Pen Cleaning II: How to clean cartridge pens? / Kalem Temizliği II: Kartuşlu dolmakalemler nasıl temizlenir?

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugün kartuşlu kalemlerimizi nasıl temizlediğimize bakacağız. Gerekli malzemeler yaklaşık olarak bunlar :) 


Önce kalemimizi söküp akan suyun altında bir müddet tutalım. Böylelikle damakta biriken mürekkep akıp gitsin. Eğer kalem çok uzun bir zaman mürekkepli kaldıysa bir gece ılık suyun içinde de bekletebiliriz. 


Daha sonra bebek burun temizleme pompası ya da saatçi pompası tarzı bir pompaya su çekip tazyikli halde kalemin üzerinden sıkalım. Böylelikle damakta kalan kurumuş mürekkepler de akıp gidecektir. Pompanın içindeki su bittiğinde de kalemin içindeki suyu tahliye etmek üzere hava basalım. Ben bu pompayı Rossman'dan aldım. Ayrıca saatçi ve kuyumcu malzemeleri satılan yerlerde benzer pompalar bulunabilir. Bir de şöyle bir not düşelim, sularımız kireçli olduğundan bu son aşamayı saf su ile ya da en azından içme suyu ile yapabilirsiniz. 


Ben ayrıca şırınga yardımıyla kullandığım kartuşun da içini temizliyorum. Böylelikle daha sonra kartuşu yeniden kullanabiliyorum. Peki ilk resimdeki pamuklu çubuk ne için? Eğer bir kalem çok uzun süre mürekkepli kaldıysa, ya da kalemdeki sıkıntılardan dolayı kapağın içine mürekkep aktıysa, bu durumda kapağı da yıkamak lazım. Kapağı yıkadıktan sonra pamuklu çubukla içini kurutabiliriz.  

Sevgiler,

Zeynep Temizkalem,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Laban Expression Fountain Pen Review / Laban Expression Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugün mini dolmakalemlerden birini tanıtmak istiyorum sizlere: Laban Expression Dolmakalem, siyah inci. Evet, kendisi bol köpüklü bir sıcak çikolata renginde olsa da, Laban firması tarafından Black Pearl yani siyah inci olarak adlandırılmış. Laban 1981 yılında kurulmuş Tayvan kökenli bir firma. Özellikle reçine gövdeli kalemleriyle biliniyor.  


Kalemin ucu Laban iridium yazısının altında firmanın logosu ile işlenmiş. Yani firmaya özel nitelikte bir uç takılmış kaleme. Fountain Pen Network'te diğer Laban incelemelerine baktığımda uçların tırtıklı olmasından şikayet eden pek çok inceleme görmüş olmama rağmen, bana gelen bu kalem oldukça güzel yazar nitelikteydi. 


Oldukça ıslak ve yumuşak yazan bu kalemin belki tek kusuru, boyutları ile doğru orantılı olan parlak krom kaplama tutma kısmı. Bende sıkıntı yaratmasa da, biraz daha büyük eller için ufak kaçabilir. Ancak tutma esnasında kalemin ele daha rahat orturması için tutma kısmının içe doğru kavisli yapılması iyi olmuş. . 


Kalemin boyutlarını görebilmeniz açından Kaweco Classic Sport, Campo Marzio Mini, Kaweco Liliput ve Pilot Petit 1 ile karşılaştırmak istedim. Gördüğünüz gibi Kaweco Sport dolmakalemden biraz kısa, Kaweco Liliput'tan ise biraz daha uzun görünüyor.

   

Ancak kapak kalemin arkasına takıldığında, Liliput ile aynı boya geliyor. Kapak vidalı olarak açılıp kapanmasına rağmen, arkaya takılırken Liliput'tan farklı olarak vida sistemi ile değil, gövdenin arkasına geçerek takılıyor. Bu açıdan Laban Expression dolmakalemin Liliput'tan daha pratik olduğunu söylemek mümkün. 


Ben bu kalemi İngiltere'den almıştım. Alalı epey olduğundan fiyatını hatırlamıyorum ama şu anda e-bay fiyatları 50-55 dolar civarında. Eğer reçine gövdeli, ufak boyutlarda, uluslararası kısa kartuşla çalışan bir kalem arıyorsanız, Laban Expression iyi bir alternatif olabilir. 

Siz mini dolmakalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Minikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post 19 / Pazar Postası 19

Scroll down to read in English

 Merhabalar,

Yine geç kalmış bir pazar postası ile karşınızdayım. Bu hafta Parker Penman mürekkeplerinden buldum iki şişe, alıp eve getirdim. Bir çay delisi olarak şimdiye kadar Lie de Thé (çay lekesi) mürekkebini neden almadığıma şaşırdım. Zamanında Waterman'ın yapmış olduğu bu Harley Davidson kalemi koleksiyona kattım. Belki ileride Harley Davidson motosikletim de olur, ne dersiniz? 


Bu kitabı okudum. antik Yunan'dan modern sanata 50 heykeli tanımış oldum. 


Sevgili Shangching'den ve Steelpen'den çok güzel hediyeler geldi. Onlara mutlu oldum. 

                                                   

Bu da, haftasonu Honda Güvenli Sürüş 1 eğitiminden bir kare. Motosiklet kullanmayı öğrenmek isteyenlerin mutlaka Honda'ya uğraması lazım.

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler

Zeynep Halleydavidoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Pen Cleaning I / Kalem Temizliği I

Scroll down to read in English

Efsanevi İngiliz dizisi IT Crowd'un en sık kullanılan repliklerinden birini hatırlıyor musunuz? "Açıp kapatmayı denediniz mi?" İşte nasıl, bilgisayarı açıp kapatmak bilgisayara dair sorunların %80'ini çözüyorsa, kalemleri yıkamak da kalemin mürekkeple ilişkisindeki sorunları %80 çözüyor. Bu yüzden: 

#1 Mürekkep değişikliği yaparken renklerin birbirleriyle karışmasını önlemek adına, 
#2 Yine mürekkep değiştirirken, nadiren de olsa iki mürekkebin birbiriyle reaksiyona girme ihtimaline karşın, 
#3 Bir mürekkebi kalemin içinde uzun süre tutmuşsak mürekkebin buharlaşmasından dolayı damakta oluşabilecek tıkanıklıkları engellemek adına, (Bu konuda kesin bir süre vermek mümkün değil, zira bazı kalemlerde, kapaklarındaki vakum mekanizması sayesinde mürekkep daha uzun süre dayansa da, 3 haftayı geçmemek gerektiği kanaatindeyim)
#4 Kaleminiz kesik kesik yazıyorsa, problemin damaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, yıkamak en iyi çözümlerden biridir.

  

Ayrıca, kalem uçları metalden yapıldığından üretim aşamasında ucun üzerinde kalabilecek yağlar ve diğer kimyasal artıklar, damağa bulaşıp, kalemin doğru yazmasını engelleyebilir. Özellikle yağ kalıntıları kaleminizin kesik kesik yazmasına sebep olur ve yepyeni kalemininzden nefret edebilirsiniz. Ya da, kalemler fabrikada veya satıldıkları dükkanlarda, mürekkeple test edilmiş, denenmiş olabilir. Bu yüzden ideal olan, yeni bir kalem aldığımızda dahi, ilk mürekkebinden önce yıkamaktır. 

Siz kalemlerinizi temizliyor musunuz?

Sevgiler

Zeynep Temizkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

TWSBI Vac 700 Fountain Pen Review / TWSBI Vac 700 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Neden bilmem, TWSBI kalemleri çok sevmeme rağmen blogda yeteri kadar yer vermemişim. Oysa reddot dizayn ödülü almış, uygun fiyatlı ve pek çok kişinin sevdiği transparan gövdelere sahip bu kalemler oldukça güzeller. 


TWSBI Vac 700, TWSBI'in klasik karton kutusunun içinde, bu şeffaf kutuda geliyor. Kutunun içinden, kalemi söküp takmak için bir anahtar, bir şişe likit silikon gres, iki adet sızdırma önleyici o-ring ve bir de kalemin detaylı şemasını ve nasıl sökülüp takılacağını gösteren ufak bir kağıt çıkıyor. 


Kalem başkaca şeffaf renkli gövdeler ile birlikte bir de bu şekilde renksiz şeffaf gövde seçeneği ile geliyor. Ben içindeki mürekkep rengini tam olarak verebilmesi açısından tercihimi renksiz gövdeden yana kullandım. Boyut olarak büyücek kalemlerden hoşlananları tatmin edecek nitelikte. Kapak ucunda parlak metal üzerine mat olarak TWSBI yazıyor. Klips ise buna uyması açısından tamamen mat yapılmış. Ben şahsen klipsin de parlak olmasını tercih ederdim. Bu şekilde daha uyumsuz buldum açıkçası. 

                                     


Kalemin dolum sistemi vakum sistemli. Yazarak anlatmak gerçekten çok zor olacağından, buraya bir video ekliyorum. 


Vac 700'ün büyük sayılabilecek bir ucu var. Ben TWSBI kalemlerin ıslak yazışından memnun olduğum için Medium tercih ettim. Böylelikle makul kalınlıkta ve ıslak yazan bir kalemim oldu. TWSBI'ın en güzel özelliklerinden bir tanesi de uçların ayrı ayrı satılabiliyor olması. Böylelikle Vac 700 için 24-25 dolar vererek, gövde satın almaya gerek kalmaksızın uç da alabiliyorsunuz. 


Ben bu dev mürekkep hazneli kalemi günlük yazım seanslarımda elimin altında tuttuğum için genelde siyah veya mavi gibi klasik renklerle kullanmayı tercih ediyorum. Bu fotoğraflar çekilirken de içinde Pelikan Edelstein Onyx vardı. Vac 700 standart 65 dolar fiyata sahip, bu kalemi TWSBI'ın kendi sitesinden sipariş etmek de mümkün. Ben daha önce kullandığım kaybolan Diamond 540 kalemimde, şimdiki Diamond 580 kalemimde ya da Vac 700'de bir sıkıntı yaşamadım. Ancak bazı sorunlar yaşayan arkadaşlarımın firmayla iletişime geçtiklerinde sıkıntılarının çabucak halledildiğini biliyorum. Özellikle satış sonrası ilişkilerin maalesef pek iyi olmadığı ülkemizde bu durum oldukça önem arz ediyor. 

Özetle, ben bu güzel kalemi seviyorum. Sizce nasıl?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post 18 / Pazar Postası 18

Scroll down to read in English


Gecikmiş bir pazar postasıyla karşınızdayım. Son zamanlarda okuduğum kitaplar arasından beni en çok etkileyeni Muhyiddin Şekûr'un Su Üstüne Yazı Yazmak isimli eseri oldu. Öyle yavaş okudum ki bitmesin diye. Kitaptaki kapağın ortasında kaybolduğumu hissettim, o girdaptan çıkan yazarın aksine. Tasavvufla ilgileniyorsanız, eğer bazı şeylerin kitaplarla değil, elden ele aktarıldığına inanıyorsanız bu kitap size göre.  


Bu da son zamanlarda en çok olmak istediğim yer. Bu fotoğrafa bakarak yeniden orada olmanın, bize binlerce yıl öncesinden mesaj bırakan kadim medeniyetlerin izlerini okuyabilmenin hayalini kuruyorum. Mekan Almanya Bergama Müzesi, eser Zeus altarı. 

Bir de iki teker üzerindeki maceramı motorize hale getirmeye uğraşıyorum bu aralar... O nedenle postlar aksarsa affediniz olur mu?

Sevgiler,

Zeynep Tembelblogger

CONTINUE to READ in ENGLISH

Pelikan N100 Fountain Pen Review / Pelikan N100 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Muhteşem vintage bir kalem var bu sefer karşımızda: Pelikan 100N. Şu anda M101N olarak yeni versiyonları çıkmış olsa da, 100N zarafeti ve esnek ucuyla bir tık öne geçiyor. Kalemin üretimi 1938 -1951 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Ülkemizde denk gelmek güç olsa da, yurt dışı açık artırma siteleri sayesinde edinmek mümkün. 


Kalemin ucu 14 ayar altın. Yapı itibariyle de hoş, esnek bir uca sahip. Zaten aşağıdaki videodan veya yazı örneğinden de bunu görebilirsiniz. 


                                  

(Videoda N100 yazmışım ama kalem aslında 100N olarak geçiyor, orada ufak bir karışıklık olmuş) 


Kalemin formu günümüz Pelikan kalemlerine nazaran daha tıknaz, kapağın tepesi daha yuvarlak ve klips daha aşağıdan takılmış. Ayrıca kapağın alt eteğinde de tezyinat unsurları bulunuyor. 


Kalem esnek ucunu besleyecek akışa izin veren damak yapısı sebebiyle oldukça ıslak. Ucun üzerinde "o" yazısı mevcut. Bu konuyu araştırdım ancak tek bulabildiğim "o"nun hard copier nib olduğu açıklaması idi. Aklımıza ucun oblik olup olmadığı gelebilir, ancak uçta herhangi bir açı olmadığı gibi Pelikan oblik uçlarını da ölçüsüne göre OM-OB şeklinde adlandırdığından bu ihtimal geçerli değil. Bu noktada daha fazla bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa çok sevinirim. Pelikan 100N oldukça klasik ve yaşına rağmen sorunsuzca çalışan güzel bir kalem. Turgay bey'e bu güzel kalemi blogda yazmam için bana verdiği için teşekkür ediyorum. 

Sizin en eski kaleminiz hangisi?

Sevgiler

Zeynep Pelikanoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Stipula Calamo Musk Green Ink Review / Stipula Calamo Musk Green Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Aldığım zamandan beri en çok kullandığım, en sevdiğim mürekkeplerden biri Stipula Calamo Musk Green (Verde Muschiato) ama şimdiye kadar elim değmemiş yazmak üzere. Yeşilleri seviyorum, ancak genel olarak renklerde ara renkleri, biri diğerinden poz çalanları, diğerine yaklaşanları, tarifi güç renkleri sevdiğimden midir nedir yeşilin kahverengiye çalan, garip çamurusumsu bu tonunu çok çok daha fazla seviyorum. 


Mürekkebin akışı oldukça güzel, neredeyse kalemin ucunu daha güzel hale getiriyor diyebilirim. Bu mürekkeple, özellikle krem-rengi, fildişi kağıtlara yazmak büyük bir zevk.  


Ben Rhodia üzerine yazdığımdan kuruma testi yapmadım. Zira Rhodia, perdahlı oluşu sebebiyle mürekkeplerin kuruma sürelerini oldukça arttıran bir kağıt. Ancak kullandığım Quotable Journal'da ya da Art Blanc defterde hiç sıkıntı yaratmadan kuruyor. Kuruduğunda gölgesi de artıyor. Suya dayanıklılığı ise orta seviyede. Su ile dağılsa da, silinmiyor.


Fotoğrafları gün ışığında balkonda çekmeme rağmen tam anlamıyla rengi yakalayamadım. Zaten kullanılan kaleme ve kağıda göre rengi değişen bu mürekkebin rengini aksettirmek oldukça zor. Ancak en çok Noodler's Rome is Burning'e benzediğini söyleyebilirim. Rengin daha iyi anlaşılabilmesi açısından Goulet Pens'ten şu linke de bakabilirsiniz. http://www.gouletpens.com/Interactive_Swab_Shop_s/813.htm 


Ben bu mürekkebi Amerika'ya giden bir arkadaşım vasıtasıyla Goulet Pens'ten sipariş etmiştim. O zamanki fiyatını hatırlamıyorum ama şu anda 70 mililitrelik bu şişe 19 dolar. Hoş, geniş ağızlı kahverengi bir şişede geliyor. Şişesinin şeklini ve tasarımını çok beğeniyorum. Çok işlevsel olmasa da oldukça şık bir şişe. Türkiye'den almak isteyenler ise Sirkeci'deki Yeni Zaman kırtasiyeye bakabilirler.

Nasıl buldunuz bu mürekkebi?

Sevgiler,

Zeynep Çamurlusular

CONTINUE to READ in ENGLISH

Scrikss Calligraphy Set / Scrikss Kaligrafi Seti

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugünkü postum "dolmakaleme başlamak istiyorum, uygun fiyatlı bir kalem önerebilir misiniz?" veya "kesik uçlu kalem almak istiyorum, 1.1 mi yoksa 1.5 mi almalıyım?" diyenler için geliyor: Scrikss Kaligrafi Seti. Bu seti Sirkeci'de mutad kırtasiye turlarımdan birini yaparken gördüm. İçinde bir adet Scrikss 33 dolmakalem (başka renkleri de mevcuttu, ben beyaz tercih ettim) 1 adet Medium uç, 1 adet 1.1 , bir adet 1.5 ve bir adet (benim canavar uç olarak tabir ettiğim) 2.3 uç mevcut. Bitti mi? Bitmedi!!!! Tüm bunları alana 5 adet kartuş bedava. Bitti mi? Hayır bitmedi! Kalemin içinde bir de çevirmeli dönüştürücü geliyor. Tam vapur işi yani :)


Scrikss 33 plastik gövdeli, tık diye oturan bir kapağa sahip, oldukça hafif bir kalem. İçindeki dönüştürücü vasıtasıyla kaleme Diamine Teal mürekkebimi çektim ve uçları tek tek denedim. Medium ve 1.1 kaligrafik uç günlük kullanıma çok uygun. Yazınız biraz büyükse 1.5 uç da kullanabilirsiniz. 2.3 uç ise başlık atmak, zarf yazmak ya da kaligrafi çalışmak için ideal. 


Kutu içerisinde her uç kendi damağı ile geldiğinden mürekkep akışları çok güzel. Ben uçları kutudan çıkardığım gibi yıkamadan mürekkepledim. Hepsi oldukça güzel yazdılar. Yukarıda fiyat konusunda ufak bir spoiler vardı ama dikkat etmemiş olanlar için söyleyeyim. Bu setin fiyatı 32 TL. Bence dolmakaleme başlamak ya da kaligrafiye başlamak için çok uygun bir set. Böylelikle ne tarz uçlardan hoşlandığınızı büyük paralar harcamaya gerek olmadan görebilirsiniz. Ayrıca kalemin hafifliğinden sebep dolmakaleme başlatmak istediğiniz minikler için de ideal bir hediye olabilir. Kartuş takmayı, dönüştürücü ile mürekkep çekmeyi, uç değiştirmeyi ve en önemlisi dolmakalemle yazmanın keyfini bu set sayesinde tadabilirler. 

Siz nasıl buldunuz bu seti?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

ZeniTouch Sofisticate Notebook Review / ZeniTouch Sofisticate Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


 Merhabalar,

Haftaya içimi açan bir defterle başlamak istedim: ZeniTouch Sophisticate. Bu ufak miniminnoş defteri, Erenköy'de Pano kırtasiyede buldum geçenlerde. Kağıdı 100 gram olunca da alıp denemek farz oldu. Bu arada, Senator Rally kalemimle renkleri çok uymuş gibi geldi bana. Zenith 1989 yılında kurulmuş, kağıt yapımında uzman bir şirket. 2000 yılında modern tekniklerle kağıt üretmeye başlayan şirket, 2008 yılında da Zequenz markası altında kırtasiye ürünleri üretmeye başlıyor. 


Kapak deri görünümlü bir malzemeden yapılmış. (Gerçek deri olduğuna dair bir ibare yoktu etikette) İnce ve güzel bir ayrıntı olarak, defterin dış lastiğinin geçtiği yer oyularak, lastik takılı olduğunda, defter yüzeyinin yekpare ve estetik görünmesi amaçlanmış. Ben bu ayrıntıyı beğendim açıkçası. 


Defterin kağıdı çizgili, beyaz kağıt. Kalemler kağıt üzerinde takılmadan ilerliyor. Ayrıca bu kağıt üzerinde mürekkebin kuruma süresi de, özellikle Rhodia'ya kıyasla daha kısa. Defteri oldukça ıslak yazan TWSBI Diamond 580 ve Laban Expression'la, orta ıslaklıktaki Nemosine Singularity ile ve ince uçlu olmasına rağmen ıslak yazan bir Senator Rally ile denedim. 


Arkaya geçirme açısından oldukça başarılı. Quotable Journal, Paper Blanks ve Monsieur'den sonra arka sayfasına rahatlıkla yazabildiğim bir defter oldu ZeniTouch. 


Bu defteri Türkiye'ye Bayındır firması getiriyor. Arka etiketinde Made in Thailand ibaresi var. A6 boyutundaki bu defter için 14,5 tl ödedim. Normalde küçük defter kullanmayı sevmiyorum ama benim aldığım yerde daha büyük boyutu yoktu. Ancak bu ürünleri ithal eden Bayındır Kırtasiye'nin sitesinden gördüğüm kadarıyla A5 boyu da mevcut. Fiyatı ortalamanın bir tık üzerinde ama kalite olarak çok beğediğim bir defter oldu. 

Siz nasıl buldunuz? 

Sevgiler,

Zeynep Youzenthouchthis

CONTINUE to READ in ENGLISH

Photo of the day / Günün Fotoğrafı 35

Scroll down to read in English


Günün fotoğrafında bugün, daha önce yaptığım suluboya "çalışmalarından" biri var. Aslında bunlara çalışma demek doğru değil. Böyle ufak ufak noktalar, kalınca bir kağıdın üzerinde bir araya geliyor. Sonra kağıdın arkasına güzel bir şeyler yazıp sevdiğimiz insanların çantasına, kitabının arasına usulca bırakıveriyoruz.

Burada kullandığım boya Windsor&Newton'un suluboya seti, ZIG Kuretake fırçayı ise daha önce yazmıştım. Buyrunuz buradan bakınız

Günün sözü ise büyük imparator ve Stoacı filozof Marcus Aurelius'tan gelsin: "Kişinin hayatı düşlerinin rengine boyanmıştır."

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

Pelikan 140 Fountain Pen Review / Pelikan 140 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English

            

(Yine bir blogger faciası. Ne yaparsam yapayım, fotoğrafın orijinali düz olmasına rağmen düz yükleyemedim) Hayal edin, 1960 yılında doğum günü hediyesi olarak birine verilmiş olan bu kalem şimdi elimizde. Hiç kullanılmamış, mürekkeplenmemiş... Görünen o ki, yanlış kişiye hediye alınmış bu güzel Pelikan 140. Belki bu kalemi alan kişi bir trafik kazasında erkenden yumdu hayata gözlerini, belki ömrü vefa etmedi ama belki de bugün bile yaşamasına rağmen bu kalemi kullanmayı hiç istemedi. 


Pelikan'ın bugün yapmayı ihmal ettiği bir damgalama sistemi varmış o dönemde. Kapak kenarlarında kalemin modeli yazılmış. Bu ayrıntının önemli olduğunu düşünenlerdenim ben. Şimdikilerde sadece Pelikan Germany yazıyor. 


Kalemin ucu 14 ayar altın, üzerinde Pelikan logosu eski haliyle işlenmiş. Yarı-esnek bir uç. Bu sebeple de damak yapısı modern Pelikan kalemlerden biraz daha farklı.  


Sol tarafta modern Pelikan 150 ucu ve damağını görüyorsunuz. Sağ tarafta ise Pelikan 140. Gördüğünüz gibi damak yapıları birbirinden oldukça farklı. 


Kalem klasik bir Pelikan olarak piston dolumlu. Ben Caran d'Ache Storm ile mürekkeplemiştim. Gördüğünüz gibi, oldukça hoş bir esneklik mevcut uçta. (Tam esnek bir kalem değilse de, oldukça güzel bir yazımı ve çizgi varyasyonu var) Hatta birleşik büyük s'lerde (ya da sekizlerde) railroading denilen ve damağın uca mürekkep yetiştirememesi yüzünden oluşan ray görüntüsü yok. Ben bu kalemi çok sevdim. Bilin bakalım bu kalem kime ait? Tabi ki, Turgay bey'e. Ancak bulursam almayı düşündüğüm kalemlerden bir tanesi. Siz de eğer bu eski Pelikan'lara denk gelirseniz kaçırmayın bence. 

Sevgiler,

Zeynep Nevarsa Eskilerdevar

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sensebook Flap Notebook Review / Sensebook Kapaklı Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu postumuz da reddot tasarım ödüllü Sensebook defter olsun. reddot tasarım ödülü, tasarım alanında her sene pek çok sıradışı tasarıma verilen bir ödül. 2010 yılında aynı ödülü alan ürünlerden biri de TWSBI Diamond. Ben şahsen kendi TWSBI kalemlerimden çok memnun olduğum için, aynı ödülü alan başka bir defteri de denemek istedim. 


Sensebook iki parçadan oluşuyor: Dana derisinden yapılmış kuşaklı dış kapak ve iç defter. Dış kapak üzerinde defterle ilgili bilgilerin bulunduğu bir kağıt var. Daha sonradan çıkarıp atıyorsunuz, böylelikle kapakta ya da defterde görüntü kirliliğine yol açılmamış oluyor. 


Dış kapak üzerinde, defteri dıştan bağlamaya yarayan, yine kapaktaki materyalden yapılmış bir şerit var. Deri bir miktar sert olmakla birlikte kullanımla beraber yumuşamaya başlıyor. 


Kapağı açtıktan sonra sağ tarafta kalem koymak için bir halka mevcut. Ben genelde birden fazla kalem taşıdığım için (tamam kabul, genelde beşten fazla) ayrı bir kalemlik (bazen iki) taşıyor olsam da, özellikle toplantıya giderken, tek bir kalem alıyorsanız, taşımak için ideal. 


Sensebook'un iç defteri kolayca çıkıyor ve boyutlarından dolayı başka bir defterle değiştirilmesi de mümkün. Defter üzerinde herhangi ayırt edici bir ibare mevcut değil. Ancak içi oldukça ayırt edici.  


Defterin iç sayfaları ise oldukça özenli hazırlanmış. 
Ayrıca defterin son sayfasına bir de ufak metre eklenmiş. Özellikle teknik işler yapan insanların işine yarayabilir. Bu özelliği de hatırlarsanız Rhodia Wirebound Business Defterde görmüştük


Yazım performansına gelirsek, açıkçası kağıt güzel olmasına rağmen, bu kadar gölge yapıyor olması ve arkasına yazılamaması beni üzdü. Sanırım biraz daha kaliteli bir kağıt beklentisi içerisine girmiştim. Defteri İzmir Can Kırtasiye'den almıştım. Alalı epey zaman oldu. Yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 30 lira civarındaydı. Aynı şekilde Kadıköy'deki kırtasiyelerde de bulunabiliyor. İç defterleri ise bittikçe 9 liraya alınabilir. Ya da başka bir defterle ikame edilebilir. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep İçlidefter

CONTINUE to READ in ENGLISH 
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...