Eid Mubarak / İyi BayramlarHerkese şeker tadında, sevdikleriyle birlikte mutlu bayramlar diliyorum!

Photo of the Day / Günün Fotoğrafı 41

Scroll down to read in English


Günün fotoğrafında çok fazla mürekkep, çok fazla kalem var. Arkadaşlarla oturulan bir akşamdan havada uçuşan diyaloglar... Arada yazıyorum. Sonradan dönüp okuduğumuzda o akşamı hatırlamak için muhteşem bir yol. 

Bu haftasonu ufak bir tatile gidiyorum. Bayram boyunca buralarda olamayacağım. Güneşin altında azıcık uzanmak, kafamı dağıtmak için bir şeyler okumak, arada kendimi denizin kucağına bırakmak iyi gelecek. 

Bu arada Nemosine kazanan arkadaşımız "Penfreak". Bana mail atarsan çok sevinirim. Ancak kalemi maalesef bayramdan sonra kargoya verebileceğim.

Sevgiler,

Zeynep Tatilciyan

CONTINUE to READ in ENGLISH

Caran d'Ache Chromatics Idyllic Blue Review / Caran d'Ache Chromatics Idyllic Blue Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Bildiğiniz gibi high-end ya da lüks segment diyebileceğimiz mürekkep pazarında coşkulu bir hareketlenme var. Pilot Iroshizuku ve Pelikan Edelstein'in ardından Caran d'Ache ve Graf von Faber Castell de yeni mürekkep serileri piyasaya sundular. Bu serilerin ortak özellikleri, çok güzel şişelerde piyasaya sunulmuş olmaları desek yanlış olmaz. Ben de Caran d'Ache'ın Earth serisi mürekkeplerini çok seven biri olarak, yeni mürekkeplerine kayıtsız kalamadım ve Idyllic Blue rengini denemek istedim. Mürekkebimiz, altıgen, sert kartondan yapılmış şık bir kutuda geliyor. Kutunun üzerinde rengi ve mürekkebin adını gösteren bir sticker mevcut. 


Eski Caran d'Ache mürekkep şişeleri 30 ml boyutlarında ve küp şeklindeydi. Her ne kadar, o şişeler göze hitap etse de, küp şeklindeki şişelerden mürekkep doldurmak, özellikle mürekkep seviyesi biraz azaldığında bile işkence haline geliyordu. Caran d'Ache yeni şişelerinde bu eleştirileri dikkate almış ve hem göze hitap eden hem de işlevsel, verev ama masada dengeli şekilde duran bir mürekkep şişesi yapmış. 


Şişe muhteşem, kapak da nikel kromajlı ve ağır bir kapak. Yani henüz açmadan göze ve gönüle hitap ediyor. Peki ya renk nasıl? 

(Rhodia)

Sanırım, idyllic blue yani pastoral/huzurlu mavi ismi bu mürekkebi en iyi tanımlayan şey olmuş. Caran d'Ache Idyllic Blue, huzurlu, dingin, sakin ama kağıtta kendisini belli eden bir mavi. Ne ben buradayım diye bağırıyor ne de solgun baygın görünüyor. 

(Regular A4)

Caran d'Ache Idyllic Blue, günlük kullanıma uygun, gölgeli güzel bir mavi. Peki gelelim fiyatına. The Fountain Pen Blog geçenlerde çok güzel bir post yayınladı (buraya tık tık) ve mürekkeplerin mililitre başına fiyatlarını bizimle paylaştı. Caran d'Ache mürekkeplerin yurtdışı fiyatları 32 dolar civarında. Bu durumda mililitre bazında 60 sent ile Louis Vuitton ve Sailor Bung Box mürekkeplerden sonra üçüncü sırada. Merak edenler için Iroshizuku'nun mililitresi 56 sent. Yani bu mürekkebin fiyatı biraz yüksek. Ben İzmir'de Can Kırtasiye'den aldım. Şu anda Can Kırtasiye'nin sitesi olan www.hemen.com.tr'de 78 liraya satılıyor. (Idyllic Blue kalmamış) Yani yaklaşık 36 dolara tekabül ediyor. Bana kalırsa, 4 dolar oldukça makul bir fark, hatta çoğu yabancı sitede shippinge ödeyeceğimiz paranın çok daha altında. Sonuç olarak ben Caran d'Ache Idyllic Blue mürekkebi sevdim. Bittiğinde (tabi eğer bitirebilirsem) bu mürekkebi yeniden alır mıyım bilmiyorum. Ama o zamana kadar kendisi Sailor Ultramarine'i alt edip,  yeni ofis mürekkebim olarak masamda ikamet edecek. 

Siz Caran d'Ache Idyllic Blue mürekkebi nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep İdil Mavican

CONTINUE to READ in ENGLISH

Nemosine Singularity Fountain Pen Review / Nemosine Singularity Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Bu haftanın kalemi, "Mürekkepliler" postlarında sıkça görmeye alıştığınız "Nemosine Singularity". Nemosine markası, dolmakalem piyasası içinde yeni bir marka. Özellikle uygun fiyatları ve çok sayıda uç seçenekleri ile dolmakalemseverleri mutlu ettiler diyebiliriz. Vidalı kapakları, standart kartuş/dönüştürücü dolum sistemi, büyük ve iyi tutan klipsleri ve renk seçenekleri de cabası...


Ben ilk etapta e-bay'den transparan gövdeli ve Medium uçlu Nemosine Singularity kalemi edinmiştim. Ancak italik uçları daha çok sevdiğim için, aklım 0.8 italik uçlu olanındaydı. O da tesadüfen İstiklal Caddesindeki Panter Kırtasiyede karşıma çıktı. Böylelikle M uçlu şeffaf ve 0.8 italik uçlu kırmızı bir Nemosine Singularity dolmakalemim oldu. 


Nemosine dolmakalemlerin uçları vidalı. Bu sayede iki gövde arasında uçları değiştirmek hem mümkün, hem de çok kolay. Uçları ayrıca almak da mümkün. Nemosine kalemler üzerinde bulunan uçlar çelik. Üzerinde kelebeğe benzeyen bir tezyinat ve N harfi bulunuyor. 


Ben özellikle Nemosine'in italik ucuna bayılıyorum. Bu sebeple de, genelde elimin altında her daim mürekkeplenmiş halde bulunuyor. Medium ucu ise oldukça ıslak, bu yüzden biraz kalınca yazan güzel ve yumuşak bir uç. 


Nemosine kalemlerin fiyatları Amazon'da 15 dolar. Ancak maalesef Türkiye'ye gönderimi yok. E-bay'de ise 18 USD civarında. Kalemin gövdesi plastik. Malzeme kalitesi olarak orta kalitede bir ürün olduğunu söylemek mümkün. Şimdi gelelim bu yazının sürprizine... Elimdeki medium uçlu kırmızı Nemosine Singularity kalemi okuyucularımdan birine hediye etmek istiyorum. Eğer "ben çok beğendim zaten" diyorsanız, blogun takipçi olup, Cuma gününe kadar yorum bırakırsanız kırmızı bir Nemosine Singularity sizin olabilir. 

Sevgiler,

Zeynep Kırmızıkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post / Pazar Postası 34

Scroll down to read in English


Yaz akşamlarının en büyük keyfi balkonda, püfür püfür esen rüzgarın altında oturmak herhalde. Kitabım, çocukluğumdan beri vazgeçemediğim masa lambam, kalemim, mürekkebim ve çayım tamam olsun daha ne isterim. 


Yazın bu çalışma akşamlarına İhsan Özgen eşlik etti. Ben kendisini tesadüfen, spotify sayesinde tanıdım. We özellikle "Masterworks of Itrî & Meragi" albümüne bayıldım. Ve aşağıda da, başka bir albümden, muhteşem bir Çeçen Kızı yorumlaması: belki haftaya güzel başlamanıza yardımcı olur. 

                                             

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

CONTINUE to READ in ENGLISH

J. Herbin Bouton D'or Ink Review / J. Herbin Bouton D'or Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Güneşin tepemizde olduğu bu gün, güneş gibi bir renkle, J. Herbin Bouton D'or mürekkeple merhaba demek istedim size.  Bouton D'or yani Buttercup, Türkçe'de düğün çiçeği olarak geçiyor. Ben bu renk mürekkebi açıkçası bir projede kullanmak üzere almıştım. Normalde mürekkebin kağıtta belli olmayacağını düşünüyordum ancak denemek için kalemlerimden birine çektiğimde satürasyonunun oldukça yüksek olduğunu görüp sizinle de paylaşmak istedim. 


Bouton D'or'un kağıttaki duruşu bu şekilde. Fotoğrafta herhangi bir oynama vs. yok. Daha önce tanıtmış olduğum Fabriano Traccia defter üzerinde yazdım. Günlük kullanıma uygun olmasa da, kişisel notlar yazmak üzere ya da highlighter olarak kullanılabilir. 


Internette araştırırken, mürekkep kullanarak resim yapanların da Bouton D'or mürekkebi sıklıkla kullandığını gördüm. Bu yüzden su ile nasıl dağıldığını da göstermek istedim. 

Kimbilir belki içinizde sarı mürekkep arayanlar vardır :)

Sevgiler,

Zeynep Sarıyazma

CONTINUE to READ in ENGLISH

Nakaya Decapod Twist Aka Tamenuri Fountain Pen

Scroll down to read in English


Bugün muhteşem bir güzellikle Nakaya ile karşınızdayım. Nakaya markası pek çok dolmakalemseverin kutsal kasesi niteliğinde. Benim de almak istediğim kalemlerden biri elbette ama şimdilik Turgay Bey'in alıp bana emanet etmiş olduğu bu güzel Aka Tamenuri rengindeki Decapod Twist'i inceleyeceğiz. 


Nakaya dolmakalemler, özel el yapımı kutularının içerisinde, "kalem kimonosu" denilen geleneksel Japon kumaşından yapılmış bir kılıfla geliyorlar. Kutunun sadeliğini göz alıcı buldum ben açıkçası. 


Kalem kimonosu tek kalemlik. Kalemi içine koyup, üst kısmı arkaya doğru katlayıp, ipini boynundan doladıktan sonra ucundaki tokası ile sabitliyorsunuz. Kılıfın hem kendisi, hem de kapanıp açılması çok şık bir ritüele sahip. 


Kalemin gövdesinde Japonların özel, Urushi tekniği kullanılmış. Bu teknik kullanılarak kırmızının siyahın içerisinden çıktığı bir görüntü elde edilmiş. Kalem ince bir işçiliğin tüm izlerini üzerinde taşıyor. 


Kalemin kapağı vidalı, içinde Platinum kalemlerle de uyumlu olan bir dönüştürücü ile birlikte geliyor. Dönüştürücü değil, kartuş kullanmak isterseniz, yine Platinum kartuşları kullanabilirsiniz. 


Burada, kalemin tarihinden de bahsetmekte fayda var. Platinum ve Nakaya markaları bir anlamda kardeş markalar olarak tanımlanabilir. Platinum 1919 yılında kuruluyor ve günümüze kadar faaliyetine devam ediyor. Nakaya ise 1999 yılında, Platinum markasının kurucusunun torunu Toshiya Nakata tarafından el yapımı kalemler üretmek üzere kuruluyor. Hatta şu anda Toshiya Nakata, hem Nakaya hem de Platinum kalemlerinin CEO'su olarak görev yapıyor. 


Bu nedenle, Nakaya kalemlerinin uçlarına baktığımız zaman Nakaya markası yerine, ailenin soyadı olan "Nakata" ismi ile karşılaşıyoruz. Bendeki kalemin ucu 14 ayar altından mamül, "Flexible Medium" olarak geçiyor. Buradaki flexible medium sizde flex/esnek uç beklentisi oluşturmasın. 


Her ne kadar, kalemde tatlı bir çizgi varyasyonu olsa da, esnek olarak adlandırmak ya da yazarken haddiden fazla baskı uygulamak doğru olmaz kanaatindeyim. Burada ancak baskı uygulandığında gerçekleşen bir esneme söz konusu. 


Ben şahsen, bu kalemle yazarken herhangi bir esneklik uygulamadım. Söyleyebileceğim, oldukça güzel, yumuşak yazan bir uca sahip olduğu. Bu konuda Nakaya beni tatmin etti diyebilirim. Ancak yine hatırlatalım ki, ucu Avrupa tarzı Medium uçlara göre biraz daha ince gelebilir. Benim şahsen kendi tercihim, Nakaya'nın Broad ya da Music ucundan yana. 


Fotoğrafta Nakaya'yı M800 ve M1000'in yanında görüyoruz. Boyut olarak çok büyük diyebileceğimiz M1000'den bile daha uzun bir kalem. Ancak bu uzunluk gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu uzun duruşun asıl sebebi Nakaya'nın kapağı. 


Kapağı çıktığında Nakaya 13 santimetre boyu ile kapaksız kullanımda ele çok güzel oturan bir kalem haline dönüşüyor. Zaten üzerinde kullanılan özel Urushi cila nedeniyle de kapağın gövdeye takılması tavsiye edilmiyor.  


Sonuç olarak Nakaya Decapod Twist 750-800 Amerikan doları civarında alınabilecek en güzel kalemlerden bir tanesi diyebilirim. Ben şahsen neden bu kalemin bu kadar sevildiğini, neden pek çok dolmakalemseverin Nakaya almak istediğini anlamış bulunuyorum. 

Siz Nakaya kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Japonolsakya

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post / Pazar Postası 33

Scroll down to read in English


Bu hafta, bu çok güzel iki kalemlik hediye geldi bana. Kızkardeşim Polonya'ya gittiğinde almış benim için. Bir kalemsevere alınabilecek en güzel hediyelerden biri kalemlerini taşıması için kalemlik olsa gerek. 


Nihayet bu sene ilk defa denize girebildim. Kilyos'ta sessiz ve sakin bir plaj bulduk. Motorla gideceğimiz için yanıma çok az şey aldım. Olmazsa olmaz güneş koruyucu, hem kaskın içinde kullandığım, hem denizden sonra saçlarımı topladığım buff, hafif olması ve çabuk kuruması ile peştemal ve bir kitap. (Maalesef kitabı bitiremedim)


Birazcık da mürekkeplerle oynayarak geçti bu hafta. İlginç bir renk bizi bekliyor olabilir. 

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Denizkumgüneş

CONTINUE to READ in ENGLISH

Monteverde Laguna Fountain Pen Review / Monteverde Laguna Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Monteverde Laguna... Bundan üç dört sene önce İstiklal Caddesindeki Panter Kırtasiye'den alıp eve getirdiği kalemlerden bir tanesi. Mavi rengi mi çekmişti, yoksa bambu şeklindeki gövdesi mi, garip tasarımı mı yoksa artık üretilmiyor oluşu mu, bilmiyorum. Ama işte Monteverde Laguna uzun süredir benimle. 


Monteverde Laguna dolmakalemin en ayırt edici özelliklerinden bir tanesi kısacık kapağının altında yatan yarı kapalı uç tasarımı. Tutuşu rahat mı derseniz, tam olarak cevap veremem. Ben genelde üstten tutuyorum ve rahatça yazıyorum. Ama elbette bu kişiden kişiye değişebilecek bir durum. 


Kalemin gövdesi reçinden, elde yapılmış. Kapak gövdenin tepesine vidalanıyor. Ben kapak takmadan kullananlardan olduğum için sıkıntı yaratmıyor ama tıpkı Kaweco Liliput'ta olduğu gibi her seferinde vidalamak bana uymaz diyorsanız o zaman bu kalem sizin için değil. Ve sıradaki yorum da klips severler için gelsin: Klipsi oldukça sağlam, ucundaki top döndüğü için cebinizden çekerken takılmadan kaymasını sağlıyor. 


Kalemin yarı kapalı ucunda herhangi bir ibare yok. Ancak medium olduğunu sanıyorum. Oldukça ıslak, güzel yazan bir ucu var. Bu kalem uzun zaman önce üretimden kalkmış. Ancak bazen yabancı sitelerde, siyah, pembe, kırmızı ve yeşil olanlarına rastlamak mümkün. Fiyatı ise 40-45 dolar civarında seyrediyor. Elbette Türkiye fiyatı daha yüksekti ben aldığımda. Ama yine de sevdiğim kalemlerden bir tanesi. 

Siz nasıl buldunuz bu bambu şekilli kalemi?

Sevgiler,

Zeynep Küçükodun

CONTINUE to READ in ENGLISH

Photo of the Day / Günün Fotoğrafı 40

Scroll down to read in English


Bu sefer günün fotoğrafı acemice bir tipografi denemesi. İlk denemem olduğu ve zaten plansız programsız bir insan olduğum için oldukça acemice. 

Günün kalemi: Pelikan 400NN
Günün mürekkebi: Parker Quink Mavi-Siyah
Günün sözü: İncil Korintliler 13:12 
"Şimdi her şeyi aynadaki silik bir görüntü gibi görüyoruz ama o zaman yüz yüze görüşeceğiz. Şimdi sadece cüz'ü biliyorum; o zaman bütünü bileceğim ve aynı zamanda bilineceğim."

İncildeki bu bölüm bana hep İbn Arabi'nin alemi bir aynanın dağılan parçalarına benzetmesini hatırlatır. O küçük parçalarda gerçeğin sadece bir bölümü olduğundan, bizim bütünü algılayamadığımızı anlatır. 

Güzel bir gün olsun!

CONTINUE to READ in ENGLISH

Globox Notebook Review / Globox Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Günaydın,

Bu defteri dünkü postumda görmüştünüz. İncelemesini de hemen üstüne bugün yayınlayalım istedim. Şimdi malumunuz ben yanıma defter/kalem almadan çıkarsam kendimi çıplak gibi hissediyorum. Bu defter de işte tam da öyle bir günde kırtasiyeden değil ama Carrefour marketten alındı. 


Globox, Smartofis markasına ait kırtasiye ürünleri üreten bir firma. Normalde poşet dosya, zımba, evrak rafı gibi ürünlerle bu piyasada bulunuyorlar. Globox defter de Smartofis'in kağıt grubunda sunduğu ürünlerden bir tanesi. Defterin üzeri suni deri, kenarlarında şık bir dikişi ve "Globox" logosu mevcut. Defter üzerinde iki adet lastik bulunuyor. Bunlardan biri defteri kapatmak için. Bu lastiğin güzel tarafı, defteri açmak için çıkardığınızda lastiğin düzgün bir şekilde arkada durması. Bir diğer lastik de kalem takmak için... 


Kağıt olarak baktığımızda, sağ üst köşede tarih atmak için boşluk bulunan, çizgili, kırık beyaz bir kağıda sahip. Dolmakalemle yazarken sizi zorlamıyor. 


Ancak fena halde arkaya geçiyor kalemler maalesef. Bu sebeple, arka sayfaya mutlaka yazmak isteyenler için ideal bir defter olduğunu söylemek mümkün değil.


Özetle Globox defter 8,90 TL'lik fiyatıyla makul ve ucuz, sade tasarımıyla şık bir defter. Gri, mavi, taba, kırmızı, siyah gibi başka renkleri de mevcut. Ayrıca, normalde yanında bir adet tükenmez kalemle geliyor. Ancak kağıt olarak, arka sayfaya yazmak isteyenleri tatmin etmeyecek bir defter. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Yarımdünya

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Post 32 / Pazar Postası 32

Scroll down to read in English


Günaydın,

Pazartesileri yayınlanan pazar postasına hoşgeldiniz. Bu haftasonu ben neredeyse tüm haftasonunu açık havada geçirdim. Evde olduğum vakitlerde ise balkondaydım. Biraz çay, güzel bir kitap, elimizin altında bir defter ve bakmaktan bile keyif aldığım Pelikan 400NN dolmakalemim...


Bu hafta, uzun zamandır yaptığım tembelliğe ara verip Alevilik-Bektaşilik konularını çalışmaya geri döndüm. Evet, iflah olmaz şekilde not alıyorum. Not almadan okuyamıyorum desem yeridir. 


Bir de elimin altında, daha doğrusu gözümün önünde böyle güzel bir sanat eseri vardı. Şimdilik mürekkeplemedim ama arasıra çıkarıp seyretmekten de kendimi alamadım. 

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Küçükbisiklet

CONTINUE to READ in ENGLISH

Montblanc Meisterstück 144 Fountain Pen Review / Montblanc Meisterstück 144 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Haftanın son gününü güzel bir kalemle kapatalım istedim: Montblanc Meisterstück 144. Bu kalem bir arkadaşımın neredeyse 20 yıllık kalemi. Bana getirip, bu kalem yazmıyor ne yapsak dediğinde bir süre el koydum malumunuz :) Şimdi ise tamir edildi, mürekkeplendi, sahibine iade edildi. Bakalım nasılmış? 


Öncelikle ben ecnebilerin two-tone dedikleri iki renkli uçları pek sevmiyorum. Bence en güzeli tek renk uç. Bu kalemin de ucu eski Montblanclar'da olduğu gibi tek renk. Uç 14 ayar altın. Oldukça güzel bir yazımı var. Aşağıdaki  fotoğraftan anlaşılacağı üzere hafif bir esnekliği de mevcut. 


Montblanc 144'ün beni en çok şaşırtan özelliklerinden bir tanesi ise kapağı ve dolum sistemi. Alıştığımız Meisterstück serisinin aksine kapağı vidalı değil, tatlı ve güven verici bir tık sesi ile kapanıyor. Dolum sistemi de büyük abileri gibi piston değil, kartuş ve dönüştürücü ile çalışıyor. 


En sevdiğim yanlarından biri ise, kalemin boyutları oldu. Nispeten küçük ellere sahip bir insan olarak, Montblanc'ın 146 ve 149 serileri bana çok büyük geliyor. Oysa Montblanc 144 gördüğünüz gibi neredeyse Pilot 78G boyutlarında, hatta daha da ufak. Açıkçası bu kalemi çok sevdim. Kullanımı çok pratik ve ucu da çok güzel. Umarım bir gün ben de bir tane edinirim. 

Sizin Montblanc kaleminiz var mı? Yoksa da "bir gün mutlaka sahip olmalıyım" dediğiniz bir Montblanc var mı?

Sevgiler,

Zeynep Karlıdağlar

CONTINUE to READ in ENGLISH

Fabriano Traccia Notepad Review / Fabriano Traccia Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Daha önceki videolarda, hangi kağıda yazdığımı soranlar ve ince ama güzel bir kağıt arayanlar... Neredesiniz? Bu postu sizin için yaptım. Diğerleri de okuyabilir :) Fabriano Traccia aslında Şükret'in keşfi. Sayesinde hepimiz bu güzel deftere kavuşmuş olduk. 


Şükret demişken onun el yazısı ile tanıtmak lazım defteri değil mi? Hayır karınca duası değil, muhtelif mürekkep ve kalem denemeleri yukarıdaki. Kağıdın her tarafını lebaleb doldurduk. Bakalım arka tarafta neler oldu? 


Fena değil, öyle değil mi? Elbette kağıdın inceliğinden mütevellit arkada bir miktar gölgelenme mevcut ama bu kağıdın en sevdiğim özelliği neredeyse hiçbir zaman arkaya kanamaması. Bu açıdan çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca perdahı çok kararında. Dolmakalemle yazmak için oldukça güzel bir yüzeyi var ancak Rhodia kadar perdahlı olup da mürekkebin kurumasını da geciktirmiyor. 


120 yapraklık, A5 boyutunda bu defterin fiyatı 9,5 TL. Galatasaray Mektup Kırtasiye veya Kadıköy Güven Sanat Kırtasiyede mevcut. (Güven Sanat'ta kalmamış olabilir) Ben genelde mürekkep denemek, mektup yazmak veya ofiste iş listemi takip etmek için kullanıyorum. Kolayca yırtıldığı için pratik geliyor. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Perdahlıyan

CONTINUE to READ in ENGLISH

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...