Gayet hoş.
  Bir de haresi güzel siyah mürekkep öneriniz olur mu?
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, hoşgeldiniz :)

   Haresi güzel derken, siz revnaklı bir şey mi istiyorsunuz yoksa griden siyah tonlarına doğru harelenen bir şey mi?

   Revnaklı siyah bilmiyorum, (Diamine'ın yeni çıkardığı mürekkep serisinde olabilir) Hareli isterseniz de Waterman Black, Pelikan Black gibi tam siyah olmayan mürekkepleri kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Hoş bulduk.
   Revnaklı ne demek bilmiyorum. TDK "parlaklık" olarak tanımlamış. Mürekkep için hafif "parıltılı" anlamını çıkarabilir miyim? :)
   Evet, koyu griden siyah tonlara harelenen bir ton sormuştum. Ama mürekkep yorumlarınızı okudukça "ne gerek var siyaha" diye de düşünmüyor değilim...
   Bu mürekkebi yurt içinden temin etme şansım var mı?
   Teşekkürler,

   Sil
 21. Çok tok bir yeşil ya da turkuaz mı desem?

  YanıtlaSil
 22. Hoş bulduk :)
  Revnak renklerdeki canlılık anlamına mı geliyor?
  Ben siyahtan griye harelenen bir şey istiyorum.
  Ama nedense Yama Dori gözüme çok daha cazip gelmeye başladı. Yurt içinden temini mümkün değil midir?
  Bu arada bir Parker 51'im var. Pistonlu olmadığından içindeki mürekkebin tamamını nasıl değiştirebilirim bilmiyorum. Yani mürekkep değişiminde önceki mürekkebin etkisi olmasın istiyorum. Ilık su mudur çaresi?
  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 23. İyi günler. Osmanlıca yazı yazıyorum.Daha evvel sola kesik uçlu bir kalem seti bulmuştum.Malesef herşeyin bir ömrü olmasından bozuldu.Malumunuz osmanlıca yazı yönü latinceye göre ters.Ondan sola kesik uçlu kalem olması lazım.Bu bağlamda size iki sorum olacak. Sola doğru kesik uçlu Lamy marka kalemler var mı yada hat yazı mı içim Lamy marka kalemler var mı ? Veya hat yaızmı için tavsiye edeceğiniz kalem markası var mı ? Bütcemin kısıtlı olasından doğru bir tercih yamak istiyorum. Malesef bukunduğum yer küçük olduğundan ancak interentten baka biliyorum.Fakat araştırmalarım neticesinde pek emin olamadım. şimdiden teşe

  YanıtlaSil
 24. İyi günler. Osmanlıca yazı yazıyorum.Daha evvel sola kesik uçlu bir kalem seti bulmuştum.Malesef herşeyin bir ömrü olmasından bozuldu.Malumunuz osmanlıca yazı yönü latinceye göre ters.Ondan sola kesik uçlu kalem olması lazım.Bu bağlamda size iki sorum olacak. Sola doğru kesik uçlu Lamy marka kalemler var mı yada hat yazı mı içim Lamy marka kalemler var mı ? Veya hat yaızmı için tavsiye edeceğiniz kalem markası var mı ? Bütcemin kısıtlı olasından doğru bir tercih yamak istiyorum. Malesef bukunduğum yer küçük olduğundan ancak interentten baka biliyorum.Fakat araştırmalarım neticesinde pek emin olamadım. şimdiden teşe

  YanıtlaSil
 25. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 26. Merhabalar,
  Bu mürekkepi arıyorum uzun süredir. İstanbul'da nereden alabilirim acaba, biliyor musunuz?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 27. Merhabalar,
  Bir süredir bu mürekkepi arıyorum. İstanbul'da nereden temin edebilirim acaba, biliyor musunuz?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sirkeci'de Yeni Zaman kırtasiyeye bakmanızı tavsiye ederim. Bir de normalde hemen.com.tr'de oluyor ama sanırım şu anda kalmamış.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...