Deffter Notebook Review / Deffter Yazmak İçin Bir Milyon Neden Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Bundan yıllar yıllar önce (şaka yapıyorum, sadece 2 yıl önce) size Deffter markasının bir defterini tanıtmıştım hatırlarsanız. Hatırlamayanlar linke tıklayabilirler. Bu da aynı markanın ikinci ürünü. İsmi ise "Yazmak İçin Bir Milyon Neden". Bu defterleri kırtasiyelerde ve kitapçılarda renk renk kapakları ile görüp duruyordum. Geçenlerde bir toplantıya giderken hediye götürmek istedim. Bir tane de bana düştü. 


Cep boy olarak tabir edebileceğimiz bu defterler oldukça ufak. Bu yüzden çantada taşımak için ideal. Örneğin ben, bir türlü toparlayamadığım bütçemi tutmak için bir tanesini sürekli olarak çantamda taşımayı ve harcamalarımı not almayı düşünüyorum. 


Deffter Yazmak İçin Bir Milyon Neden defterlerinin onlarca kapak deseni var. Bu kadar seçenek arasında herkes kendi hoşuna gidecek bir desen bulabilir sanırım. Defterin fiyatı ise 1.95 TL, beni küsüratla uğraştırmazsanız 2 lira deyip geçelim. 


Defterin üzerinde kağıt bilgisi yazmıyor maalesef. Ben bu defteri denerken Pelikan M101N medium, Rotring Silver Broad ve Lamy Al-Star 1.5 uçlu kalemler kullandım. Aslında oldukça ıslak yazan kalemler bunlar. 


Arka sayfada gölgelenme yapsa da, kanama gibi bir sıkıntı çıkarmadı. Biraz daha az ıslak ya da ince uçlu kalemlerle çok daha rahat kullanılabileceğinden eminim. 

Siz minik defterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Oturbaştanyazbeni

CONTINUE to READ in ENGLISH

J. Herbin Lie de Thé Ink Review / J. Herbin Lie de Thé Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Uzun zamandır mürekkep incelemesi yapmıyordum. Bu açığı, normalde kahverengi tonlarını sevmeyen beni bile etkileyen J. Herbin Lie de Thé ile kapatalım. Lie de Thé, Fransızca'da çay telvesi anlamına geliyor. Özelilkle günde 20 bardağa yakın çay içen bir insan olarak bu renge kayıtsız kalamadım. 


Lie de Thé'nin rengi kahverengi ile sephia arasında oldukça gölgeli, hoş bir renk. Ben rengi daha iyi yansıtabilmek için beyaz kağıt üzerinde yazdım ancak sarı, fildişi kağıtlarda muhteşem duruyor. Akıcılığı orta düzeyde ve sorunsuz. Ancak bazı kağıtlarda bir miktar kırçıllanma yaptığı bir gerçek.


Fotoğraftan da anlayabileceğiniz gibi, renk olarak turuncu alt tonlu bir kahverengi. Bu da onu kırmızı alt tonlu diğer kahverengi mürekkeplerden ayırıyor. 


Bu mürekkebin, özellikle de yaptığı menevişlenmeye aşık olan pek çok hayranı var. Lie de The, her kağıtta ayrı bir renge bürünmesiyle ünlü. Bunun dışında bir özelliği de suya oldukça dayanıklı olması. 


Ben elimdeki mürekkeplerle karşılaştırdığımda Lie de The rengine çok yakın bir renk bulamadım açıkçası. Bu kendine özgü renk, benim mürekkep koleksiyonumun da vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. 

Sizin favori kahverengi mürekkebiniz hangisi?

Sevgiler,

Zeynep Çayiçelim

CONTINUE to READ in ENGLISH

Montblanc Ink Bottles / Montblanc Mürekkep Şişeleri I

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Mürekkepleri neden seviyoruz sorusunun cevaplarından biri muhteşem renklerse, diğeri de şişeleridir diye tahmin ediyorum. Hatta firmalar bu konudaki hevesimizi çözmüş olacaklar ki, Pilot Iroshizuku ve Pelikan Edelstein'den sonra Graf von Faber Castell de güzel şişeli mürekkep işine el attı. Bu sebeple ben de elimde bulunan mürekkep şişelerini sizlerle paylaşmak istedim. Yukarıda Montblanc'ın son üç seri şişelerini görüyorsunuz. 


Bu plastik şişe Montblanc'ın 80'li yıllardaki mürekkeplerinden. Mürekkebin rengine göre değişen plastik kapağı, arka tarafında mürekkep seviyesinin görülebileceği şeffaf bir çizgisi ve mürekkep azaldığında kullanım kolaylığı sağlaması açısından köşesi üzerinde durabilen oldukça güzel bir şişe. 


90'lı yıllara geldiğimizde Montblanc bugün de tasarımını benzer şekilde devam ettirdiği cam şişelere geçiş yapıyor. Bu şişelerde üzerinde Montblanc'ın amblemi olan karlı bir dağ tepesini ve yine mürekkep seviyesi azaldığında kullanım kolaylığı sağlayan ekstra cebi görmek mümkün. 


2000'li yılların sonunda, Montblanc mürekkep şişelerinin tasarımını biraz daha küt hale getirmekle birlikte şekli hemen hemen aynı tutarak 60 ml'lik yeni şişelerini piyasaya sürüyor ve şimdilik bu şişelerle devam ediyor. 

Bunlar dışında Montblanc'ın bir de sınırlı sayıda ürettiği mürekkepler ve seriler var. Onlarda da farklı şişeler kullanıyor. O da başka bir yazının konusu olsun. 

Sevgiler,

Zeynep Karlıdağlar,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Rotring Surf Fountain Pen Review / Rotring Surf Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Bu haftaya içimizi açan renkli kalemlerle başlamak istedim. Bunun için de seçimim Rotring'in giriş kalemi olan Surf oldu. Surf, Rotring'in bildiğim kadarıyla en ucuz kalemi. Basit plastik bir gövdesi, kartuş ve dönüştücü kabul eden bir gövdesi ve çelik bir ucu var. 


Kapak üzerinde ucuz bir baskı ile Rotring yazılmış. Bendekiler henüz silinmedi ama zamanla silinebilir diye tahmin ediyorum. Elimdeki bu kalemlerden ikisini Hindistan'dan 4'er dolara almıştım, üçüncüyü ise İstanbul'da eski bir kırtasiyeden bulmuştum, yanlış hatırlamıyorsam 20 lira idi fiyatı. Bu renkler dışında, bir de bende olmayan sarı renklisi mevcut. E-bay'de de 6-9 USD arası fiyatlara bulunabiliyor. 


Rotring Surf, basit, ucuz ve hafif bir dolmakalem. Buna rağmen üzerinde R harfi bulunan yumuşak ve çok güzel bir uca sahip. Uç üzerinde herhangi bir işaretleme yok ama kalınlık olarak Medium ile Fine arasında bir yerde kalıyor. Eğer denk gelirseniz, başlangıç için ya da küçük çocukları dolmakalemle tanıştırmak için oldukça güzel bir kalem. 

Sizin en favori ucuz kaleminiz hangisi?

Sevgiler,

Zeynep Yazoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Happily Ever Paper Incognito Notebook / Happily Ever Paper Incognito Defter

Scroll down to read in English


Bugün sırada Happily Ever Paper'in süper canavarlarından, pardon defterlerinden biri var. Ama onun o kocaman dişlerine aldanmayın. Aslında kendisi oldukça sevimli. 


Defteri ortadan ikiye bölen lastiği çıkardığınızda, tabiri caizse perdelerinin altından sevimli bir kedi çıkıyor ortaya. 


Fotoğraf akşam çekildiği için biraz koyu görünse de, tam beyaz olmayan kırık fildişi renginde sayfları var Incognito defterin. Kağıdı oldukça güzel, yazmak gerçekten keyifli. Perdahı kıvamında. Yazarken üzmüyor, mürekkebi kolayca kabul ediyor, kırçıllanma yapmıyor. 


Ancak her kadı kızında bir kusur olduğu gibi, bu defterde de arkada kanama (bleeding) ve gölgelenme (shadowing) sorunu maalesef mevcut. 


Happily Ever Paper tasarım öncelikli bir defter şirketi. Her ürün grubu başka bir tasarımcının emeğini ve zekasını ortaya koyuyor. Örneğin bugün size tanıttığım bu defter tasarımcı Ozan Akkoyun'un ürünü ve resimde görmüş olduğunuz gibi çeşitleri var. Bence hayata gülerek bakma yetisini kaybetmemiş yetişkinler ve yazıya alıştırmak istediğiniz çocuklar için biçilmiş kaftan. Happily Ever Paper'in ürünlerini incelemek isteyenleri buraya alalım. Satın almak isteyenler de idefix'e bakabilirler. 

Siz bu sevimli defterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Canavarcan

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sailor Sapporo Mini Fountain Pen / Sailor Sapporo Mini Dolmakalem

Scroll down to read in English


Bugün dolmakalem dünyasının minik ama marifetli kalemlerinden biri var blogda. Japon Sailor markasına ait Sailor Sapporo Mini. Hem de üzerinde harika bir uçla. Ve dolmakalemlerde görmeye alışkın olmadığımız harika, sarı renkli bir gövde ile. 


Sapporo Mini adından da anlaşılacağı gibi minik bir kalem.  Bu yüzden kapağı arkasına takarak kullanmak şart. Sailor bu işi çözmek için gövdenin üstüne diş açmış. Böylelikle kapak vidalanıyor ve yazım esnasında sallanmıyor. Aynı sistemin hangi kalemde mevcut olduğunu hatırlıyor musunuz? Kaweco Liliput diyenler doğru cevabı verdiler. 


Sailor Sapporo Mini'nin üzerindeki uç, Zoom denilen devasa bir uç topuna sahip. Ve bu devasa uç topundan aşağıda görebileceğiniz gibi çok farklı kalınlıklarda çizgiler kağıda dökülüyor.  


Bu kalemi uzunca bir süre Röhrer&Klingner Alt-Goldgrün ile kullandım. Hiçbir sıkıntı ya da uyumsuzluk söz konusu olmadı. Çekimleri yapmadan önce de Pilot Iroshizuku Tsuki-Yo ile mürekkepledim. Tsuki-Yo ile de iyi anlaştılar. Zoom ucun özelliği kalemi dikleştirdikçe daha ince çizgilerle yazması. Benim normal kalem tutuşumla oldukça enli bir çizgi genişliğine sahip. 


Kalemin kapağı kapalı haldeyken yanındaki Lamy Al-Star'a göre oldukça kısa. 


Ancak kapak arkasına vidalandığında yaklaşık 14 cm'lik bir uzunluk elde ediliyor ki, bu da rahat bir yazım sağlıyor. Kalemin fiyatı 190-160 dolar arasında seyrediyor. Maalesef boyutundan ötürü sadece Sailor kartuşla kullanılıyor. Eğer dönüştürücü kullanmak isterseniz, Sailor'ın kendine has dönüştürücüsünü kısaltmanız gerekiyor. Bu kalemi incelemem için bana veren ve uzun süredir arayıp sormayan sevgili Fatih'e de buradan teşekkür ediyorum :)

Siz mini dolmakalem kullanıyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Minikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Book: Practical Calligraphy / Kitap: Pratik Kaligrafi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugünkü konumuz, Peter Taylor'un Pratik Kaligrafi isimli kitabı. Bu kitaba Eminönü'ndeki İstanbul Kitapçısında rastlamıştım. Kaligrafi çalışmak isteyip de kursa gitme imkanı olmayanlar için güzel bir kitap. 


Kitabın içindekiler kısmı bu şekilde. Önce kısa bir giriş faslının ardından yazının tarihi, başlarken nelere ihtiyacımız olduğu, kamış kalem yapımı, mürekkep, kağıt vs gibi yararlı bilgilerin ardından bir takım kaligrafi alfabelerini yazma pratikleri sunuyor. 


Kitabın içinde "Beş Ünlü Kaligrafi Alfabesi", "Elyazısı", "Yaratıcı ve Dekoratif Harfler", "Harfleri Tezyin Etmek" ve "Kaligrafiyi Kullanmak" gibi alt başlıklar da mevcut. 


Kaligrafik alfabelerin her biri, zorluk derecesine göre notlandırılmış. Ayrıca her birinin harf yüksekliği ve kalem açısı da belirtilmiş. 


Zorluk dereceleri yukarıda gösterildiği gibi, 1 / Düz yazı 2 / Yer Yer Alengirli ve 3 / Diğer alfabeleri denemeden buna geçmeyin şeklinde üç derecede ele alınmış. 


Bölümlerin sonunda ayrıca o bölümde kullanılan terimlerin de açıklamalarına gidilmiş.


Kitabın iki büyük handikapı mevcut. Birincisi, maalesef sadece İngilizce. İkinci handikapı ise 100 TL olan fiyatı. Maalesef biraz pahalıca olduğundan herkes açısından ulaşılabilir olmayabilir. Ancak eğitim masrafı olarak düşünülünce belki fiyatı biraz daha aklileştirilebilir. 

Sizin de kaligrafi çalıştığınız kitaplar var mı?

Sevgiler,

Zeynep Güzelharf

CONTINUE to READ in ENGLISH

Just Black

Scroll down to read in English


Ben bugün size çok güzel bir kaligrafi kitabından, yarın da sevimli defterlerden bahsedecektim. Ama dün yaşadığımız felaket, güzelliklerin üzerini simsiyah bir dumanla örttü. Soma'da kömür madeni içten içe yanıyor, aralarında arkadaşlarımın da olduğu arama kurtarma ekiplerinden gelen bilgiler basından duyduklarımızdan çok daha farklı. Bu ülkede bir hukuk insanı olmayı bırakalı çok oldu. İnsan kalabilmek içinse mücadele veriyorum. Ve maalesef öfkem kimi zaman yaşadığım acıyı bastırıyor. 

Arama kurtarma konusunda bir süre çalışmış bir insan olarak, o madenden canlı çıkmanın mucizelere bağlı olduğunu biliyorum. Ama ben mucizelere inanmayı seçiyorum. Ve hayatta hep iyiliği seçebilmiş olmayı diliyorum. 

Başımız sağolsun ve Allah yardımcımız olsun. 

Zeynep

CONTINUE to READ in ENGLISH

Montblanc Meisterstück 146

Scroll down to read in English


Bu sefer, benim çizgimin dışından bir kalemle merhaba demek istedim size. Montblanc Meisterstück 146. Bu kalem bana ait değil, Turgay beyin kalemlerinden bir tanesi. Hatırı sayılır bir süre bende kaldı. O dönemde hem kullandım, hem de fotoğrafladım. 


Meisterstück serisi Montblanc'ın amiral gemisi diyebiliriz. İlk olarak 1924 yılında üretilen bu kalemler, günümüzde hala üretilmeye devam ediyor. İlk dönem üretilen Meisterstück'lerde farklı renk ve dizaynlar bulunsa da, daha sonra yeknesak ve sabit bir tasarıma gidiliyor. Kalemin gövdesi Montblanc tarafından kıymetli reçine olarak isimlendirilen bir malzemeden yapılıyor. Boyutları ise büyük kalem sevenleri tatmin edecek nitelikte. Kalemin kapalı hali 14,5 santim civarında, kapağı takılıyken ise 16 santimetreyi geçiyor. 


Montblanc 146'nın 70'li yıllardan önceki modellerinde tek ton denilen sarı uç mevcutken, sonraki yıllarda bu fotoğrafta gördüğünüz gibi iki renkli uçlar üretilmeye başlanıyor. Kalemin ucu 14 ayar altından, oldukça büyük ve gösterişli bir uç. Kapak mekanizması da vidalı. Yani bir toplantı esnasında ceket cebinden çıkartıp ağır ağır açmak için ideal. Dolum sistemi ise pistonlu olan bu kalem pek çok beyefendi için ideal bir aksesuar. 


Benim denediğim bu Montblanc F yani ince uca sahipti, bir de üstüne benim için bir miktar büyük olunca, yazıma içinden çıkması garip bir şekil verdi. Benim yazımın en büyük handikapı, kullandığım kaleme göre değişiklik göstermesi sanırım. Bunun dışında, yazım kalitesi ile, ıslaklığı ile geçer not alan bir kalem. Pek çok dolmakalemseverin gözdesi olan bu kalem hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Ustaoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post 28 / Pazar Postası 28

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bir aydır Pazar Postası yapmıyorum. Hamlığımı üstümden atmanın zamanı geldi. Aslında bu hafta elimde yarılanan başka kitaplar da oldu ama ben Pazar günü oturup, Cumartesi akşamı aldığım bu kitabı bitirmeyi tercih ettim. Mitoloji benim için çok önemli bir konu, her ne kadar daha önce de benzer kitaplar okusam da, sık sık bilgilerimin tozunu almaya çalışıyorum. Bir Nefeste Dünya Mitolojisi de oldukça güzel, konuları kısa ve özet anlatan bir kitap. Mitolojiye merak duyanlar için iyi bir başlangıç kitabı olabilir. 


Osmanlıca konusunda kötü bir kursiyer olsam da çalışlmalarım devam ediyor. Ama konuya ayrıca eğilmem gerekiyor sanırım. Bu da ders notlarımdan bir kare. 

Çabuk geçen, yorucu bir haftayı böyle geride bıraktım ben. Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

Photo of the Day / Günün Fotoğrafı 38

Scroll down to read in English


Mektup, günümüz teknolojisi içinde hantal kalıyor. İstiyoruz ki her şey hemen, bir anda gerçekleşsin. Buna alıştıktan sonra mektupları yazıp, postaya vermek, ya da o mektubunun sahibini bulmasını beklemek zor geliyor insana. Bu yüzden bazen daha çabuk, daha görsel ama aynı zamanda kişiselleşen yöntemler deniyorum ben. Yukarıdaki fotoğraf gibi. Söylemek istediğimi el yazımla yazıyor, üzerine kendimden bir şey ekliyor ve sonra fotoğrafını çekip maille gönderiyorum.

Bu fotoğraf geçen seneden kalma.  Yazım ne kadar kötü olsa da, söylenilen sözün güzelliğinden affedersiniz beni diye ümit ediyorum. 

Kalem: Pilot 78G Broad
Mürekkep: Sailor Jentle Sky-High
Kolye: Koh-Samui'de bir dükkandan. (Kabala Hayat Ağacı)

İyi Haftasonları,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sbrebrown's Scrikss 39 Review / Sbrebrown'un Scrikss 39 Incelemesi

Scroll down to read in English


Bildiğiniz gibi, Amsterdam'a uğradığımda, eğlenceli videolarından tanıdığımız Stephen B.R.E. Brown ile buluşma fırsatım olmuştu. Buluşmayı son dakikada ayarladığımdan, (aslında Amsterdam'a gideceğim bile son dakika belli olmuştu) aceleyle dolmakalem ve defterden oluşan bir Scrikss set götürdüm. Aslında bulabilseydim defter olarak Keskin Color da almak istiyordum ama bulamadım. Yani neymiş, Keskin Color, dağıtım ağını biraz daha genişletmeliymiş. Aslında Scrikss alırken de niyetim, daha önce incelediğim kaligrafi setiydi ama o da zincir kırtasiyelerin hiçbirinde mevcut değildi. 

Stephen, Scrikss 39'u incelemiş ve her zamanki keyifli videolarından birine konuk etmiş. Genel olarak da oldukça beğenmiş. Bakalım siz de beğenecek misiniz?

Sevgiler,

Zeynep Otuzdokuzoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Lamy Safari 2014 Neon Coral

Scroll down to read in English


Lamy'nin her sene Safari ve Al-Star için sınırlı sayıda üretilen yeni bir renk çıkardığını biliyorsunuz. 2014 Al-Star rengi bu sene Tirşe (Mavi-Yeşil) olarak belirlenmişti. Safariperverler ise çok uzun süredir mor renkli bir Safari'nin piyasaya sürülmesini bekleseler de bu sene de Lamy neon modası üzerinden giderek Neon Coral yani fosforlu mercan rengi kalemini piyasaya sundu. 


Ancak, bu sene (bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattığını bildiğinden midir nedir) ufak bir sürpriz yapıp, kalemle birlikte gövde rengine uyumlu bir kartuş da piyasaya çıkardılar. Bu arada, Lamy Safari Neon Coral normalde siyah uçla geliyor ancak ben italik uçla sipariş ettiğimden bendeki uç metal rengi. Aklınızda bulunsun. 


Lamy Safari'nin son yıllardaki diğer sınırlı sayıda üretim kardeşleriyle birlikte aile fotoğrafı da bu şekilde. Neon'da olduğu gibi, rengini fotoğraflarda göstermek biraz zor. Fotoğrafta aşağıdan yukarıya doğru, Neon, Neon Coral (Fosforlu Mercan), Apple Green (Elma Yeşili), Lime Green (Misket Limonu Yeşili) ve Pink (Pembe) sınırlı üretimleri görebilirsiniz. (Pembe sonradan sınırlı üretim olmaktan çıktı) 


Siz neon coral rengi hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Sevgiler,

Zeynep Pembegönlümsende

CONTINUE to READ in ENGLISH

Art Journal / Sanat Günlüğü

Scroll down to read in English


Bu haftaya içimizi açacak bir konu ve konukla başlıyoruz. Konumuz Art Journal (Sanat Günlüğü) ve konuğumuz da Okuma Günlüğüm blogunun sahibi muhteşem insan Eren. Eren'e bu fotoğrafları bizimle paylaştığı için teşekkür ederim. Pek çoğumuz ilkokul yıllarında öğretmenlerin tavsiyeleri ile günlük tutmuşuzdur. Genelde bir kaç günden fazla tutulmayan bu günlükler bir süre sonra bırakılır. Art Journal da adından anlaşılacağı gibi bir günlük ancak bu sefer içinde sadece sevgili günlük diye başlayan cümleler yok. Bu sefer içinde yaratıcılık var. 


Bir ambalaj kağıdından tutun da, renkli yapışkanlara, eski fotoğraflara, washi tape denilen renkli bantlara kadar her şeye, her türlü malzemeye yer var art journal içerisinde. Dilerseniz bu sayfaları suluboya ile renklendirip, yanına o gün gittiğiniz filmin biletini yapıştırıp yanına film hakkında düşüncelerinizi yazabilir, dilerseniz çıktığınız yürüyüşte topladığınız yaprak ve dalları sayfanıza yapıştırabilirsiniz. 


Sanat günlüğü fikri özellikle çocukları günlük tutmaya alıştırmak, anıları saklamak ve alıp da bir köşede bıraktığımız kırtasiye malzemelerini kullanmak için muhteşem bir fikir. 

                

Siz günlük tutuyor musunuz? Ya da anılarınızı nasıl saklıyorsunuz?


Sevgiler,

Zeynep Sanatsaloğlu,

CONTINUE to READ in ENGLISH
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...