TWSBI Micarta

Scroll down to read in English


Uzun zaman bu kalemi almaya direndim aslında. Aldıktan sonra da uzun bir süre yazmamak için direndim. Ama nihayet karşınızda TWSBI Micarta. Bu kalem aslında ilk çıktıktan sonra iç kapak gibi eklentilerle güncellendi. Bu sebepten bendeki versiyonu V2 olarak geçiyor. Bu dolmakalemin kutusu ise fotoğrafta görmüş olduğunuz bu defter. 


Bence bu ambalaj, (her ne kadar defteri kullanmaya kıyamasam da!) çok akıllıca. Defterin içinde açılmış kalem boyutunda bir boşluk. Bu boşluğun defteri kullanırken rahatsızlık vereceğini de düşünmüyorum üstelik. Memnuniyetsizlik modumu açarsam, keşke çizgili ya da düz olsaymış derim sadece :) 


Micarta aslında bir marka ismi. Bu marka keten, kanvas, kağıt, fiberglass gibi malzemelerin ısı ile şekillendirilmesiyle oluşuyor ve elektrik aksamlarından bıçak saplarına kadar kullanılan oldukça dayanıklı bir malzeme. TWSBI Micarta klipsli ve klipssiz olarak iki şekilde satılıyor. Ben o kahverengi görüntüyü bozmamak için klipssiz olanı tercih ettim. Böylelikle tamamı micartadan yapılmış bir kaleme sahip olmuş oldum.


TWSBI Micarta'nın boyutları oldukça ideal. Kalemin gövdesi 13.6 santim, eğer ufak gelirse kapağı arkasına takabiliyorsunuz ve böylelikle 17 santimlik bir kalem elde ediyorsunuz. Ağırlığı ise 16 gramla hafif tarafta kalıyor denilebilir. Ben bu açıdan da çok sevdim kendisini. 


Kalemin tek kusuru olarak görülebilecek şey, malzemenin lekelenebiliyor olması. Ben bundan kaçınmak için dönüştürücü ile çalışan bu kalemi doğrudan mürekkep şişesine sokmak yerine, dönüştürücüyü doldurup kaleme öyle takmayı tercih ettim. Ama zamanla oluşacak lekeleri de çok takmayacağım. Eğer ilk günkü gibi kalsın istiyorsanız bu kalem size göre değil. 


Bendeki kalem Broad uçlu. Sanki bi tık daha kalın olmasını isterdim ama bu haliyle de yazımı oldukça yumuşak ve güzel bir kalem. Sarı renkli ucun da kahverengi gövdeyle çok uyumlu olduğunu düşünüyorum. 


Yazı örneğinde de gördüğünüz gibi oldukça ıslak, takılma yapmayan güzel bir kalem. Iroshizuku Syo-ro ile iyi anlaştı. Daha sonra denediğim diğer mürekkeplerle de iyi anlaştığını söyleyebilirim. 


Eğer metal gövdeli kalemlerin eldeki soğuk hissinden hoşlanmıyorsanız, micarta malzemenin sıcaklığı ve bu kalemdeki sade dizayn  bence iyi bir tercih olabilir. Elbette ufak tefek lekeleri göze alırsanız. 

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever,

CONTINUE to READ in ENGLISH


Actually I resisted to get this pen for a long time. And I resisted reviewing it for a long time after I got it. But finally here is TWSBI Micarta. And after first launched into the market, it was renewed with some features such as an inner cap. Therefore, my version is a Micarta V2. And this notebook is the box of the pen. 

I think this packaging is genius (although I didn't use the notebook yet). There is a small nest just in size of the fountain pen. And I don't think it will bother me while using the notebook. If I turn my grumpy customer mode on I would say, "I wish it was ruled or blank" :)

 Micarta is indeed a brand name. This brand is a kind of thermosetting plastic consisting of linen, canvas, paper or fiberglass etc. and used for electrical appliances to knife handles. TWSBI Micarta is offered both with clips and without clips. I got myself a clipless one to protect the uniform appearance of the brown body. So all my pen, including grip section is made of micarta. 

Size of Micarta is I think very ideal. Body of the pen is 13.6 cm and if it is not enough for you, you can post the cap and there you have 17 cm. Weight is a bit on the lighter side with 16 grams but I liked it. 

The only flaw of the pen is that micarta material can be stained. In order to avoid this I sunk the converter into the ink bottle and then put it in the pen. However, I won't be crying over the stains if I get some. If you want to have your pen shiny all the time this pen is not for you. 

My pen has a broad nib. I guess I would like it a tad broader but it writes great. And I think golden colored nib is a great match with brown body. 

As you can see from the writing sample, it is a wet pen without any skipping issues. It gets along well with Iroshizuku Syo-ro and also other brands of inks I tried later. 

If you don't like the cold feeling of metal pens, warm micarta material and plain design of this pen can make a great choice. Of course if you bear some small stains. 

Cheers,

Zeynep Penthusiast 

12 yorum:

 1. aslında hiç alakam yoktu benim kağıtla kalemle. sizin bloğu okuya okuya bende de yavaştan oluşmaya başladı not alma hevesi. okumama rağmen satır çizme, not alma gibi bir özelliğim hiç yoktu, yazarak anlayan bir insan olmama rağmen. gıptanın taş kağıdı çok ilgimi çekti mesela, onu aldım sizin sayenizde. bir de siyah defter, beyaz kalemle yazdığınız. ne yazacağımı bilemedim aslında iki deftere de. uzun süre bi kenarda durdular. ama şimdi ikisi de ayrı iki amaca hizmet ediyor. sanırım yakın zaman içinde akıllı telefona kaydettiğim tüm "unutma"larım sayenizde minik not defterlerine yazılıp yanımda taşınacak. işin tuhafı, annem hiç demememe rağmen güzel bir dolmakalem almış bana, güzel işlere imza atmam için.

  şimdi şu defteri görüp ne kadar beğendiğimi görünce aklıma geldi tüm bunları yazmak. sizin kadar güzel yazamıyorum maalesef ama annemin aldığı dolmakalemi kullanmak ve defterlerime yazmak için yine de can atıyorum. bana hiç aklımda yokken güzel bir özellik eklediniz. teşekkür ederim size.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne desem biledim. Böyle yorumlar alınca içim pır pır ediyor. Kendi kendime "ulan" diyorum. "Bak denize bi taş attık, dalgası nerelere vurdu". Çok sevindim bir kişinin daha eline kalem kağıt almasına. İyi bir şeye vesile olduysam ne mutlu bana.

   Bazen acaba diyorum tüketime çok mu özendiriyorum. Yapmamaya çalışıyorum. Bu yüzden takas yapılabilsin diye sayfalar açtık. Belki daha az tüketiriz. Ama tüketirken de bir şeyler üretiriz belki. Belki birisi ne güzel şeyler yazdığını fark eder, bir diğeri ne güzel şeyler çizdiğini. Olmaz mı? Olmaz diye bi şey yok. Olur bence :)

   Ben teşekkür ederim bu güzel yorum için.

   Sevgiler

   Sil
 2. Elinize sağlık, güzel inceleme. Daha önce başka bie incelemesini okumuştum aynı kalemin, orada da kolay kirlenmesinden bahsediliyordu. Sanırım malzemenin kendisine nüfuz ettiği için de sonradan temizlemek mümkün olmuyor. Nereden ve ne kadara aldığınızı da paylaşır mısınız? Bu arada Berlin'deki hava şartları için üzüldüm. Sadece sizin adınıza değil kendi adıma da. Bit pazarından bulunan ganimetlerden çok güzel inceleme yazıları çıkabilirdi. Bir sonraki seferiniz günlük güneşlik olur umarım. Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Penfreak! Malzemesinden dolayı lekeleniyor ama ben bunu takmamayı planladığım için aldım. Üzerinde bir miktar kullanılmışlık izi taşıyabilir. Benim için sorun yok :)

   Ben bu kalemi The Writing Desk'ten almıştım. Ama sanırım şu anda klipssiz olan versiyonu yok.

   Evet, güzel şeyler çıkabilirdi oradan ama bulamadık maalesef...

   Sil
 3. Ben de @Penfreak gibi bu kalemi daha önce başka bir incelemede görmüştüm.
  Kapak vidalı sistemle kapanıyor sanırım, Micarta o hareket esnasında açıp kapanmaya dayanıklı mı acaba merak ettim? Yivler bozulur mu zamanla?

  Yazı örneğinde vyZeynep yazmamışsın bu sefer!.. : )

  Güzel günlerde kullanman dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapak vidalı evet ama şimdiye kadar sorun yaşayan birine denk gelmedim. Belki ileride böyle bir sorun yaşanabilir.

   Satırın sonuna geldiğim için yazmamışım :)

   Sil
 4. TWSBI'ye pek ilgi duymasam da bu kalem bu postta dikkatimi çekmeyi başardı ne yalan söyleyeyim. Ayrıca defter de çok iyi düşünülmüş, bana etkisi oldu en azından. :)

  Ama leke meselesine ben takıyorum galiba. Micarta değil de armut ağacı gövdesi olan kalemimin zamanla tutma kısmının üst tarafına gelen yerlerinde ağaç gövde olmasından dolayı siyah lekeler oluşmaya başlamıştı. Sonra başka nedenden Adel kalemimi değiştirince gitti o. Bir tane daha ahşap gövdeli kalemim var, onu kullanmadığım için leke olup olmayacağını bilemiyorum ama umarım olmuyordur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman İlker, size siyah gövdeli ahşap tavsiye ediyorum :)

   Graf von Faber'im olsa ben de üzülebilirdim sanırım.

   Sil
 5. itiraf ediyorum ben düpedüz korktum bu defterden. Çocukken izlediğim kovboy filminde, rahip kılıklı silahşör (Lee van Cleef?), hasmı bunu köşeye sıkıştırınca, "izninle İncil'imden son duamı okuyayım" diyordu. Kitabın içine cep yapıp silah sıkıştırmıştı, olaylar tahmin etiğiniz gibi....
  OzgurD

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhteşem hayal gücü. Ama hayır abartmışsınız diyemeyeceğim. Benim de aklıma geldi acaba güvenlikten bu defterler geçebilir miyim diye :)

   Sil
  2. Havaalanlarındaki güvenlik kontrolleriyle ilgili anlamsız pek çok hikayeye sahip olduğum için bu defteri (ve cebindeki herhangi bir malzemeyi) ya yanıma alırım (bagaja göndermem) ya da evde bırakırım.
   Zaten uçak bagajları, kabin basıncının en değişken yerleri olduğu için, mürekkep akıtma ihtimali daha yüksektir.
   OzgurD

   Sil
  3. Evet aslında akmayan kalem yoktur, iyi ayarlanmamış kabin basıncı vardır demek lazım. Ben kartuşlu kalemleri kartuşlarını takmadan alıyorum çoğu zaman.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...