Nakaya Piccolo Writer Aka-Tamenuri Fountain Pen

Scroll down to read in English


Blogun 500. yazısı bir Nakaya olsun istedim. Şöyle en kırmızısından! Nereden aldınız, gümrük işlerini nasıl halletiniz gibi sorulara karşılık peşin peşin söyleyeyim. Benim değil :) Bir arkadaşım blogda paylaşalım diye emanet etti. Neticede hayatta her istediğimiz şeye sahip olamıyoruz, mesela boğazdaki o yalı, 0-100 kilometreyi 3 saniyede gören o Ferrari ya da çok pahalı falanca dolmakalem. Ama güzel şeylere bakmak, güzel şeyleri görmek gözümüzü gönlümüzü açıyor. Estetik anlayışımızı yükseltiyor. Bu Nakaya Piccolo da benim için öyle oldu. 


Nakaya Piccolo Writer, Nakaya ailesinin nispeten ufak kalemlerinden. Bu kalemin klipssiz olanı da Cigar olarak geçiyor. Tepe ve gövde ucu hafif sivriltilmiş ancak kalemin genel hatları oldukça yumuşak. Aka-Tamenuri ise kalemin kırmızı rengine karşılık gelen Japonca ifade. 


Tutma kısmındaki bu desen Japonca'da "zo-gan" İngilizce'de ise Damascene  yani Şam işi adı verilen bir kakma süsleme. Altın veya sedeften yapılıyor. Ancak sedeften yapılanların zamanla sarardığı için özellikle altından yapılanlarını tavsiye ediyorlar. 


Bu kalemin ucuna gelirsek, Bu uç gördüğünüz gibi uç kanatlarından kesilmiş. Bu kesimin amacı ucu daha esnek, Nakaya'nın tabiri ile elastik hale getirmek. Bendeki bu uç da Super Elastic Fine olarak geçiyor. Ancak bu elastik ya da esnek tabirinden, vintage kalemlerdeki gibi bir esneklik anlaşılmasın. Uçta çok hoş bir yaylanma hissi ile az miktarda çizgi varyasyonu mevcut. Ancak gerçek esneklik bu değil :) 


Henüz sahip olmasam da Nakaya kalemleri çok seviyorum. Bunda bu kalemlerin özenle yapılmasının ve muhtelif uç, klips ve işleme seçenekleriyle özelleştirilebilmesinin payı büyük. Sizin hayalinizde ya da aklınızda hangi Nakaya var?

Sevgiler,

Zeynep Japonkalemi
Here is the 500th post of this blog and it is a Nakaya. Aaaand it is red! Before you start asking how did you get it, how did you handle the customs procedure etc I will tell you that, it is not mine! A friend of mine gave it to me to share within the blog. Eventually it is not possible to have everything we desire in life. For example that mansion by the sea shore, that Ferrari having 0-100 km in 3 seconds or that expensive fountain pen. However, staring at beautiful things lightens our day. It increases our aesthetic perception. Like this Nakaya Piccolo. 

Nakaya Piccolo Writer is a small member of Nakaya family. The clip-less version of this pen is called Cigar. Cap top and body top is a bit pointy but the general lines of this pen is quite soft. And Aka-Temanuri ise reference of this great red color in Japanese. 

This great piece of gold in the grip section is called "zo-gan" in Japanese and Damascene in English. It is made of gold or sea shell. However, they say, sea shell may get discolored with hand oil etc in time so it is recommended to get in white gold. 

And what about the nib. As you can see this nib is cut-out from the wings. This cut-out makes this nib more flex or elastic as Nakaya refers. This nib I have is referred as Super Elastic Fine. However, do not think that it is a vintage flex, flex. It is a bit springy and has line variation. However, it is not a real flex. 

Even though I don't have one, I like Nakaya pens. And I think being hand-made with special nibs and clips and chance to specialize the pen is the main reason that I like them. Which Nakaya you have in your mind or dreams?

Cheers,

Zeynep Nippen


6 yorum:

 1. Hi Zeynep,

  Congratulations on your 500th post of this blog. It has been quite a trip which I have enjoyed specially when you show fountains pens like the Nakaya here always in fantastic settings. The tea pot is gorgeous with that light marine colour and matching tea cup. My compliments in all accounts.

  Like you I also cannot afford a Nakaya so I get contented at just looking at these beautiful pens that appear here and somewhere else from time to time.

  On the other hand I am a tea lover and all things tea cheer me up. To celebrate this post I'll be having a 1990's Yi Wu raw pu'erh tea.

  All the best.

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Rui. I am glad you enjoyed your holiday.

   Although I cannot afford a Nakaya, I believe it is a pleasure just to look at them.

   And about tea, I am limited myself with two cups of black tea per day but unlimited green tea. I guess I will make an exception this evening :)

   Sil
 2. Nakaya, eh işte fena değil. :)

  Çok hoş bir kırmızı, farklı dalgalanmalar daha da hoşluk katmış. Bahsettiğiniz gibi dalgalı kırmızı bir Ferrari geliyor gözümün önüne. :)

  El yazınız da değişmiş. Eski hâli de güzeldi, fakat bu hâli daha güzel olmuş. Eskinin formunu bozmadan yeni bir şekil çıkmış sahneye.

  Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Daha önce açıklamış mıydınız, hatırlamıyorum. Uçta niye Nakata yazıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla Sami bey, ailenin soyadı Nakata ama ticari isim olarak Nakaya'yı seçmişler. Bu sebeple uçların üzerinde geçen yıla kadar aile ismi olan Nakata yazılıydı. Geçen yıldan itibaren uçların üzerindeki ismi de Nakaya olarak değiştirmeye karar verdiler.

   Sil
 4. Evet, sanki ben de öyle bir şey hatırlıyorum ama emin değildim. Şimdi emin oldum.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...