Sunday Post 52 / Pazar Postası 52

Scroll down to read in English

            

Uzun bir pazar postası olacak. Malum bu hafta uzaklardaydım. Önce Selanik'i gezdim birazcık. Şu sokaklar, şu evler, gökyüzüne doğrulmuş serviler... Sur içinde hissettim kendimi... 

                      

Selanik Çavuş Manastırından bir çeşme. Üzerinde ünlü bir palindrom var. Sadece yüzünüzü değil, günahlarınızı da yıkayın diyor çeşmenin üzerinde. 


Uzun tren yolculukları kitapsız, deftersiz, kalemsiz olmaz. Selanik Atina arası beş buçuk saat. Elbet yazılar yazıldı, çaylar içildi, camdan bakıldı. 


Sonra Atina var sırada. Atina demek Athena demek benim için, nereye baksam kendisinden bir parça gördüğüm Yunan Mitolojisi demek, güzel arkadaşlar, Avrupai sokaklar, akşam beşte kapanan dükkanlar, leziz mezeler... 


Eh biraz da kitapçı demek. Alttaki üç kitap benim aldıklarım. Üstteki iki kitap ise sevgili arkadaşım Manos'un bana doğumgünü hediyesi. 


Kırtasiye alışverişi yok mu? Elbette var. Yunanistanda yapılmış bu defter mesela.  


Montblanc'ın son mürekkebi. Bir adet Rotring 400 ve Rotring Core'un elimde olmayan TRN rengi... Atina'da çok kırtasiye gezemedim ama Selanik kırtasiyeleri ile ilgili bir post gelecek. (umarım)


               

Eve gelince de bu arkadaş karşıladı beni. Yok kalıcı değil, geçici maalesef. Sanırsam kitabı defteri azıcık kıskanıyor. Ne vakit yazmaya çizmeye otursam vaziyet budur. 

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Gezenkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


It will be a long Sunday Post. As you know, I was away this week. First, I went to Thessaloniki. Those alleys, houses and cypresses heading towards the sky... I feel at home. 

Here is a fountain from a monastry in Thessaloniki. There is a famous palindrome on it. Wash your sins not just your face.

A long train ride cannot be without a book, notebook and pens. It takes five and half hour between Athens and Thessaloniki. Of course I wrote and read, gazed out of the window. 

And there is Athens on my way. Athens means Athena for me. It means Greek Mythology which I can trace whatever I see. Athens means good friends, European style streets, shops closed at 17:00 in the afternoon and good food....

And it means bookstores. Three books on the bottom are the ones I bought and the tow in the top is birthday present from my lovely friend Manos. 

Stationery store shopping? Of course! For example this book made in Greece. 

Latest ink of Montblanc. One Rotring 400 and one Rotring Core TRN. Unfortunately I didn't go much stationery shopping in Athens. But I hope I will write a Thessaloniki stationery store post. (I hope)

When I came back to home, this little friend welcomed me. No, not permanent, she is a temporary guest in my home. However she is a bit jealous of notebooks and pens. Whenever I sat down to read or write something, she poses like this.

How was your week?

Cheers,

Zeynep Travelpen 

19 yorum:

 1. Hoş geldiniz.Yazılarınızı merakla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşbulduk! Bu hafta çok yazıp geçen haftayı telafi etmem lazım :)

   Sil
 2. Zeynep hanım,
  Bu hafta ben de tren ile Eskişehir ordan da Ankara'ya gittim. Gerçekten çok zevkli oluyor trende yazması, uzaklara dala dala :) Bu arada Kars'a Ankara'dan tren ile gitmeye karar verdim en kısa zamanda, 25 saat sürüyormuş. Özellikle kar yağarken gideceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de hayalim (tabi ki sadece hayal) trenle trans-sibirya yapmak. Özellikle Fest Travel'in muhteşem bir turu var.

   Sil
  2. Merhaba Hoşgeldiniz yeniden. Tren seyahati yapmış olmanıza çok sevindim gündüz treninde yazmak bir başka olur sanırım. Ben hep geceleri yazarım. Millet uyuduğu zaman düşüne duraklaya, uyku sersemi insanların yaptığı davranışlara bakarak...
   Sizin bindiğiniz trenin masası ne kadar büyükmüş öyle! Benim bazen kendimi koca trene sığdıramadığım oluyor. Defter kitapları koltuğun yanındaki boşluğa dizip kulaklığımı pulmana asıyorum falan. Geniş ama çok da geniş değil bizimkiler :)
   Bu arada Trans-Asya Ekspressine binmeyi düşünüyorsanız. Sadece kuşetli vagonlardan oluştuğunu söylemek isterim. Ankara'dan Tahran'a 2 gün 10 saat gibi bir sürede ulaşıyor. Çoğu zaman benim bineceğim trenden önce gelir Trans-Asya, içerde ki İranlı çocuklar bana şaşkın şaşkın bakarlar. Bende gidene kadar onların kompartımanlarında ne yaptığına bakarım. Pulman koltuklu vagon olsa aslında gitmeyi düşünebilirim oralara. Ama aklımda Sadece Sivas-Samsun arası çalışan Karadeniz Trenine binmek var. Herşey sırayla...

   Sil
  3. Merhabalar, hoşbulduk.

   Trenin masası değil o. Zaten benim oturduğum kompartmanda masa yoktu. Sadece koltuklar vardı. Burası yemekli vagon. Ben trenlerde en çok yemekli vagonları seviyorum.

   Trans-Asya Ekspress de güzel bir seçenek sanırım. Ne kadar çok tren hattı var bilmediğim...

   Sil
 3. Aslında benim de hayalim, tüm avrupayı gezen bi tren varmış ona binip gezmek ama çook zor sadece hayal benim de :\

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İhsan, senin bu haftaki ödevin "interrail"i araştırmak olsun. Hadi başla bakalım.

   Sil
 4. Evet bu şekilde bir sürü tren yolculuğu varmış. Yapmak lazım aslında bir tanesini en azından. :)

  YanıtlaSil
 5. "palindrome" : What a lovely word Ms TravelPen!

  http://www.merriam-webster.com/dictionary/palindrome

  YanıtlaSil
 6. ruhumun aynasi.....

  nkt.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O defterde daha ne hitaplar var. Seç, beğen, al: Vuslat Makamım, Kalbimin Doğusu, İçimin Yeşili, Gönlümün Gök Kubbesi :)

   Daha yazayım mı?

   Sil
  2. kiskanirim.

   Sil
  3. Kıskanılacak bir şey olduğunu sanmıyorum :)

   Sil
 7. Ofisteyken sizin pazar postanızı okumak, nefes almak gibi değil ama sigara içmek gibi, sakinleştiriyor, kafa dağıtıyor, zararı da yok cigaranın dumanı gibi.

  Ne İngilizce'sinden ne de Türkçe'sinden bir anlam çıkaramadım. Palindrom/ Palindrome nedir, yenir mi içilir mi?

  Slmlr
  KPT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Palindrom tersinden de okunduğunda aynı şekilde yazılan cümlelere verilen isim. Bizdeki en meşhur palindrom "Ey edip adana'da pide ye" Tersten okuyunca da aynı cümle oluşuyor. Çeşme üzerindeki kitabe de aynı şekilde.

   Sil
 8. Ben de istiyorum Rotring 400 :(((

  YanıtlaSil
 9. Belki bi tane satılığa çıkar yakında :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...